Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Čínská kamna Olymberyl - zkušenosti, kvalita, funkčnost

Autor: Ivan Škop
Datum: 18.08.2008 14:26

Uvažuji o koupi litěných kamen značky Olymberyl. Vyhovuje mi parametry i cenou nejsilnější model _ 20 kW. Cena je rozumná a tak sháním informace zdali má někdo s těmito kamny zkušenost a jaká je spokojenost.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 57   starší >>
Datum: 20.11.2012 22:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111341
reakce na ...
aidan 443 máme už rok doma,bez termostatu a s výměníkem,ke kamnům je připojeno čerpadlo řízené nastavitelným termostatem,ale protože běžně topíme plynovým kotlem,mám čerpadlo nastavené na sepnutí až při 90 stupních a čerpadlo u kotle celý systém v pohodě utáhne( 5 radiátorů+jeden podlahový minip velký,2 žebříky),pokud topím fest občas se mi i sepne čerpadlo na těch 90 stupnů,ale to už je v baráku sauna (i při -15 !),na kamnech mám teploměr a když jsem zkoušel maximálku vracela se do kamen ze systému voda o teplotě cca 65 stupňů...kamna moc netopí sama o sobě,většina výkonu jde do radiátorů,takže k nim budu muset pořídit radiátor,ale jsou v místnosti 6x6 metrů s vysokým stropem,v menší místnosti by stačila sama.

Autor: Adam Rous
Datum: 08.02.2010 14:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
číny se vůbec nebojte- protože většina výrobků na trhu dnes je z číny...vše se vyrábí v Číně, ať již o tom víte nebo nevíte:)

Autor: Lorenz Alois
Datum: 08.02.2010 14:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den.Já osobně bych doporučil nekupovat čínu ale domácí výrobky made in EU.Všichni chtějí nakupovat za nákupní ceny a sami vydělávat miliony,takže se nad sebou zamyslete.

Autor: Vojtěch Xaver
Datum: 23.02.2009 17:47 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den.
Mám kamna Olymberyl, ovšem ten nejmenší model - Obfn 332 Gabriel s výkonem 5 Kw bez výměníku. Vytápím s nimi místnost zhruba 25 m2, takže něco kolem 65 m3. Kamna provozuju prvním rokem a dojmy jsou následující:
1) Uvedený prostor vytopí bez problémů, za hodinu provozu z 12C se dostanu asi na 18C, takže spokojenost.
2) Připadá mi, že příliš nefunguje oplach skla sekundárním vzduchem, popravdě řečeno mi přijde, že nic takového vůbec neprobíhá. Asi 1x za týden musím sklo umýt, na druhou stranu bez jakýchkoliv přípravků, pouze houbičkou a vlažnou vodou to mám za 5 minut hotové, takže mi to ani nevadí, ale je to zvláštní.
3) Provedení je vcelku v pohodě, jediným problémem je povrchová úprava. Barva mi přijde těžce nekvalitní - na horní " plotně", kde je největší teplota, už je to vyloženě špatné - místy jakési bílé fleky, při bližším pohledu vypadá celá ploch jakoby pomalu rezavěla. Asi to po sezoně budu muset něčím přetřít - chtěl bych se zeptat, doporučí mi někdo nějakou dobrou černou barvu na kamna?

Celkový dojem po cca 3 měsících provozu je takový, že kamna jsou solidní, bohužel mají některé menší nedostatky, ale není to nic zásadního.

Autor: Mirek Havlík
Datum: 24.02.2009 18:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Oplach skla je bez problemu pokud:
a)je dřevo suché a a jsou správně uložené přední lišty (to co jde vyndat měly by být tak že jakoby plamen naváděly na sklo) Alespoň mě to tak funguje, sekundár se pak motá okolo skla a žene oheň dokola jako by k popelníku.
b)pokud do kamen naložím smolnaté špiní se sklo
c) při plném provozu se většina "opálí" a sleze.
Chce se to naučit regulovat oba vzduchy a kouřovou klapku.Mě se sklo zanese vždy na noc, přidušený oheň a brikety nic moc, ale když je po ránu rozjedu většina se vyčistí. Vidím i rozdíl v hoření mezi předloňským a loňským dřevem.Obojí je směs listnatého a jehličnanů a to loňské víc špiní a míň topí, ale má to tak být.

Autor: Věra Bucková
Datum: 16.02.2009 03:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
To jsme udělali na noc, kamna pomalu hoří, ale jsou naprosto studená ze všech stran. To nás hodně udivuje, že vůbec nehřejí, ani když se tělesa zahřejí třeba na 60 stupňů. Kamna jsou ze všech stran studená a nemohou vytopit žádný prostor.

Datum: 16.02.2009 17:38 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
no pokud jsou kamna studená a i tak radiátory topí je to v pořádku, tedy na noc.Pokud jim naložíte tak je to určitě jinak.Všiměte si, že i když jedou na plno dost dlouho jim trvá než se povrch boků zahřeje na nedotykovou teplotu.Je to tím, že se jedná o konvekční kamna.Tedy dvojitý plášť je komínem ve kterém se nahřívá vzduch a proudí. Jinak k topeništi, představte si kudy proudí spaliny z ohniště. Kolem výměníku dokola. Záleží kde máte vyústění kouřovodu. Já vzadu, tedy desku která je vlastně deflektor a je na zadní stěně ohniště(je vyjímatelná kvůli čištění) mám v horní části priloženou k výměníku, tedy spaliny musí dokola a jaksi dolů. U kouřovodu zhora se deska umístí tak. aby cca 20% spalin mohlo zadem a ostatní předem směrem k dvířkům tedy okolo přisávání sekundáru.Tím se zlepší účinnost a oplach skla. U mne to funguje tak, že po hodině plného provozu jde na horní desce klidně udržet ruky a na bočnici jsem neměl problém s popálením po celém dni topení. Proč to je viz zhora ale i pro to, že jsem výměník zaizoloval viz předešlý článek.

Autor: Kamil Černík
Datum: 31.01.2009 11:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den prosím všechny o radu.Koupil jsem kamna olymberyl 243 s výměníkem.Do kamen se vkládá litinová přepážka a jde tam dát čtyřmi způsoby jde tam dát i tak že mezi přepážkou a výměníkem vznikne mezera asi 2cm je to tak správně?Nebo má být uplně opřena o výměník a plamen jde jen předem kolem skla?Děkuji za odpověď.

Autor: Jarda Pysk
Datum: 31.01.2009 15:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,litinovou přepážku jsem ponechal tak,jak byla při koupi. Chtěl jsem vyzkoušet jinou polohu ale kamna fungují, tak zatím nic nezkouším. Tedy, mezi výměníkem a přepážkou nemám žádnou mezeru a plamen jde jen předem, kolem skla.
Zdravím
Jarda

Datum: 01.02.2009 12:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jardo děkuji za odpověď.Já jsem to mezi tím nevydržel a litinovou přepážku provrtal uprostřed nahoře prořezal závit M8 a dal jsem tam šetihranej šroub tím jsem si našteloval mezeru cca 0,5 cm a výsledek se dostavil kamna hřejou daleko lépe,prohoří mi i dřevo úplně vzadu a hlavně vydrží déle.Teplota na zpátečce je 50 max 55 stupnů mám na to napojené 5x radiátor 150cmx50cm ten dvojitý plechový.Kamna mi přestaly dehtovat a vevnitř se krasne vypálily do cihlova.Je to divný,ale je to tak a dřevo mám suché.Akorád nevím jestli může být otrvřený jak primární tak i sekundární vzduch najednou.

Datum: 01.02.2009 14:35 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Primární vzduch mám uzavřený, pod rošt by neměl jít při topení vzduch, ochlazuje topeniště. Sekundární je ohřátý. Primární otvírám při otevírání dvířek aby nešel kouř do místnosti.
Ten Váš nápad s přepážkou vyzkouším, to je zajímavé.
S pozdravem,Jarda.

Datum: 01.02.2009 15:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Musíte si tím šroubem vyštelovat tu mezeru tak,aby vám nešel plamen jen dozadu ale tak akorád na obě strany.Hezký den

Datum: 14.02.2009 15:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Takže jaké mám skušenosti po dvou zimách (i když tahle nekončí).Kamna s výměníkem, ta menší varianta cca 10 kW. Okruh je 5 radiátorů,žebřík v koupelně a 3 radiátory s termostatem (to jsou dva kde mám kamna tedy v obýváku a jeden v host.pokoji obývákový nastavený na 23st. v hostinském pokoji na 10st) ostatní bez regulace a 150l kombi boiler. Jako halvní zdroj a tedy bezobsluýný je elektrokotel Reinok asi 15kW. obývýko termostat kotle.Regulace čerpadla je pomocí záložního zdroje od firmy Ptáček který združuje záložní zdroj a termostat s ovládáním spínače čerpadla. Teplota sepnutí čerpadla je na 90st a vypnntí okolo 70st, Doběhne to na cca 60-65 st. tedy mimo dehtovací teplotu.Ale jde to nastavit potenciometrem, já to ale považuji za optimální teploty. Kouřovod ze zadu tedy zadní přepážka je zavřena by plamen šel v kamnech co nejdelší cestou. Kamna jsou sic citlivá na nedostatečně vysušené dřevo ale sežerou prakticky vše. Moc jim chutnají brikety rozprostřené a navrch dřevo. To potom jedou jak drak a těch 10 kW dávají bez problému. Oproti konstrukci jsem si dovolil ještě jednu úpravu. Pod vrchní krycí deskou je část výměníky který vede do zadní části.Tyhle strany jsem pokusně zaizoloval pomocí, nejprve Alobalu, posléze živičnou vatou s alu vrstvou. Výsledek je, že podstatně větší část tepla jede do vody a okruhu a méně se ohřívá vzduch v obýváku. Je NUTNÉ zachovat konvekční obtékání boků kamen, tedy nezakrýt průduchy po stranách. Funguje to špičkově.Jen to přikládání á 2-3 hodiny někdy nebaví. Ale zase RWE a ČEZ mi mohou....Na noc naložím brikety (uhelné) vše zavřu a ráno (po cca 6-7 hodinách proroštuji naložím dříví a po cca 2 hoďky jedu na 100%.Pak naložím a jedu do práce. No a po 9 hodinách jak po ránu. Přežili jsme i zimi letos bez toho, že bych potřeboval elrktrokotel.Nebylo problému. Seřízené to je tak, že pokud v obýváku klesne teplota pod 20 st najede elektrokotel a topí.Radiátory v obýváku se otevírají pod 22 st. Tedy celé to topí.Pokud zatopím, ohřeje se místnost tím odstavím elektrokotel a při 22 se zavřou radiátory a celé to funguje bez jakákoliv zrady po dva roky. Kamna pochválím jsou na JEDNIČKU Jediné co stojí za prd je malý popelník. Vynáším denně.Letos spotřeba, zatím, cca 8-9m3 dřeva (80% smrk) a 12q briket a 200kg briket z BAUMAXU (jsou to ty velké), dávám je na noc2-3 společně s těma z Uhelných skladů ty jsou drobné a rychleji horí. Dotazy klidně zodpovím prípadně fotky pošlu kontakt na

Autor: Jarda Beneš
Datum: 03.02.2009 16:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jak se ta přepážka dá zvednout? To se musí demontovat horní plotna s komínem nebo to jde dvířky? Děkuji za odpověď. Jinak má zkušenost je taková, že je lepší ponechat horní průduchy zavřené a vzduch přivádět pouze otočným kolečkem dole pod sklem, plotna je pak o dost teplejší a kamna více účinnější.

Datum: 03.02.2009 18:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, přepážka se dá zvednout dvířky.
Jarda

Datum: 03.02.2009 21:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, tak jsem zkoušel polohy přepážky a pořád to není jak říkáte, můžete napsat jakou polohu přepážky jste zvolil a kde máte mezeru.
Moc děkuji, Jarda

Autor: luber luber
Datum: 04.01.2009 18:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den.
Může mi někdo z vás kdo má kamna Olymberyl 243 s výměníkem napsat z jak silného materiálu je ten výměník vyroben?

Děkuji

Autor: Jaroslav Pysk
Datum: 03.12.2008 19:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...

Zkoušel jsem ale je mezi kamny a kolenem velká vůle a nasunout koleno nejde na doraz. Dodali mi ke kamnům redukci a na redukci při nasazení z vnější strany koleno krásně sedí.
Díky.
Pysk

Autor: Jaroslav Pysk
Datum: 03.12.2008 18:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Také jsem koupil Olymberyl, zajímá mě zda se originální litinové kouřovody nasazují do kamen nezvykle od jiných dovnitř?

Autor: Ilka Lubina
Datum: 03.12.2008 18:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ono to ani jinak nejde, pouzili jsme kamnarsky tmel do 1200°a k upevnění kamnářskou šnuru (slabsi asi 0,5cm) - mají v každém železářství.Jinak to drzi pekne , kdyz se pak spoji celý komplex kouřovodů a neprokuřuje to, nebojte, taky nám to přišlo divné.:)

Autor: Jiří Oborný
Datum: 27.11.2008 09:47 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, pane Beneši, mohl byste prozradit, kolik m3 vytápíte vzduch , kolik voda? Máte dům zateplený či bez zateplení? Za jak dlouho vytopíte dům přitom, když máte kupříkladu 18 st. celsia a chcete mít 23 st. celsia, děkuji za odpověď.

Autor: Denis Přibil
Datum: 25.11.2008 18:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,mám také kamna olymberyl s výměníkem ty slabší.mám takový problém..dehtují mi a teplota nejde pad 55 stupnů.jste na tom někdo stejně?napadlo mě jestli nejsou zničené.nevím,ale podle mě by měla jít teplota nad 60...nebo né??poradte mi-prosím!!!

Autor: petr muller
Datum: 25.11.2008 18:55 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
to: denis přibyl
topíte čím, není to mokrým měkkým dřevem ?

Autor: denis přibil
Datum: 01.12.2008 17:47 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
topím břízou,ve dřevě to není..mám stále zaplé čerpadlo,myslíte že to je v tom?zpáteční voda má teplotu okolo 30až 40stupnu.myslím si že je to tím.voda co se vrací do kamen má málo stupnu a tím kamna odchlazuje.když vypnu čerpadlo tak mám za 15min.na teploměru 70stupnu.

Autor: ivan skop
Datum: 26.11.2008 15:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Taky bych asi hledal problém v mokrém dřevu. Jinak bych zkusil vypnout většinu radiátorů/ samozřejmě hlídat teploty aby nedošlo k vyvaření/ a natopit kamna na vyšší teplotu a teprve poté připojovat další radiátory.Faktorůje více- výkon radiátorů versus vložka, samotíha nebo čerpadlo, z jaké teploty v místnostech se zatápí, kvalita dřeva, tah komínu,venkovní teplota, zanesení komínu, venkovní relat. vlhkost, číslo bot vrátného ... atd, ale jako první bych hledal problém ve dřevu/dehtování/ a pak dále.

Autor: denis přibil
Datum: 01.12.2008 17:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
kamna dehtují,protoze že nedostanou nad 57stupnu,to už jsem zjistil.zkusím vypnout ty radiárory a uvidímme....zatím díky

Autor: ivan skop
Datum: 14.11.2008 08:55 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tak jako první dotazovatel si zároveň odpovídám. Kamna už fungují s několika zkušenostmi:
- provedení litiny a vlastních kamen se mi jeví jako solidní
- problém bylo osazení nožiček pod kamna, které jsou dodávány separátně. Pevnostní šroub M8 se mi podařilo ukroutit při zkušebním dotahování 3mi prsty. Materiál šroubu měl pevnost mezi std ocelovým a olověným šroubem. Alespoň šel dobře odvrtat a přeříznout/ vyčistit / závit.Koupeny nové šrouby, pečlivě zakrácey /jdou do slepých děr/ a nožičky osazeny
- při snaze osadit misku pod vybírací hranu topeniště dodávané šrouby byly krátké /zatím jsem se nedostal k jejich nákupu
- kamna fungují dobře, sklo se relativně dobře čistí/ a to někdy hodíme do kamen i smrk a borovici/, nekouří, regulační prvky fungují korektně až na vzduch pro oplachování skla, jehož ovládací knoflík se provozem zahřeje a tudíž rukou by se člověk spálil, ale není problém si vzít rukavici či hadr, pro ochranu prstů
- deklarovaný výkon- uhlí 21, dřevo 18 kW - kamna v provedení bez vložkly. Topíme jenom dřevem, avšak 18 kW dle citu / není žádné exaktní měření/ tam není. Viděl bych to někde mezi 10-12kW
- disajn kamen mi vyhovuje a povrchová úprava /černý mat/ též a barva zatím neodchází

Autor: eva mullerová
Datum: 14.11.2008 10:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
sleduji diskuze na téma kamen Olymberyl o které mám sama zájem, ale přiznám se, že příliš nedůvěřuji čínskému výrobku...
Cena je ovšem lákavá.
Pane Skop, neuvádíte, který typ kamen jste koupil, jak velký prostor /chalupa, domek, byt / potřebujete vytopit, zda máte kamna s výměníkem ?
Jak dlouho je máte v provozu ?
Funguje prosím, /jak uvádí dodavatel/ dvojí spalování, tak že roura do komína není rozpálená jako u běžných kamen ? Udržíte na odtahové rouře ruku za plného provozu?
Litinový plášť je prosím o jaké síle ?
Velice děkuji za odpověď a přeji hezký víkend. Eva

Autor: Ivan Škop
Datum: 18.11.2008 14:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Typ kamen- největší bez výměníku- mám ten pocit, že označení je 443
- prostor- sál v hospodě cca 11 x 13 m, cca 3,5 - 4 m výška, plná cihla 60 cm. Topí se převážně pá a sobota kdy jsou akce či víc lidí. V říjnu a listopadu stačilo v poledne zatopit a kolem 6 - 7 hodiny bylo vytopeno.
- v provozu cca necelé 2 měsíce, dvojí spalování / i oplach prosklených dveří/ funguje, i na plný výkon roury nežhaví, ale ruku bych na ních nechtěl držet. V horní části spalovací komory je přepážka a tak odvod nejde přímo do odtahových rour.Při občasném topení smrkem,borovicí dojde k očouzení skla, ale po roztopení se sklo vyčistí.
- sílu pláště jsem nezkoumal, ale tipoval bych kolem 5 mm.Kamna jako taková působí subtilnějším dojmem než jsem čekal, ale hmotnostně mají přes 2 metráky a ještě týden po stěhování jsem cítil záda.
Ivan Škop

Autor: Jarda Beneš
Datum: 28.10.2008 12:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Právě jsem je koupil, za týden či dva dám vědět.

zobrazuji 1 - 30 z 57   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.