Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Proč chce stát zakázat montáž kamen svépomocí?

Autor článku: redakce TZB-info
Plné znění článku: Proč chce stát zakázat montáž kamen svépomocí?
Anotace článku: Důsledek novely zákona o obnovitelných zdrojích je, že lidé si už nebudou moct sami namontovat kotel nebo kamna na dřevo. Stejný zákaz se týká i dalších obnovitelných zdrojů.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Obnovitelné zdrojeJiří Neuwirth28.12.2013 23:04
V rámci snižování emisí ...Marek Stránský16.12.2013 12:32
návrh zákonaPetr Zíka15.12.2013 21:56
svojpocneStefan Energy15.12.2013 17:30
Re: Re: koupěTomáš tom15.12.2013 10:26
Re: koupěPetr Bořek15.12.2013 09:19
KoupěVladimír Křen15.12.2013 07:06

Příspěvky
Předmět: Obnovitelné zdroje
Autor: Jiří Neuwirth
Datum: 28.12.2013 23:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115169
reakce na ...
Koupil jsem si fv články v USA, namontoval, tudíž jsem výrobce a pověřil sám sebe pro správnou montáž. Totéž v bleděmodrém u solárních kolektorů. Nebo je to jinak? Když si něco vyrobím svépomocí z dostupných komponentů, jaká odborná firma mi to namontuje?Nebo už si nesmíme nic vyrobit, aby nebyl ohrožen monopol firem a monopol vlády a poslanců na rozum?Jak říkal můj otec: Rozume, kde jsi?!?

Předmět: V rámci snižování emisí ...
Autor: Marek Stránský
Datum: 16.12.2013 12:32 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110846
reakce na ...
... byl bych ochoten omezit svá práva a nechat si třeba namontovat na komín čidlo emisí (zda nespaluji např. gumu nebo ropné zbytky), pokud by toto byla stejná povinnost pro všechny, ale zda si kotel či jiný zdroj tepla zapojím po pečlivém nastudování já sám, nebo mi ho zapojí po jednodenním školení (kdo ví jestli) pologramotný Pepa najatý firmou, která má to správné razítko, do toho ať laskavě nikdo nestrká své pazoury.

V tomto se liší pokroková a tupá byrokracie. Zda vyžaduje po mase ovčanů plnění obecně prospěšných věcí, nebo jen buzeruje a bazíruje na naprostých podružnostech, které přinášejí prospěch jen menšině, která je v dané věci vhodně finančně zainteresovaná.

Předmět: návrh zákona
Autor: Petr Zíka
Datum: 15.12.2013 21:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100057
reakce na ...
Pokud pročítám vládní návrh (https://apps.odok.cz/kpl-detail?p_p_id=material_WAR_odokkpl&p_p_lifecycle=2&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_resource_id=downloadAttachment&p_p_cacheability=cacheLevelPage&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=3&_material_WAR_odokkpl_attachmentPid=KORN9A4HP8SM)

tedy pokud se jedná o verzi schválenou vládou a jdoucí k projednání do sněmovy, pak navrhuji, aby parlament postupoval takto:
Bod 1 schválit
Bod 2 vyškrtnout pro nesrozumitelnost
Část návrhu věnovaný novele zákona 406/2000 Sb. přepracovat tak, aby byla oprávněnost za zákona 406/2000 Sb. zcela odstraněna. Tuto oprávněnost dostatečně řeší živnostenský zákon. Pokud dojde k předání nefunkčního díla, pak existují zákony o smlouvách.
Pokud mám vládu a úřednický aparát chápat jako servis pro občana, pak může parlament vládu zaúkolovat tak, že vláda zpracuje brožuru, kterou na své náklady zašle všem držitelům příslušných živnostenských oprávnění. V této brožuře bude srozumitelně vysvětleno vše, co by živnostník měl dělat.

Minimálně navrhuji změnit v nadpisu úpravy:
"Osoba oprávněná provádět instalaci vybraných zařízení vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů"
slovo "instalaci" za slovo "instalace", aby bylo zřejmé, že se to vztahuje jen na osoby, které toto provozují jako prostředek obživy, ale že se toto znění zákona nevztahuje na majitele rodinného domu, který si mění kotel.

Předmět: svojpocne
Autor: Stefan Energy
Datum: 15.12.2013 17:30 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 109453
reakce na ...
To znamená že česi aby sa vyhli tomuto svojpomocného zákonu budú kupovat kamna na neobnovitelné uhlie a potom tam budú spalovať obnovitelnú biomasu drevo!

Předmět: Re: koupě
Autor: Petr Bořek
Datum: 15.12.2013 09:19 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115032
reakce na ...
Sebekvalitnější odborná školení výrobců nebo dodavatelů pro pracovníky montážních firem jsou k ničemu, pokud školení pracovníci těchto firem nemají dostatečné odborné znalosti a odbornou erudici aby se dokázali vypořádat s případnými problémy, pokud se vyskytnou při realizaci systému u zákazníka. Mám osobní negativní zkušenosti, když jsem se rozhodl pro instalaci systému vytápění a přípravy TV pomocí tepelného čerpadla Stiebel-Eltron. Tři oslovené regionální autorizované montážní firmy mi zpracovaly "od stolu" cenové nabídky, jejichž rozptyl byl 100.000,- Kč, aniž by se obtěžovaly seznámit se s místem a možnostmi, kde bude celý systém instalován. A to i přes mé upozornění, že nebude z důvodu omezeného prostoru možné použít vzorové instalace, doporučené výrobcem a tudíž i použití instalačních sad. Takže jediná možnost realizace byla realizace svépomocí i s rizikem ztráty záruky. Systém pracuje bez nejmenších problémů třetí rok a kromě toho jsem proti nejlevnější nabídce ušetřil ještě dalších cca 70.000,- Kč. Uvedená ptákovina ohledně povinností(?) využít k instalaci v článku uvedených systémů "odbornou firmu" je zcela mimo realitu a skutečně ji nelze označit jinak než za další "bruselskou" debilitu, jejíž praktický přínos není ani nulový ale totálně a výrazně záporný (jako ostatně většina výtvorů z díly EU). Přeji všem pěkný den.

Předmět: Re: Re: koupě
Autor: Tomáš tom
Datum: 15.12.2013 10:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
To není "bruselská debilita" to je typicky ČEZké překroucení významu dobré evropské směrnice.
Odpověď na otázku proč to chce stát zakázat je všem známé veřejné tajemství: Jinak by se rozplynul jaderný sen zdejší ČEZké energomafie o rozšíření Temelína. Tu drahou a dotovanou jadernou energii (100 euro/MWh) by jinak nikdo dobrovolně kupovat nechtěl:
http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-61443100-stat-ma-nastroj-vykupovat-elektrinu-dostaveny-temelin

Předmět: Koupě
Autor: Vladimír Křen
Datum: 15.12.2013 07:06 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Když si koupím cokoliv co je na trhu mohu si s tím dělat co chci. Když se zavede takový nesmysl budu moci po tzv. (odborné) instalaci požadovat na dodavateli odškodné za to že mi nebude dobře fungovat zdroj tepelné energie se stávajícím topným systémem. To jsem zvědavý jak to dopadne.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama