Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

tepelne čerpadlo NORDline

Autor: jiří tylec
Datum: 23.01.2008 20:41

Jake mate zkušenosti s tepelnym čerpadlem NORDline standart? Cena je velice zajimava nejlevnějši tč se da pořidit za 35000kč.Děkuji za odpověď.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 1440   starší >>
Datum: 12.12.2019 21:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110435
reakce na ...
Dobrý den,
prosím Vás chtěl jsem se zeptat zda nemáte někdo ze zkušenosti s TČ Nordline, kdy máme akumulační nádrž 300l, na regulaci nastavenou teplotu 45°C v AKU, ale máme problém v tom, že dosáneme max. teploty kolem 30°C v AKU a i kdybych nastavil např. 60°C tak toho nedocilím, navíc TČ jede třeba celý den bez přerušení, a to máme nastaveno na termostatu 22°C pokojovou teplotu.
Prosím pokud jste řešili tento problém a vyřešili díky za info.

Autor: Michal Turinský
Datum: 12.12.2019 22:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131384
reakce na ...
Zdravim.mel sem stejny problem a pan Zaruba mi tu skvele poradil.teplotu doma mam stejnou,aku taky 300 l.mam vsude podlahovku a ztraty domu cca 8kw pri - 17.natapim vodu mezi 25 a 32 a mam obehovku pres zimu pustenou 24 hodin v kuse.zvysil jsem prutok na obehovce podlahovky na max plus tu vetev podlahovky, co byla nejkratsi jsem lehce priskrtil a funguje to.aku sice funguje spis jako taktovaci nadrz aby nebylo tolik startu a taky aby pri odmrazovani netahalo tč vodu z podlahovky.ale u Vas to muze byt jine v zavislosti na ztratach domu a typu topeni.

Autor: Lada Poly
Datum: 13.12.2019 01:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124360
reakce na ...
Dobrý den, no tak to jste zřejmě narazil na hranici výkonu TČ. Mě v téhle chvíli dává TČ výstupní teplotu cca 44 stupňů (venku je kolem 0 st. Celsia).
Dokud pouštím (elektronicky řízeným podlahovým čerpadlem) do podlahovky 10 litrů za minutu, teplota v AKU ještě pomalu stoupá na požadovaných (nastavených) 43 stupňů (protože vodu používám i na mytí vzhledem ke vnořenému zásobníku na TV) - to je můj "rovnovážný stav". Ale jak je pod nulou, teplota na výstupu z TČ je již jen okolo 40 st.C ...
A když k tomu ještě dám čerpadlo podlahovky na vyšší stupeň (cca 20l/min.), protože těch 10l/min. (rozloženo do 8-mi větví, každá s vlastním termostatem a elektronickou hlavicí na rozdělovači) už nestačí na pohodlné vytápění domu, tak AKU nejsem schopen dotopit, takže se mi spíná topná spirála v aku (bivalence) - ovšem jen do té doby než se některé pokoje vytopí natolik, že termostat v pokoji vypne elektronickou hlavici(e) na rozdělovači. V té chvíli čerpadlo podlahového topení sníži průtok (udržuje průtok ve stejných mezích pro ty zbývající otevřené okruhy) a znovu teplota v AKU pomaličku "leze nahoru" (i bez bivalence).

P.S. a ano, při teplotách mírně pod nulou jede čerpadlo skoro celý den .. .
Zvláště pak na začátku topné sezóny, než se v podkladu naakumuluje dostatečné množství tepla, nebo při ještě "mokrém" čili "syrovém" baráku. Potom už se to malinko postupně zlepšuje ... :)

Autor: Jarda Skýpala
Datum: 13.12.2019 07:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji za informace. Nepředpokládal jsem, že bych byl už na max. výkonu, jelikož výkon tČ je udáván cca 9,5kW a TZ domu je kolem 6kW při -15°C.

Autor: Martin Záruba
Datum: 13.12.2019 08:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102542
reakce na ...
Bohužel to je klasický omyl, že výkon je 9,5kW. WWBC 9,5 je jen označení a může tam být cokoli. Jak se mění výkon s venkovní teplotou a s teplotou topné vody najdete tady: http://www.ekovy.cz/venkovni-jednotka-pro-tepelne-cerpadlo-wwbc-95-h-bp.htm. Za současných podmínek, kdy je okolo nuly je výkon okolo 6,5 kW

Autor: Matěj Kurka
Datum: 13.12.2019 10:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110868
reakce na ...
Jak píše pan Záruba. 9.5 je max.při teplotách třeba okolo 15°C. Výkon klesá s ubývající venkovní teplotou. Kolem -10 už to dává třeba jen 2.1kW(tedy 1:1 COP) - těch -10°C dávám od oka, nevím to přesně.

Datum: 13.12.2019 10:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte pravdu. Není to tak strašné, i při -20 je COP ještě asi 1,2. Navíc je pak nízký tlak chladiva, takže kompresor tolik netrpí. Asi to ale už není významné, -20 už jsem u nás neviděl několik let.

Datum: 13.12.2019 10:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Obecně teploty od -7° - -10°C, které jsou přes den, topím dřevem. Je to podle toho, jak mám chuť udělat doma romantiku u krbovek s prosklením :))
Jinač, bivalenci nepoužívám.

reakce na ...
Máte pravdu. Není to tak strašné, i při -20 je COP ještě asi 1,2. Navíc je pak nízký tlak chladiva, takže kompresor tolik netrpí. Asi to ale už není významné, -20 už jsem u nás neviděl několik let.

Datum: 13.12.2019 08:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je mi jasné, že se sestavou co máte jste dělal co se dá. Toto zapojení topného okruhu Vás nutí jet na vysokou teplotu, jinak byste neměl TUV, jenže pak má zase čerpadlo špatný COP. Bez úpravy topného okruhu to vyřešit nelze. Asi nejméně pracné by bylo přidání jednoho třícestného ventilu, který by v režimu topení napojil čerpadlo napřímo k podlahovce. Současně by oběhovky mohly jít naplno a nevychladila by se Vám TUV. Tím by byla teplota z čerpadla nízká a vzrostl by vám COP. Nejspíš byste se s bodem bivalence dostal o 7, možná i více stupňů níž a dotop by možná vůbec nebyl třeba.

Datum: 16.12.2019 00:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte pravdu pane Zárubo, moje zapojení je kompromis. Nechtěl jsem druhou nádrž, protože bych jí neměl kam dát ... O tom trojcestném ventilu jsem již uvažoval, ale zatím mě ještě nedonutily okolnosti, abych ho tam dával :), jelikož mám do té AKU nádoby svedenou nejen fotovotaiku (2 kW spirála) a hlavně - mám do AKU nádoby i vstup z kamínek (s výměníkem) a když praská dřevo v kamnech ... je to atmosféta k nezaplacení - a já hrozně rád čučím do ohně :). Jednak oheň v kamnech používám jako výmluvu pro manželku, druhak:) mi ty kamínka dokáží udržet teplotu v AKU nádobě (v horní polovině) na cca 45 st.C (no a sálavé teplo z kamen mi vytopí kuchyni i obývák - a v tu chvili se vypnou termostaty v těchto místnostech a z AKU nádoby dotápím zbytek baráku) a treťjak ... byl fakt dobrej brankář :):):).

P.S. Ta fotovoltaika (10 panelů x 270 kWp) je v těchto dnech celkem k prdu, vypomáhá jen maliko. Montoval jsem jí letos na konci léta, takže to nemám úplně spočítané, ale jak byly slunečné dny, dokázala vyhřát horní polovinu nádrže až na cca 75 st. C, takže ohřev TUV odpadá zcela ... .
Mějte hezké dny. L.P.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 16.12.2019 09:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Verze zapojení s 3cv není pro Vás moc vhodná, protože Vám regulace uzavírá okruhy PT (zónová regulace). Musíte počítat s tím, že třeba zapnutí nočního útlumu kompletně uzavře PT. Tím se zbavíte obrovské akumulační hmoty PT. To se neinvertorovému TČ nebude moc líbit. Na Vašem místě bych využil stratifikaci AN tím, že přesunete přívod od TČ a vývod do topení zhruba do poloviny nádrže. Pak Vám topení nebude vysávat teplou vodu z horní části nádrže pro TUV. Každý den v příhodných podmínkách přepnete čerpadlo na vyšší teplotu. Dohřejete vršek AN na teplotu pro TUV a jinak pojedete jen ekvitermní teplotu pro topení. Bylo by taky vhodné vyřadit tu zónovou regulaci.

Autor: Dusan Zatkovsky
Datum: 16.12.2019 10:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114437
reakce na ...
Existuje este jedno uskalie - pokial nejaka regulacia PT znizuje prietok vody a slo by to do podlahy priamo bez AN, bal by som sa defrostu a zamrznutia/roztrhnutia vymenniku (neviem ci ma nordline doskovy alebo trubkovy vymennik). Predpokladam ze nordline sice bude mat nejake cidlo prietoku, ale je otazka ake, ako reaguje, pri akom prietoku rozopne, ako dlho trva odstavenie kompresora a tak.

Kazdopadne suhlasim s nazorom ze nahrievat AN na teplotu TUV a potom odoberat vodu na topeni je nekonomicky nezmysel, toto dava zmysel len u zasobnikov s priamym vyparom kde sa vyuziva teplota prehriatych par na dosiahnutie 50-70st vody v hornej casti zasobniku, pricom dole je len tych 30-35 vyuzivanych do podlahovky.

Datum: 16.12.2019 11:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak jsem psal, kombinovat zonovou regulaci PT s Nordlinem není vhodná kombinace. Navíc ohřev na vysokou teplotu pro TUV je ve výsledku nejhorší možná kombinace. U neinvertorových čerpadel by vždy měla být taktovací nádrž, protože si z ní čerpadlo bere energii na odmražování.

Autor: Dusan Zatkovsky
Datum: 16.12.2019 11:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114437
reakce na ...
Suhlas az na poslednu vetu. Ja mam invertor zapojeny rovno do podlahy a energiu na odmrazenie si berie priamo z nej, ziadnu akumulacku nemam (*1). A rozdiel v invertore a neinvertore v odmrazovani nebude velky, ja som prakticky do 30 sekund na skoro plnom prikone kompresoru.

*1 - jedinou vynimkou je defrost pocas ohrevu TUV, ale to sa stava zriedkavo

Datum: 13.12.2019 08:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je mi jasné, že se sestavou co máte jste dělal co se dá. Toto zapojení topného okruhu Vás nutí jet na vysokou teplotu, jinak byste neměl TUV, jenže pak má zase čerpadlo špatný COP. Bez úpravy topného okruhu to vyřešit nelze. Asi nejméně pracné by bylo přidání jednoho třícestného ventilu, který by v režimu topení napojil čerpadlo napřímo k podlahovce. Současně by oběhovky mohly jít naplno a nevychladila by se Vám TUV. Tím by byla teplota z čerpadla nízká a vzrostl by vám COP. Nejspíš byste se s bodem bivalence dostal o 7, možná i více stupňů níž a dotop by možná vůbec nebyl třeba.

reakce na ...
Já to řeším tak, že v zimě kašlu na TUV a mám stop na 27-32°C. Pokud je venku kolem Nuly, tak mi stačí 27, pokud teplota venku klesá pod nulu, musím zvedat teplotu v AN na cca 32°C.

Jak je venku 15°C a více(+-, jak si vzpomenu), a už moc nemusíme doma topit(třeba jen hodinu), tak pak zase nastavím teplotu v AN na 40 kvůli TUV.

Jde o to, že spotřeba TUV v zimě je mnohem menší, než spotřeba vody pro topení. V létě naopak. Drobné, které ušetřím v zimě předehřátím TUV na max.teplotu mi nevyváží nízké COP při topení. V létě to je jiná. Tam je COP 4 i při AN teplotě 40°C.

Nicméně než trápit levného číňana topením i v létě na vysoké teploty, tak raději obyč.černou bagrovku pod sklo na šamotové cihly a nahřívat si AN pomocí jednoduchého soláru :) V AN mám hada na solár....

Autor: Petr Vít
Datum: 13.12.2019 07:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100009
reakce na ...
Dobrý den,
pokud Váš dům dokáže odebrat veškerý výkon TČ, tak Vám teplota v aku nádrži stoupat nebude. Také na čím vyšší teplotu vodu ohříváte, tím nižší výkon TČ má.
Například mě v tuhle dobu jede tak maximálně hodinu v kuse, ale teplota vody do podlahy je maximálně 32-33°C při teplotách kousek pod nulou. Nádrž mám jenom 100 litrů. Ale TZ při -15°C jenom kolem 4 kW a bivalence mi zapíná až při -8°C..
A ještě se podívejte, jakou hodnotu máte nastavenou u parametru B v TČ. Při teplotách pod nulou by tam mělo být 2-3, když mrzne třeba pod -10°C, tak klidně i 4. Při teplotách nad nulou stačí B jenom 0. Tenhle parametr ovlivňuje otevírání elektronického ventilu v čerpadle. Pokud budete mít při teplotách pod nulou například B nastavené na 0, tak bude mít TČ mnohem menší výkon, než zvládne..

Autor: Jarda Skýpala
Datum: 13.12.2019 07:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,
Děkuji za informace, jenom prosím opravdu se jedná o parametr B? Dle manuálu mi to píše že parametr B je ovládání oběhového čerpadla a lze tam nastavit pouze 0/1.

Děkuji za informace.

Autor: Marek Bednar
Datum: 13.12.2019 15:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Cekal jsem odpoved od znalych z oboru a zatim nic. Osobne me zarazi, ze se bivalent pro topeni pripojuje pri +10 stupnich.

Autor: Josef Vávrac
Datum: 14.12.2019 16:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131454
reakce na ...
On tu už nikdo není,ti lepší byli odejíti... Zaměřte se na správnou funkci . Tohle vypadá na COP cca 1 místo očekávaných 3. Více napoví kompletní výpočet vlastností domu a spotřeby elektřiny.

Autor: Petr Vít
Datum: 16.12.2019 07:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100009
reakce na ...
Dobrý den,
u dřívějších regulací bylo B jiné: stanovená teplota plynu. Později to zřejmě přeházeli..
Oběhové čerpadlo bývala devítka.
Pokud ta tabulka kterou jste sem dal odpovídá Vašemu regulátoru, tak to je parametr D.

Datum: 13.12.2019 09:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Problém s podobně nevhodným zapojením řešil tazatel zde
https://forum.tzb-info.cz/146266-nordline-9-5h-b-p-new-model

Autor: Jiří Toušek
Datum: 14.05.2019 12:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129346
reakce na ...
Dobrý den,
zajímá mě názor lidí, co už mají s NORDline zkušenost. Na rekonstrukci domu s TZ okolo 11-2 kW mi bylo firmou, která instaluje tepelná čerpadla navrženo TČ N8A, které má podle katalogu topný výkon při 7°C cca 10,8 kW. Je to dostačující?
Jinou firmou mi bylo doporučeno TČ o výkonu 14 kW při 7°C.

Nad NORDline N8A přemýšlím díky podle mě vynikajícímu poměru mezi cenou technickými parametry vč. COP.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 14.05.2019 18:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
doporučuji min výkon TČ pro měřené (ne papírové !!!) parametry A2/W35 !!! 65 - 80% výpočtové ztráty. Zřejmě 8 bude minimálně na hraně. Ať Vám garantují bivalentní provoz nad Vámi požadovaný (já dimenzuji pro -2°C)

Datum: 14.05.2019 20:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Děkuji za info, podle jejich katalogu a pokud tepelná ztráta bude sedět, umí dát N8A 9,3 kW při 2/35°C, což mi vychází jako 77%...

Datum: 14.05.2019 21:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale jo, já to nikomu vymlouvat nebudu. Každý svého štěstí strůjcem ...

Datum: 14.05.2019 23:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nejsem odborník přes TČ, ale předpokládám, že se zde nejedá o frekvenci elektrické energie ze sítě, ale že TČ obsahuje frekvenční měnič, prostřednictvím kterého ovládá otáčky kompresoru.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 21.05.2019 11:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Do teploty -6°Č pojede TČ N8A bez potřeby bivalence, bivalentní podpora tak týden v roce. Spíše se bude jedat o podporu ohřevu TUV v době nejnižších teplot.

Datum: 14.05.2019 21:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jo:)

zobrazuji 1 - 30 z 1440   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama