Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Tepelné čerpadlo

Autor: Alena Doležalová
Datum: 18.09.2008 14:56

Mám standardní dotaz. Nenarazila jsem doposud na nikoho, kdo by měl osobní zkušenost s tepelným čerpadlem (snad jednoho) a mohl doporučit alespoň firmu. Typ doporučovat je nesmysl, to chápu, ale je opravdu obtížné orientovat se na trhu. Vím, že nikdo nechce psát přímo firmy, ale na můj soukromý mail by to snad prosím šlo, ne?? Tyto stránky navštěvují víceméně odborníci a pokud si pánové umíte tč i sestrojit, tak to pro Vás musí být hračka poradit. Týká se to novostavby, TZ max. 6,2kW, podl. plocha cca 120m2. Službu oplatím, až tč zrealizujeme, dám vědět.:) děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 449   starší >>
Příspěvky
Autor: Zdeněk Jícha
Datum: 13.06.2010 18:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
variana LWR-8kW za 5 tisíc po odečtení dotace nebo varianta LWRc-8kW s možností klimatizace prostoru za 35 tisíc po odpočtu dotace jsou pro vaši ztrátu optimální. pokud označení tepelných čerpadel zadáte do vyhledávače, získáte podrobnosti

Autor: topič elektrárenský
Datum: 13.06.2010 20:55 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tohle se mi líbí, tak to má být. Rozumím tomu dobře, že nainstalujete TČ, dáte potřebné podklady pro žádost o dotaci, to pak spolu podáme a až přijdou peníze na můj účet, tak od Vás obdržím skutečnou fakturu a tu Vám obratem zaplatím? Tedy ze svého zaplatím jen 5 tis. Kč?

Autor: Zdeněk Jícha
Datum: 13.06.2010 21:20 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pro obdržení dotace od státu je nutné doložit doklad o tom, že jste příslušné zařízení skutečně zaplatil, cca za 3 měsíce obdržíte na svůj účet 50 tisíc od státního fondu, tudíž je tam určitá prodleva

Autor: Vaclav Kalina
Datum: 20.05.2010 20:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, rozhodl jsem se ke svému akumulačnímu topení na dřevoplyn pořídit ještě tepelné čerpadlo. Vzhledem k tomu, že mám rozvody dimenzované na vyšší teplotu topné vody a 50°C je pro mě málo, jsem zavrhl systém voda. Navíc náklady na pořízení takového systému se mi zdají značně přemrštěné a návratnost nikde. Rozhodl jsem se pro instalaci SPLIT Klimatizací s možností topit každou místnost samostatně. Zatím jsem na zkoušku koupil Klimatizaci SKA 2501 EQ C+H Einhell za směšných 5 tisíc viz http://www.unicore.cz/detail64757/klimatizace-delene-%28split%29/klimatizace-split-ska-2501-eq-c+h-einhell . Vím, že to není vrchol techniky jako Mitsubishi, ale kompresor je v tom prý Toshiba, a COP 3,45 mi prijde docela slušný. Provozuji to takhle 14 dní při venkovních teplotách okolo +8°C zatím naprostá spokojenost. Problém je v tom, že v manuálu píšou, že se s tím dá topit do +7°C a pak prý venkovka zamrzne. Já vím, že chladivo R407C se dá provozovat do -8°C. Napadlo mě na výparník nainstalovat topný kabel s termostatem, který by zabezpečil rozmrazení výparníku v případě zamrznutí. Má s tím tady někdo nějakou zkušenost a je to vůbec reálné. Děkuji za odpovědi. Podobně jsem řešil i svou akumulaci a dovolím si tvrdit že úspěšně viz http://193.179.133.10/Teplomer/

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 20.05.2010 21:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
lze udělat vše, ale spočítejte si kolik Vás bude stát energie. proč nevyužít systém odtávání, který je v zařízení k tomu určený?

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 20.05.2010 21:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jak jsem z návodu pochopil, žádné odtávání to nemá. Když je venku méně než 7st (hrozí zamrznutí výparníku), jednotka vypne. Muselo by se tedy nějak ošálit venkovní teplotní čidlo a řešit to odtávání. Ale tady by už asi cena tohoto dodělátka přesáhla cenu klimatizace.

Autor: Vaclav Kalina
Datum: 20.05.2010 21:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jsem slaboproudař, to zas není až tak problém a finanční už vůbec né.

Autor: Vaclav Kalina
Datum: 20.05.2010 21:35 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No kdyby to mělo tudle funkci, tak tam nepíšou že to lze provozovat do +7°C, měl jsem na mysli tak kabel s topným příkonom okolo 50W, což by mě nezabilo a na rozmrazení výparníku by to mohlo stačit

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 21.05.2010 07:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Aby ten kabel hřál stále nemá efekt. Při daném průtoku vzduchu je 50W nic. Takže by se musela instalovat nějaká elektronika, která by to odmrazování hlídala. Dělat to kabelem také není vhodné. Je tam špatný přenos tepla mezi kabelem a výparníkem. Kabel by také musel být hodně hustě a tím by se zase snižoval průtok vzduchu (je třeba si uvědomit, že u takto levných zařízení rozhodně není nějaká část předimenzovaná). Když to umí chladit i topit tak to bude mít reverzní ventil. Tudíž zkusit odmrazovat reverzem (na chvíli uvnitř chladit a ven topit). Muselo by se to ale vybavit tou elektronikou, která by toto hlídala a rozhodla o odmrazování ve vhodný okamžik. To foukání studeného vzduchu dovnitř v zimě by ale asi bylo dost nepříjemné. Ale nemám s tím žádné zkušenosti, já mám vzduch/voda.

Autor: Vaclav Kalina
Datum: 21.05.2010 08:23 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
O to mi právě jde, reverze nepřipadá v úvahu, mašina je řízená mikroprocesorem. V žádném případě jsem neměl v úmyslu aby byl kabel stále pod napětím. Jde mi opravdu pouze o rozmrazení ledu v nějakém časovém intervalu. Mám zatím představu, že tam bude teplotní čidlo, které v závislosti na venkovní teplotě na určitou dobu odpojí kompresor a zapne vyhřívání kabelem. Tím dojde k odtátí námrazy a zase se vše přepne do normálu. Když to dokáže rozmrazit okap, mělo by to fungovat i u klimatizace. Jenom doufám, že sem kouká i nějaký chlaďař, který mě správně nasměruje. Ještě bych mohl použít odpadní teplo ze sklepa, ale to by řešilo pouze případ téhle současné instalace, ale né těch dalších.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 21.05.2010 08:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Odtávání okapů je otázka na hodiny. Odtávání venkovní jednotky by mělo být v minutách. Jinak stoupne spotřebovaná energie na ten kabel a než to odtaje tak to doma vychladne.
Pokud chcete nějak bastlit tak bych to spíše viděl na oblafnutí teplotního čidla aby si řídící jednotka myslela že má potřebu uvnitř chladit a tím pádem se spustí reverz. Otázkou ale bude jestli to bude zrealizovatelné.

Autor: Vaclav Kalina
Datum: 21.05.2010 08:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
o bastlení nejde, jenom se snažím z toho vyždímat maximum možného za rozumný peníz. Mám to jenom na přitápění v přechodným období a navíc se s tím teď seznamuju. Když uvidím, že to nikam nevede, koupím Invertory Mitsubishi. Ty s tím nemaj problém a pořád je to lepší investice, než čerpadlo vzduch voda. Soused si ho pořídil a jak tak pozoruju, je celkem pakarna vybrat firmu která tomu rozumí. Většinou chlaďař nerozumí regulaci a elektrikář chlaďařině. Pak se tam motaj a jeden hází vinu na druhýho

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 21.05.2010 10:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Bohužel si ale myslím že cestou topného kabelu to bude cesta minima možného užitku za hodně peněz v podobě protopené elektriky kabelem a skoro žádného odtávání. Jak jsem psal tak bych viděl řešení donutit klimu aby začala chladit a tím pádem dostanete teplo pro odtávání do venkovní jednotky. Má to ale v případě klasické klimy vzduch/vzduch další mínus v podobě ochlazení interiéru po dobu odtávání. U systémů vzduch/voda to ochlazení není poznat.

Autor: Petr Jonáš
Datum: 21.05.2010 08:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A proč se bráníte tý reverzaci ? Když to je klimatizace, která i topí, musí umět reverzaci. Pokud je jediný problém to čidlo venkovní teploty, které to odstaví pod nějakou teplotou, tak to by mělo jít vyřešit celkem jednoduše. (čidlo ohřát a simulovat tak vyšší teplotu, nebo změnit jeho odpor, pokud je to klasické NTC a ne digitální čidlo)
Jde ta jednotka pustit do režimu klimatizace i při nižší teplotě ?

Pokud namrzne venkovní výparník, tak 50W kabelem ho budete rozmrazovat velmi těžko viz. příspěveky výše, nebo to bude odtávat velmi dlouho.
To už by bylo řešení dát nějaký silnější topení mezi větrák a výparník a odtávat to horkým vduchem - ale celkově si myslím, že tudy cesta nevede.

Autor: Vaclav Kalina
Datum: 21.05.2010 13:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No zvážím všechny možnosti, otočit provoz z topení na chlazení by nemusel být zas aš tak velkej problém, jenom bych musel zzabezpečit aby se mi při tom netočil větrák vnitřní jednotky a zbytečně jsem si tak neochlazoval byt. Otázka je, jestli mi to vnitřní výparník stačí bez větráku uchladit aby to venku odtálo

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 21.05.2010 13:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vnitřní ventilátor nesmíte vypnout. Ten vnitřní výměník to bez něj nezvládne. Naopak musíte vypnout vnější ventilátor.

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 21.05.2010 08:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jsem v použití kabelu skeptický. Výparník je trubka, na ní navlečená žebra. Bude nemožné instalovat kabel tak, aby měl dobrý přenos tepla. Nehledě na to, že nejvíc bude namrzlá ta trubka ke které se nedostanete. Některé výparníky jsou dokonce složené ze dvou za sebou (z pohledu vzduchu). Tam už kabel použít nejde vůbec. U okapů je to jiné, kabel leží v okapu, led je přímo kolem něj a navíc je na dně (teplo stoupá nahoru). U výparníku by jste potřeboval aby teplo šlo vodorovně. Za zkušeností s odmrazováním musím žíci, že i když používám reverz, teplo z trubky dosáhne tak 2-3cm od ní, víc ne. Takhle hustě instalovat kabel je nemožné (ten by musel být instalován mnohem hustěji vzhledem k výše uvedenému vedení tepla).

Autor: Libor Praha
Datum: 21.05.2010 09:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vas problem bych resil reverzaci a malym vymenikem za split jednotkou-ama. Ten by to predehral a jednotky by nechladily. Jinak topny kabel fungovat bude jelikoz pres nej prechazi vzduch a tim nebude vyparnik tolik namrzat. Otazka je kolik metru, a jak dlouho bude muset bezet. Mel by jste dat cidlo az za vyparnik. Kdyz je namrzly vyparni jeste se zas tak moc nedeje. Problem, je az kdyz se zacnou zaplnovat mezery mezi lamelama a teplota za vyparnikem rychle padá dolu. Pred tim by se mel spustit Vas kabel.

Autor: Vaclav Kalina
Datum: 21.05.2010 12:55 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji, to jsou už použitelný informace, zatím ale nemám zkušenost s tím, jak se to bude chovat při nízkých teplotách, je docela možný, že se pouze Einhell (vzhledem k tomu, že jsou to Němci) jenom sichruje, aby to mohl s tímhle chladivem prodat jako Bčko COP 3,45 a že to bude mít pouze nižší účinnost při nízkých teplotách. Běželo mi to celej den, když pršelo a venku bylo těch +7°C a že by to nějak moc namrzalo mi nepřišlo. Byla jenom ojíněná do první třetiny výparníku a to stačilo vždy odtát mezi přestávkama v topení a to jsem měl klimu nastavenou na 26°C a otevřené dveře do kuchyně.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 21.05.2010 13:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
On totiž bude problém jinde - pravděpodobně není řešeno odtávání, protože konstruováno pouze pro klimatizaci (typ kompresoru, který není pro větší rozdíly teplot!!!) Proto omezení pracovního rozsahu

Autor: Vaclav Kalina
Datum: 21.05.2010 13:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Je tam toshiba na R407C a to by neměl bejt zrovna šmejt.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 21.05.2010 13:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tochiba dělá mnoho typů, já nepsal, že by to byl šmejd, ale jenom, že musíte vědět o jaký druh zařízení !!! se jedná
Např bazénové tepelné čerpadlo také nelze použít pro vytápění v zimě.

Autor: Vaclav Kalina
Datum: 21.05.2010 13:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No asi to kuchnu a zjistím přesný tip.

Autor: Filip Filip
Datum: 23.05.2010 17:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Som presvedčený o tom, že Vaša klimatizácia SK 2501.....v režime tepelného čerpadla bude mať defrost . Doposiaľ to mali všetké klimatizácie( aj za 3.000,- ktoré som prevádzkoval.

Autor: Vaclav Kalina
Datum: 23.05.2010 20:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No uvidím v zimě, zatím neměla šanci zamrznout.

Autor: Jiří Kudláček
Datum: 31.03.2010 10:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,
jsem technickým ředitelem společnosti MBC - tepelná čerpadla.
Zastupujeme širokou řadu tepelných čerpadel. Jednotlivé výrobky mají své provozní charakteristiky a tudíž se každé z nich hodí na určitý objekt.
Naše řada výrobků : Carrier, Ciat, Viessmann, Climatec, Daikin, Sanyo, Mitsubishi electric, Thermia.

Pro zhodnocení je potřeba znát :

Čistotu prostředí
Teplotní charakteristiku území stavby
Hlavní jistič RD
Druh topné soustavy a její regulaci
Požadovanou maximální teplotu topné vody
Požadavek na regulaci
Požadavek na ekvitermní řízení topné vody
Tepelnou ztrátu objektu
Režim vytápění objektu
Teplotní spády topných ploch a těles

Po zjištění těchto parametrů určíme optimální tepelné čerpadlo.
Dle výběru tepelného čerpadla je daná charakteristika tepelného čerpadla a je tedy možné jej správně nadimenzovat.
Jednotlivé druhy se dle typu kompresoru liší například v poklesu topného výkonu při poklesu venkovní teploty.

Tepelná čerpadla pro Vaši potřebu se budou pohybovat
od 135 tis do 170 tis. dle kvality výrobku a jeho výbavy.
S úctou

Kudláček J. MBC

Autor: Milan Langer
Datum: 21.03.2010 08:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Doporučuji TČ ...Danfoss DHP-A, jde o osvědčený typ s TWS ohřevem TV a šetrným odtáváním.
K realizaci dopuručuji firmu.....Milu www.milu.cz

Milan Langer

Autor: Aleš Aleš
Datum: 20.03.2010 21:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Paní Doležalová

6,2 x 1200 = 7440 MWh / roční spotřebu na topení při ceně 2kč kWh = 15tis při topení el. energii

Pokud budete do takového domu budovat otopnou soustavu + tepelné čerpadlo bude Vás to stát cca 300 tisíc korun a to jsem optimista. Díky TČ ušetříme 2/3 nákladů na topení to je 10 tisíc korun ročně. Pokud si koupíte přímotopy do 40 tidíc. Tak máte prostou návratnost TČ 26 let pokud si berete hypotéku pak nikdy. Pokud investujete do akumulačního topení , které je o 1/4 provozně levnější (cca 20 tisíc investičně na víc ) náte návratnost ještě delší.
Pro takto úsporný dům používat tepelné čerpadlo a budovat otopnou soustavu je značně nevýhodné.

Navíc nebudete potřebovat technologickou místnost. Akumulační i přímotopné topení má minimální poruchovost a celkově neomezenou životnost ( vyměníte maximálně termostat)

TČ do vašeho domu rozhodně nedoporučuji. A pokud ho chcete z jiných než ekonomických důvodů , doporučuji typ země/voda na 100% ztrát domu. Alespoň koupíte něco , co ocení Vaše děti když už Vám samotné se to nevrátí.

Autor: Jan Janulo
Datum: 13.04.2010 16:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zalezi od COP, ked je dajme tomu velmi zle, takze 3, tak spotreba elektriny je uz len tretinova, pri vyzsom COP samozrejme este mensia. A ani 300tis nemusi byt pravda.
Pri tychto diskusiach je zvlastne, ze auto za 300tis je srot ale TC je nenavratna investicia, pritom oboje je len o komforte, auto za 30 rokov bude asi tretie a TC uz nespolahlive.

Autor: Libor Sehnal
Datum: 13.04.2010 16:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Uz jste nekdy otevrel kapotu auta. (myslim toho za trista tisic). Asi ano, tak az otevrete "kapotu" TČ, tak se hlavne nevylekejte. Verte ze trista tisic by jste za to nedal. Mozna kdyby tam lezel kufrik s 200t. :-)))

zobrazuji 1 - 30 z 449   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama