průzkum SRN koberce na PT

Rubriky:

VK Vašek Koláček @vasek.kolacek před 16 roky02.04.2008 11:50:00
průzkum SRN koberce na PT

Koberce šetří energii
a snižují prašnost





Na západoevropském trhu se objevují mírné známky oživení poptávky po kobercích a jejich výrobci pozvedají hlavu. Podporují je i dvě studie, podle nichž koberce v porovnání s pevnými podlahami snižují spotřebu energie na vytápění a prašnost v místnosti.


Méně peněz za topení

Rostoucí ceny energií přinášejí zvýšený zájem o možnost úspor, zejména za topení. V Německu tvoří podíl spotřeby energie na vytápění 52 % celkové energetické spotřeby domácnosti. Snížení teploty o jeden stupeň snižuje náklady na vytápění až o šest procent. V místnosti s celoplošným kobercem není problém nastavit termostat na nižší teplotu, protože v prostorách s textilními podlahovými krytinami má člověk příjemný pocit tepla už při teplotě cca o dva stupně nižší než v prostorách s pevnými podlahami. Koberec má tu příznivou vlastnost, že je na došlap teplý a místo aby teplo z podlahy odváděl, udržuje je v místnosti. To je důležité jak pro tepelnou pohodu, tak pro úspory za vytápění: snížení teploty o dva stupně může ušetřit až 12 % nákladů za topení a na konci zimy lze v prostorách s koberci dříve topení ztlumit nebo odstavit.

Zvlášť úsporné řešení představuje kombinace koberce s podlahovým topením, protože textilní podlahové krytiny předávají teplo rychle do místnosti. Důležité je, aby koberec byl způsobilý pro použití na podlahové topení – orientací při nákupu je symbol spirálky.



Příznivé pro alergiky

Při zkoumání množství drobných prachových částic opustili experti ulice a soustředili se na prostory, kde žijeme a pracujeme. Dva německé ústavy, Asociace pro alergie a astma (DAAB) a Společnost pro analýzy životního prostředí a interiéru (GUI) zpracovaly studii prašnosti ve vnitřním prostředí. Porovnávaly prostory s celoplošnými koberci a s pevnými podlahami – laminátovými a dřevěnými. Ukázalo se, že v místnostech s koberci je o 50 % nižší koncentrace jemných prachových částic, zatímco v místnostech s pevnými podlahami byla v některých případech i výrazně překročena povolená hranice 50 mikrogramů na kubický metr.

Koncentrace jemných prachových částic byly měřeny v ložnicích, obývacích a dětských pokojích ve více než stovce náhodně vybraných domácností v Severním Porýní – Vestfálsku. V místnostech s pevnými podlahami byla naměřena průměrná denní hodnota 62,9 mikrogramu na metr krychlový, v místnostech s koberci 30,4 mikrogramu.

Jemné prachové částice představují velký problém především pro alergiky, vdechnuté částice jsou přímým dráždidlem a navíc často na sebe nabalují i další alergeny. V těchto případech jsou vhodné podlahové krytiny, které vážou prach a neuvolňují ho do vzduchu.


Tipy pro úsporné topení:
- Radiátory nechte volné, nestavte před ně nábytek a nezakrývejte je ozdobnými konstrukcemi.
- Topení odvzdušňujte, vzduchové bubliny zhoršují přenos tepla.
- Na noc zatahujte závěsy nebo rolety, aby teplo neuniklo okny.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

2 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.