Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Nový občanský zákoník I

Autor článku: Mgr. Pavel Doucha, Advokátní kancelář Šikola a partneři, člen konsorcia Frank Bold
Plné znění článku: Nový občanský zákoník I
Anotace článku: Nový občanský zákoník (NOZ) klade mnohem větší důraz na odpovědnost stran smlouvy, tedy umožňuje se ve smlouvě odchýlit od textu zákona a sjednat si řešení velké většiny otázek jinak. Až na výjimky bude stavba na pozemku prováděná po 1. lednu 2014 součástí tohoto pozemku.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Skrytý vada projektové dokumentace
Autor: Miroslav Sázovský
Datum: 23.12.2013 10:10 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100205
reakce na ...
Zajímal by mě termín "Skrytá vada projektové dokumentace".

Jak objednatel může objevit skrytou vadu projektové dokumentace, když není odborník a specialista. Znamená to, že by si měl objednat nezávislé specialisty například na: TZB, stavební sklo, statiku, ...atd?

Tohle je klasický problém skoro na všech stavbách, který má tři úrovně:

1) Zhotovitel dodává i projektovou dokumentaci.

2) Zhotovitel dostane projektovou dokumentaci a ví, že je špatně udělána, ale pracuje podle ní, jelikož nikdo po něm nechce předělat projektovou dokumentaci, neb za ni objednatel již zaplatil.

3) Zhotovitel najde chyby v projektové dokumentaci a navrhne změny (například dodává okna a ví, že na rozměr 3,5 x 2,7 m je chybně navržené sklo 4/16/4 a tak ho změní, ale chyba v projektové dokumentaci se objeví na rámu), ale neudělá novou projektovou dokumentaci, jelikož za to není placený. Provede dílo, které pak bude vykazovat chybu, protože změnil jen část projektové dokumentace a vada díla je na části, kterou neměnil.

Dále by mě zajímalo, jak se bude postupovat, když bude chyba v projektové dokumentaci, ale zhotovitel vytvoří výrobní dokumentaci, která nebude shodná s projektovou dokumentací.

Jestli jsme to dobře pochopil, tak převzetí (odsouhlasení) projektové dokumentace, si vyžaduje obrovské znalosti, jelikož skrytou vadu projektové dokumentace lze odhalit jen za účasti specialistů a velkých praktiků, ale mám 5 let na odhalení chyby v projektové dokumentaci, za kterou si nese odpovědnost autor této dokumentace...

Ing. Miroslav Sázovský

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama