Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

tepelne čerpadlo NORDline

Autor: jiří tylec
Datum: 23.01.2008 20:41

Jake mate zkušenosti s tepelnym čerpadlem NORDline standart? Cena je velice zajimava nejlevnějši tč se da pořidit za 35000kč.Děkuji za odpověď.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 1379   starší >>
Datum: 19.04.2019 16:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123486
reakce na ...
Fotogalerie:
Chci se prosim zeptat ohledne pripojeni el u TČ WWBC-9,5H. Dle navodu se zde natahne pouze kabel 3x 2.5mm. Kabely od LCD a dvou cidel teploty byly tez u cerpadla, takze jeste propojit tyto kabliky. Jak je to s jisticem? Nekde je napsano 16B a nekde 20C. Priklanim se spise k 20C kvuli rozbehu ale myslim, ze i 16C by to zvladlo. Jaky jistic prosim pouzivate??? Dle instalace v cerpadlu se da pripojit i tricestny ventil ale ten resit nebudu. Obehove cerpadlo je jasne a vedle je UFH elec heater. Tohle jsem v navodu nenasel ale tusim, ze by to mohla byt topna patrona v AKU nadrzi???? Pokud se mylim, tak mi prosim napiste, jak to je. Mam zasobnik Drazice a topne teleso 2.5kW. Ale nezda se mi, ze by to ten kabel 3x2.5mm a jistic vsechno zvladl. A posledni vec, jak je to pri vypadku proudu nebo-li odpojeni site pres wi-fi. Zustanou mnou nastavene udaje ulozene pri opetovnem zapojeni site? Predem dekuji za odpovedi tykajicich se mych otazek.

Autor: Lada Poly
Datum: 19.04.2019 21:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124360
reakce na ...
Dobrý večer, vezmu to popořadě, dle dotazu:
- 3*2,5 je pouze pro napájení TČ
- přiložené kabely je nutno připojit všechny, jinak bude ovládání hlásit chybu teplotního čidla
- na napájení TČ mám jistič 16D
-nevím, jak dalece je Vám jasné oběhové čerpadlo, ale pokud jej chcete ovládat samotným TČ, tak je to to samé, jako bod níže = přes stykač!
- na svorky UFH electric heater se připojuje ovládání dotopu (vaší patrony) tepelným čerpadlem - samozřejmě přes stykač, proto jsou tam jen dvě svorky (takže nějakých 2*0,75 vytáhnout ke stykači) a správně by měl být před stykačem ještě extra jistič!)
- v ovládání je zálohovací baterie (ale nevím, jak dlouho vydrží), takže pokud TČ jakkoli vypnete (a v ovládání nastavíte, aby si pamatovalo nastavení), tak si pamatovat bude ... . Já odpojil TČ jen na cca 5 hodin a nastavené hodnoty mi tam zůstaly.

Autor: Petr Sak
Datum: 20.04.2019 12:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130182
reakce na ...
Dobrý den,
mám dotaz k oběhovému čerpadlu. Píšete, že "zapojit jedině přes stykač". Mám oběhovku s max. spotřebou 45W. U svorky 9,5kW Nordline pro připojení oběhovky je uvedeno MAX 1,5A. I když vezmu v úvahu, že oběhové čerpadlo má rozběhový proud vyšší než nominální, tak si myslím, že do MAX 1,5A bych se měl vejít.
Myslíte že je problém toto oběhové čerpadlo napojit přímo na svorky v t.č. Nordline ? Proč?

Děkuji Petr

Datum: 21.04.2019 00:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer, proč? No protože mi to doporučilo 9 z deseti elektrikářů :) Už jenom proto, že některá oběhová čerpadla mají rozběhový proud i 10x vyšší, než provozní. ... a vyjmenovali mi dalších 100 důvodů (např. skokový nárůst proudu při zablokování oběhového čerpadla).
Ano, pokud si vzpomínám, tak v návodu je to tak, jak píšete. Problém by to být nemusel, ale pro mě to přece jen byla (je) příliš "drahá hračka" na to, než abych experimentoval s proudovou zatížitelností obvodu řídící (základové) desky. Dát navíc cca 1000,- Kč "pro sichr" mi tedy už nepřipadalo tak drahé v poměru k vypálené desce ... .
Takže ze mě: chránič s jističem, pak stykač - do něj zapojit přívod z uvedeného chrániče a také ovládání OČ z TČ, a ze spínaných svorek stykače do oběhového čerpadla (snad jsem se vyjádřil dost jasně).
p.s A za mě všechno, co nemá samostatnu svorku na zemnění vedle silových kabelů - je podezřelé:(
Howgh. Láďa

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 21.04.2019 10:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Jak píše přede mnou vše zapojit přes stykač nebo relé vyhnete se v budoucnu problémům popsaným hned pod tímto příspěvkem, odejde koncové relátko na desce a po spuštění oběhovky Vám to vyhodí chránič.
Ovládání prodloužit a dát také do domu je pohodlnější a přehlednější. Budete mít čerpadlo jako monoblok nabo spit?

Autor: Petr Sak
Datum: 21.04.2019 13:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130182
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji za rady a argumentaci. Myslel jsem si, že elektronicky řízené oběhové čerpadlo s pozvolným rozběhem se spotřebou 45W je pro Nordline s kontakty 1,5A bezpečné. Dal jsem na vás a zakoupil stykač a už mám první dnešní nabití akumulační láhve s běžícím čerpadlem přes stykač za sebou .
Mám monoblok. Dával jsem přednost továrně naplněnému zařízení. Se sníženou účinností díky nemrznoucí směsi a výměníku počítám, ale díky diskusím tady by to nemělo být tragické. Mám doma soustavu s 3xAKU 500L do serie, TUV řeším fotovoltaikou, Nordline nabíjím AKU pouze pro topení, protože mám hraniční tepelné ztráty domu a investice do bojleru s výměníkem s příslušenstvím se mi nevyplatí.
Petr

Autor: Dalibor Mac
Datum: 21.04.2019 10:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den. S tim stykacem na obehovku jsem to nevedel a myslim, ze to byl dobry dotaz. Je prosim mozno poslat nejaky nakres, jak se to presne propoji s tim stykacem? Nejlepe cely nakres zapojeni z TČ po obehove cerpadlo? A pokud mozno treba doporuceni na nejaky dostacujici stykac? Koukal jsem, ze ceny jsou dosti rozdilne. Mockrat dekuji

Datum: 21.04.2019 22:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer, tak vidím, že Vám nikdo neodpověděl, tak mě snad elektrikáři neukamenují, když Vám napíši, že:
Pokud bude napájení oběhového čerpadla přímo z rozvaděče, kde není napájení pod proudovým chráničem (nevím jak máte udělanou elektriku), tak bych tam dal "chráničojistič" :):
https://www.smdledzarovky.cz/e/17754
a z něj napájel stykač:
https://www.smdledzarovky.cz/elektroinstal.material/stykace.rele/kanlux.23240.kmc.20.20.stykac.2p.na.din.listu.1.fazovy
No a pokud máte proudový chránič, tak z něj napájení do jističe:
https://www.globallux.cz/jistic-kmb6-b6-1-jednopolovy-kanlux-23144-ean23144-skup40018.php
a z něj potom do stykače:
https://www.globallux.cz/stykac-kmc-20-20-kanlux-23240-ean23240-skup400110.php
No a v obou případech bude cívku stykače ovládat právě TČ. Vybral jsem úplně to nejlacinější co jde - existují samozřejmě kvalitnější (a dražší) značky.
Omlouvám se, ale hrozně nerad bych kreslil nějaké schéma. Pro toho, kdo to nikdy nedělal by zapojení mohl být velký oříšek a nechci mít někoho na svědomí. Prosím raději oslovte nějakého známého elektrikáře ...

Datum: 21.04.2019 23:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry vecer. Rozumim vasim obavam. Dum mam uplne novy a tedy s proudovou ochranou. Zapojeni jistice je mi jasne ale nikdy jsem nedelal pripojeni stykace. Na stykaci je nekolik vstupu a vystupu. Pokud dobre chapu, tak napajet stykac budu pres pojistkovou skrin. Presneji asi civku stykace jestli stale dobre chapu. A jakmile sepne TČ, tak proud z nej pripoji telisko k civce a melo by to fungovat. Stale ale nevim, ktere kabely jdou z pojistkove skrine a ktere konkretne z cerpadla. Nejlepe nejake foto. Na netu jsem hledal nejaky obrazek, kde by to bylo videt ale nenasel jsem :( Moc dekuji za snahu mi to trochu osvetlit :)

Datum: 22.04.2019 02:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Raději to smažu, ať si nedělám ostudu ...

Datum: 22.04.2019 06:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mockrat Vam dekuji. Konecne jsem pochopil ty pismena a cisla na tom stykaci. Pro me plne dostacujici schema a popis k pochopeni :-)

Autor: Karel Pípa
Datum: 24.03.2019 15:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115938
reakce na ...
tak mě v páté sezóně WWBC-9,5H přišlo s první chybou. Spustí oběhovku a při spuštění kompresoru vyhodí jistič. Co mě asi tak čeká? Kondenzátor za pár korun, nebo oprava za raketu?
Praha východ

Autor: Martin Záruba
Datum: 24.03.2019 15:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102542
reakce na ...
S velkou pravděpodobností kondenzátor. Kompresory odcházejí naprosto výjimečně. Ještě připadá v úvahu stykač. Není moc kvalitní a pokud má zoxidované kontakty, stává se že už běžíci kompresor se na chvilku odpojí, klesnou mu nepatrně otáčky a protože se jako každý motor chová i jako generátor, dojde ke stavu, že za zlomek vteřiny jsou obě napětí v protifázi a pochopitelně to vyhodí jistič.

Autor: Milan Švaříček
Datum: 09.03.2019 22:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112466
reakce na ...
Topenar mi říkal ze při minusove teplotě by to 9kw nordline už nemuselo utáhnout spotřebu domu a šel by dotop. V pořízení slabšího nebo silnějšího je rozdíl asi kolem 50tis.

Datum: 10.03.2019 23:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vytopit dům se ztrátou 8 kW (výpočtová při -12 st. Celsia? - ale pozor, většinou se to počítá podle norem na 20 st. Celsia obytná místnost!!!) + dům na Vysočině = vyšší počet chladných dní (s celoročním průměrem kolem +5 st. C?) a ještě natopit teplou vodu pro 5 osob? Mám něco podobného jako Vy, ale v severních Čechách - a protože nejsem Eskymák, topím si na 24 st. C a v té chvíli bych potřeboval vyšší výkon už cca pod +3 st. C). No, mám takový dojem, že máte rozumného topenáře, který má (bohužel pro Vás), pravdu. Tak se ho držte ... . :)

Datum: 11.03.2019 08:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kolik dnů jste v topném období byl na max. TZ domu. Dal bych invertor N8A.

Datum: 11.03.2019 08:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslíte ze ty inverzory jsou dobre? Neslyšel jsem o tom moc dobre recenze. Hlavně složitá elektronika.

Datum: 11.03.2019 09:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Z hlediska invertorů je málo relevantních údajů za delší časový úsek. Uvidíme, tak za 6-7let dříve to nejde vyhodnotit. Je pravda, že on-off problémy a poruchovostí netrpěly a budeme věřit, že i invertorová technologie bude na stejné spolehlivosti, elektroniky je tam opravdu 2x tolik. Pokud máte TZ opravdu kolem 8kW máte z hlediska Nordline dvě varianty 13,5 nebo N8A obě tak výkonově stejně. Ta spotřeba u Vás by měla zhruba sedět podle podobných domů s instalovanou 13,5.

Datum: 11.03.2019 09:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podívejte se na http://www.ekovy.cz/ctirj/index.html?urljednotka=demo5 a udělejte si názor sám.......

Datum: 11.03.2019 09:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslíte ze ta 9kw je slabá? Spotřeba je rozmezí 7-8kw a myslím ze by mohla stačit.

Datum: 11.03.2019 09:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud je tepelná ztráta tak jak tvrdíte, tak stačí. I kdyby byl bod bivalence třeba jen -2stC, je lepší čerpadlo poddimenzovat než předimenzovat. Dnů, kdy je opravdu zima je pár. Ty musí zvládnout elektrokotel. Ale po zbytek roku by příliš velké čerpadlo šlo rychle do vysoké teploty a klesal by mu COP. V konečném důsledku ušetříte míň než s tím menším a silnějším elektrokotlem. O pořizovací ceně nemluvě.

Datum: 11.03.2019 10:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
WWBC 9,5 bude stíhat do teploty kolem 0°C méně rozhodně nebude stíhat plnohodnotný ohřev TUV. TZ domu máte počítané na jakou vnitřní teplotu? Potřebný výkon tepelného čerpadla 20h nízkého tarifu -2h ohřev TUV jste na 18h co musí TČ vytopit . Při teplotě kolem 0°C budou TZ kolem 5,5kWh* 24 potřeba tepla na vytápění 132kW /18 potřebný výkon 7,3 kWh tudíž elektrokotel pojede dost často a instalace 9,5 se nevyplatí, ještě k přihlédnutí lokality Vysočina. Přes vhodnou taktovací nádrž i s ohřevem TUV není potřeba se bát silnější verze.

Autor: Dusan Zatkovsky
Datum: 11.03.2019 10:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114437
reakce na ...
Pri dnesnych rozdieloch cien NT/VT nema zmysel TC vo VT odstavovat. A hned mate 4h k dobru.

Autor: Enriqe Mentarocci
Datum: 11.03.2019 11:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109760
reakce na ...
Instalaterství Žalud - Suhlasim, ja mam straty cca 6 kW a kupil som 13 kW Nordline.
Je tomu uz asi 6 rokov.

Spokojnost, TC mi potiahne cely dom aj ked je vonku -14'C. (oprava: aj do -17 ak dobre pamatam tuto zimu)
Vodu vyhrievam vtedy asi len na 33'C ale do podlahy v pohode staci.
A to mam vonkajsiu jednotku asi 6m od kotolne s vymennikom.

Mesacne naklady na kurenie, varenie (indukcia), svietenie, spotrebice = 65 EUR
Dom 125 m2 bungalov. Stred Slovenska (aj horizontalne aj vertikalne).

Vonkajsia jednotka je pod oknom, takze mi to aspon furt nehuci.

Datum: 09.03.2019 21:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pánové mám také nabídku na takové čerpadlo, bohužel se mi nyní nedaří zkontaktovat instalatéra který mi jej nabízel, ale chtěl bych se zeptat, když bych pro dům se ztrátou 8kw volil tepelné čerpadlo nordline 13kw, jak bych na tom byl s porovnáním například elektrokotle za pořizovací cenu cca 25tísíc korun? Když by celý otopný ystém zůstal shodný, a bylo by napojeno TČ nebo elektrokotel, jak nejlépe spočítám reálnou finanční rozdílnost těchto dvou zdrojů vytápění?
Tepelná ztráta 8kw, ohřev tuv pro 5 osob, lokalita domu Vysočina. Předpokládám, že vstupní investice bude rozdílná cca 90tísíc je to tak dle vašeho odhadu? A když započítám nějaký servis atd vyplatí se to tepelko? Dokážete někdo napsat nějaký výpočet? Děkuji

Autor: Jozef Homola
Datum: 09.03.2019 22:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Proč tak výkonné TČ, když zásady správné dimenze výkonu vůči TZ jsou doporučovné jiné a ve světě to skutečně tak chodí.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 09.03.2019 22:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Vyzkoušejte kalkulačku pro odhad nákladů
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info

Datum: 09.03.2019 22:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dekuji kalkulátor super, ale nedá se tam dat cena vstupní investice. Každopádně rozdíl asi bude ve spotřebě značný, horší však co údržba, revize a opravy tč

Autor: Mirek Svejda
Datum: 09.03.2019 23:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Vstupní investice se zadává tím symbolem kalkulačky. Jsou tam položky na topnou soustavu zdroj tepla i revize včetně předpokládaných životností

Datum: 10.03.2019 09:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V případě WWBC 13,5 na tyto ztráty pojedete v monovalentním režimu, z osobní zkušennosti jsou tyto TČ skoro bezporuchová a u WWBC 9,5 jsem řešil, jen pár rozběhových kondenzátorů. Na tyto ztráty bych dal raději invertor Nordline N8A. Rozdíl v nákladech na pořízení elektrokotel + ohřev TUV- TČ- 100t. Nebo cestou postupného rozvoje AKU 500l LMT s topnou spirálou a k tomuto později připojit TČ. Rozdíl návratnosti TČ je cca 6let. Platba TUV + topení elktrokotel cca 32t u TČ 16t.

zobrazuji 1 - 30 z 1379   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.