Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vytápění infrapanely

Autor: Eva Salamehová
Datum: 15.01.2008 17:22

V létě loňského roku si dcera koupila byt ve starší cihlové zástavbě.Do bytu není zaveden plyn,pouze elektřina a topení v bytě bylo řešeno el.přímotopy.Záhy se ukázalo,že přímotopy nestačí byt vytopit,byla v něm stále zima, a proto dcera oslovila řadu firem s požadavkem na předložení návrhu na změnu vytápění bytu. Absence plynu v bytě ji při výběru vhodného způsobu vytápění dost limitovala,rozhodla se pro vytápění infrapanely a vybraná fa je nainstalovala a zapojila koncem listopadu.Od té doby se pořád těší, že se doma konečně ohřeje, ale nemůže se pořád dočkat.V jedné místnosti není víc než 15stupňů C,ve druhé je maximálně 19 - 20stupňů C. Příslušenství a předsíň je vytopeno dostatečně.Dokonce se v poslední době na stěnách bytu začala objevovat plíseň! Někde se patrně stala chyba.Před tím, než osloví firmu, která jí přímotopy namontovala a zprovoznila by ráda získala zkušenosti od uživatelů.Veškerá propagace tohoto způsobu vytápění je velice zajímavá a od všech fa téměř stejná, ale není nad vlastní poznatky.V diskuzi na těchto stránkách je několik názorů na provoz infrapanelů,které se popsaného problému dotýkají a možná jej i vysvětlují,ale za každý názor na způsob nápravy děkujeme.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 170   starší >>
Příspěvky
Autor: Jiřina Kdoulová
Datum: 04.05.2017 09:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125199
reakce na ...
Pokud řešíte vytápění infrapanely, mohu doporučit jako nejlepší topení co jsme měli. Před lety jsme přešli z plynového topení na infrapanely a kromě nižších nákladů na vytápění se dům konečně příjemně prohřál a vyschl. Je to starý cihlový dům bez izolací a s radiátory pod okny se tvořili kolem dokola vlhkostní mapy.

Prošli jsme řadu prodejců, pak zjistili že lepší je se obrátit na větší s specializovanější firmy které se tímto topením zabývají. U menších firem byl problém že dělali návrhy od stolu, nikdo se na vlhkost domu nepřijel podívat a to bylo podle mne neprofesionální. Proto doporučuji vybírat jen z firem které osobně přijedou a návrh udělají na míru danému prostoru.

Vybírali jsme pak ze tří firem které fungovali podle našich představ a vyhrála sice ta dražší ale s vyšší kvalitou infrapanelů a s designem který byl na vyšší úrovni a také s nejdelší zárukou na veškeré parametry panelu a zejména měli kolem nás (Kolín) nejvíce referencí, dostali jsme seznam deseti rodinných domů v okolí které realizovali a nejstarší byla z roku 2005 a pán byl velmi spokojen a potvrdil nám nízké náklady a nulové reklamace což jiní nenabídli.

Pokud by jste chtěli více informací napište mi a ráda poskytnu dál moje zkušenosti tak jak mi pomohli lidé z referencí které jsem dostala nebo se obraťte přímo na firmu co mi je realizovala: usby.cz a určitě vám také poradí jak řešit topení infrapanely.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 04.05.2017 10:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, to myslíte vážně nebo je to nějaká skrytá reklama ? Jestli to myslíte vážně, mám pár otázek. Jaké má ten váš starý nezateplený dům tepelné ztráty ? Jaká byla spotřeba na vytápění plynem ? Jaká byla spotřeba elektřiny na vytápění infrapanely ? Byla plynem i infrapanely vytápěná stejná část domu ? Jaká byla teplota vzduchu v domě při vytápění infrapanely a jaká při vytápění plynem ? Netopilo se tam ještě nějakým dalším zdrojem ? A jestli je to pouze nějaká reklama, tak dost nezodpovědná k peněžence tazatelky.

Autor: Jozef Homola
Datum: 04.05.2017 11:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Mne to připadá jako sonda do národa co ještě za hovadiny uneseme. Ohání se to certifikáty a ani neví, že v mnohých krajinách je limitní povrchová teplota (hygienická) pouze 55°C.
Něco pro pousmání. Jako by to psal žák druhé třídy obecné.

Autor: Marek Bednar
Datum: 04.05.2017 11:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Na strankach maji ptaka Loskutaka, coz by znamenalo, ze to jsou asi poradny ptaci... :-)

Autor: Jiřina Kdoulová
Datum: 04.05.2017 11:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125199
reakce na ...
Mě bylo řečeno že teplota je 95°C viz web dovozce usby.cz/produkty/ což i dotykem sedí. Panel je jemně strukturovaný a když na něj sáhnu tak se určitě nespálím, je horný ale když se roztopily radiátory na cca 80°C tak to bylo pocitově podobné.
Když jste uvedl tyto materiály ještě jsem se podívala na výrobce a ten to potvrzuje - redwell.com/en/company/faq
tedy máte asi nějaké špatné podklady nebo staré, nevím jaké typy se vyráběly dříve.

! Aha, už vím - když se na leták podíváte blíže, vidíte informaci o teplotě 95°C vlevo dole, to jsou typy co asi máme.
Panely vpravo jsou na strop - speciální - což je uvedeno jak v letáku tak i na webu usby.cz/infrapanely-panel-wave/
Tedy pane Homola děkuji že jste mne navedl i na tento panel, nevěděla jsem o něm, ve firmě v recepci máme tento typ kazetového stropu do kterého je speciálně určen asi 3,2m vysoko což je co jsem přečetla pro tento typ panelu vhodné. Recepční potřebuje u vstupu ohřát a stěny jsou daleko a náš infrapanel z této výšky by neměl dostatečnou intenzitu...

Pokud by byly hygienické normy 55°C pak co s krby, krbovými vložkami, radiátory co mají vyššíteploty třeba při topení na dřevo/uhlí, přímotopy atp..? To je možná 50% topení všech domácností co by podle vás překračovali hygienické normy? To mi přijde divné...,

Autor: Jozef Homola
Datum: 04.05.2017 13:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Takže zrcadlo je jemně strukturované? A jak se to dělá?. V Dánsku již od roku 2005 všechny nové instalace a domy mají stanovenou maximální teplotu 55°C a to včetně topení centrálního. Protože jsme pozadu, tak máme například u centrálního zatím 75°C. Hygienická norma ale doporučuje teploty 55°C. I kdyby byl povrch nevím jak "strukturovaný", tak k disociaci prachových částic bude docházet a o to více čím bude drsnější.

Autor: Jiřina Kdoulová
Datum: 04.05.2017 13:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125199
reakce na ...
A co ty krby? Tedy stát šmahem zruší topení stotisícům domácností. Až toto udělá tak za 30-50 let - to už tu nebudu.
Jinak asi nemáte s infrapanely W zkušenost, jinak by jste nemusel takto diskutovat a potvrdil by jste moje slova. Když se vám infrapanely nelíbí, váš problém. My jsme spokojeni.
Možná jste viděl a zkusil jiné výrobky na trhu, je v nich rozdíl, to potvrzuji, každý si na to musí udělat svůj názor. Vy máte svůj názor, my máme zkušenosti s jedním typem výrobce, za ostatní nemohu hovořit.

Autor: Jozef Homola
Datum: 04.05.2017 16:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Krby to je taková česká "úchylka" kvůli dotacím. Mnoho lidí si je pořídí a pak v nich vůbec netopí. Stát nebude nikomu topení rušit, může si topit třeba otevřeným ohnem.
Ona už opadla i vlna biolihového topení bez komínu.
Doma mám také "infrapanely" akorát v nich topí voda a za nulový "elektrosmog" ručím krkem.

Autor: Emanuel Volf
Datum: 28.01.2018 16:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103411
reakce na ...
Zdravím pane Homola, omlouvám se, že Vás s tím obtěžuji, ale tolik mne to zaujalo- zda to může fungovat jako perpetum mobile- prosím podívejte se na to video- generátor elektrické energie https://www.youtube.com/watch?v=l9P8kxY7WZo, mohl byste to vysvětlit na jakém principu to produkuje el. energii? děkuji Volf

Autor: Jozef Homola
Datum: 28.01.2018 18:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Produkuje to pravděpodobně energii na podvodu. Podvod může spočívat v tom, že nevidíme co se nachází pod stolovou deskou. Elektrickou energi bez vložení jiné energie třeba mechanické nemůžeme vyrábět. Může tam být ale i jiná finta.

EDIT
A toto je na "Nobelovu cenu", to dokáži taky.
https://www.youtube.com/watch?v=50Aag0J0Qe4

Autor: Emanuel Volf
Datum: 28.01.2018 18:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103411
reakce na ...
Děkuji pane Homola za rychlou zprávu, také si to myslím že je to nesmysl, viděl jste to video, mám chuť to vyzkoušet, to přeci není možné, že by to fungovalo. magnety máme v práci, tak uvidíme. Pokud Vás to zajímá, podívejte se na další videa, jedno je také zajímavé, kulička ve vertikálním kole, když se přiblíží magnet ke kuličce, tak se kolo začne otáčet. zajímavé, logické, ale odporuje to zákonu o zachování hmoty a energie. Ty videa jsou docela důvěryhodná, není tam vidět náznak podvodu nebo že si dělají legraci z lidí. Jste odborník na techniku tak proto mám k Vám důvěru i , když na názor infratopení se neshodneme. Zdraví Volf

Autor: Mirek Svejda
Datum: 29.01.2018 13:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pokud Vás zajímají podobné nesmysly, tak si vyhledejte MEG generátory.

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 29.01.2018 20:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Jediné funkční řešení, ověřené staletou lidskou praxí je zde:

https://www.youtube.com/watch?v=Z8yW5cyXXRc

Zdá se, že chuť experimentovat Vám nechybí, tak bych se přimlouval za odkaz na videodokumentaci vaší varianty tohoto generátoru.

Nikde to ale prosím nešiřte, jsou tady u moci skupiny fanatiků ( někteří ochránci přírody atp ), kvůli kterým místo tohoto elegantního lokálního zdroje musíme nadále využívat Temelín a Dukovany.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 29.01.2018 21:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Jen mezi námi děvčaty. Nechá se to dokonce i koupit. Jenže pak by debaty na téma čím topit byly zbytečné.

Autor: Jiřina Kdoulová
Datum: 04.05.2017 11:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125199
reakce na ...
Fotogalerie:
Fotografii z obývacího pokoje posílám, jen upozorňuji že jsme před rekonstrukcí interiéru a panely se budou všechny přesouvat na stěny. Nyní jsou některé na stropě, což je dle technika méně vhodné. Tím bychom měli ještě ušetřit.
Dům má plochu vytápěnou 95m2. Tepelnou ztrátu nevím, ale příkon současného topení je 6kW a plynový kotel byl 12kW. Dům je cihla 45cm, okna plast 2sklo.
Plynem se topilo do starých litinových radiátorů které právě letos budeme vyřezávat při rekonstrukci s náklady cca 35 000 Kč / rok + elektřina v tarifu D02 cca 1000 Kč/ měsíc tedy celkem jsme platili za rok za energie cca 47 000 Kč. S infrapanely jsme loni platili v tarifu D45d za celou domácnost přes 36 000 Kč. Nemáme samostatné měření topení/domácnost, ale za rok ušetříme cca 10 000 Kč / rok. Topení stálo asi 85 000 Kč tedy návratnost 8 let je dobrá, zatím nulové náklady na reklamace tak i toto je úspora.
S plynem i s elektřinou topíme stále na cca 22-23°C, ale u plynu byl problém s regulací kdy v obývacím pokoji bylo teplo v pořádku, ale v ložnici a koupelně bylo chladněji a trochu tam i někdy byly plísně. To s infrapanely již neexistuje každá místnost má termostat a přesnou požadovanou teplotu.
Chápu že cena panelů které jsme vybrali je vyšší, ale zase nejsem blázen abych kupovala nejlevnější věci na trhu i když chápu že jako dočasné na rok / dva je to řešení. Chci mít klid na dlouho a nic neřešit, proto vyšší investice do kvality je věřím opodstatněná. Při výběru dodavatele jsem četla že některé panely cvakají při chladnutí, některé žloutnou, některé mají záruku jen na některé parametry, některé mají vysoký elektrosmog, některé jsou dřevěné (co požár?) atp.., než abych řešila některý z uvedených problémů vybrali jsme bezrámové, celokovové, certifikováné a se zárukou rakouského výrobce.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 04.05.2017 12:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Ono taky záleží na tom, jak byl ten plynový kotel starý a s jakou pracoval účinností, další věcí je, jaké zimy se porovnávaly, některé byly dost mírné. Nějak se mi nechce věřit, že v nezatepleném domě o 95 m2 (ale nevím, zda nemáte zateplenou podlahu a strop nebo střechu a zda se nejedná o řadovku, což by pak TZ dost snižovalo) jste utratily za rok v elektřině, když se elektřinou i topilo a ohřívala TUV, pouze 36.000,-Kč (při vytápění na 22-23°C). Nepřitápělo se ještě nějakým dalším zdrojem, jako je krb apod. ?

Autor: Marek Bednar
Datum: 04.05.2017 13:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Divim se p. Kubicek, ze chcete s dotycnym/dotycnou z teto firmy vubec diskutovat. Okatejsi uz ten prvni prispevek nemohl byt. PR prispevek jak z ucebnice.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 04.05.2017 14:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Však máte pravdu, ale nedá mi to.

Autor: Martin Krupka
Datum: 05.05.2017 07:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125206
reakce na ...
Protopit v takhke "malém" domě 35000Kč plynem mi přijde jako celkem dost. V podobně velikém domě já propalím plyn za 18-20tis.Kč.
Tím nechci tvrdit, že dnes nemáte nižší náklady na provoz domu.
Pokud se správně nastaví vytápění infrapanelů, výše proudu jističů, tak reálně může dojít k úspoře. Osobně to mám vyzkoušené kdy se sazbou d45d platíme méně, než s plynem.

Autor: Jozef Homola
Datum: 05.05.2017 07:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Reálně se takto "vyčíslují" úspory. Plynem je potřeba radiátory 2 o celkovém výkonu 6 kW a elektricky už jen 1,6 kW.
Už jen to přihlásit na ministerstvu a budou ještě uděleny dotace.

Autor: Emanuel Volf
Datum: 05.05.2017 11:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103411
reakce na ...
Pane Homola, děkuji za Váš příspěvek o dotacích, to se mi snad jen zdá, že by ministerstvo dávalo dotace na vytápění elektřinou ?? to znamená, že když si instaluji 2 kW přímotopu a dříve jsem topil uhlím, tak dostanu dotaci na přímotopy ? nebo i na infrapanely ?? Buďte tak laskav a napište o tom něco pro veřejnost, jste asi více zasvěcný než my. Děkuji Zdraví volf Ps. Když můžou rozdávat kotlíkové dotace až 100.000,- Kč , tak by také měli přispět na nejušlechtilejší energii- elektřinu.

Autor: Jozef Homola
Datum: 05.05.2017 11:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Vy jste nepochopil tu narážku.
Všude se na reklamách píše, že "inrapanely jsou vysoce ekologické". Všechno co je ekologické, BIO a NANO mělo by mít nárok na dotaci.

Autor: Jiřina Kdoulová
Datum: 05.05.2017 08:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125199
reakce na ...
Těch 35 000 Kč je za celou domácnost. Tedy ohřev teplé vody mohu odhadnout na 5 000 Kč / rok - což se ale v plynu řešilo také tedy toto bych asi nepočítala ale na výsledné náklady na topení je třeba s tím počítat, běžnou spotřebu oproti minulosti kdy jsme platili asi 1000 Kč se v nižším tarifu sníží na 500 Kč/měsíc tedy cca 6000 Kč/rok, pak by na topení mělo vyjít cca 24 000 Kč / rok.
Dům je starší, nezateplen, okna plastová. Při rekonstrukci asi snížíme strop aby byl rovný a zateplíme 5cm vatou a podlaha je postaru ale to by bylo příliš nákladné řešit... takže asi srovnávat jen plochy domů nelze...

Autor: Martin Krupka
Datum: 05.05.2017 09:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125206
reakce na ...
Já mám 18-20tis. plyn za celou domácnost tj.včetně topení a ohřev teplé vody.
Nicméně co řeší 5cm skelné vaty? Proč na strop nedat rovnou 5cm xps polystyren a nemusíte řešit parotěsnou zábranu ani nějakou další konstrukci na sadrokarton, palubky....atd.
Finální úpravu stropu lze poté zvolit jakoukoliv. Ve výsledku bude pořizovací cena nového stropu plus mínus stejná, jen 5cm polystyrenu udělá mnohem větší službu v zateplení. Předpokládám, že prostor nad stropem není obytný.

Autor: Jiřina Kdoulová
Datum: 05.05.2017 10:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125199
reakce na ...
Také nás to napadlo, ale zvažovali jsme místo polystyrenu http://www.remmers.cz/energeticka-sanace/iq-therm--inteligentni-vnitrni-tepelna-izolace.htm
kdy v menší tloušťce je lepší izolace, ale máme problém v nerovném stropě, vyrovnávání desek, perlinku, lepidlo..., toto lépe řeší sádrokarton a rošt přes celý strop.
To je stejné jako u topení infrapanely, nehledáme nejlevnější řešení, ale kvalitnější i když je trochu dražší....
Ale děkuji za návrh, určitě to ještě budeme řešit...

Autor: Jozef Homola
Datum: 05.05.2017 11:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Zde na okazech si zkuste kolik ještě těch firem obchodujících s podvodem je "živých". Pokud vám jde o trapnou reklamu, tak by to TZB mělo smazat.
https://forum.tzb-info.cz/122544-tragikomicky-konec-termoizolacnich-nateru-z-nasa

Autor: Emanuel Volf
Datum: 05.05.2017 10:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103411
reakce na ...
pane Krupka se zájmem jsem si přečetl Váš příspěvek, . vy máte vnitřní izolaci stropu a možná i stěn polysterenem XPS, můžete nám to trochu přiblížit, měli bychom zájem to také udělat. Jako topení máte infrapanely ? , předpokládám na stropě ,. Jak je vidět jste s infratopením spokojen, tak jako stovky dalších zákazníků. Prosím napište mi třeba i na přímo na adresu Děkuji

Autor: Martin Krupka
Datum: 05.05.2017 11:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125206
reakce na ...
Tepelná izolace se zpravidla dává z venkovní strany. Tj.asi bych řešil zateplení stropu tím, že bych položil skelnou vatu na půdě a to v mnohem větší síle, než jen v 5cm vaty. Nemám vnitřní zateplení zdí polystyrenem a ani bych to u infrapanelu nedoporučoval. Polystyren nemá akumulační schopnosti, které infrapanel vyžaduje.
Vycházím z předpokladu, že se jedná o dům se špatnou izolací stropu, kde není zateplená střecha a kde jak majitelka uvádí bude vyrovnávat strop.
Osobně jsem takto izoloval v podkroví jen šikmé části stropu.
Proč jsem tak učinil?
Původní izolace cca 12-15cm vaty byla nedostačující jak v zimě, tak i v létě. V létě docházelo k přehřívání místností a v zimě jsem cítil chlad. XPS polystyren jsem nalepil z vnitřní strany pouze na šikmou část stropu, protože střešní krytina (asfaltová šindel) byla již po rekonstrukci.
Výhoda tohoto řešení je: Nebylo nutno dělat žádnou konstrukci na sádrokarton. Podkroví se již nepřehřívá. Nebylo nutno řešit žádnou parozábranu. Stačilo natáhnout slabou vrstvu lepidla na polystyren a vymalovat.
Takže otázka zní, proč se babrat s vatou 5cm, nějakou konstrukcí, fólií a nějakým podhledem, když to lze udělat v jednom a možná snadněji. On ten sadrokarton a vata 5cm moc velkou izolační schopnost nemá.

Autor: Martin Krupka
Datum: 05.05.2017 12:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125206
reakce na ...
Dlužím Vám odpověď čím topím.
Zkušenosti u rodičů tuhá paliva uhlí, dřevo stará klasika, topení radiátory. Doma plynový kotel ohřev voda, krb. V práci přímotopy s ventilátorem v další nemovitosti infrapanely.
Osobně bych dnes volil jen infrapanely v podobě obrazů na stěnu.
Z několika důvodů. Relativně levná pořízovací cena.. Snadno regulovaná každá místnost zvlášť. Bezudržbové. Neviditelné. Pokud by se něco nahodou rozbilo, snadno si sám vyměním. Žádný prach, žádný bordel, žádný další poplatek za přípojku plynu, žádné skladování dřeva, uhlí prostě nic.
To sálavé teplo a tepelnou pohodu nemůžete jiným druhem topení docílit. Ano krb má jistě kouzlo, ale ten prach a špína tam zůstává. Dřevo Vám do dřevníku nikdo zadarmo nedonese. A řeknu Vám upřímně, že komín vyšel na 60tis.slušnější krb 40- 120tis. a sám bez dřeva neudělá žádné teplo. Někdo řekne že podlahové topení je lepší. Ja říkám, že není.
Najděte si pasivní domy Chelčice, tam to projektant dotáhl k dokonalosti.
Takže asi tak.

Autor: Emanuel Volf
Datum: 19.02.2018 16:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103411
reakce na ...
paní Kdoulová, je už to sice dávno, ale dneska jsem četl Váš příspěvek z května 2017. Těší mne , že jste s infrapanely panely, byť od konkurence, spokojená, ale prosím Vás nedávejte je na stěny, ten technik Vám neporadil správně. panely musí sálat ze stropu tak jak toi máte na obrázku, rovnoměrně do místnosti. když je máte na zdi, tak ten panel z části funguje jako radiátor, vzduch, který se od něj ohřeje stoupá vzhůru, nad panelem budete mít teplotu u stropu 50 oC a podlaha bude chladná. Navíc se Vám postupně nad panelem začne usazovat prach. Toto jsou moje zkušenosti,a proto Vám mohu dobře poradit. Když budete mít čas , tak mi napište na adresu jak Vám to topí. děkuji volf

zobrazuji 1 - 30 z 170   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama