Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Kondenzace v rámu okna/foto/

Autor: jez abel
Datum: 17.02.2008 13:48

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Pozná někdo čímpak tohle je?Teplota venku -2C,uvnitř 20C při vlhkosti 50 max.60%,topení teplovzduchem,rosí se i při topení krbokamny,myslím že je to konstrukcí oken-trojsklo, profil 92 výrobce Janošík.Nálepky na rámu označují kontakní plochy s těsněními okenního křídla.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 176   starší >>
Datum: 18.02.2010 15:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Mohu se zeptat jez abel, jak jste dopadl s kondenzaci tuto zimu?
Mam ten samy problem se stejnymi okolnostmi, mala ztrata domu, rizene vetrani, vlhkost 50%. kondenzace pri teplotach nizsich nez -5st, objevuje se mi voda v ramu drevenych oken IV84.
Dik za info.

Autor: Martin Blazek
Datum: 10.03.2010 09:34 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Marek,
muzete se me ozvat na mejl
Mam stejny problem jako vy
MB

Datum: 10.03.2010 10:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
před rokem, po reklamaci u Janošíka mi na zkoušku ještě v mrazech dali na okno nové vnitřní těsnění. Profil O. Nastalo okamžité zlepšení, tedy na jaře dali tento profil na všechna okna.Přišla zima a kondenzace se odehrává až od -10°C - tedy účinek dokonalého vnitřního těsnění je. Ovšem půjdu dál, budu opět reklamovat a chtít ten O profil taky jako vější těsnění. Důvod - při -20°C ta kondenzace totiž úplně zamrzne v místech kde venkovní těsnění nedoléhá/ zkouška papírem/. Seřídit to nejde, už od pohledu je jasné že ten současný těsnicí profil nemůže fungovat - obzvláště v mrazech.Záruka na okna 5 let mi příští rok končí - věřím že po výměně vnějšího těsnění za nový profil nebudu kondenzovat ani při -15°C.

Autor: Helena Šmídová
Datum: 10.05.2010 21:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, mohl byste mi prosím na Vás poslat kontakt? Máme úplně ten samý problém, u stejného výrobce. Také si myslím, že z velké části je to problém těsnění a snad údajně nějakých umělohmotných kousků, které by u některých oken měly být a nejsou (?):

reklamace dřevěných oken s trojskly, Medmax 350, s větráním (ruční zapínání + trvale nastaveno na sepnutí při zvýšené vlhkosti, cca od 35% v přízemí vedle kuchyně). Podaná reklamace kvůli změně barvy laku zvenku, vytváření „louží“ a kapek uvnitř oken, u části oken dokonce odlupování laku (dřevo nasáté jak houba). Okna montovaná 2008/09, letos prvně v provozu v obydleném rd. Znalec, kterého k nám firma poslala na posouzení, zda se jedná o reklamaci, řekl, že málo topíme a větráme, tím spíš, že je to v NED (nevím, zda splňuje parametry). Větrání prý nemůže brát v úvahu, protože by muselo být řízené pc, navíc tak, abychom byli schopni doložit stav k nějakému danému datu. Také prý dřevěná okna vyžadují speciální přístup, abychom udržovali id. rosný bod (třeba nasadot vnitřní a venkovní čidla, aby se nám spínalo větrání). U oken v přízemí, kde je podlahovka, problém není. Problém je u oken v 1. NP, která jsou klasicky nad radiátory. A zásadní problém je u oken v jakémsi světlíku nad schodištěm, kam se prý komínovým efektem vyhání vlhkost. Údaje při prvotním měření firmy: teplota 20-21 st., vlhkost v místnosti40-42, okna vlhkost zevnitř 8-13, zvenku podle místností různě 7-60 (koupelna 70). V případě světlíkových oken až 93 (problém zejména u zámků a pantů). Měřeno v březnu 2010. Poškození laku (u některých oken) je prý dáno tím, že se vzduch zevnitř cpe ven a nafukuje lak. Při dané vlhkosti a teplotě si však myslím, že je to standard. Navíc neměl by lak a impregnace nějakým průchodům běžné vhlkosti skrz bránit? A horní okna jsou prý nejvíc postižená kvůli komínovému efektu, nicméně v přízemí máme nainstalovaný měřič vlhkosti, který větrání spíná při nějakých 35% vlhkosti – nahoře nemůže být výrazně větší, aby převyšovala nějaký standard (nad 60%?) Předem moc děkuji.

Autor: Jiří Bartozela
Datum: 11.04.2015 07:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119379
reakce na ...
Prosím kontaktujte mne na
Máme v domě podobný problém a stejnou reakci od výrobce.
Chtěl bych vědět jak jste postupovala s reklamací.
Děkuji.

Autor: petr kocina
Datum: 13.03.2008 11:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
takl jsem vcera na oknech zjistil toto :-(
je to pohled z venkovni strany.roseni je pod zakryvaci vnitrni listou.nikdy jsem si toho nevsim.
v baraku je ale porad enormni vlhkost pres 70%.

Datum: 13.03.2008 14:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nepříjemné,ale pořád ještě máte 15%/vlhčinu/ k dobru do normálu.

Datum: 13.03.2008 20:20 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
tusim,ze tam budu mit susi vzduch.treba dneska jsem mel v byte jen 34% .po zkusenostech druhych co topi teplovzduchem a nejaky cas uz bydli se vlhkost ustali nekde okolo 40%.
docela by me zajimalo jestli se to nekomu tvori taky.
ty moje okna dostanou po cas vystavby poradne zabrat :-)

Datum: 13.03.2008 21:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Těch 40% se mi nezdá,možná v dřevostavbě.Mám postaveno z heluzu,Vy máte tuším zevnitř něco podobného.Stále 50-60%.Jo po vyvětrání to sejde na 40%,ale ve chvilce je to zpátky.Bydlíme tu dva a manželce kvůli neustálým pokusům s těma oknama nedovolím doma ani sušit prádlo.Po uvaření vody na čaj nebo kafe se hned větrá.Teplovzduch Vám víc nepoběží, natož aby vysušoval.Nebo mám špatný vlhkoměr.

Datum: 14.03.2008 07:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
casem ta vlhkost klesne podstatne.zatim je dum komplet mokrej a to jak v mem pripade tak i ve vasem.
vy budete mit dum rychleji vysusen nez ja.YTONG se preci jen chova jak houba a ta nez vyschne to je doba.ocekavam tak 2-3 roky.
vnitrni nosny jsou beton,zbytek YTONG.
momentalne mam doma 40%
po zapojeni rekuperace ocekavam rychly pokles vlhkosti v celym dome.
na ty okna jsem taky zvedav.ramy mam zatepleny,mimo spodku.zkouknu jeste roseni na vrchu ramu.tam jsem se nedival.

Autor: Jiří Vondrouš
Datum: 14.03.2008 07:35 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravim, jeden z mych sousedu bydli ted druhou zimu v dome z ytongu+EPS a neustale vetra a topi a vetra a topi....rikal ze vlhkost porad jeste obrovska...mokra okna atd....

Datum: 14.03.2008 23:47 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
tomu i verim.
mam nastesti jen 200mm YTONG (vysuseni by melo byt rychlejsi).predpokladam,ze ma silnejsi.

Datum: 15.03.2008 08:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ano, nevim presne kolik, ale urcite silnejsí

Autor: Vladimír Buk
Datum: 15.03.2008 12:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tak jsem pozorně studoval foto okna pana Kociny a nedivím se, že okno rosí v interieru. Rámeček je patrně hliník /nelze přesně identifikovat/ a hlavně je sklo nedostatečně zasazeno do rámu /rámeček je v úrovni plast.profilu/ a to je jedna z hlavních příčin rosení. Běžně je rámeček u starých profilů zasazen pod úrovni hrany profilu o cca 10 mm. Nové profily, zatím jsem nezjistil kdo je dodává, mají míti sklo zapuštěné do rámu 25 mm. Toto je můj poznatek a možná budou i jiné-pozitivnější.

Datum: 15.03.2008 14:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pan Kocina má okna sice bílá,ale dřevěná,zapuštění má určitě vliv,tady jsou výrobci oken jaksi mimo.Nutí tím zákazníky pošilhávat po drahé konkurenci např. Internorm.Je to nepochopitelné,copak takovéto okno s hlubším zapuštěním je technologicky výrobně nezvládnutelné? Mám profil 92 s trojskly a zapuštěno je max 1cm.Vím že venku -7 a uvnitř extrém pouhých +18 při vlhkosti 60% se mi skla dole trošičku rosila taky.U vchodových dveří jsem při poptávkách požadoval při zasklení dvojsklem hlubší zapuštění.Neexistuje.Tak se rosí.Vědět to/dalo se předpokládat/tak jsem neprosklíval.Výrobci mají asi dost práce.

Datum: 15.03.2008 21:34 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ramecky jsou swisspair (nebo jak se to pise) .hlinikovy ani nahodou.
zapustene sklo do ramu 25 mm jsem jeste nevidel.
kamos ma stejny okna,tak mi poreferuje,jestli se mu taky rosi.narozdil od me uz rok bydli.ma jen NED zatim bez zapojene vzduchotechniky.
uvidime co mi sdeli jestli ted prijdou mrazy.
predbezne mi rikal,ze si niceho nevsiml.

Autor: Jan Kráčala
Datum: 12.02.2010 19:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
http://vadeo.cz/?id=vyrobky&id2=eurookna

skla zapuštěná 25mm

Autor: Jiri holub
Datum: 12.03.2008 10:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
asi bych se tu zamotal rozdělil bych kondenzaci do tří oblastí:
1. na rámu tepelné mosty a podchlazení-nedostatečné proudění vzduchu a dotápění atd)
2. v rámu-kce okna je zhotovena tak, že je problém co s vlhkostí uvnitř rámu, když mi nechce odtéct apod.
3. ostatní zbývající kondenzace na kováních, sklech(rameček) apod.
ještě přidám odkaz na kci okna kde chybí už jen ideální detail parapetu:
https://www.tzb-info.cz/4699-porotherm-si-nabizi-cestu-k-usporam-nakladu-na-vytapeni

Datum: 12.03.2008 11:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A kolik Vám Porotherm platí...?:-) S podmínkami kondenzací se musí souhlasit.Jenže na úvodním fotu je vidět že i kdyby voda stekla dolů pak nikam neodteče,odtok je posunutý o profil ven do exteriéru a mám dojem že je to u všech výrobců stejné.

Autor: Jiri holub
Datum: 12.03.2008 11:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
já se taky čudoval proč mi zamrzla voda v místě výtoku z rámu a pak pochopil i díky článkům pana Hollana o oknech.
Dřevěná okna moc neznám, ale moje plastová okna + SAVO ano.

Datum: 12.03.2008 11:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Váš předchozí odkaz je na Porotherm,ne na článek pana Hollana o oknech.

Datum: 11.03.2008 20:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Před pár dny jak bylo v noci -4 jsem topil několik dní jen v krbokamnech takže žádný teplovzdušný podtlak ani přetlak.Konec vytápění 22.00.Obývák teplota 25°C,ostatní 21°C.Ráno v 8.00 všude teplota 20-21°C,vlhkost 50%.Všechny rámy nesly známky kondenzace.Nabývám přesvědčení že kondenzace je způsobena nedostatečným oplachem okna/rámu i křídla/ teplým vzduchem. Teplovzduch v NED ohřívá místnost příliš rovnoměrně a nepředává více tepla oknům jako např.topné klasické těleso umístěné pod oknem.Stejně tomu bylo i v tomto případě topení krbokamny,přestože teplota v místnostech byla 20-21,okna nebyla oplachována teplejším vzduchem a rám který je chladnější než trojsklo se zarosil.Tento problém musí mít podle mne každý EPD.

Autor: Miroslav Chlubna
Datum: 11.03.2008 22:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
...ještě mě napadá, když to tak čtu: Kde vlastně máte výústky teplovzduchu?

Datum: 12.03.2008 09:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Koupelny bez výustků,v pokojích ze stropu většinou u okna ale o oplachu oken teplým vzduchem se nedá mluvit.Myslím že umístění by nehrálo roli jelikož spotřeba tepla v NED je malá tak topení fouká jen občas.Vnitřní teplota na oknech je jako všude v celém domě u podlahy u stropu 20-21°C.Kondenzace je všude stejná, vytvoří se i když vzduch nejde a netopí se.Tj. je naakumulováno na 21 a např. na 12hod. se vypne topení.Teplota klesne o 1C, vlhkost50%,venku -4,otevřu okno a rám je mokrý.Okna mám už perfektně seřízena,doléhají.

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 12.03.2008 10:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ještě mne napadla koupelna (případně WC). Provozujete stálý odtah? V případě stálého alespoň mírného odtahu by tam nikdy neměl nastat přetlak. Mohl byste tak vyloučit vliv těsnosti oken. Při podtlaku i při ne zcela těsných oknech při infiltraci ve spáře nemůže docházet ke kondenzaci (vzduch se bude ohřívat). Při přetlaku se vzduch při procházení spárou ochlazuje.
Zkuste změřit povrchovou teplotu rámu okna. Když bude jen těsně nad rosným bodem tak je pochopitelné, že ke kondenzaci ve spáře bude docházet ve velkém množství.
Další věc: i oplach vzduchem o stejné teplotě, jako má vzduch v místnosti má význam. Proudění vzduchu sníží odpor proti přestupu tepla na vnitřním povrchu a tedy o něco zvedne povrchovou teplotu kce. (tedy okna).
Určitým řešením by mohlo být i ošetření povrchu spáry přípravkem měnícím povrchové napětí vody na rozhraní (silikon ?) a voda neulpívala ve spáře, ale alespoň co nejrychleji odtekla dolů a odvodňovacími otvory.

Datum: 12.03.2008 11:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Odtah z koupelen nemám zprovozněn,pouze potrubí které je vyvedeno do tech.místnosti a zatím nevím co s ním dále.Když jsem je zkušebně napojil na komín a kdekoliv pootevřel okno,komínový tah vytvořil slušný větrací průvan přes toto potrubí.Nevím jestli by to stačilo na vytvoření dostatečného podtlaku ale nejspíš ne.Každopádně musím dokončit vyůstění z tech.míst. do exteriéru a odtah.ventilátor by si měl s kondenz.poradit.Dokážete odhadnout jak velký podtlak potřebuji,tzn.ventilátor s regulací otáček?

Datum: 12.03.2008 11:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Potřebnný podtlak odhadnout nedokážu, ale podle mne stačí, když nebude přetlak. Asi se to bude stejně muset vyzkoušet případ od případu. Nastavení o kolik bude mít odtahový ventilátor větší výkon, než přívodní. Při nastavování by mohla pomoci U trubice měřící diferenci tlaku mezi venkem a vnitřkem.
Mně tyhle problémy teprve čekají. Svoji VZT stále odkládám i když mám hotovou většinu rozvodů a koupené ventilátory. Ventilátory mám 2 otáčkové, teprve jestli tato regulace a použití diody (3. stupeň) nebude stačit budu uvažovat o plynulé regulaci. Nedávno to někdo zkoušel s měničem frekvence.

Datum: 12.03.2008 13:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jak jste to myslel s tou diodou?

Datum: 12.03.2008 14:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Přes diodu napájet půlvlnou. Výkon cca 70%. Nutno vyzkoušet, zdali nebude vysoká hlučnost. Ventilátory musí být určené pro možnost regulace (jsou více namáhané).

Datum: 13.03.2008 06:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jasně, to jsem zkoušel a nepřineslo o kýžené ovoce - hluk. Také jsem zkoušel jakýsi frekvenčně řízený vynechávač celé sinusovky, to regulovalo luxusně, ale také to bylo slyšet:(((
muj motor je jednofazový asynchronní, což je asi většina ventilátorů

zobrazuji 1 - 30 z 176   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama