Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Rekuperace, Aqualea

Autor: Kateřina Sodomková
Datum: 26.07.2008 09:52

Chci se zeptat zda máte někdo zkušenost s ohřevem TUV Aqualea, zvažujeme to jako alternativu místo bojleru a bohužel nám chybí dostatek informací pro rozhodnutí. Máme RD s rekuperací, kterou jsme pořídili i kůli úspoře el. energie (nemáme plyn) na vytápění a nyní si protiřečí názory jaké k tomu topení naposledy nám bylo doporučeno podlahové topení fólie Fenix, máte někdo zkušenost i s tímto systémem v kombinaci s řízeným větráním?
Děkuji za informace.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 64   starší >>
Datum: 28.07.2008 12:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Raději můj odhad berte s rezervou, ale položky by měly být všechny. Nic jiného tam (krom zásuvky na 230V) být nemusí.

Ano, také mám špatné zkušenosti s prodejci Aqualey. Vyšel mi až třetí pokus: pan Vostrý z firmy solarex (www.solarex.cz), určitě se na něj obraťte.

Ono každé má svoje a diskuse na téma podlahovka ano či ne je na tomto serveru nekonečná.
Ale vemi zhruba lze říci, že podlahovka má výhody v teple od nohou a ve své "tradici" (tzn. firmy to umí). Stropní vytápění je mnohem méně obvyklé. Ale investice do stropního vytápění jsou maliko menší, a tepelné ztráty při zapnutém topení jsou také menší (ve stropu obvykle bývá dvojnásobek tepelné izolace než v podlaze). Navíc je již zmiňovaná výhoda v pružnější regulaci.
Kdo vás od stropního topení odradil?

Btw. teplo se šiří všemi směry, vzhůru se šíří teplý vzduch. Stěnové/stropní funguje na principu sálání tepla, nikoli ohřívání vzduchu, který pak proudí po místnosti.

Datum: 28.07.2008 13:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Odradil nás právě prodejce. Možná právě pro "tradici". Ale veškeré argumenty, které píšete mají celkem hlavu a patu, tak to ještě asi zvážíme. Jde o to, že nám nejsou (prodejci) schopni říci veškeré informace, jak co se týče ceny, tak provedení, vyhody, nevýhody atd. A jelikož já tomu nerozumím, tak se musím spolehnout na informace okolo. A ty někdy najít je dost složité. Právě studuji info o podlahovém topení a jeho instalaci a některé věci mne tam dost překvapili, např. že to nesmí být pod přímo dotýkajícím se nábytkem a v projektu od prodejce to máme ode zdi ke zdi.

Autor: Jan Šulc
Datum: 28.07.2008 13:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Problém u Aqualey je v tom, že je to novinka a prodejci s tím nemají zkušenosti a tak raději (logicky, bohužel) nabízejí to co umí. Už je to pár měsíců, co jsem TČ poptával, ale v tébo žádná instalace v ČR nebyla, ani se nechystala. Pokud stav trvá, tak se ani nedivím zpoždění s naceněním. Doporučuji změnit prodejce, pokud jste z Moravy a bojíte ze vzdálenosti rakovnické firmy, obraťte se přímo na zástupce výrobce, pan Alain Thieme, export zavinač geothermie-confort.com, měl by Vám místního prodejce doporučit.
Ano umístění nábytku, opomíjená slabá stránka podlahovek (rozhodování o lokaci podlahovky vs. variabilita nábytku). Na strop bych to také nedával až do rohů (ať to nohřívá případné skříně) a nad palandu. Jinak bez omezení.
Jakou máte celkovou tepelnou ztrátu domu a jak velkou podlahovou plochu?

Datum: 28.07.2008 14:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tepelná ztráta domu je 5,5kW dle posledního výpočtu, předtím to bylo 7kW a podlahová plocha je cca 140m2. I toho jsem se trochu bála, že pocitově bude nutné si zvyknout jestli zvolíme topení ve stropě viz. příspěvek výše - že se mi bude ohřívat hlava. Ale snažíme se šetřit energii a to zase vychází lépe dát to do stropu a i možná levněji co se provedení týče. Jinak o tom prodejci to bylo k tomu topení, že nás odradili od stropního kůli tomu, že s tím nemají zkušenosti, ale to mi napadlo až po přečtení vašeho příspěvku. Nemáte doporučení ještě na někoho (prodejce topení) s kým se o tom pobavit a kdo by nám to i případně udělal? A pořád je nutno počítat s tou rekuperací, tak aby se topení a rekuperace navzájem doplňovali.

Datum: 29.07.2008 09:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Na montáž stropního vytápění nikoho neznám, oslovte přímo výrobce. Montáž je ale jednoduchá, dá se bez problému zvládnou svépomocí. Na stránkách výrobce je podrobný návod.
Jinak ve Vašem případě odhaduji, že by stačilo cca 50 až 60m2 vytápěné plochy stropu, fólií s příkonem 140W/m2.

Autor: Marek Slavik
Datum: 29.07.2008 13:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
no jasne zase jeden šikula......najprv si uvedomte ze vykurovanie domu nie je len o tom dodat teplo na urcene miesto ale aj o pohodli domova tak sa teraz zamyslite ci este chcete davat elektricke odporove topne folie pracujuce na striedavy prud nad hlavu to je fakt neskutocny risk zo zdravím......dost ze elektricke kable, mikrovlnka, plazmovy tv vyzaruju neskutocne mnozstvo energie do prostredia.......ak mate dalsie podlazie v dome s odporovou foliou tak to uz sa mozte nastahovat rovno do trafostanice......to je taka ista debilita ako natahat si v spalni elektricke odporove kable a tesit sa z toho ze to vykuruje.......to ze tam vytvorie stovky závitov elektrickeho drotu to uz nikoho netrapi......

Tak prosim neriskujte zo svojim zdravim!!!!

Autor: Alena Doležalová
Datum: 20.10.2008 12:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Paní Sodomková, můžu se Vás prosím zeptat jak jste pokročili????
Máme podobné parametry domu a kromě tepelného čerpadla s řízenou výměnou vzduchu (od Nibe)jsme uvažovali i o rekuperaci Paul a tč Aqualea. Hledáme , pátráme, také všemu nerozumím, proto také poptávám názory a zkušenosti i zde. Mimochodem dost jsem se zde dozvěděla, jen jsou pánové poněkud v jiných sférách, takže sbírám jen drobečky.
POdlahové topení versus stropní fólií nebo teplovodní jsou také předmětem naší denodenní komunikace. Je to nekonečné a hlavně čím víc se dozvídám, tím mám větší problém, který se ještě větví. Kdybych nic nezjišťovala, tak jsem vloni podepsala smlouvu s nibe, zaplatila nějakých cca 220tis. a měla jsem hotovo. (tentýž názor má i můj chlap - je také z jiného oboru..)Mimochodem ten produkt z nibe asi také není to pravé - informace mám také odsud.
BUdete-li ještě přispívat , potěšíte mě!. Děkuji

Autor: Katka Sodomková
Datum: 20.10.2008 20:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
pokročili jsme, ale stěhujeme se snad do konce roku a tak přesné informace z odzkoušení teprve přijdou. Jinak máme rekuperaci Paul, ohřev teplé vody přes Aqualeu a podlahové topení. Už to více nechci koumat, dost jsme se natrápili, rozhodli jsme se podle všech možných informací a ve finále i podle pocitu. Protože těch informací bylo asi až moc. Teď doufám, že jsme zvolili dobře a vše bude fungovat a vyhovovat našim potřebám. Protože každému vyhovuje něco jiného.

Datum: 20.10.2008 21:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Prvni instalace Aqualey, o ktere vim. Bezva, tesim se na refence z praktickeho provozu. Mohu poprosit o doplnujici info, jak mate velky boiler a kdo vam Aqualeu instaloval (a prodal) a jak moc se cena lisila od meho odhadu (v teto diskusi)? Predem dekuji.

Datum: 20.10.2008 22:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,

aqualea se bude montovat do 14ti dnů, vyhrála firma Solarex, dle sympatií jinak měli stejnou cenu jako RosaIn a to 57000.- je to jak prodej tak montáž. Bojler máme Dražice 200 a označení se pokusím doplnit, jelikož si ho nepamatuji, ale myslím, že to byl tip od Vás potvrzený od Solarexu. Tak snad vše splní svůj účel.

Autor: petr kocina
Datum: 21.10.2008 12:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
taky jsem zvedav na praxi :-)
drazice mam taky 180L se solarnim vymenikem.

Datum: 21.10.2008 12:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
To je výborné, potěšila jste mě.
Rekuperace Paul mě zaujala také. Jen mi chybí informace, pokud jsem ji nepřehlédla, jak (budete) přitápíte ? Rekuperace by Vám měla zajistit 18°, pokud jsem vyrozuměla při představení firmy a produktu....asi elektrokotel a podlahovku teplovodní nebo folie???
Věřím, že to nebylo jednoduché, informací je tisíc(e) a člověk musí spoléhat na okolí (tedy já)
Děkuji moc a zůstaňte prosím s námi...:)

Datum: 21.10.2008 16:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Topíme elektrickým podlahovým topením, měli jsme v plánu fólie, ale nakonec máme topné kabely, jsou levnější, spolehlivější a s dělší životností - snad :-) A pan topenář je úžasný, zatím nejlepší řemeslník na stavbě, co slíbil dodržel a ještě více, jsem z něj po dřívějších zkušenostech trochu na větvi.

Datum: 21.10.2008 16:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
takoveho remeslnika si povazujte.nebyva to obvyklé.
taky bych radeji volil kabely nez folie.
pokud mate dobre zateplen dum,nebude to s tou spotrebou az tak hrozny :-)

Datum: 23.10.2008 11:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dívala jsem se na topné kabely (fenix) - to bude asi ono, o čem píšete. My máme vypočteny podobné /o něco vyšší/ TZ a říkali nám, že při použití sestavy: rekuperace Paul, Aqualey a bojleru, nám stačí 10m2 podlahového vytápění. To je pro mě docela nepochopitelné, protože určitě se pokládá podlah.topení do koupelen a WC (což už samo o sobě má kolem cca 15-20m2)a co zbytek domu, kde bych měla mít díky rekuperaci 18°C?Paní Sodomková, Vy máte podl.topení na celé podlah.ploše domu? Druhá věc - to jsem nestačila zaznamenat, jak- čím se vytápí to topení /stropní, či podlahové/? Mám 18°a potřebuji vesměs nějakých 22°C. To dotápění souvisí prosím s Aqualeou nebo ne? vzpomínám si, že pán použil slovo "patrona" . To je jako záložní zdroj? Prostě elektrokotel ? To se nám strojovna pěkně rozroste...to abychom přistavěli ještě sklepy..:) Nebo je to jinak??? Máte v totmto prosím jasno? My jsme teď ve fázi, kdy čekáme na konkretní nabídku od jedné firmy, ale jsem nedočkavá, tak čtu, co se dá.Není to sranda. Pokud by nás nabídka uspokojila, nebudu už nic dalšího také vymýšlet. Na to se velice těším. Děkuji za reakci.

Datum: 23.10.2008 12:23 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
fenix je levnejsi varianta k DE-VI.
bylo to zde diskutovano pred nekolika lety.

Datum: 23.10.2008 20:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Podlahové topení máme skoro všude, v koupelnách pro pohodlí - ikdyž by stačily jen žebříky a v pokojích na celé ploše, kromě zhruba metrového pruhu po obvodu a pod budoucím nábytkem také není. To topení topí tak že se zapne knoflík a jede - tedy doufám, že to tak je! Neumím to vysvětlit (určitě by vám to lépe vysvětlil někdo, kdo tomu rozumí), prostě bez kotle, regulátor v místnosti, topení zapojené do eletriky a už to frčí... Nám topení s Aqualeou nesouvisí, ta je na ohřev teplé vody - nemáme teplovodní topení. O patroně jsem neslyšela vůbec nic a elektrokotel nemáme. My už jasno máme, rekuperace čeká na zaregulování, aqualea se jen namontuje a topení už je pod stěrkou. Už se jen nastěhovat....skoro.

Datum: 26.11.2008 16:35 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Paní Sodomková, mohla byste mi prosím vás říci, na kolik Vás řádově přišel celý otopný systém . tedy topení, ohřev TUV, přímotopy - i s instalací a zemními pracemi. Moc by mi to pomohlo. stačí řádově. děkuji

Datum: 26.11.2008 18:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
takže snad si na vše vzpomenu...Bojler 9 000,-Kč, Aqualea 57 000,-, výkop na aqualeu 1 000,-, rekuperace 170 000,-, podlahové topení 69 000,-, stěrka na zalití topení 20 000,-jsou to ceny s prací všech a s DPH. Snad trochu pomůžu s rozhodováním :-)

Autor: Jiří Čečka
Datum: 13.03.2009 16:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den paní Sodomková, mohu se zeptat na první zkušenosti se sestavou Paul-Aqualea-el. podl. topení? Předpokládám, že už bydlíte a prvních pár zimních měsíců prověřilo Váš nový domov.

Datum: 24.03.2009 19:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, zkušenosti jsou zatím jen pozitivní, ale to nejdůležitější přijde při vyúčtování od ČEZu!! Rekuperace báječně funguje, v domě není vůbec vlhko, nemáme vůbec orosená okna a prádlo mi uschne za noc, v domě nejsou cítit žádné pachy - a to nemám digestoř, je tady o poznání méně prachu, je znát, že se takové ty chuchvalce na plovoucí podlaze dělají za dělší čas....jsou další a další věci. Aqualea funguje taky dobře, bojler vůbec nezapínáme 55stupňů horká voda nám stačí a tu dělá Aqualea, máme 200litrové Dražice jako zásobník a je pohoda a jsme 2dospělí a 2miminka. No a podlahovka ta prostě topí. Jen ještě řešíme dodělání domu jako takového a tak jsme neřešili spotřebu...není ještě fasáda, nebyla zaregulovaná rekuperace, nejsou seřízená okna atd. Ale jinak jsem zatím ráda za výběr rekuperace Paul, Aqualei a topných kabelů do podlahy. Uvidíme jak co bude dál....

Autor: Silva Ginterova
Datum: 09.05.2009 23:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobry den, pani Sodomkova, prave se chystam stavet a uvazuji o stejne konfiguraci jako mate vy, Paul rekuperace plus Aqualea plus kabely. Mohu se zeptat, kdo Vam delal montaz jednotlivych systemu nebo celeho celku a jak jste s nimi byla spokojena?
Dekuji moc! Ginterova

Datum: 10.05.2009 07:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, Aqualeu nám dělal pan Vostrý, kabely pan Trajbal ráda Vám dám po mailu kontakty, byla jsem velice spokojena jak s přístupem tak s prací - velice milí pánové!!! Pak už to trochu vázlo, ale rekuperace funguje báječně, s provedením to nebylo to pravé ořechové....

Autor: Silva Ginterova
Datum: 10.05.2009 13:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobry den, moc dekuji za informaci, mohu poprosit o jmena firmy na muj mail ginterova zavinac gmail tecka com? Jeste jednou diky, tahle diskuse mi moc pomaha pri rozhodovani, je super slyset nazory lidi, co uz maji hotovo! Silva Ginterova

Autor: Jaroslav Tachecí
Datum: 25.06.2009 12:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Paní Sodomoková mohl bych vás poprosit o kontakt na vás
Velice děkuji

Autor: Pepa Horňák
Datum: 13.02.2011 10:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103488
reakce na ...
Paní Sodomková, plánujeme s manželkou stavbu domku. O TČ Aqualea jsme se taky dočetli, široko daleko jste ale jediní, kteří ohřev vody řeší tímto způsobem. Navíc, asi již delší dobu. Dá se s Vámi sejít a popovídat o zkušenostech? Nebo alespoň popovídat přes email? Prosím, dejte vědět na . Předem děkuji

S pozdravem JH.

Autor: Martin Šperl
Datum: 23.10.2008 21:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážená paní Doležalová, pokud Vás trápí zabrané místo ve strojovně, podívejte se na nějaký kompakt. Stačí prostor 0,36m2 a na takové ploše můžete mít poskládané úplně všechno. Ventilaci s rekuperací,bojler na vodu, chladící zařízení a vytápěcí zdroj pro třeba pro podlahové vytápění (včetně tlakové nádoby, čerpadla...). Celkově Vás to přijde na 150.000 Kč a máte po starosti. Kombinace jednotlivých komponent a skládání od různých výrobců může přinést zbytečné komplikace. Ventilace firmy PAUL je stejně kvalitní jako od české Atrey a přitom nesmyslně předražená. Zkuste vybrat typ PAUL a já Vám klidně udělám srovnání technických parametrů od Atrey přitom za úplně jiné ceny.

Datum: 29.10.2008 11:55 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Šperle, děkuji.Na tu Atreu se určitě podívám.

Datum: 05.11.2008 12:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pane Šperle, prosím Vás, můžete mi poslat na Vás mail? Nabídku bych si ráda nechala udělat. Úplně závidím (v dobrém slova smyslu)paní Sodomkové, že už věc uzavřeli, objednali a skončili.Já bych Vám napsala typ paul - rekuperace, který by měl být vhodný pro náš dům

Datum: 05.11.2008 15:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nechci byt skodolibi,ale jeste ji nema v provozu a zkusenosti s ni.to jen tak na okraj.

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 64   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.