Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

tepelne čerpadlo NORDline

Autor: jiří tylec
Datum: 23.01.2008 20:41

Jake mate zkušenosti s tepelnym čerpadlem NORDline standart? Cena je velice zajimava nejlevnějši tč se da pořidit za 35000kč.Děkuji za odpověď.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 61 - 90 z 1395   starší >>
Datum: 18.02.2019 19:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100221
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,

tuto problematiku máte popsanou zde:

Graf je vypracován pro otopná tělesa s přepočítacím exponentem 1,33 , který průměrně odpovídá téměř všem tělesům (např. KORADO, i článkovým radiátorům) s přirozenou konvekcí a použití grafu je tak jednoduché, že váš úsudek snad jen potvrdíme.

PŘÍKLAD 1: Původní otopná soustava 90/70°C, velikost původního radiátoru 10 článků v místnosti s teplotou 20°C.
Soustava s tepelným čerpadlem 55/45°C, součinitel KZT z grafu = 2,51. Nová velikost tělesa = 10*2,51 = 25 článků.

PŘÍKLAD 2: Původní otopná soustava 75/65°C, otopná plocha jakéhokoliv druhu otopného tělesa F = 3 m2 v místnosti s teplotou 10°C. Soustava s tepelným čerpadlem 55/45°C, souč. KZT z grafu = 1,72. Nová otopná plocha tělesa = 3*1,72 = 5,16 m2.....

.... MOHOU EXISTOVAT PŘÍPADY, KDY SE V SOUSTAVĚ VELIKOST OTOPNÝCH TĚLES ANI MNOŽSTVÍ OBĚHOVÉ VODY ZVĚTŠOVAT NEMUSÍ ?
Ano. Představte si například, že máte soustavu 90/70/20/-12°C a otopná tělesa s přepočtovým exponentem ex = 1,25. Velikost otopných těles pokrývá tepelné ztráty místností při vnější teplotě te = -12°C. Většina tepelných čerpadel je dnes schopna produkovat topnou vodu o vstupní teplotě do soustavy tp = 65°C. Budou-li přitom tepelné ztráty místností složeny z 90% tepelných ztrát vnějšími stavebními konstrukcemi a z 10% vnitřními stavebními konstrukcemi, pak vám teplota tp = 64,43°C stačí k pokrytí 57,81% maximálních tepelných ztrát a tepelným čerpadlem byste mohli vytápět objekt do hodnoty 57,81% maximální potřeby tepla, tedy do venkovní teploty te = +3°C a průtoky topné vody soustavou by přitom zvětšeny být nemusely. Tepelné čerpadlo by za těchto podmínek mohlo pracovat i s parametry neupravené soustavy a je jen otázkou, zda by se vám při tomto způsobu provozu investice do TČ ekonomicky vyplatila. Úpravy otopných soustav pro aplikace TČ nejsou tedy podmíněny fyzikálně, ale pouze ekonomikou...
http://www.usporyteplaets.cz/new_page_97.htm

Autor: Lada Poly
Datum: 18.02.2019 14:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124360
reakce na ...
Jestli máte TZ 14 kW, tak na tohle čerpadlo zapomeňte úplně. To byste potřeboval mnohem silnější tepelné čerpadlo.
Je to přesně tak, jak píšete - buďto byste velice brzy dohříval elektrokotlem, nebo zmrznete ... . :(
Pan Gerši to sice má do radiátorů a je spokojený, tak asi bude mít jiný názor. Ale schválně - věnujte tomu čas a přečtěte si všech cca 1300 příspěvků (jako já několikrát) a uděláte si představu sám.

Autor: Vladimír Gerši
Datum: 18.02.2019 14:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102945
reakce na ...
Zdar. Mám toto čerpadlo. Jedu normálně do radiátorů. Jedu přes Aku 300l. V ní je také předehřev pro boiler a smyčka pro solární panely. Panely jsem nedělal, je to zbytečné.
V nádrží je těleso, které sepne v mrazech pod - 3st.Regulaci jsem dělal sám. Funguje to bezvadně a úspora je za topení cca 50 % plus ohřev TUV. Čerpadlo mám nastavené na 50 st. Jede celoročně. Plocha pro vytápění je cca 170m2.
Mám na něm 22000 hodin již najeto bez závad,za těch pár let.
Pokud odejde, jdu znovu do toho samého.
Psal jsem to již někde na tomto fóru.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 18.02.2019 15:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Jde ale o to, že před pár lety byl podstatně výraznější cenový rozdíl. Pokud se podívám na současné ceny, tak 12kW Nordline stojí kolem 97t a LG Therma 110t. Jenže u LG si vystačíte s regulací co je u čerpadla a nepotřebujete AN protože je to invertor. Navíc je slibovaná výstupní teplota do 65C proti 55C u Nordline.
Co se týká radiátorů, tak podstatné je čím jste zatím topil. Pokud se jednalo a kotel na pevná paliva s odpoledním topením, tak v podstatě máte automaticky nízkoteplotní radiátory, protože s TČ budete topit trvale.

Autor: Zdeněk Synáč
Datum: 18.02.2019 15:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129737
reakce na ...
Topil jsem zplynovacím kotlem od Atmos dřevo/uhlí...v podstatě jsem dopoledne zatopil a večer naposled přiložil...v přízemí mám v podlaze starý rozvod trubek pr.cca 4cm a do podkroví už jde nově měd slaba...

Datum: 18.02.2019 16:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak otázku zpřesním, jakou průměrnou a jakou maximální teplotou OV jste topil ? Pokud to bylo nad 50C, bylo by vhodné přidat nebo zvětšit rediátory.

Datum: 18.02.2019 17:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teplota se měnila ručne na směšovacím ventilu, ale byla cca 45-55C podle jaká byla venkovní teplota. Radiátory jsme měly na cca 23C

Datum: 18.02.2019 17:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Do radiátorů jste topil trvale na 45 - 55C ? Nebylo to spíše tak, že jste měl na kotli nastavenou teplotu těch 45-55 a nějaký prostorový termostat nastavený na 23C spínal oběhové čerpadlo ? Teplota 55C je již dost vysoká. Podívejte se do technických specifikací. S tím, jak stoupá rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou OV (teplota do radiátorů) klesá COP. Na Vašem místě bych uvažoval o navýšení plochy radiátorů.

Datum: 18.02.2019 17:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Termostat nebyl pouzivan...je to klasicky kotel na zplynovani.Teplota byla regulována ventilem rucne, kotel sam o sobe musi mit teplotu 80-90C jinak dehtuje...to je takto dane u zplynovacich kotlu...

Datum: 18.02.2019 18:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen mohu zopakovat co jsem napsal.
a) porovnejte si ceny monobloku LG proti Nordline. Podle mého názoru se Nordline nevyplatí. Obecně jsou TČ v provedení monoblok levnější, ale mají nepatrně menší účinnost proti splitrům a samozřejmě nějak musíte řešit mrazuvzdornost (nemrznoucí kapalina), protože venku je výměník s vodou.
b) projděte si technické parametry vybraného TČ. Uvidíte důvod, proč je nutné používat co nejnižší topnou teplotu. Podle toho se rozhodněte zda přidat nebo zvětšit radiátory.

Autor: Dusan Zatkovsky
Datum: 19.02.2019 10:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114437
reakce na ...
Nedokazem si predstavit naplnit cely radiatorovy system este aj s akumulackou nemrzkou, to bude stat strasne prachy. Nehovoriac o nutnosti tu nemrzku menit (a ekologicky likvidovat). Takze bud dalsi vymennik a tym padom este horsia ucinnost (uz len samotna nemrzka si daco vezme), alebo ist do splitu. Ten rozdiel v ucinnosti monoblok/split cerpate odkial? Mne to pride nejak podozrive.

Autor: Dusan Zatkovsky
Datum: 19.02.2019 10:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114437
reakce na ...
Jo a pri teplote vody 55+ pocitajte s COP pri slabsich mrazoch tak 1.7-2.0 u akehokolvek cerpadla. Tak aby Vam vysla ekonomika.

Datum: 19.02.2019 11:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsme ve vlákně TČ Nordline. To je monoblok. Takže pokud chcete porovnávat ceny, účinnosti, mrazovou odolnost, atd. tak porovnávejte monobloky. Nordline je navíc OnOff čerpadlo, takže potřebuje AN. Já jsem navrhoval LG monoblok. Ten je sice mírně dražší, ale je to inverter. Takže nepotřebuje AN. Uvnitř je jen 3CV, který přepíná vodu do výměníku v bojleru nebo rovnou do radiátorů. Každá vložená AN zhoršuje účinnost. Tím že tam není AN máte relativně malý obsah vody (pokud to není staré samotížné litinové topení).
Nepatrně horší účinnost je daná tím, že teplý okruh TČ je ve venkovní jednotce. U splitru je venku jen studený okruh.

Autor: Petr Donald
Datum: 19.02.2019 16:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113628
reakce na ...
Je u OnOff TČ opravdu ta AN potřeba? Vždyť než se ta voda a podlahovka nahřeje, tak to trvá. Pokud není dům v NED, tak se taky poměrně rychle ochlazuje. Takže to TČ zase tak moc necykluje. AN stojí taky docela dost tisíc. A inverter se nekazí tím, že se spíná a vypíná, ale tím, že se zpomaluje/zrychluje. Je to tedy prašť jak uhoď.

AN zase tak moc účinnost nesnižuje. Tomu TČ je jedno, jestli nahřeje 330L, nebo jen 30L. AN je dobrá třeba tehdy, když si večer, kdy je jeden stupeň nad nulou, nahřeju 300L vody na 30°C. A ráno, když je venku třeba -5°C, tak nemusím provozovat TČ s nižším COP, ale vybiju tu AN na 23°. Podlaha není zimná(ale vyloženě teplá taky ne). Je vlažná, ale když jdeme ráno z domu, tak to stačí. Tč se sepne až třeba v 11.30, kdy už je venku jakž takž teplo a začne se vyhřívat dům. Do večera je teplo a ještě je i nabitá AN na ráno...

To, že se doma AN samoochlazuje, není na škodu. To teplo zůstane doma. Jen nejde do podlahovky, ale rovnou do ovzduší....

Datum: 19.02.2019 21:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud chcete akumulovat, je nutné buď natápět menší AN na vyšší teplotní zdvih nebo použít velikou AN. V prvním případě si zhoršíte COP a ve druhém zabraný prostor + vysoká cena za AN. Přerušovaný chod čerpadla znamená nutnost topit na vyšší výkon, neboli vyšší teploty a nižší COP. Není jednodušší a výhodnější topit trvale celý den výkonem odpovídajícím aktuálním TZ ?

Autor: Fr Vanek
Datum: 19.02.2019 21:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114967
reakce na ...
A nie je na úkor životnosti kompresora keď napríklad kompresor nejde denne na 100% po dobu 6 hodín, ale ide na 25% po celý deň(24 hodin)?

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 03.03.2019 20:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Nordline není jen monoblok- po rozdělení na split se vyhnete nemrznoucí směsi, nehrozí riziko zamrznutí kondenzátoru a stoupne účinnost celého systému, dalším + celého čerpadla je trubkový výměník, který se nezanáší a postupně neklesá jeho průtočnost jako u deskáče, dělám tento systém i jako vnořený kondenzátor přímo ve vyrovnávací aku nádrži 300-500l. Zatím mohu dle spolehlivosti jen doporučit. Mám systém s nízkoteplotním radiátorovým topením stálá teplota do topení 36°C ve spojení s akumulační nádrží LMT s přípravou TUV v průtokovém výměníku.Pokud někdo touží po invetroru je zde Nordline N8A.

Autor: Karel Pípa
Datum: 19.02.2019 22:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115938
reakce na ...
příliš složitých odpovědí. Spočítejte si tepelný výkon vašich radiátorů při tepelném spádu TČ a k tomu zvolte s ohledem na tepelnou ztrátu objektu vhodný výkon čerpadla. Používám TČ Nordline 9,5 s běžnými deskovými radiátory Radik několik let. Celou tuto zimu mám nastavené Tč na teplotu 40/35. Ve větších mrazech jsem přitopil krbem zatím cca 0,5 m3 dřevem a mám v baráku pořád 22+. Dům 150m2, tepelná ztráta 6,7 kW/-15. Regulace pouze termoventily a AKU 300.

Autor: Pavel Ondera
Datum: 11.02.2019 20:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126693
reakce na ...
Mám tepelné čerpadlo Nordline regulované regulací Ekovy Rj2d. Vše funguje jak má. Chtěl bych ale připojit krbová kamna s výměníkem. V návodu Rj2d je napsáno, že krb musí být vybaven vychlazovací smyčkou. To ale u mě není možné protože mám vodu ze studny. Jak se dá tento problém řešit?

Autor: Pavel Wolf
Datum: 11.02.2019 21:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Poradím, zapomeňte na krbovky s výměníkem je to docela komplikované a nákladné. A hlavně jestli máte podlahovku. Jestli chcete oheň v domě kupte bez výměníku. Koukal jsem na ten reg. a asi neumí reg.teplotu vody z krbovek a ani na stránkách není nic zmíněno.

Autor: Martin Záruba
Datum: 11.02.2019 22:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102542
reakce na ...
A proč byste teplotu reguloval? Termostatický směšovák ji udržuje dostatečně vysoko, aby krb nedehtoval. Směšovák bojleru zabraňuje opaření. A čím víc tepla nahromadíte v bojleru, tím menší je pravděpodobnost, že budete muset dohřívat bojler tepelným čerpadlem, tedy s horším COP.

Datum: 11.02.2019 22:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A proč byste teplotu reguloval? Termostatický směšovák ji udržuje dostatečně vysoko, aby krb nedehtoval. Směšovák bojleru zabraňuje opaření. A čím víc tepla nahromadíte v bojleru, tím menší je pravděpodobnost, že budete muset dohřívat bojler tepelným čerpadlem, tedy s horším COP.

Datum: 11.02.2019 22:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Smyčka je bezpečnostní prvek, kdyby najednou nešel proud a zastavila se oběhovka. O něco horší řešení je použít UPS, a nápájet s ní řídící jednotku a tedy i oběhovku. Na to, aby krb stihl vyhořet to stačí, pokud dbáte o baterku.

Autor: Enriqe Mentarocci
Datum: 11.02.2019 22:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109760
reakce na ...
Len tak zo zaujimavosti - to tam nestaci pretlakovy ventil?
Alebo je to ochrana nie pred exploziou pary ale pred deformaciou vymennika ak by sa prehrial asi . Tak?

Datum: 12.02.2019 05:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No ono to není nic moc, když přetlakový ventil chrlí páru. Nejsem krbař, ale obávám se, že krbu režim bez vody udělá dost zle....

Autor: Pavel Wolf
Datum: 12.02.2019 08:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Pán jasně napsal že není připojen na veřejný vodovod takže při výpadku el. nebude ani tlak vody pro smyčku. Pojištovací ventyl zabrání explozi která by asi zdemolovala dům včetně bydlících. Dobře uvařený krbovky můžou být taky na likvidaci. Tazatel uvažuje o vytápění a voda z TČ kolem 40 st nejde moc dobře kombinovat s vodou 75 st. z krbu.To obnáší další regulaci a třeba i AN. Pro dostatčný výkon krbu se musí dostatečně topit (přikládat) potom máte z bytu kotelnu a ještě jedno negatívum,místnost ve které jsou krbovky se bude přetápět. Udávaný výkon voda/vzduch není přesný. Vynaložené finance a práce se navyplatí.

Datum: 12.02.2019 09:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak jsem psal, regulaci (napsal jsem špatně verzi, máme Rj2d) pro topení TČ a krbem dohromady už mám, vše je na krb připraveno, jenom mi nedošlo, že nemůžu použít vychlazovací smyčku.
Při použití UPS si nejsem jistý jak dlouho může vydržet, když bude muset napájet regulaci s čidly, dvě čerpadla a trojcestné ventily. Ani nevím jak by se to napojilo, když do rozvaděče vedou tři fáze.
Co se týká přetlakového ventilu, ten nezaručí zamezení výbuchu. Při poklesu tlaku se sníží bod varu, tzn pokud už voda vře, začne vřít ještě víc. Mluvím z vlastní zkušenosti - zavřené ventily u kotle pouze s přetlakovým ventilem. Výsledek zbouraná zeď kterou proletěl 200kg kotel. Dolet cihel z komína byl asi 25m zkrz zavřené dveře. To bych nikomu nepřál. Rána jako z děla.

Datum: 12.02.2019 09:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já vím, ře UPS není ideální řešením ale je to lepší, než nic. Zapojení je snadné. Jistič ovládání je spojen na přívodní svorku L1. Tu propojku odstraníte, UPS bude dostávat napájení z L1 a výstup UPS zapojíte na jistič ovládání místo té propojky. Samotná řídící jednotka bere asi 5W, Oběhovky to mají napsané a ostatní je zanedbatelné. Celkem to odhaduji na méně než 100W. Když by to mělo vydržet hodinu, tak 12V baterka musí mít asi 10Ah. Takže i ta nejmenší automobilová stačí.

Datum: 12.02.2019 10:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za info, vyzkoušíme uvidíme. Ještě mám v plánu jednoduchý alarm se sirénou na hlídání teploty v krbu, který by přivřel přívodní vzduch. Opravdu nechci další výbuch, natož v obýváku :)

Datum: 12.02.2019 09:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Zapojení tady jenom bez cirkulace:

<< novější   zobrazuji 61 - 90 z 1395   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama