Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Kupujeme okna a dveře, 6. část - Montáž

Autor článku: Ing. Roman Šubrt, VŠTE České Budějovice
Plné znění článku: Kupujeme okna a dveře, 6. část - Montáž
Anotace článku: Náležitosti návrhu a parametry výplní jsme uvedli v předchozím díle Návrh oken. K tomu, aby budoucí montáž mohla proběhnout v řádné kvalitě, musejí být respektovány některé zásady.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
nosné podložkyPetr Petrus06.04.2014 17:59
Re: Montáž oken a dveříRoman Šubrt20.01.2014 18:50
Montáž oken a dveříZdeněk Petrák20.01.2014 18:37

Příspěvky
Předmět: nosné podložky
Autor: Petr Petrus
Datum: 06.04.2014 17:59 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116238
reakce na ...
Dobrý den,
ve článku nezmiňujete nosné podložky dole pod oknem. Nejsem odborník. Některé firmy to v montážních dokumentech mají, jiné ne. Realizátoři to často řeší zaklínováním, vodorovnou spáru pod osazovacím profilem vypění a druhý den klínky vytáhnou. Takže okno leží na řekněmě 20mm pěny. Co to pak způsobí? Napadá mě, že okno ještě může váhu přenést na vnitřní parapet pokud tam je, ale to asi není v pořádku.
Je použití nosných podložek nějak ošetřeno v normě nebo v jiném závazném dokumentu? Lze to nějak vymoci v době záruky pokud nebyly použity nosné podložky?

A ještě jedna otázka: Pokud má realizční firma ISO, znamená to jen vnitrofiremní procesy nebo také prováděcí dokumentaci montáže? Musí ji na požádání zákazníkovi ukázat? A pokud má ISO a na montáž si firma najde nekvalifikované dělníky na IČO, je to v pořádku?

Děkuji předem za odpověď.
Petr

Předmět: Montáž oken a dveří
Autor: Zdeněk Petrák
Datum: 20.01.2014 18:37 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115454
reakce na ...
Bezva. Souhlasím. Zkuste ale přinutit nějakou stavební firmu, aby postupovala třeba podle TNI 746077. Možná taková existuje. Já jsem na ni ještě nenarazil. Pracuji jako energetický auditor. Problémy v montáži vidím velmi často. Mám i fotodokumentaci neuvěřitelných chyb, které zcela degradují jinak dobrá okna nebo dveře. Bohužel, ČSN nejsou "závazné" a firmy potřebují "vydělávat", takže s nimi nic nesvedete.

Předmět: Re: Montáž oken a dveří
Autor: Roman Šubrt
Datum: 20.01.2014 18:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 102634
reakce na ...
Zdravím. Je to o výchově. Investora, projektanta, dodavatele, stavebního dozora...
Dnes už je např. u novostaveb rodinných domů obvyklá smluvní doložka, že na konci bude proveen nezavislý blower door test - a mimo jiné podle něj dojde či nedojde k převzetí a doplacení stavby. Totéž je potřeba docílit u oken. Investoři si musí uvědomit, že musí platit za znalosti, informace a odbornlu činnost stavebních dozorů, taže není možné udělat dozor investora u zateplení paneláku za 10 mil. Kč za 150 000 Kč, ale že cena bude někde jinde ...

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama