Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Zkušenost s tepelným čerpadlem od pana Žeravíka

Autor: Jiří Klazar
Datum: 15.06.2008 20:14

Máte někdo zkušenost s tepelným čerpadlem od pana Žeravíka? Zajímá mě stavebnice, kterou nabízí.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 95   starší >>
Datum: 02.08.2018 14:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126068
reakce na ...
Také se přidám do diskuze. zná někdo realné průměrné cop čerpadel od P. Žeravíka?

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 02.08.2018 15:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
To nikdy neseženete, protože na zkušebně měřené nebylo a z provozu nelze, neboť každá aplikace je jiná

Autor: Josef Zapletal
Datum: 09.08.2018 21:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105248
reakce na ...
Myslím, že tepelná čerpadla od pana Žeravíka jsou naprosto špičkovým výrobkem co se týče poměru cena /výkon. Kdo je trochu šikovný může ušetřit s těmito čerpadly nemalé peníze.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 09.08.2018 22:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
http://www.hotjet.cz/files/HOTJET_cenik_2017v3.pdf
https://www.eltex-km.cz/cs/ceny

Bejvávalo.Je třeba porovnat,za co se platí.

Autor: Milan Švaříček
Datum: 25.07.2018 22:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112466
reakce na ...
Dobrý den, mohl by se semnou rozdělit o informace někdo kdo má od pana Žeravíka tepelné čerpadlo země- voda? Chci jej taky pořizovat, ale chtěl bych se zeptat na nějaké zkušenosti, postřehy atd. Co si takhle čtu o TČ čerpadlech, nechal jsem si udělat pár nabídek, tak je mi jasné že nestačí pouze tepelné čerpadlo, ale že u toho musí být plošný kolektor, sběrná jímka s ventily atd a to by mě právě zajímalo za kolik se dají tyto periférie tepelného čerpadla pořídit. Budu řešit topení do novostavby a tak to budu muset řešit vše najednou a chtěl bych celý systém udělat co nejvíce odolný a spolehlivý. na kolik jste se dostali celkově s nákladama na pořízení celého systému, kolik mám počítat? Děkuji za informace

Datum: 26.07.2018 07:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
při výběru technologií pro vytápění je nutné vycházet z tepelných ztrát objektu. Kolik máte výpočet?

Autor: Tomáš Šimek
Datum: 25.07.2008 11:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já mám TČ od pana Žeravíka (ZR61) a jsem velice spokojený. TČ protopilo jednu sezónu a ze strany funkce. nebyl žádný problém. Jen občas (většinou při startu) jsou v průhledítku
vidět bublinky. Musím se na to pana Žeravíka přeptat.

TČ jede v "provizorním stavu", protože katastrofálně
nemám čas jej dotáhnout do konce (stavba mega-bomba řídícího systému, zakrytování). Svůj díl viny na tom nese i pan Žeravík, protože mi stavebnici dodal s řízením ventilu, tudíž ve funkčním stavu a nic mne nenutí :)

Topí to výborně, sice z důvodu nedotaženosti nemám měření, odhadem dle časové křivky nárůstu petloty v zásobníku a údajů z hodin však soudím na účinnost 400% při cca 5/45.

Toto TČ je u rodičů na Srubci, teď řeším povolení k vrtání u mého domku v ČB a až budu mít kladné vyjádření, oslovím pana Žeravíka o další.

Autor: chytrá hlava
Datum: 25.07.2008 12:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pokud vidíte ze začátku chodu čerpadla v průhledítku bublinky je to tím že tam je třeba doplnit chladivo.

Datum: 05.06.2018 19:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, taky plánujeme koupi tepelného čerpadla, a chci dát přednost před komerřními TČ raději něčemu takovému, například co dělá pan žeravik atd. Jaké s tím máte zkušenosti po pár letech provozu? Kazí se něco, nebo něco by jste chtěl jinak? Vy jste od něj už vzal kompletně postavené čerpadlo pouze bez izolací a krytů že? Děkuji za radu.

Autor: Standa Sonip
Datum: 16.07.2018 22:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103872
reakce na ...
Mám TČ od pana Žeravika 10 let, ještě jsem na něj nechytl, na podzim zkontroluji tlak v prim.kolektoru (3x100 m PE trubek) a zapnu. Na jaře vypnu.Absolutně bez problémů.

Datum: 17.07.2018 06:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
a na kolik vás to komplet celé vyšlo? Instaloval jste ho sám nebo vám to dělal pan žeravík? Jak často se v tom mění nemrzka?

Autor: Petr Kouba
Datum: 25.07.2018 17:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128150
reakce na ...
Také mám TČ od pana Žeravíka. Instalaci neprovádí co vím. To si musíte zařídit sám. Já jsem bral komplet skládačku i se zapojeným el. rozvaděčem, takže mi jen napojil topenář primární (měl jsem nachystané jen to napakoval a utáhl) a sekundární větev do topného systému. K dodanému rozvaděči jsem jen dopojil přívod a čidla. Jinak se nic nemusí dělat. Vzal jsem bez krytů. Zatím jsem kryty udělal z 8 mm lamina (zadarmo) a případně pak kryty dokoupím. Ale myslím, že to nebude ani potřeba. Hluk doma neslyším a bílé lamino na tom vypadá dobře :D. Teď spíše řeším jak spočítat skutečné COP. To ale jen, že mě to zajímá. V rozvaděči mám podružný elektroměr, takže celkový příkon změřím, ale dodaný topný výkon?

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 25.07.2018 17:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Nainstalujte si kalorimetr (měřič tepla). Na e-bay se jich vyřazených válí spousty... https://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=warmezahler&rt=nc&_mPrRngCbx=1&_udlo=0&_udhi=20
Doporučuji takový typ, který se používá i v ČR (pak není problém s výměnou baterie). Ale ta vydrží mnoho let....

Datum: 25.07.2018 18:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc děkuji za radu. Teď jsem četl, že kalorimetr funguje tak, že měří průtok vody a teplotu na vstupu a zpátečce. Tak mě tak napadá, že bych toto mohl aspoň orientačně vypočítat manuálně. Mám totiž na sekundáru namontovaný impulsní vodoměr (ochrana TČ) tudíž průtok vím a jen by mě stačilo odečítat teploty na vstupu a zátečce a dle vzorce spočítat předané teplo. Orientačně by mě to stačilo. Nějaký vzorec na výpočet jsem viděl, ale pokud by mi ho někdo napsal byl bych rád. Případně prosím o názor zda by takto bylo možné vypočítat. Děkuji

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 25.07.2018 20:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Tak jistě by to šlo. Je ale třeba tu teplotu měřit dost přesně. V kalorimetrech se používají párovaná čidla. Rozdíl teplot většinou nebývá velký, průtok ano. Každá desetina stupně tedy značně ovlivňuje měřený výkon.
Takto získáte okamžitý COP za nějakých ustálených podmínek. Celkový COP ne.
Pořiďte si třeba takovýto typ: https://www.ebay.de/itm/Warmemengenzahler-WFM-26-Funk-QUNDIS-Warmezahler-Qn-0-6-1-5-2-5/192177583070?hash=item2cbead33de:m:mHWGmdifGsQhgp0hLQgvwcw
Prodává se pod mnoha značkami, třeba i Siemens. V ČR si ho klidně můžete nechat překalibrovat a vyměnit baterku, kdysi to stálo nějakých 1200-1500Kč. V ceně TČ to snad taková částka není...

Datum: 25.07.2018 19:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mohu se zeptat na kolik vás to tedy celé přišlo a na kolik vyšel kolektor? Máte foto jak jste to montoval nebo i jak už to nyní vypadá?

Datum: 25.07.2018 19:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Skládačka + rozvaděč přišel na cca 100 tis. Mám systém voda-voda. Čerpadlo do studny cca 12 tis. Dvě studny jsem měl takže jsem jen nechal udělat výkop (1300), natáhl PE (2000), pak už jen topenář- 2x vodní filtr, OČ a zapojení do stávajícího systému a elektrikář zapojení na rozvaděč a revizní zpráva.
Bude záležet co vše budete muset financovat. U mě to bylo na pohodu. Ještě není odzkoušeno zimním provozem, protože jsem pořídil letos, ale řekl bych, že je TČ vyrobeno velmi profesionálně a co jsem se tak předtím díval na nabídky různých TČ, tak bych řekl, že je i lépe jištěné (některé TČ mají jen jednoduché el. hlídání) a za tutu pořizovací cenu bude návratnost rozhodně příznivější než u systému za 250-400 tis Kč.

Datum: 25.07.2018 20:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Záměrně jsem nepsal ceny instalace topenář a elektrikář, protože to má každý jinak a s cenou TČ úplně nesouvisí (já mám samozřejmě napsané všechny náklady, abych si poté mohl spočítat návratnost), vyřízení povolení (nakládání s podzemními vodami, posudek, Báňský úřad) to podstupuje jen ten kdo pořizuje systém voda-voda a zaplatí to, ať si pořídíte komerční nebo nekomerční TČ.

Datum: 25.07.2018 21:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak to je super. Nechával jsem si nacenit TČ od různých prodejců a jsou to opravdu ceny nad 250tis . A jestli je toto za polovinu určitě do toho jdu.
Budeme čerpadlo dávat do novostavby kde budeme topit hlavně do podlahy, takže to bude řekl bych šlapat dobře a za příznivý peníz.
Co se týče knihy od pana Žeravika, měl jste ji nastudovanou než jste od něj zakoupil TČ?

Datum: 25.07.2018 23:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Knihu jsem měl nastudovanou už před 8 lety, kdy jsem o TČ uvažoval. Letos jsem tu myšlenku oprášil a konečně se rozhodl realizovat (i když jsem měl nastudované stejně jsem měl blbé otázky). O komerčních TČ za 300 tis. jsem ani neuvažoval, kvůli návratnosti. Samozřejmě nemůžete za tuto cenu očekávat full servis. Pan Žeravík Vám odpoví, ale nějaké zdlouhavé tlachání to nebude :-). Důležité je, aby TČ fungovalo a mělo vysoké COP, což ověřím až během sezóny.

Autor: Josef Zapletal
Datum: 09.08.2018 22:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105248
reakce na ...
Líh s vodou vydrží bez přístupu vzduchu v trubkách poměrně dlouho. Počítám, že životnost bude podobná jako u tvrdého alkoholu a nemyslím si ,že byste to musel někdy měnit. Možná ,že nějaký dodavatel bude doporučovat výměnu , zřejmě kvůli "korozi nerezového výměníku" tak ho berte s rezervou. Jinak tepelné čerpadlo země /voda má po spuštění v průhledítku vidět bublinky úplně normálně není to nic proti ničemu, málo chladiva by bylo , pokud by tam byly bublinky za provozu. Dnes jen málo lidí kupuje systém země/voda, jsou dražší , ale životnost těchto zařízení je poměrně značná a i když je návratnost původní investice delší v mnoha aplikacích zajistí investorovi v konečném důsledku mnohem vyšší zisk.

Datum: 25.07.2018 22:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, chtěl bych vás poprosit jestli by jste mi nemohl dát například mail, chci pořizovat TČ od pana žeravíka a chtěl bych se zeptat na pár rad. Moc děkuji

Datum: 26.07.2018 10:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128156
reakce na ...
Také mám tepelné čerpadlo od pana Žeravíka (ZR61) už asi 8 let. Plošný kolektor cca 600m, pořizovací cena vč. zemních prací cca 35 000,- , samotné čerpadlo kolem 78 000,-, elektrika k tomu kolem 10000,-. Čerpadlo funguje bez problémů, jenom jednou jsem doplňoval chladivo.

Datum: 26.07.2018 10:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
a to jsou veškeré náklady s čerpadlem spojené? Neřešil jste nějakou tu šachtu se sběračem a směšovačem a podobné věci?

Datum: 26.07.2018 11:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128156
reakce na ...
Ano, veškeré. Mám podsklepený dům a sběrač i směšovač mám umístěn ve sklepě, tudíž jsem žádnou šachtu neřešil.

Autor: Ivan Šalgovič
Datum: 25.09.2018 22:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128505
reakce na ...
Tiež mám tepelné čerpadlo voda - voda od p.Žeravíka 6 rokov, je to najsilnejší kompresor, vykurujem ním trojpodlahovy dom podlahovej plochy cca 200 m2. Dokázal som ho v pohode vykúriť na 22 - 23 stupňov aj pri mrazoch -15 stupňov. Sám som si robil inštalácie elektické aj vodárenské. Jedine v chladiarenskej technologii nie som veľmi skúsený, pret ma zaujíma ako ste doplňovali chladivo? V lete som po prvý raz čistil sekundárny výmenník.

Datum: 25.09.2018 22:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Doporučuji v každém případě jednou ročně pozvat chlaďaře ke kontrole. Vsadím se, že se na Vaše zařízení vztahuje povinnost jednoroční kontroly. Vy sám jednak stejně nejste schopen to udělat a za druhé pokud byste to chtěl sám udělat dopouštíte se trestného činu - porušení zákona o ochraně ovzduší.

Autor: Ivan Šalgovič
Datum: 27.09.2018 21:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128505
reakce na ...
Ďakujem za odpoveď, no s tou kontrolou raz ročne to je zložitejšie. Keď som diskutoval napríklsd s opravárom chladničky či by sa pustil do tepelného čerpadla, tak toho by sa vraj obával. Určite sú chladiari vo firmách ktoré TČ predávajú, ale toto je čerpadlo od Žeravika a s tým nič nemajú. A čo sa týka ročnej povinnosti kontroly zo strany štátu či obci na Slovensku o tom nič neviem. V Česku je asi prísnejšia kontrola ako napríklad s kúrením tuhým palivom, kde štát alebo obec môže dokonca vstúpiť do obydlia a kontrolovať čím kúrite čo na Slovensku zákon neumožňuje. Chcel by som sa podeliť s mojímy nákladmi na stavbu TČ. Bývam v Senci, žijeme na vode Žitného ostrova preto voda-voda, vykopeš 2 metre máš nevyčerpatelné množstvo vody. TČ stálo asi 80 000 Kč, elektrické súčiastky asi 10 000 Kč, 800 l akumulačna nádoba asi 500 Eur. Zataľ spokojnosť.

Datum: 28.09.2018 08:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Od Žeravíka nemáte TČ, ale snad jen stavebnici. Takže musíte sehnat toho chlaďaře, který to dá dohromady, (kdo pak převezme záruku?), odvakuuje, naplní chladivem (jakým?), zprovozní s ochranami, elektrikou to bude za kolik? Nebo to již máte napočítáno v těch 80? Zákon na ochranu ovzduší (kontrola těsnosti nad cca 2,5kg chladiva podle typu) platí v celé Evropě.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 28.09.2018 08:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Ta stvebnice má plně naplněn a odzkoušen chladící okruh bez nutnosti zásahu chlaďaře.

zobrazuji 1 - 30 z 95   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.