Plynová přípojka společná pro dva domy a rozvod po domě?Dobrý den,
řeším plyn pro vytápění do našeho domu stejně jako soused a je otázka, jak to rozumně udělat.
1) Jde vybudovat jednu přípojku a tu použít pro dva domy než kopat a dělat dvě přípojky tři metry od sebe?
Situace:
- jeden bytový dům o třech bytech, plyn bude zatím jen pro dva byty,
- sousední dům je jeden byt s majitel,
- domy k sobě sousedí zdí, u nás podsklepeno, soused nepodsklepen,
- plynové potrubí vede 3 metry před baráky v ulici.
Představa:
Udělá se jedna připojka jdoucí do našeho domu na kraji se sousedem. Na našem domě bude hlavní uzávěr plynu (společný pro oba domy) a redukční ventil dle zvyklostí, projde to zdí do sklepních prostor, kde se rozdělí trubka pro nás (kde budou přímo umístěné plynoměry a od nich vedení do jednotlivých bytů) a odbočka procházející zdí k sousedovi, kde mu to vyústí ve vstupní chodbě za vchodovými dveřmi, kde by si osadil svůj uzávěr a plynoměr.
Je tohle přípustné řešení nebo je to proti něčemu, případně co navíc bude třeba řešit proti tradičnímu řešení samostatné přípojky pro každého (neřešme případné spory o to, co je čí, kdo za co odpovídá, bylo by podchyceno smluvně)?
2) Dotaz už jen k našemu rozvodu od plynoměru ve společném sklepním prostoru jdoucí nahoru.
Jsou tři patra nad sebou, co patro, to byt, poslední patro je již napůl půda a byt, plyn bude jen pro první dva patra. Nejkratší cesta by byla rovně nahoru od plynoměru, ale to jde přes spodní byt a pokud jsem pochopil, nemůžu udělat stoupačku přes byt, která by byla pod omítkou (souhlas majitele bytu neřešme)? Samozřejmě přívod do 1. patra si udělají rozvodem u stropu sklepních prostor a projdou stropem přímo ke kotli. Pro 2. patro už bych měl jít trubku ze sklepů na chodbu, chodbou stopuačka pod omítkou ocelovou trubkou se stěnou nad 1,5 mm a nejlépe i plastovou ochranou a pak projít do bytu ke kotli, kde musím projít ke kotli přes jednu místnost (kuchyň). Přes kuchyň můžu dát trubku do zdi (nejlépe by bylo u stropu nad oknem), pokud se splní pár požadavků a zvyklostí - ochranná trubka a pro jistotu přeplátování ocelí. Jiná varianta je projít stoupačkou ještě o patro výše, kde nad bytem mám z části již zvýšenou půdu, vést trubku podél zdi půdou a pak sestoupit přímo ke kotli. Tímto bude vedení o něco delší, ale ušetřím si něco sekání do zdí v kuchyni.
Jaká je nejkratší přípustná vzdálenost mezi vedením plynu v bytě při souběhu a křížení vůči rozvodu teplé vody topení? Pro elektriku se tu uvádělo v diskusi pro souběh i křížení 20 mm.
3) Otázka umístění kotle. Jde o rekonsturkci etážového topení, kde byl kotel na uhlí v kuchyni. Topení se bude dělat komplet znova (25 let staré v železe, hnusné trubky po různu napříč bytem většinou u stropu, plechové radiátory, na spoustě míst to už teče). Chci zkusit kondenzační kotel, ale ten nedám na místo starého v kuchyni, jednak ho tam nechci a navíc by byl problém odvod kondenzátu, odvod by musel jít dost daleko podlahou a byl by problém udělat aspoň trochu slušný spád do odpadu (zdí to nejde, z obou stran stěna přerušena dveřma). Takže buď do komory nebo koupelny. První návrh je do komory. Do komory je navržem kotel DAKON KZ 15 R (ztráty bytu spočítány na 8,6 kW, v budoucnu se plánuje i ohřev TUV, teď je rok starý elektro bojler, až bude mít po záruce, náhrada za ohřev z kotle). Z komory mám kapánek problém s odkouřením, původní plán byl jít rovnou nahoru, tam je půda a skrz střechu vyústění, bylo by to cca 3 metry, takže souosé provedení odvod/sání. Tohle shodili památkáři ze stolu, vyžadují zaústění do původního komína a taktéž sání z fasády né (i se současným normama bych mohl jít asi i na odvod/sání zdí, ale to se mi esteticky příčí). Takže buď budu muset tahat po půdě trubky (už asi dvě vedle sebe) k původnímu komínu šikmo pod střechou a tam do něj zaústit (vršek komína se musí stejně udělat nový, rozpadá se a kominík už nedá revizi) nebo dát kotel do koupelny, kde mám k dispozici zaústění do komína, který bych musel patřičně vložkovat cca 10 metrů (asi jedním výfuk, druhým sání). Akorát koupelna je dispozičně vyřešena tak, že by to musel být kotel s krytím pro zónu 1. Otázka je, dělá se něco použítelného vůbec? Většinu kotlů jsem viděl jen pro zónu 3, to bych ho musel dát leda nad dveře (nad nima je 1,2 metru místa), a to asi také neprojde. Takže něco pro umístění do zóny 1, buď by to bylo nad vanou nebo spíše těsně vedle ní.
4) jesltiže je návrh topení na spád 70/55 st.C, to si asi moc kondenzačního efektu neužiju, že? Vhodnější by bylo 50/30, ale to už bych ais měl v některých místech problém s plochou radiátorů (zatím navrženy RADIKy, řada 22VK).
Uff, člověk se trošku zamyslí a je hnedka z toho skoro román. :-(