Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Externí přívod vzduchu

Autor: Michal Kara
Datum: 13.05.2008 21:42

Pěkný den, prosím o radu ohledně externího přívodu vzduchu "pod kamna"...
Bylo mi doporučeno přivézt 125 mm trubku do prostoru topeniště (ideálně "plast" + poslední metr "kov", zvenčí osadit mřížkou a vyspádovat ven z domu...), máte někdo konkrétní zkušenosti ohledně materiálu, či jak moc trubka následně vadí položení podlahového topení... atp.
Samozřejmě to nemusí být kruhový průměr (ani by to zřejmě vzhledem k celkové výšce podlahy 15 cm nešlo).

Díky za rady :-)))

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 87   starší >>
Datum: 16.01.2019 08:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124951
reakce na ...
ke staré diskusi nové poznatky:

https://imaterialy.dumabyt.cz/rubriky/tzb/dochazi-k-ohrevu-spalovaciho-vzduchu-v-meziprostoru-kominoveho-systemu-myty-a-skutecnost_42505.html

Autor: František Nový
Datum: 24.07.2010 23:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100543
reakce na ...
Nejsem odborník, proto se možná ptám hloupě.
Přisávají si krbová kamna pouze kyslík (k hoření je třeba pouze kyslík) Nebo vzduch v tom složení jaký je v běžné atmosféře?
Pomůže mi to, abych se rozhodnul jestli dělat externí přívod vzduchu k malému krbu. Díky za odpověď.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 24.07.2010 23:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Ne opravdu není potřeba kyslíkové bomby a krb si plně vystačí s atmosférickým kyslíkem.

Autor: melkor unlimited
Datum: 29.07.2010 08:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100033
reakce na ...
Možná už NASA nebo japonci vyrobili kamna s molekulárním filtrem. Já zatím takový hi-tech neviděl.

Kamna, krby, sporáky, ... co jsem zatím měl možnost vidět (nebo o nich alespoň číst) s nasávají pro potřeby hoření vzduch v aktuálním složení v místě svého působení. Část kyslíku spotřebují na podporu hoření a zbytek vzduchu spolu se vzniklými splodinami a sazemi pouští do komínu.

Jinými slovy, tepelný zdroj potřebuje k hoření 1m3 kyslíku za hodinu, je schopen využít obsah kyslíku ve vzduchu z 50% a obsah kyslíku ve vzduchu je cca 20%, tak nasaje vzduch o objemu 1m3 / (50% * 20%) = 1 / 0,1 = 10m3 za hodinu.

A to buď z místnosti nebo z venku, pokud má přívod externího vzduchu.

Komínem pak proletí cca 25m3 směsi vzduchu, spalin a sazí (má vyšší teplotu, proto větší objem).

Autor: Petr Haník
Datum: 08.07.2009 22:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, poctivě jsem pročítal tuto diskusi a jsem tak trochu zmaten. Právě se chystám stavět NED od RD Rýmařov s tepelnou ztrátou 5,7 kw a řeším zda si koupit komín s externím přívodem vzduchu. V tomto domě bude nainstalovaná rekuperace vzduchu.V kuchyni je nainstalována vnitřní cirkulace digestoře. Krbová kamna chci max. 8kw a to je asi moc. Prosím o radu zda kupovat komín s přívodem vzduchu nebo bez přívodu. Jsem totiž z vašich příspěvků trochu zmaten a nevím co si otom myslet. Děkuji

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 09.07.2009 16:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
venkovní přívod není s rekuperací nutný

Datum: 09.07.2009 18:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za odpověď, ještě jeden dotázeček, jak nejlépe odizolovat komín od základové desky, aby nedocházelo k tepel. mostům? Bude stačit sokl z ytongu?

Autor: Pavel Lanciger
Datum: 09.07.2009 19:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
sokl z ytongu je dobré a dostatečné řešení, jinak mám kamna 3-8 kW a s dostatkem vzduchu není problém, mám taky teplovzduch a kamna mají malou spotřebu vzduchu, která se přes vzduchotechniku v klidu dovětrá, takže z toho nemějte obavu

Datum: 02.09.2009 20:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravím, můžu vědět jaký máte průměr komínové vložky? Kamínka budu mít 3-8 kw a nevím jaký průměr použít, jestli 160 nebo 180. Díky

Autor: Silva Ginterova
Datum: 06.08.2009 14:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Externí přívod JE s rekuperací nutný! Kupte komín, který má samostatný průduch pro přisávání vzduchu. Dojde-li z jakéhokoliv důvodu k podtlaku v domě, bude systém hledat jakoukoliv "díru", kterou si vzduch nasaje a komín je jedna z nich. Stává se to mým rodičům, také mají rekuperaci, ale komín bez externího přisávání.

Datum: 06.08.2009 14:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
domnívám se, že je systém větrání špatně nastaven
při vhodném seřízení funguje i s komínem bez přisávání

Autor: Pavel Lanciger
Datum: 06.08.2009 15:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
no pokud jedou samozřejmě v podtlakovém režimu, tak to bude dělat to co píšete. já má vzduchotechniku a při uzavření vzduchu v krbových kamnech ani při podtlakovém režimu nedochází k zásadnímu nasávání vzduchu. je to o chybách při konstrukci, provedení a nastavení. v případě rovnotlakého režimu není žádná tendence na přisávání přes komín a jde to jak má.

Autor: kocina petr
Datum: 08.08.2009 23:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
mockrat diky za praxi.v soucasnosti me to velmi zajima v souvislostech s rekuperaci.
teorií je mraky,ale praxe malo :-(

Autor: Tomas Vodarek
Datum: 25.03.2009 09:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, hledal jsem v diskuzi něco o přívodu vzduchu a nemohu najít úplně přesně to co řeším já nyní tak to zkusím tady. V současné době plánuji vybudování nové kotelny pro RD ve které bohužel nelze udělat okno. Jako zdroj tepla plánuji pořídit kotel na dřevo 30 - 40 kw. Projektant navrhl pro přívod vzduchu ve stěně větrací otvor 150 mm osazený ventilátorem pro možnost odvětrání místnosti v době když se netopí. Vstupní dveře do kotelny vedou do chodby RD a ne přímo do venkovních prostor. Otázka zní - myslíte že bude tento větrací otvor stačit když bude de fakto ještě částečně "přicpaný" ventilátorem? Většina kotlů o kterých uvažuji má odtahový ventilátor spalin takže i to by mělo cirkulaci vzduchu pomoct. Díky za postřehy

Autor: Tomáš Veselý
Datum: 30.01.2009 08:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Doma máme krbovou vložku 8kW v obývacím pokoji, který je společný s kuchyní. Pokud zapneme odtah digestoří nebo ventilátorem na WC, tak je zřetelně vidět i cítit kouř nasávaný do interiéru. Pak u ventilátoru na WC s doběhem nezbývá nic jiného než shodit příslušný jistič nebo otevřít okno na vyrovnání tlaků. Má rada by tedy byla, pokud máte možnost přivést externí vzduch, tak to udělejte. Ochranu proti přívodu chladného vzduchu lze řešit třeba delším vedením přívodního potrubí v zemi,kde se vzduch trochu ohřeje.

Datum: 30.01.2009 09:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
na toto téma tu najdete více podobných příspěvků
- je to proto, že málokdo řeší větrání, které v dnešních podmínkách (těsná okna) je bohužel nutností.
je zase o investici, ale pokud řešeno v projektu tak s rekuperací

Autor: Michal Kara
Datum: 23.05.2008 14:38 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Díky za názory, ani jsem netušil, jakou bouři rozpoutám :-)
Ještě se tedy vrátím k mému dotazu a upřesním:
Jde o NED (ne PD), ob+kuchyň = 40 m2 + předsíň 10 m2 (doufám po většinu žití otevřené dveře do předsíně, z níž dále vedou schody do patra :-)))
Kamna kachlová "sálavá" (kamnová vložka + TVZD. výměník nad vložkou, tedy zatopit, vyhřát, naakumulovat, "vypnout" :-))) Pouze pro topení v obytné místnosti, bez dalších rozvodů...
Nejspíš se na tu trubku nakonec vykašlu, základová deska je hotová a muselo by to jít podlahou...
Pěkný víkend !!!
Michal

Autor: liboslav kucera
Datum: 23.05.2008 17:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
... já jsem podlahou přivedl ke svým litinovým Jotulkám externí vzduch přivedl. Ten kousek Al. hadice o pr. 10 cm a délce 4 metry nic moc nestál. V případě, že se neosvědčí, tak vstup a výstup vypěním a hotovo. Ale poznatek z praxe budu mít až od tohoto podzimu. Libor

Autor: kocina petr
Datum: 25.03.2009 16:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pekna prace,ale ta podlaha musela bejt draha :-(

Autor: Honza Nečas
Datum: 23.08.2009 22:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den pane Kučera,
přečetl jsem si Váš příspěvek ohledně externího přívodu. Mohu se zeptat jak jste s ním spokojen a zda by jste mi doporučil Vaše řešení. A ještě jeden dotaz způsob napojení externího zdroje k Jotulkám?
Děkuji

Autor: Jiří Vondrouš
Datum: 14.01.2009 06:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
přidám svoji svuj postřeh ohledně těsnosti domu. Mam krb v otevřeném prostoru cca 220m3, komín EKO 200mm, zadni odvetrani kominu mi usti v koupelne. Po zátopu vetšinou luxuji kolem krbu atd. (centralni vysavač) a stavalo se mi, ze v koupelne byl citit kouř. Nejdřive jsem to přisuzoval tomu, že při zatopu nechavam nedovřena dviřka krbu kvuli rozhořeni, ale na vině je nejspis zadni odvetrani-protoze na konci komina usti do kouřovodu. Vinou vysavače to nejspis chyti opačny tah a přisava to kouř. Ted nejaky čas po zatopu neluxuji a je to ok. Nevim jestli je to možné...

Autor: petr kocina
Datum: 14.01.2009 11:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
v pripade centralniho vysavace zcela urcite.
centralni vysvace maji vysoky saci vykon a vyusteni je vzdy mimo dum.po dobu vysavani se tedy dum dostava do podtlaku.

Autor: hetzer hetzer
Datum: 14.01.2009 11:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
a jak to resit u dobre utesnenych domu? po dobu vysavani otevirat okno mi moc prakticke nepripada?

Datum: 14.01.2009 11:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
mít nucené větrání

Datum: 14.01.2009 11:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
tomu nevadi podtlak z vysavace nebo digestore? po dobu vysavani nebude fungovat, ne?

Datum: 14.01.2009 12:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
právě proto, že nucené tak nevadí

Datum: 14.01.2009 17:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
v ten moment to ale bude fungovat jako normalni dira do baraku, ne?

Datum: 15.01.2009 09:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Už jste prosím viděl větrcí jednotku?
pokud ano tak jste nepochopil
pokud ne tak proč o tom diskutujete

Datum: 15.01.2009 12:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
byl by jste tak laskav a vysvetlil mi to?

Datum: 16.01.2009 15:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
zadna odpoved, taky odpoved

zobrazuji 1 - 30 z 87   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.