Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Rekuperace, Aqualea

Autor: Kateřina Sodomková
Datum: 26.07.2008 09:52

Chci se zeptat zda máte někdo zkušenost s ohřevem TUV Aqualea, zvažujeme to jako alternativu místo bojleru a bohužel nám chybí dostatek informací pro rozhodnutí. Máme RD s rekuperací, kterou jsme pořídili i kůli úspoře el. energie (nemáme plyn) na vytápění a nyní si protiřečí názory jaké k tomu topení naposledy nám bylo doporučeno podlahové topení fólie Fenix, máte někdo zkušenost i s tímto systémem v kombinaci s řízeným větráním?
Děkuji za informace.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 64   starší >>
Datum: 23.06.2009 21:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Rád bych se vás zeptal, jestli nemáte nekdo zkušenosti s firmou Rosa -in a s panem Fišerem. Uvažuji o rekuperaci a tepelnem čerpadle. Dekuji za odpověd.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 23.06.2009 22:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tuto firmu znám velmi dobře z výstav a mohu Vám nabídnout obdobnou rekuperaci i tepelné čerpadlo jako kompakt, který ohřeje vodu, ohřeje vzduch nebo v létě ochladí

Autor: Jiří Čečka
Datum: 24.06.2009 09:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Doporučuji Vám porovnat si nabídky - poptejte také http://www.paul-rekuperace.cz/ (fa ADAN). V našem RD budeme nakonec instalovat rekuperaci firmy SORKE (www.sorke.eu, mateřská firma je www.brinkclimatesystems.nl) - praktické zkušenosti ještě sice nejsou, ale firma je velmi solidní. Cena dobrá a parametry jednotky srovnatelné s konkurencí.

Autor: Štěpán Leština
Datum: 09.02.2009 20:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
uběhl už nějaký čas tak se ptám, jestli už má někdo aqualeu zprovozněnou a také jaké s ní má zkušenosti. Za případné odpovědi předem děkuji.

Autor: Katka Sodomková
Datum: 10.02.2009 07:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ano, Aqualeu máme, funguje a jsme spokojení :-)

Autor: Pavel Kuhn
Datum: 11.03.2009 12:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravím, mohla byste více specifikovat Váš systém Aqualea.
Zda máte vertikální či horizontálí uložení kolektoru do země.
Jak velkou akumulační nádobu máte a na kolik stupňu ohřívate vodu a jaká je spotřeba.
Také uvažuji o tomto systému do NED využili bychom 15m horizontálně + 15m vertikálně nádrž na 300l. Teplou vodu bych napojil ke všem spotřebičům (myčka, pračka atd.) a samozřejmě i do koupelny.
děkuji za odpověď

Autor: Jan Šulc
Datum: 11.03.2009 13:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
To jako chcete kus smyčky kolektoru dát do vrtu a zbytek plošně?

Datum: 11.03.2009 19:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ano, přesně tak jak je to uvedeno v technických specifikacích o možnosti montáže.

Datum: 11.03.2009 20:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Je pravdou, že aktuální "techncké specifikace" nastudované nemám, ale když jsem shromažďoval veškeré info, cca před rokem, tak možné řešení bylo "buď a nebo", tj. buď celé do vrtu nebo celé plošně.
Každopádně z hlediska možného výkonu kolektoru mi přijde tento kočkopes jako nejméně vhodná varianta.
Nebo se mýlím?

Datum: 11.03.2009 22:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vzhledem k tomu, že je to kombinace obou tak ano!
Protože učinější je rozhodně vertikální varianta ve srovnání s horizontální. (čím větší hlouba větší teplota země), ale i vyšší náklady. A vzhledem k tomu, že jde o kombinaci určitě na tom bude lépe než Vámi zmiňovaná "nejméně vhodná"...už jen z pozice využitého prostoru na zahradě.
Pokud jste to alespoň trochu studoval musíte uznat, že při vertikální variantě musíte určitou vzdálenost sondy vést horizontálně.
Takže žádny kočkopes, ale realita!
Poloviční náklady u vertikální varianty a lepší vlastnosi než u horizontálního způsobu. + bonus navíc nemáte rozkopanou celou zahradu. :o)

Autor: Zdeněk Smutný
Datum: 11.03.2009 23:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nestačím žasnout nad příspěvky.
Když už uvažujete o nejdražší z možných variant tak bych si předem zjistil podle hydrogeologického průzkumu a map jestli máte pod pozemkem vydatný zdroj vody, jestli vám jí VU povolí čerpat. Uvědomte si prosím, že záleží na výkonu TČ, ale může se jednat až o 2 l/s, což je obrovské množství vody, což málo kdo má. Měli by jste si raději sehnat pořádného projektanta, který vám navrhne pořádný systém odpovídající na podmínky v místě stavby a vašim financím a nikoliv hledat rozumy u různých překupníků a dodavatelů systémů, kterým navíc nijak moc nerozumí.
Polovina věcí které jsou zde napsány jsou naprosté bláboly.

Datum: 12.03.2009 09:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Hmmm, ja se taky nestačím divit...
O čerpaní vody tady nebyla řeč, ale když někdo přispívá ještě většími blaboly tak to asi o něčem svědčí :o)

Autor: Silvie Ginterová
Datum: 18.11.2018 20:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128988
reakce na ...
Vážená paní Sodomková,
chci se zeptat, zda stále máte tč Aqualea a jestli vám funguje. Případně kdo vám zajišťuje servis nebo čím jste toto tč nahradili.. Výrobce, pokud vím, již nefunguje.. Mám Aqualea, ale nefunkční a nemohu najít nikoho ochotného pustit se do opravy.
Děkuji!

Autor: Zdeněk Smutný a Ivan Habich
Datum: 06.11.2008 12:47 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Přispěji Vám do diskuze třebaže jinak nemám čas Nechci Vám kazit radost ani nasazovat, ale byl bych opatrný se systémem Agualea. Díval jsem se na prospekt výrobce a podle mého názoru slibují nesplnitelné. Nikde nenajdete tepelný výkon, jen příkon. Dále vypařovací teplota chladiva R134A nikdy nemůže dosáhnout teploty ani 50 ani 65 stupňů. Pro porovnání chladivo R 134A je použito většinou (až na vyjímky) do kompresorů klimatizace v automobilech. Podle obrázku výrobce bych kompresor v TČ odhadl na cca 1,5 kW což odpovídá i příkonu. Tento příkon není schopen vyhřát 600 litrů denně jak je slibováno. Navíc tepelná výtěžnost kolektoru a sondy je omezená a záleží i na složení půdy - nikdo vám to nemůže garantovat jak slibují. Myslím si, že jako spousta nabídek v oboru nabízí velké nic za spoustu peněz. Měl bych se skutečně na pozoru a svěřil bych se odborníkovi v oboru. Pán Špercl má ostatně pravdu když napsal, že Atrea nabízí to samé jako např. Paul a za úplně jiné ceny. Je to česká firma a nabízí mnohem více než Paul. Rekuperace Paul totiž vůbec neobsahuje ohřívač a chladič pro dohřev včetně nezbytné regulace takže to není plnohodnotná rekuperace.
Dával bych si zároveň pozor na nabídky firem které teď ve velkém nabízejí TČ. Přes 95% těchto výrobků umí pouze ohřívat a to jen někde se dočtete že garantují ohřev jen do venkovních 10 stupnů. Já když si pořídím TČ tak bych chtěl od něj nejen ohřev až do -12 stupňůl a méně, ale i to abych tuto investici mohl používat celoročně tzn. TČ by mělo umět i v létě chladit. Když to neumí tak je to okradená jednotka a o to bych neměl zájem.
Spousta nabídek nabízí např. TČ z vrtů a zemních "hadů". Pozor, moc bych jim nevěřil. Dobrých "Chlaďařů" je v oboru strašně málo a tyto firmy nedokáží Vám dobře spočítat nejen tepelné ztráty, ale vysvětlit problematiku TČ a navrhnout dobrou investici.
Investice do vrtů je dost nákladná (cca 1,5 tisíce za m vrtu) a při dvou vrtech (čerpací a vsakovací) o délce cca 2x100 metrů to může být spousta peněz a nemáte nikde záruku vydatnosti zdroje (podle výkonu je potřeba vody až 2 l/s).
Zakopat "hada" do zahrady je také složité a nikdo vám nezaručí potřebný výkon. Jak jsem psal záleží na složení půdy a jejího tepelného přenosu.
Na závěr Vás chci ubezpečit, že rekuperace s teplovzdušným vytápěním, dohřevem pomocí TČ a případně "solárem", s kombinaci na TUV je vynikající věc, ale musí to udělat odborník projektant a nikoliv firma která nabízí byť jen jednu věc z této celé řady výrobků. Když bude špatně jen jedna tato součást tak bude špatně celý systém a nikdo s tím již nic neudělá.

Autor: Martin Šperl
Datum: 28.07.2008 13:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Místo bojleru lze použít i NILAN VT164, což je tepelné čerpadlo určené pro ohřev TUV. Nádrž má na 300 litrů a cena je bez DPH 36 tisíc Kč.

Autor: Honza Ringo
Datum: 28.07.2008 15:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A něco podrobnějšího o VT164 by nebylo? Na netu jsem nic takového nenašel. Že by nějaký OEM výrobek?

Datum: 28.07.2008 22:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
VT164 tady mám jen v tištěném prospektu, na webu http://www.nilan.de/Waermepumpen.147.0.html jsou VT157 (cena 43 tisíc Kč).

Datum: 29.07.2008 08:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Na netu jsem našel právě VT 152 a VT 157 od Hovalu ale 164 taky chyběla - proto můj dotaz na OEM. No každopádně vaše cena na 157 a 152 vychází lépe než na rakouském e-shopu. V čem je rozdíl té 164 od nižších čísel?
Nastuduji a pak možná pošlu nějakou poptávku aby jste mi doplnili rekuperaci od Atrea nějakým čerpadýlkem od Nilanu. Každopádně díky za námět.

Datum: 29.07.2008 11:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Rozdíly jsou ve výkonu (VT 164 má menší) a v účinných provozních teplotách (COP má VT 164 nižší).

Autor: Jaroslav Šalý
Datum: 29.07.2008 14:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Když použijete Air tech tak získáte v jednom výrobku to, co uvažujete od různých výrobců ve třech.

Datum: 29.07.2008 14:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tu Atreu už mám namontovanou a různá zařízení od Nilanu už taky někdo viděl v reálu na rozdíl od vašeho Air techu (i když horské kolo, cepín, nebo dámské tenisky vše značky Air tech lze taky už na netu objednat).

Autor: Marek Slavik
Datum: 29.07.2008 14:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
atrea ma velmi slusne meno medzi projektantami ale povedzme si ze to je aj preto ze maju projektanti uricite finacne bonusy zato ze do projektu uprednostnia ich znacku.......skoda len ze vyuzivaju/zneuzivaju volny priestor na trhu lebo za tie ceny co pytaju sa da urobiť 3x lepsia jednotka predsa len technologicky pokrok a nove materialy uz nie su ako v dobe bronzovej!!! Držím palce kazdej novej firme ktora sa snazi prieniest na trh nieco nove a hlavne zmysluplne!!

Datum: 29.07.2008 21:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pan Šalý je sympatický pán generace, která neměla příliš šanci se potkat s internetem a proto mi přijde někdy až veselé, když si ho představím, jak místo luštění křížovek vytrvale píše své reklamní příspěvky. Aktivitou mi trošku připomíná nadšeného vynálezce "mechanického prodlužovacího ramene", kterého často vídám na různých výstavách. Ten také dokola a dokola ukazuje lidem, co vše je možné pomocí onoho nástavce uchopit, utrnout či přemístit. Má na stolku ručně sepsáno asi 500 nebo více důvodů, proč je dobré zakoupit si jeho vynález. Vitalita těchto lidí je až neskutečná. Když ho srovnám s unuděnými modelkami u stánků konkurence ke konci výstavního dne již nedbajíc image a toužíc co nejdříve "vypadnout", tak musím smeknout. Stařík i poslednímu návštěvníku sbírajícímu jen igelitky a propisky ze stánků naprosto čerstvě předvede hmat ve třímetrové výšce, přidá úsměv a přeříká svoji formulku. Možná nás všechny Airtech překvapí stejně jako WS kráječ a stane se trhákem. Důležité je, aby na trhu byla konkurece a zákazník si mohl skutečně vybrat a nebyl manipulován jen do jedné značky. Přeji hodně úspěchů.

Datum: 28.07.2008 08:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vypadá to zajímavě, otázka na kolik to skutečně přijde? Máte prosím nějaké konkrétní údaje o cenách?
Jinak další alternativou mohou být bojlery s TČ vzduch voda, nebo samotná čerpadla vzduch voda doplněná akumulační nádrží. Ceny těchto řešení jsou už cca 40-50 tis (v německu na e-shopech i renomované značky něco nad 2000 EUR), a nyní začali něco takového prodávat i v Bauhausu. Sám se právě začínám po něčem podobném pro NED taky rozhlížet.

Datum: 28.07.2008 09:23 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Cena za TČ je 1500€, tedy cca 36.000Kč. Boiler je doporučen min. 200 litrů, např. Dražice OKCE 200 za 5900Kč. Cena za instalační materiál bude, pokud bude TČ vedle boileru, do 1000 Kč. Další položkou jsou zemní práce: 35 m výkopu cca 1,2m hlubokého 60 širokého a následné zahrnutí. Tak 3 hodiny místního bagristy + jeho doprava, odhaduji max. 5000 Kč. Písek na uložení kolektoru do 500Kč (spíš méně).
Chánička skrz základy (vyvedení kolektoru od TČ mimo dům) do 200 Kč.
A samotná istalace + pokládka kolekteru, řekl bych že 1 technik, 8 h. práce po 500 Kč/hodinu + jeho doprava, takže tak do 5000 Kč.
Plus 2000 Kč rezerva.
Takže celkem cca 55.000 bez DPH.

Pokud jsem se v nějké položce mého cenového odhadu seknul, tak mi prosím opravte.

Datum: 28.07.2008 10:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za podrobnou kalkulaci. Kromě jednoho 9 stránkového PDF souboru jsem však nenašel nikde nějaké podrobnější technické údaje.
Zbývá ještě trochu počítat co se vyplatí více a co je i použitelnější -jestli v TČ zduch/voda nebo tohle to. V mém případě by šlo však i pro využití zařízení pro topení v NED (4kW) a tam asi bude vhodnější to TČ vzduch/voda.

Datum: 28.07.2008 06:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zkušenosti nemám, ale chystám se, že Aqualeu využiji (instalace bude cca za rok). Osobně jsem o tomto TČ mluvil se zástupcem výrobce i jejich "dvorní" montážní firmou v ČR, přesvědčili mne, že je to správná cesta. Už jsem to tu diskutoval dříve, zkuste zapátrat, ať se tady neopakuji.
Každopádně mne toto TČ přesvědčilo svým velmi dobrým poměrem výkon/cena a pro použití v pasivech/NED je to podle mého ideální zdroj tepla pro TUV. V mém případě (a vlastně v každém pasivu) kdy na ohřev TUV spotřebuji více energie jak na vytápění domu, jsem nenašel zařízení, které by vyrábělo celoročně TUV levněji a bylo levnější na instalaci a zároveň bylo vysoce spolehlivé (spolehlivost sice objektivně posudit nemohu, ale systém s Aqualeou má potenciálně problematických členů velmi málo) a zcela bezobslužné.
Btw. Aqualea není alternitavi k boileru. Je to "doplněk" k boileru (bez boileru se neobejde).
Topné fólie Fenix jsem chtěl také využít, udělat stěnové topení, ale výrobce použití ve stěnách nedovoluje (tj. nedá záruku), pokud bych měl SDK podhledy, použil bych je ve stropě. Do podlahy bych je osobně nedával z důvodu vyšší akumulace podlahy a tím horší regulovatelnosti teploty.

Autor: Marek Slavik
Datum: 28.07.2008 09:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Do podlahy bych je osobně nedával z důvodu vyšší akumulace podlahy a tím horší regulovatelnosti teploty.

To by som bol zvedavy kde ste na takuto neskutocnu myslienku prisli a kto Vam to "nakukal"? CO chcete regulovat v dome v takom rozsahu ze by ste potrebovali lietat v sirokom rozmedzi teplot/casu bez moznosti vyuzit akumulaciu? Ak ma byt dom energeticky efektivny tak ziadne skokove regulacie vykonu, prave vyuzitie materialov z vysokou akumulacnou schopnostou pomaha vyrovnavat tepelne zatazenie domu......celkove naklady na vykurovanie sa vdaka takymto materialom daju znizit 10 až 30% skoda len ze tieto progresivne materialy ci uz vo forme omietky (BASF) alebo podlahovych panelov nenachadzaju uplatnenie v praxi.....hlavne treba vsada nadr°°°ť vela polystyrenu taka je prax.....ak si potom do toho daju podlahovku/stenove bez vetrania/rekuperacie to je potom už len stavba roka.....

Datum: 28.07.2008 11:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jen obhájím své doporučení ohldeně akumulace: jakékoli topidlo s menší akumulací se dá pružněji regulovat než topidlo s akumulací velkou. A zároveň při regulaci prostorovým termostatem na dva stavy zapnuto/vypnuto je lepší regulovat takové topidlo, které reaguje co nejpružněji. Tedy takové, které má co nejmenší akumulaci do vlastních hmot. Stěnové/stropní topení akumuluje do jedné vrstvy SDK tl. 12,5 mm, podlahové akumuluje, při těžké plovoucí podlaze, do min. 5 cm betonu + podlahové krytiny.
V praxi: ochladí se vnitřní vduch, sepne termostat a začne se topit. Stěnové/stropní topení mi začne topit do 10 minut. Podlehovému to bude trvat min. 3x déle.
Vzduch se ohřeje na požadovanou teplotu, termostat vypne a stěna/strop postuně vychládá, dejme tomu 1/2 hodiny. Při podlahovce bude chladnutí trvat cca 3x déle tzn. že mi bude topit chladnutím mnohem déle, než bude potřeba.

Čím menší bude tepelná ztráta objektu, tím je existence pružné regulace teploty důležitější!

Btw. materiály na bázi PCM jsou hezká věc, ale spočtěte te mi, kolik s nimi ušetříte při jech vysokých pořizovacích nákladech?

Autor: Kateřina Sodomková
Datum: 28.07.2008 12:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za některé odpovědi. Jen trochu nerozumím té akumulaci...ikdyž to tam hezky popisujete v praxi a přijde mi to celkem logické. My jsme totiž původně meli mít topení, právě v podhledech SDK, ale poslední doporučení znělo "do podlahy" protože teplo jde ze spodu nahoru. Jinak souhrn ceny u Aqualey od dodavatele získávám docela dlouho a ten váš je to co po nich chci už měsíc a nejsou schopni to takto napsat. Opravdu děkuji.

zobrazuji 1 - 30 z 64   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama