Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Akrylová či silikonová omítka?

Autor: Petr Cízler
Datum: 02.09.2008 23:10

Dobrý den, mám nový RD postavený z porobetonu(Ytong), chci zateplit 8cm polystyrenem a omítku bych chtěl probarvenou v kýblích. Akorát nevím, jestli bude vhodnější akrylátová, nebo silikonová? Jde mi o odolnost vodě, povětrnostním vlivům, mechanické poškození, paropropustnost, životnost, atd. a v neposlední řadě také o cenu. Vím, že silikonová má lepší paropropustnost, ale někde jsem slyšel, že pokud použiji na zateplení EPS, tak je zbytečné dávat silikonovou omítku, že to přes EPS stejně nedýchá. A hlavně mi jde o to, jestli je akrylátová omítka také dostatečně odolná vodě (déšť), jsem na kopci a dost to fouká.. Děkuji za radu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Antonín Postránecký01.03.2019 10:36
Antonín Postránecký01.03.2019 10:33
martin martins26.02.2018 21:35
Bečvář Josef25.02.2018 14:57
Tomáš Velecký23.02.2018 10:55
petr kocina07.10.2008 18:05
Michal Silny07.10.2008 17:53
Pavel Janovský07.10.2008 17:46
Michal Silny07.10.2008 17:39
Petr Prokeš07.10.2008 15:53
Petr Prokeš07.10.2008 15:49
Honza Ringo05.10.2008 21:12
Jiří Vondrouš05.10.2008 17:19
Miroslav Chlubna05.10.2008 17:13
Honza Ringo03.10.2008 17:42
Test Test03.10.2008 12:18
Martin Kuišta03.10.2008 09:15
Pavel Janovský01.10.2008 15:58
Honza Ringo01.10.2008 14:24
Martin Kubišta30.09.2008 13:25
Michal Silny14.09.2008 16:25
svaton tesko.cz05.09.2008 21:53
Petr Cízler05.09.2008 20:59
Pavel Janovský05.09.2008 12:34
Petr Cízler05.09.2008 01:14
Bohuslav Vintr04.09.2008 06:31
Petr Cízler04.09.2008 00:24
Pavel Janovský03.09.2008 23:15

Datum: 23.02.2018 10:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125460
reakce na ...
Obracím se na vás s dotazem, dům na kraji lesa u řeky, je tu dost vlhko. Určitě použijeme silikonovou omítku, kvůli strachu z plísní. Narazil jsem na vylepšenou řadu omítky od Mapei (Silancolor Tonachino Plus), šli byste radši do toho, nebo myslíte, že vystačí obyčejná silikonová omítka když byste věděli jen že dům je na kraji lesa u řeky? Jeden řemeslník měl poznámku a já sháním názory lidí, co mají víc zkušeností než my. Díky

Autor: Bečvář Josef
Datum: 25.02.2018 14:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115204
reakce na ...
mám pocit,že neexistuje omítka, která by na zastíněné straně neplesnivěla a neporostla řasemi i když to o některých dýleři rádi prohlašují.

Autor: martin martins
Datum: 26.02.2018 21:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100329
reakce na ...
podivejte se na Nanopor Baumit.

Autor: Antonín Postránecký
Datum: 01.03.2019 10:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117154
reakce na ...
Dobrý den. Rozhodně nechci žádnou ze značek pomluvit. Za léta praxe jsem ale došel k závěru, že dnešní doba je zaměřena na komerčnost. Tlak na cenu materiálů (a nejen omítek) je tak vysoká, že výrobci ustupují a to se odráží na kvalitě. Mluvím teď o těch větších značkách. Potom jsou na trhu další značky, které nejsou masově prodávané, ale udržují si stálou kvalitu. Za dlouhou dobu, kdy omítky používáme (a opravdu jsme vyzkoušeli hodně značek), jsem došel k jedné, která mi naprosto vyhovuje. Jedná se o výrobce SPS z Holandska. Kvalita je vynikající, omítka je i po letech stále čistá, barvy původní. Nezanedbatelný je i samotný přístup distributora, vždy nám vyjdou vstříc. Sice tato značka nepatří mezi nejlevnější, ale kolikrát za život chcete dělat fasádu? Vážně se to vyplatí. A doporučuji jejich silikonovou omítku - tu doporučujeme na veškeré soukromé stavby, v případě zakázek od firem ještě kvůli ceně musíme kombinovat s jinou značkou - ta bohužel ani zdaleka takové kvality nemá a ani se nám s ní tak dobře nepracuje.

Autor: Michal Silny
Datum: 07.10.2008 17:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Opravdová silikonová omítka opravdu nejde natonovat do všech bvarevných odstínů, do silikonu jako u silikátu jdou přidávat pouze anorganické pigmenty, Jestli Vám někdo tvrdí že silikon probarví stejně jako akryl, tak má silikonovou omítku made in udělej si mě doma . Je to nesmysl a podvod. Silikon má omezenou paletu barev. Proto je i výrobní cena silikonu vyší.

Autor: petr kocina
Datum: 07.10.2008 18:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
dika za radu.tohle jsem nevedel.

Autor: Antonín Postránecký
Datum: 01.03.2019 10:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117154
reakce na ...
Dobrý den. Ano, souhlasím. Dokonce omítky s vysokým podílem silikonu je možné tónovat jen do opravdu světlých odstínů. Vždycky proto s údivem sleduju, jak různá tónovací centra míchají antracit do silikonové omítky. Ta zákonitost se obejít nedá, prostě by tohle nefungovalo. Ale hlavně že si zákazník vybere a je dočasně spokojený...

Autor: Jiří Vondrouš
Datum: 05.10.2008 17:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
na EPS staci akrylat, navic oproti silikonu mate v akrylatu vetsi vyber odstinu

Autor: Honza Ringo
Datum: 05.10.2008 21:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tak jsem nakonec zvolil silion. Cenový rozdíl cca 15%, daleko větší roli v celkové ceně hraje velikost zrna (větší zrno mnohem větší spotřeba. Co se týká barevevných odstínů tak s omezeností barev není žádný problém-málokdo si dává na fasádu pětré barvy.

Autor: Petr Prokeš
Datum: 07.10.2008 15:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravím, silikonové omítky mají stejnou barevnou škálu, jako akryláty.Pravděpodobně si to pletete se silikátovými omítkovinami, které vzhledem k materiálu nelze napigmentovat do sytějších odstínů, protože by se tam muselo dát tolik pigmentů, že by nestačilo pojivo.

Autor: Miroslav Chlubna
Datum: 05.10.2008 17:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Eh, nechce se mi zakládat nový příspěvek, ale jsem v půlce lepení zateplováku a dnes ráno koukám v kbelíku plném vody na hladině 0,5cm poctivého ledu... Tak jsem si říkal, ještěže nedělám finálku, to by asi nebylo to pravé ořechové...? Nebo ta dnešní lepidla (ThinkSetSpecial) takový jemný mrazivý dech bez problému v noci snesou? Nerad bych aby mi to po pár letech opadalo a na finále se chystám až tak za 14 dnů...

Datum: 01.10.2008 14:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zrovna také vybírám a řeším kterou z omítek vybrat. Paropropustnost vůbec neřeším (25 cm silná vrstva EPS) a příliš ani cenové rozdíly (desítky procent zanedbatelné vůči ceně práce). Zajímají mne pouze ty odolnosti-je akrylýt skutečně mechanicky výrazně pevnější než silikon a je naopak zase silikon odolnější vůči řasám a zašpinění než ten akrylát? Dále potom tloušťka-kvůli zněčišťování prachem nechci škrábané omítky ani velké zrno, u malého zrna je zase mnohem nižší spotřeba a tím i tloušťka než u většího. Na různých výstavách jsem se při konzultacích se zástupci různých společností bohužel nic konkrétního nedozvěděl :-(

Autor: Pavel Janovský
Datum: 01.10.2008 15:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, jak zde bylo uvedeno, silikon patrně lépe odolává plísním a nečistotám - lépe odpuzuje vodu. I když můj soused má silikon a nečistoty zachycené při stékání kolem oken se u něj také pěkně drží. Akrylát i silikon jsou omyvatelné.
Po této diskuzi jsem pozoroval omítky a nedaří se mi rozeznat rozdíly v použitém materiálu. Možná by někdo mohl přidat ukázkové foto.
Na nové fasádě každý flek zabolí. Máme hodně světlý odstín a třeba ptačí trus je dost vidět (zatím se trefili jednou ...). Na velké ploše odstín působí trochu jinak než ve vzorníčku 5x5cm. Vzorníky by výrobci měli hodně zvětšit.

Autor: Petr Prokeš
Datum: 07.10.2008 15:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, fotografie různých materiálů nic nevyřeší, protože rozeznat, o který typ omítky (akrylát,silikát,silikon nebo siloxan) jde lze až po nebo při odběru vzorků.Nebo pokud vám to sdělí majitel.

Datum: 07.10.2008 17:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, máte samozřejmě pravdu. Měl jsem na mysli viditelné vady. Zajímal by mě rozdíl po letech, kdy se již projeví odolnost proti plísním, případně samočištění, jak se uvádí u silikonu.

Datum: 07.10.2008 17:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
U renomovaných výrobců omítkovin jsou již ve výrobě přidávány algicidy a fungicidy standartně -akryl, silikon, to znamená obě omítkoviny jsou odolné proti napadení, silikon díky silikonové plyskyřici je hydrofobní a tudíž není tak namáhan vodou, ........

Autor: Martin Kuišta
Datum: 03.10.2008 09:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Přátelský dotaz. Prosím jak máte silné obvodové zdi, popř. z jakého materiálu? Navím kdo a proč Vám doporučil EPS 25 cm, ale věřte, že to není zdravé klima v domě a jistě Vám jde o zdraví obyvatel . Vysoké procento vlhkosti, bakterií a radonu.Rozhodně neplatí čím více, tím lépe.

Autor: Test Test
Datum: 03.10.2008 12:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
To má být vtip na páteční odlehčení nebo to myslíte opravdu vážně?

Datum: 03.10.2008 17:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Šprýmaři, zdi mám celkem 50 cm tlusté-25 cm EPS a 24 cm cihla a něco omítky. Kvůli kvalitě vzduchu mám větrání s rekuperací.

Autor: Martin Kubišta
Datum: 30.09.2008 13:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Na EPS doporučuji akrylátovou omítku, protože už je to jedno .Samozřejmě, že lepší je kamenná vlna a silikon , lépe sisi. Obzvláště na porobetonu dochází k odchodu případného kondenzátu a dům ,,dýchá,,.
Systém polystirén a akrylát byl původně vyvynut pro betonové stavby. Že se nyní ujal i na porothermu a porobetonu je viceméně nešvar.

Datum: 14.09.2008 16:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Akrylat vyhody- jednoduche zpracovani, neomezena peleta barev, vetsi mechanicka odolnost,
nevyhody - nasakavy vodou, tvori povrchchove el. napeti pritahuje prach coz ma za nasledek vetsi moznost vyskytu ras a plisni

silikon -nevyhody omezena paleta barev vzhledem k pouzitym anorganickym pigmentum
mensi mechanicky odolnost, trosku problematicke zpracovani a technologicka kazen,
vyhody - Diky silikonyvym plyskyricim je povrch suchy -hydrofobni, netvori povrchove napeti antistaticky, standartne by mel mit fungicidy a algicidy, stalobarevnost,
atd

doporucuji silikon a nebo jeho inovovanou modernejsi variant Silikon silikatovou/sisi/ omitku napriklad od firmy Roefix.com vice na tel 608707123

Datum: 05.09.2008 20:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Také si myslím, nezasvěcený nemá šanci posoudit, co je skutečnost a co obchodní fráze.. Zatím mě nikdo nedokázal vysvětlit, proč by měl být silikon odolnější povětrnostím podm. a hlavně říci, jestli to v praxi na omítce fakt funguje.

Autor: svaton tesko.cz
Datum: 05.09.2008 21:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
funguje to. silikon se pouziva v rizikových oblastech s vyšším výskytem řas a plísní. Ma mnohem lepsi samocistici vlastnosti. Do akrylatu se protiplisnovy pripravek musi domichat na pozadani pri vyrobe.

Datum: 05.09.2008 12:34 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Odborně to posoudit nemohu. Pokud jde o odolnost, přijde mi i akrylát velmi kvalitní. Na silikonu se také zachytí stékající nečistoty - vidím to na sousedově omítce.
Je ale pravda, že cenový rozdíl už je poměrně malý.

Datum: 05.09.2008 01:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji moc za radu.

Datum: 04.09.2008 00:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji moc za radu. Prodejce mi tvrdí, že silikonová omítka je odolnější vodě a povětrnostním vlivům, ale nevím do jaké míry je to pravda. Koukal jsem na nabídku omítky Komfort od firmy Düfa, v akrylátu a v silikonu a na 25kg kýblu je rozdíl jen 100Kč. Tady na portále jsem se dočetl, že pokud by měla silikonová omítka být "poctivá", měla by být dražší zhruba o 50% oproti akrylátu, tak nevím. Také se přikláním k akrylátu, myslím, že to co má splnit, splní.

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 04.09.2008 06:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Největší výhoda silikonových výrobků je vyšší paropropustnost a málo smáčivý (silikonový) povrch. Voda při dešti společně se špínou (prachem) rychle steče z povrchu. Jestli Vám bude k něčemu větší paropropustnost na EPS nelze takhle od boku říct. Záleží to na celém souvrství (také tloušťce EPS). Na to existují výpočty a ty si můžete nechat spočítat pro obě varianty u výrobce omítky. Určitě je vždy lepší, když ke kondenzaci ve zdivu nedochází, nebo je menší. Jestli je rozdíl znatelný zjistíte výpočty.
U silikonových výrobků bývá omezená škála možných barev.

Datum: 03.09.2008 23:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
v červenci jsem řešil stejnou otázku. Firma, která mi zateplovala, čerpala z informací od výrobce (Basf). Potvrdili, že na EPS je vhodný akrylát. Není sice prodyšný, což vzhledem k EPS nevadí, ale jinak je stejně omyvatelný, jako silikon. Víc jsem to neřešil a dal akrylát. S výsledkem jsem spokojený.

Pavel Janovský

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.