Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Stavba bazénu svépomocí

Autor: Andrea Titěrová
Datum: 09.01.2008 19:46

Dobrý den všem.
Přemýšlíme o stavbě bazénu svépomocí (betonový bazén ze ztraceného bednění). Má někdo s takovou stavbou zkušenosti? Poradíte mi např. nějakou odbornou publikaci? Jakou tloušťku ztraceného bednění použít? Je možné bazén zevnitř izolovat polystyrenem na stěnách i na dně? Je možné použít polystyrenové bloky, které se vylévají betonem? Čím a jak zajistit, aby z bazénu neutíkala voda? Je lepší pro povrchovou úpravu použít bazénovou folii nebo obkladačky? Kde koupit bazénovou folii? Je třeba zakoupit obkladačky s nějakou speciální (protiskluzovou) úpravou? Jak vycházejí cenově tyto bazény? Máte někdo foto takového bazénu? Předem děkuji za jakoukoliv informaci k tomuto tématu.
Hezký den, Alia.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 50   starší >>
Datum: 06.05.2020 18:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132324
reakce na ...
Ahoj,

má někdo prosím zkušenost se stavbou přelivového bazénu?

Děkuji moc, Míra

Autor: Jan Mrskoš
Datum: 07.05.2020 06:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126515
reakce na ...
Myslím, že jsem někde vedle popsal přelivový bazén, jak stavebně, tak i zkušenosti z provozu, výhody oproti skimmerům, také obrázky, jen trochu zalistovat...

Datum: 07.05.2020 18:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Ještě přidám pár poznatků ohledně přepadové jímky, možná se budu opakovat, co jsem napsal dříve.

Jímka je jedna z předností přepadového bazénu, a né nevýhoda, jak zastánci skimmerú rádi tvrdí (většinou jsou to ti, co staví bazény na klíč, neb ten skimmer je výhoda pro ně, ne pro provozovatele).

Mnohdy se udává, že ta jímka má být 10 -15 % "obsahu" bazénu - to je nesmysl. Přepad vody je stejný, jestli je bazén hluboký 1m nebo 5m. Je tedy závislý na "ploše" hladiny bazénu. Dá se uvažovat, že 1 člověk vytlačí svým tlustým tělem 100 kg (100 l) vody a něco víc svým plácáním (50?). Ale to je hned stejně pumpováno zpět do bazénu.

Ta výhoda jímky je, že zachytí dešťovou vodu - pro kterou je nutno nechat dostatečné místo - voda grátis pro pozdější luxování, proplachování a doplńování. A ta dešťová voda přibude velmi rychle, hladina v jímce se zvýší v poměru plochy hladin bazénu a jímky. Což tedy je faktor třeba 15 - 20, při dešti 3cm mě přibude 60cm vody v jímce, při 5cm + 1 m.

Proto tedy je dobré držet jen minimální hladinu v jímce (hlídanou plovákem pod min/min. hladinou, přeruší pumpu) a tedy mít dostatečný prostor pro déšť. Vodu připouštět ne do jímky, ale rovnou do bazénu, až voda jde přelivovým žlabem a jímka má dostatečnou hladinu. Pochopitelně se to taky dá i automaticky doplňovat, udržovat, v jímce záchodovým ventilem.

Jedna důležitá věc: myslet na to, když bude dešťové vody přespříliš, aby byl samovolný odtok ven do zahrady, ne na pumpu.

Kam jde přebytečná dešťová voda u skimmerů? Nevím, asi se musí odpustit, aby hladina vody nebyla nad skimmerovým otvorem, tedy by nesála nečistotu na hladině.

Další výhoda jímky je, že nečistoty odplavené z hladiny bazénu se usazují ke dnu jímky - pokud se nechytnou akvarijovou síťkou jak to já mám - nebudou hned nasány do filtru (případ skimmeru). Usazeniny u dna jímky nevadí, jednou za čas (za sezónu) se jímka propláchne a voda vysaje ponorným čerpadélkem - mít pro něj důlek s patřičným spádem.

O výhodách při plavání jsem psal, to je nebe a dudy proti skimmerům, žádná voda do nosu, neb žádné vlny. To se dá lehce srovnat, když v přepadovém bazénu odpustíme 2,3 cm vody pod odpadovou hranu, to je hned jiné kafe...

A vidíme z bazénu ven do krajiny, nemáme klaustrofobii. Chlórové výpary (pokud pilně chlorujeme) se neválí na hladině jako u skimerových, kde nemají kudy se vylejt - jsou těžší než vzduch a tedy se odstraní jen hlubokým dýcháním.

Menší výkon pumpy mě pohne s hladinou a tedy nečistoty 2 - 3 m pryč do žlábku na podélné straně, srovnejme s výkonem pumpy, aby nasála nečistotu z druhého konce bazénu.

Otevřený žlábek 12 cm široký ve spádu od 7 - 20cm, nic se v něm nedrží, be má silný průtok - jinak než 20 - 25 cm s mřížkou, kam není vidět, co tam je. A hlavně výhoda, uložení odsávacího šlauchu plného vody, rychle k použití.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 07.05.2020 18:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Já jsem po první sezoně všechny trysky u dna vyřezal,pár tisíc bylo fuč.Dal jsem jednu otevřenou trubku od filtrace 30cm od horní hrany a pořídil obyčejný bazénový automat jen na dno.
3 kubíky vylejou čtyři děcka za pár minut.40m2.

Datum: 07.05.2020 08:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám,co chcete vědět?

Autor: Miroslav Vít
Datum: 07.05.2020 20:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Spíš mi jde o to, jestli to není stavebně příliš složité a vyplatí se to.

Děkuji

Datum: 07.05.2020 20:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak to myslíte "vyplatí"?
Pokud to chcete dělat sám,tak výkop,betonáž,polystyrén,šablona na žlábek,folii a navaření.
16let jsem měl nátěr,letos to překrývám folií.
Přeliv je ve všem komfortnější,jak zde je již psáno.

Autor: Miroslav Vít
Datum: 07.05.2020 20:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A jak je to cenově?

Datum: 07.05.2020 20:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
To je těžko napsat,když se to dělá svépomocně.To musíte spočítat sám.
Mám 10x4m rošt žlábku mě stál 20k,folie 30k.
6x3m na klíč se skimrem stojí cca 150k.

Datum: 06.05.2020 11:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pochvaluji to video, jistě vydatná pomoc pro někoho, kdo si chce pořídit něco podobného svépomocí. Což se dá pořídit jistě mnohem levněji než od specielní firmy, možná za 20-30%?

Mám připomínku k umístění filtrace: jak se dostat dovnitř? To je nutno při propírání, luxováni dna a jíné obsluze. Já to mám podobně, přifařené k bazénu (při společném výkopu). Ale mám tam schůdky (shledáno později, že jsou nutné). A je to kombinované se sousední přepadovou jímkou, která je pod vedlejšími schody a pod bazénkem pro děti (obr.) Jistě ne tak snadné pro země s mrazem každý rok, ale nějak podobně to řešit.

Dobré je také myslet, co se stane, když je velký déšť a jímka se zalije vodou, co pumpa?

Datum: 06.05.2020 11:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Obrázky se nepodařily, zkouším znovu

Datum: 07.05.2020 16:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pár dalších poznatků k zapuštěné strojovně:

Pokud není odpad z podlahy do kanalizace, je nutno myslet na odčerpání vody, která se tam vyskytne. A to nejen po nějaké příhodě, ale i v normálním provozu. Po každém zpětném propírání (a i po delším filtrování) je nutno vyjmout koš před pumpou (voda si vyteče). A je dobře i sáhnout pod ten koš, tam se najdou (ne vždy tak) jemná zrníčka písku, která je nutno odpustit odšroubováním výpustného šroubu, a voda tedy vytéká. Pumpa a její ložiska se jistě za tu péči poděkujou a odvděčí delší životností.

Také při odvodňování trubek před zimou - hlavně u skimmerových bazénů - dojde asi k také k jistému výtoku. (U přepadových bazénů jsou trubky jen přívodu do bazénu a ty jsou v dostatečné hloubce, tedy nezamrznou - další výhoda oproti skimmeru). Nehledě k opravám a výměnám pumpy, ventilu, a j., kdy asi ta voda taky vyteče.

Kromě toho vždy dojde k jistým únikům, také z 6-místného ventilu opotřebovaném po čase. Pokud tedy není samovolná kanalizace, je nutno mít v rohu, kam jde spád podlahy, jisté vyhloubení, kam se dá postavit malé ponorné čerpadlo. Případně, pokud dojde k záplavě po prudkém dešti, tam mít to čerpadlo nastálo a hladina pak je hlídána plovákem na automatické odčerpání (spoleh na elektřinu...)

Ovšem pumpa by měla být instalována tak, aby na ni ta mimořádná hladina nedosáhla. Kromě automatiky na spínání pumpy, by měl být na dosah ruční spinač. Když se přestavuje ventil při propírání, je dobře vždy vypnout pumpu. Jinak ten náraz vody je značný a může prasknout těleso pumpy (mě se to stalo, když jsem na to vypínání nedbal).

Autor: kubaad Adamcik
Datum: 29.04.2020 16:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128127
reakce na ...
Fotogalerie:
Dostavěl jsem bazén svépomocí a vím jak je těžké na internetu se dopátrat informací. Toto forum mi hodně pomohlo. Teď když už bazén mám hotový tak na oplátku zasílám odkaz na vida jak jsem ho stavěl a jak to mám udělané. Určitě vám to pomůže.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLlAZ21MuGOObSivhY2Ee922HB6La9Pvv6

Autor: Roman Striš
Datum: 08.05.2020 17:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121401
reakce na ...
Zdravím

Děkuji za video. Také v tuto chvíli stavím bazén a hledám co nejvíce informací. Bohužel, rady a návody se často rozcházejí, takže rozhodovat se pro člověka neznalého je problém. Oproti Vám jsem nedával pod a kolem desky drenáž (někdo říkal že ano, někdo říkal, že když mám vykopanou jámu půl roku a není v ní voda, je to nesmysl a drenáží bych si ji tam akorát přivedl). Můj dotaz ale zní na vylévání betonem, protože této operace se bojím nejvíce. Koukám na doporučení a informace od profesionálů a dozvídám se, že je možné vylévat 3, maximálně 4 řady. Já chci mít výšku 1,25m, takže budu mít pět řad a proto jsem byl přesvědčen, že budu míchat v míchačce na 3 a následně dvě řady. Vy vyléváte hned šest řad najednou. Nebyl to problém?

Datum: 11.05.2020 16:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Poznámka k betonu. Tlak na dno a na stěny velkého bazénu hlubokého 1,25 m je stejný jako u jakékoliv jiné nádržky stejně hluboké, třeba 1x1m. Což je vidět leckde na zahradě postaveno cihlami, tvárnicemi.

Proto je možno i ty stěny bazénu stavět tvárnicemi menší tlouštky, které se nemusí vyplňovat betonem. Pro vylepšení pevnosti se dá protáhnout některými řadami ocelový drát. A po položení tvárnic průběžně kompaktovat zeminou za tvárnicemi k terénu.

Vhodně zvolenými tvárnicemi, které na sebe dobře navazujou s menší potřebou (specielní) malty to pak jde rychle. Nebo i pomalu libovolně podle možnosti volného času, aniž by byl člověk vázán na míchačku. Podstatné ušetření nákladů i času.

Můj bazén s obyčejnými tvárnivcemi a obyčejným cementem vydržel dvakrát zemětřesení, kdy se voda vlnou lila přes přepad, žádná trhlina.

Autor: Petr Jurásek
Datum: 08.09.2020 12:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132993
reakce na ...
V této chvíli také stavím bazén (ztracené bednění, 8,25 x 4m (vnitřní rozměr). Lil jsem všech 6 řad najednou. (ZB 25cm). Nevyskytl se žádný problém. Nepoužil jsem ponorný vibrátor, ale beton jsem nechal v mixu naředit a připraveným delším hranolkem jsem beton "hutnil" ručně. Jsem si jistý, že se beton dostal všude tam kam měl - soudě dle toho, že původně suché stěny ZB se zvlhčily. Na tuto akci jsme byli jen 2 chlapi, doporučuju mít na to aspoň 6 rukou. Půjde to rychleji a nebude to taková dřina.

Autor: Leoš Vyklický
Datum: 10.06.2020 16:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132644
reakce na ...
Dobrý den, super inspirativní video, díky za něj! Chystáme se také na výstavbu bazénu, vše máme v celku vyřešené, jen mám dilema ohledně armování základní desky, existují prosím nějaká pravidla pro použití kari sítí? Jsou 2 vrstvy nutností? Děkuji.

Autor: Milan ToJeJedno
Datum: 07.08.2019 09:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119170
reakce na ...
Připojím se s dotazem. Vzhledem k nemožnosti dostat na zahradu mix, ani připravený bazén (sklolaminát, plast) chci postavit bazén ze smaltovaných plechů.
Do bude betonové, bazén na něm bude částečně stát, částečně jím bude vylitý (tzn. cca 15cm budou stěny podkopané a zbylých 5cm betonu bude nad spodní hranou desky).
Stále přemýšlím nad tím, čím upravit dno. Bazén by měl být rozměru 6x3,4m, ovál. V návodu je uvedené potažení plachtou, ale uvažuju i o jiných řešeních. V úvahu připadá nátěr, ale tam se bojím životnosti, nebo kachličky, ale tam zase nevím, jestli by vzhledem k tvaru nebyl velký prořez a jestli 100% zabrání úniku vody (počítám s voděnepropustným betonem).
U té folie nevím, jestli půjde dobře přivařit k tomu smaltu, chci jí potáhnout jen to dne.
Pokud máte prosím někdo s realizací takového bazénu zkušenosti, děkuji za rady.

Datum: 13.08.2019 18:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Když už se opatří beton na dno, tak proč ne na stěny? Stěny se dají postavit z tvárnic slepených betonovou maltou, může se pro sicher přidat ocelový drát 3 mm pod každou 2. , 3. vodorovnou vrstvou na zesílení. Bazén 140cm hluboký nedává žádný velký tlak na stěny, jinde mají vyšší nádrž na vodu z cihel. Je dobré spojit dráty ze dna do stěn, zabudovat do tvárnic.

Dlaždičky se dají zaříznout, proč ne? A nebo radši ten bazén dělat obdélníkový, plave se líp do délky než do šířky. Do cementu přidat vodní sklo na lepší držení vody, nebo jiné chytré přídavky co se dnes dostanou. Radši velkoplošné dlaždičky, nejlépe co se pasují bez drážky k sobě (u mně bohužel ne).
Ale jinak s obyčejnými tvárnicemi z chudého betonu a normálních dlaždiček a normální nejlevnější beton trochu přidaný vodním sklem, funguje to už 14 let.

Autor: Milan ToJeJedno
Datum: 13.08.2019 19:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119170
reakce na ...
Děkuju, ještě pouvažuju. Ale jak jsem psal, je problém s dopravou betonu a celkově s logistikou. Nemám ani kde na ulici a bez další škody na zahradě a opraveném dvoru ani kde složit písek, nebo beton. Dům je v zástavbě, ulice opravná/upravená. To samé dvůr a z něj pak vjezd na zahradu jen brankou šířky tak na kolečka. Prostě se dělalo při rekonstrukci to nejnutnější a teď se dostává pomalu na zahradu.

Datum: 14.08.2019 04:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je možno zvolit tvárnice, co nepotřebují tolik malty, zapadají pěkně do sebe. A ta příslušná malta se dá nakoupit v pytlích namíchaná. Totéž pak s materiálem na přilepení dlaždic.

Důležité je pak zhutňování zásypu za stěnami, po menších částech jak roste zeď, rozhodně ne v celku až je zeď postavena.

Autor: Milan Švaříček
Datum: 23.07.2019 21:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112466
reakce na ...
Dobrý den, pročítám zdejší diskuze ohledně bazénu a je to tu samý dohad a tak bych rád poprosil zdejší stavebníky o nějaké zkušenosti které sebrali při stavbě bazénu, a nebo až po dostavění......

Představa je o stavbě bazénu o velikosti cca 5x3x1,5 metru .

Díru zhruba na tento rozměr bazénu máme vykopanou, a nyní mě čeká ještě betonáž nádrže na dešťovku tak bych udělal rád základ pro bazen i nádrž najednou. Ruzně se tu řeší tloušťka tvárnic, jestli 20,25......a pak typ, jestli polystyren nebo beton. Pak taky jestli zateplovat nebo nezateplovat. Naše vidina je nejlépe v bazénu, který by se dal provozovat při použití vytápění a termokrytu i přes zimu.
Mělo by to být něco jako samodomo swimspa s protiproudem.
Rozměr bazénu jsem připraven zmenšit na rozumný rozměr aby se zajistil kompromis mezi energetickou náročností, a tím aby se tam dalo plavat a člověk si neokopával končetiny.
Dá se samodomo udělat bazén přelivový, nebo spíše jen skymerový? Technologie a přípojka vody z řádu, by měla mít dno ve stejné úrovni jako je dno bazénu, nebo může být mimo, třeba i na povrchu v nějaké pergole v boxu? Povrchovka uvažuji těžkou folii, jak by jste řešily samotný skelet a jeho izolaci? Děkuji všem za ohlasy a rady.

Autor: bob svaton
Datum: 24.07.2019 08:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120077
reakce na ...
tvarnice 20cm jsou dostacujici. 1,5m hloubka je zbytecne moc, staci 1,3-1,2 ve spadu ke guli. mam 1,5 a po 10 letech bude generalka a budu navysovat dno.
XPS 20-30mm zevnitr. 5m na delku je malo, alespon 6-7 jestli se vejde. cerpadlo protiproudu sigma, bazenovky jsou moc drahe.

Autor: Milan Švaříček
Datum: 24.07.2019 21:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112466
reakce na ...
Kolik stojí ten protiproud? Když to budu stavět jako nové, mám už pod desku na štěrkový kufr dát nějakou izolaci? Mám ze stavby zbylý xps 60mm , tak bych ho mohl dát pod to, nebo klidně i víc, ale abych třeba nedal zbytečně moc....ale rád bych jej vytápěl i přes zimu.

Nicméně je zajímavá možnost koupací jezírko, ale nevím přesně jaké to má výhody a nevýhody vůči klasickému bazenu.

Datum: 13.08.2019 18:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Nejlepší bazén na plavání je s přepadem, mnoho výhod. Největší: plave se bez vody do nosu, neb se vlny vyžehlí na přelivové ploše. A ta má být se sklonem nahoru ven (já mám dlaždičku 40cm), takže něco se přelije, něco sklouzne zpátky. Velký rozdíl při plavání, když hladina poklesne pod hranu a tak tím trpěj ti co maj skimmer.

A přeliv odnese nečistoty z hladiny, jak dlouho by jim trvalo se dostat do skimmeru. A ten musí mít pak silné sání. Přeliv stačí i jen na jedné straně, rovnou pak do nádrže, stačí 1,2 x1.2m, hluboké jako bazén (při stejném výkopu do strany, dá se spojit se schodami a pod schodami), anebo může být i méně hluboká.

Žlábek může být 15-20cm široký ve spádu, já mám otevřený, vybetonovaný do kulata, nic tam nezůstane, ani když tam přechovávám vakuovací hladici, stále zaplněná vodou odděleno zavřeným ventilem. Pro luxování přešoupnout hadici do bazénu, otevřít ventil, ostatní sání zavřít a jde to bez problému bojovat se vzduchem v hadici.

Vodu napouštět přes bazén, až dokud se přelívá do nádrže a tam má dostatečnou hladinu (ale ne moc), tak to stačí, nechat prostor na déšť, který rychle nádřž pak naplní výškou v poměru ploch bazénu a nádrže. Myslet na samovolný odliv při zaplněné nádrži při velkém dešti.

Minimální hladinu hlídat plovákovým spinačem, který přeruší čerpadlo proti suchému chodu. Při plavání se voda přelívá a znovu čerpadlem dostane zpět, to nedělá víc než 200 - 300 l.

1,3 - 1,4 m stačí i pro habána, izolace stěn nic nepřidá, únik tepla je hlavně povrchem. Pro plavání pro zdraví pro starší lidi nejlépe co nejdelší délka já mám 12m, šířka stačí i 2,5m, ušetří se voda a údržba, kouty zaoblit.

Datum: 14.08.2019 04:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Připomínám ještě vhodnost sání na dně bazénu 2 - 3 vývody.¨Ty pak odsávají dno společně s nasáváním z přepadové nádrže, asi 50:50 podle škrcení příslušných ventilů.

Vlastně nesají samotné dno - co leží na dně se nikdy nehne, ani malé smítko, pokud se do toho nestrčí - ale pomáhají odsávat drobný prach rozptýlený ve spodních vrstvách vody, co se mu už nechtělo plovat na hladině a padá dolů. A také co se rozvíří ze dna při plavání. Při kartáčování dna je možno shrabovat nečistoty směrem k vývodům, aby to šlukly - potom pilně pročistit filtr zpětnou vodou.

A má to další výhodu: pokud nemáme plný bazén (čekáme na další vodu) a voda tedy nepřepadá do sběrné nádrže - takže pumpa nemůže nasávat ze sběrné nádrže, tedy voda stojí a nefiltruje se - můžeme recirkulovat a tedy i filtrovat po tu dobu. Za tím účelem zavřeme ventil sání z nádrže a přemostíme tam plovák minimální hladiny (nebo prostě ho vytáhneme výše).

Autor: Marcel Novotný
Datum: 07.02.2010 20:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Autor: zdenek lesner
Datum: 19.04.2017 19:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121324
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Já jsem stavěl bazén loni,ztracené bednění a prokládané armaturou.Beton jsem si dělal sám a přidával do každé míchačky plastifikátor.Není to žádná věda,to klidně zvládneš.

Autor: Lukáš Procházka
Datum: 02.08.2017 08:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119223
reakce na ...
Dobrý den,
na kolik Vás to cca vyšlo. Chci dělat něco podobného, ale všichni mi tvrdí že když koupím laminátový bazén že mě to vyjde nejlevněji???
Děkuji za odpověď.

Autor: Petr Kašpařík
Datum: 03.02.2020 13:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131844
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den. Řeším podobný projekt. Můžu se zeptat proč jste volil zateplnení vnitřní stěny bazénu? Momentálně se rozhoduji jestli zateplit vnitřní stěny nebo vnější. Zatím spíše slyším zateplit z vnější strany. Nicméně mi přijde, že pak budu zbytečně vytápět celou hmotu betonu. Děkuji za Váš názor.

zobrazuji 1 - 30 z 50   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama