Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

tepelne čerpadlo NORDline

Autor: jiří tylec
Datum: 23.01.2008 20:41

Jake mate zkušenosti s tepelnym čerpadlem NORDline standart? Cena je velice zajimava nejlevnějši tč se da pořidit za 35000kč.Děkuji za odpověď.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 1394   starší >>
Datum: 14.05.2019 12:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129346
reakce na ...
Dobrý den,
zajímá mě názor lidí, co už mají s NORDline zkušenost. Na rekonstrukci domu s TZ okolo 11-2 kW mi bylo firmou, která instaluje tepelná čerpadla navrženo TČ N8A, které má podle katalogu topný výkon při 7°C cca 10,8 kW. Je to dostačující?
Jinou firmou mi bylo doporučeno TČ o výkonu 14 kW při 7°C.

Nad NORDline N8A přemýšlím díky podle mě vynikajícímu poměru mezi cenou technickými parametry vč. COP.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 14.05.2019 18:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
doporučuji min výkon TČ pro měřené (ne papírové !!!) parametry A2/W35 !!! 65 - 80% výpočtové ztráty. Zřejmě 8 bude minimálně na hraně. Ať Vám garantují bivalentní provoz nad Vámi požadovaný (já dimenzuji pro -2°C)

Autor: Jiří Toušek
Datum: 14.05.2019 20:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Děkuji za info, podle jejich katalogu a pokud tepelná ztráta bude sedět, umí dát N8A 9,3 kW při 2/35°C, což mi vychází jako 77%...

Autor: Lada Poly
Datum: 14.05.2019 21:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124360
reakce na ...
Ale jo, já to nikomu vymlouvat nebudu. Každý svého štěstí strůjcem ...

Datum: 14.05.2019 23:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nejsem odborník přes TČ, ale předpokládám, že se zde nejedá o frekvenci elektrické energie ze sítě, ale že TČ obsahuje frekvenční měnič, prostřednictvím kterého ovládá otáčky kompresoru.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 21.05.2019 11:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Do teploty -6°Č pojede TČ N8A bez potřeby bivalence, bivalentní podpora tak týden v roce. Spíše se bude jedat o podporu ohřevu TUV v době nejnižších teplot.

Datum: 14.05.2019 21:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jo:)

Datum: 14.05.2019 23:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslím si, že nemáte úplně pravdu. Tepelná ztráta se dle lokality počítá na určitou výpočtovou teplotu, např. -15°C. Hraje tu velkou roli rozdíl mezi teplotou interiéru a exteriéru domu, tzn. při 5°C bude mít dům tepelnou ztrátu hodně zhruba okolo 40% výpočtové hodnoty. V případě domu se ztrátou okolo 12 kW při -15°C jsme někde na 5 kW a to tepelné čerpadlo N8A v klidu dá. při 0°C jsme podle chytréh internetu někde okolo 55% výpočtové ztráty, tedy 6,6 kW. To ještě TČ stále zvládne. Bod bivalence bude rozhodně někde pod 0°C.

Autor: Marek Bednar
Datum: 16.05.2019 19:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Hodne se zapomina na kazdodenni ohrev uzitkove vody, kterou bude pripravovat TC.

Datum: 16.05.2019 11:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rekonstrukce domu- jaký je topný systém a na jakou teplotu je dimenzovaný, jak se bude připravovat TUV?. Jaká byla spotřeba v minulém topném období a čím se dříve topilo? To vše je potřeba zohlednit při instalaci.

Datum: 16.05.2019 11:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dům jsem koupil asi před měsícem a půl. Otopná soustava bude kompletně nová. Obytné patro podlahovka asi 75 m2, suterén jedna obytná místnost + chodba s koupelnou temperováno nízkoteplotními radiátory cca na 18°C, dále dílna, kde by mohla být teplota ještě nižší (třeba 12°C) a nakonec garáž, kde se bude zřejmě topit jen vyjímečně.
TUV nejspíš přes TČ. Původně se topilo kotlem na tuhá paliva o dimenzaci 20 kW. Parametry domu jsem včera dával do kalkulačky pro zelenou tady na stránkách a vylezly mi tepelné ztráty 20 kW při -17°C před zateplením a 10,5-11 kW po plánovaném zateplení. Předchozí spotřebu uhlí bohužel nejsem schopen zjistit.

Datum: 16.05.2019 18:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nějak mi nesedí TZ domu na podlahovou plochu, můžete dát plány domu s vyznačením síly budoucího izolantu.

Autor: Dalibor Mac
Datum: 19.04.2019 16:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123486
reakce na ...
Fotogalerie:
Chci se prosim zeptat ohledne pripojeni el u TČ WWBC-9,5H. Dle navodu se zde natahne pouze kabel 3x 2.5mm. Kabely od LCD a dvou cidel teploty byly tez u cerpadla, takze jeste propojit tyto kabliky. Jak je to s jisticem? Nekde je napsano 16B a nekde 20C. Priklanim se spise k 20C kvuli rozbehu ale myslim, ze i 16C by to zvladlo. Jaky jistic prosim pouzivate??? Dle instalace v cerpadlu se da pripojit i tricestny ventil ale ten resit nebudu. Obehove cerpadlo je jasne a vedle je UFH elec heater. Tohle jsem v navodu nenasel ale tusim, ze by to mohla byt topna patrona v AKU nadrzi???? Pokud se mylim, tak mi prosim napiste, jak to je. Mam zasobnik Drazice a topne teleso 2.5kW. Ale nezda se mi, ze by to ten kabel 3x2.5mm a jistic vsechno zvladl. A posledni vec, jak je to pri vypadku proudu nebo-li odpojeni site pres wi-fi. Zustanou mnou nastavene udaje ulozene pri opetovnem zapojeni site? Predem dekuji za odpovedi tykajicich se mych otazek.

Datum: 19.04.2019 21:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer, vezmu to popořadě, dle dotazu:
- 3*2,5 je pouze pro napájení TČ
- přiložené kabely je nutno připojit všechny, jinak bude ovládání hlásit chybu teplotního čidla
- na napájení TČ mám jistič 16D
-nevím, jak dalece je Vám jasné oběhové čerpadlo, ale pokud jej chcete ovládat samotným TČ, tak je to to samé, jako bod níže = přes stykač!
- na svorky UFH electric heater se připojuje ovládání dotopu (vaší patrony) tepelným čerpadlem - samozřejmě přes stykač, proto jsou tam jen dvě svorky (takže nějakých 2*0,75 vytáhnout ke stykači) a správně by měl být před stykačem ještě extra jistič!)
- v ovládání je zálohovací baterie (ale nevím, jak dlouho vydrží), takže pokud TČ jakkoli vypnete (a v ovládání nastavíte, aby si pamatovalo nastavení), tak si pamatovat bude ... . Já odpojil TČ jen na cca 5 hodin a nastavené hodnoty mi tam zůstaly.

Autor: Petr Sak
Datum: 20.04.2019 12:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130182
reakce na ...
Dobrý den,
mám dotaz k oběhovému čerpadlu. Píšete, že "zapojit jedině přes stykač". Mám oběhovku s max. spotřebou 45W. U svorky 9,5kW Nordline pro připojení oběhovky je uvedeno MAX 1,5A. I když vezmu v úvahu, že oběhové čerpadlo má rozběhový proud vyšší než nominální, tak si myslím, že do MAX 1,5A bych se měl vejít.
Myslíte že je problém toto oběhové čerpadlo napojit přímo na svorky v t.č. Nordline ? Proč?

Děkuji Petr

Datum: 21.04.2019 00:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer, proč? No protože mi to doporučilo 9 z deseti elektrikářů :) Už jenom proto, že některá oběhová čerpadla mají rozběhový proud i 10x vyšší, než provozní. ... a vyjmenovali mi dalších 100 důvodů (např. skokový nárůst proudu při zablokování oběhového čerpadla).
Ano, pokud si vzpomínám, tak v návodu je to tak, jak píšete. Problém by to být nemusel, ale pro mě to přece jen byla (je) příliš "drahá hračka" na to, než abych experimentoval s proudovou zatížitelností obvodu řídící (základové) desky. Dát navíc cca 1000,- Kč "pro sichr" mi tedy už nepřipadalo tak drahé v poměru k vypálené desce ... .
Takže ze mě: chránič s jističem, pak stykač - do něj zapojit přívod z uvedeného chrániče a také ovládání OČ z TČ, a ze spínaných svorek stykače do oběhového čerpadla (snad jsem se vyjádřil dost jasně).
p.s A za mě všechno, co nemá samostatnu svorku na zemnění vedle silových kabelů - je podezřelé:(
Howgh. Láďa

Datum: 21.04.2019 10:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak píše přede mnou vše zapojit přes stykač nebo relé vyhnete se v budoucnu problémům popsaným hned pod tímto příspěvkem, odejde koncové relátko na desce a po spuštění oběhovky Vám to vyhodí chránič.
Ovládání prodloužit a dát také do domu je pohodlnější a přehlednější. Budete mít čerpadlo jako monoblok nabo spit?

Autor: Petr Sak
Datum: 21.04.2019 13:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130182
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji za rady a argumentaci. Myslel jsem si, že elektronicky řízené oběhové čerpadlo s pozvolným rozběhem se spotřebou 45W je pro Nordline s kontakty 1,5A bezpečné. Dal jsem na vás a zakoupil stykač a už mám první dnešní nabití akumulační láhve s běžícím čerpadlem přes stykač za sebou .
Mám monoblok. Dával jsem přednost továrně naplněnému zařízení. Se sníženou účinností díky nemrznoucí směsi a výměníku počítám, ale díky diskusím tady by to nemělo být tragické. Mám doma soustavu s 3xAKU 500L do serie, TUV řeším fotovoltaikou, Nordline nabíjím AKU pouze pro topení, protože mám hraniční tepelné ztráty domu a investice do bojleru s výměníkem s příslušenstvím se mi nevyplatí.
Petr

Datum: 21.04.2019 10:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den. S tim stykacem na obehovku jsem to nevedel a myslim, ze to byl dobry dotaz. Je prosim mozno poslat nejaky nakres, jak se to presne propoji s tim stykacem? Nejlepe cely nakres zapojeni z TČ po obehove cerpadlo? A pokud mozno treba doporuceni na nejaky dostacujici stykac? Koukal jsem, ze ceny jsou dosti rozdilne. Mockrat dekuji

Datum: 21.04.2019 22:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer, tak vidím, že Vám nikdo neodpověděl, tak mě snad elektrikáři neukamenují, když Vám napíši, že:
Pokud bude napájení oběhového čerpadla přímo z rozvaděče, kde není napájení pod proudovým chráničem (nevím jak máte udělanou elektriku), tak bych tam dal "chráničojistič" :):
https://www.smdledzarovky.cz/e/17754
a z něj napájel stykač:
https://www.smdledzarovky.cz/elektroinstal.material/stykace.rele/kanlux.23240.kmc.20.20.stykac.2p.na.din.listu.1.fazovy
No a pokud máte proudový chránič, tak z něj napájení do jističe:
https://www.globallux.cz/jistic-kmb6-b6-1-jednopolovy-kanlux-23144-ean23144-skup40018.php
a z něj potom do stykače:
https://www.globallux.cz/stykac-kmc-20-20-kanlux-23240-ean23240-skup400110.php
No a v obou případech bude cívku stykače ovládat právě TČ. Vybral jsem úplně to nejlacinější co jde - existují samozřejmě kvalitnější (a dražší) značky.
Omlouvám se, ale hrozně nerad bych kreslil nějaké schéma. Pro toho, kdo to nikdy nedělal by zapojení mohl být velký oříšek a nechci mít někoho na svědomí. Prosím raději oslovte nějakého známého elektrikáře ...

Datum: 21.04.2019 23:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry vecer. Rozumim vasim obavam. Dum mam uplne novy a tedy s proudovou ochranou. Zapojeni jistice je mi jasne ale nikdy jsem nedelal pripojeni stykace. Na stykaci je nekolik vstupu a vystupu. Pokud dobre chapu, tak napajet stykac budu pres pojistkovou skrin. Presneji asi civku stykace jestli stale dobre chapu. A jakmile sepne TČ, tak proud z nej pripoji telisko k civce a melo by to fungovat. Stale ale nevim, ktere kabely jdou z pojistkove skrine a ktere konkretne z cerpadla. Nejlepe nejake foto. Na netu jsem hledal nejaky obrazek, kde by to bylo videt ale nenasel jsem :( Moc dekuji za snahu mi to trochu osvetlit :)

Datum: 22.04.2019 02:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Raději to smažu, ať si nedělám ostudu ...

Datum: 22.04.2019 06:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mockrat Vam dekuji. Konecne jsem pochopil ty pismena a cisla na tom stykaci. Pro me plne dostacujici schema a popis k pochopeni :-)

Autor: Karel Pípa
Datum: 24.03.2019 15:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115938
reakce na ...
tak mě v páté sezóně WWBC-9,5H přišlo s první chybou. Spustí oběhovku a při spuštění kompresoru vyhodí jistič. Co mě asi tak čeká? Kondenzátor za pár korun, nebo oprava za raketu?
Praha východ

Autor: Martin Záruba
Datum: 24.03.2019 15:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102542
reakce na ...
S velkou pravděpodobností kondenzátor. Kompresory odcházejí naprosto výjimečně. Ještě připadá v úvahu stykač. Není moc kvalitní a pokud má zoxidované kontakty, stává se že už běžíci kompresor se na chvilku odpojí, klesnou mu nepatrně otáčky a protože se jako každý motor chová i jako generátor, dojde ke stavu, že za zlomek vteřiny jsou obě napětí v protifázi a pochopitelně to vyhodí jistič.

Autor: Milan Švaříček
Datum: 09.03.2019 22:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112466
reakce na ...
Topenar mi říkal ze při minusove teplotě by to 9kw nordline už nemuselo utáhnout spotřebu domu a šel by dotop. V pořízení slabšího nebo silnějšího je rozdíl asi kolem 50tis.

Datum: 10.03.2019 23:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vytopit dům se ztrátou 8 kW (výpočtová při -12 st. Celsia? - ale pozor, většinou se to počítá podle norem na 20 st. Celsia obytná místnost!!!) + dům na Vysočině = vyšší počet chladných dní (s celoročním průměrem kolem +5 st. C?) a ještě natopit teplou vodu pro 5 osob? Mám něco podobného jako Vy, ale v severních Čechách - a protože nejsem Eskymák, topím si na 24 st. C a v té chvíli bych potřeboval vyšší výkon už cca pod +3 st. C). No, mám takový dojem, že máte rozumného topenáře, který má (bohužel pro Vás), pravdu. Tak se ho držte ... . :)

Datum: 11.03.2019 08:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kolik dnů jste v topném období byl na max. TZ domu. Dal bych invertor N8A.

Autor: Milan Švaříček
Datum: 11.03.2019 08:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112466
reakce na ...
Myslíte ze ty inverzory jsou dobre? Neslyšel jsem o tom moc dobre recenze. Hlavně složitá elektronika.

Datum: 11.03.2019 09:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Z hlediska invertorů je málo relevantních údajů za delší časový úsek. Uvidíme, tak za 6-7let dříve to nejde vyhodnotit. Je pravda, že on-off problémy a poruchovostí netrpěly a budeme věřit, že i invertorová technologie bude na stejné spolehlivosti, elektroniky je tam opravdu 2x tolik. Pokud máte TZ opravdu kolem 8kW máte z hlediska Nordline dvě varianty 13,5 nebo N8A obě tak výkonově stejně. Ta spotřeba u Vás by měla zhruba sedět podle podobných domů s instalovanou 13,5.

zobrazuji 1 - 30 z 1394   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama