Dobrý den,
po docela dlouhé době strávené u téhke diskuze jsem se rozhodl také napsat pár řádků.Diskuzi bych chtěl směřovat ke kategorii domů někde na pomezí energetisky úsporného domu a NED.Co se týče pasivních domů je to podle určitě chválihodná věc,ale investoři (až na pár vyjímek) na to ještě nejsou připraveni.
Pořád se vedou sáhodlouhé diskuze ohledně volby stavebního materiálu na obvodovou stěnu domu.Znám to i z praxe.Budoucí stavebníci se nás ptají z čeho mají teda stavět.... O tom jaká bude skladba podlahy,stropu,zetepleného krovu,oken se vůbec nezajímají.
Ale zpátky k základní otázce z čeho postavit obvodovou stěnu. Tvrdím, že je úplně jedno z čeho (co se týče tepelných vlastností) - důležité je bezpečně splnit požadavky z hlediska tepelné normy DOPORUČENÉ.Ke splnění tohoto požadavku vedou dvě cesty. Buď jednovrstvá konstrukce (YTONG, Therm),nebo sendvič (jádro + zateplení 160 a více mm).V okamžiku kdy se s tepelným odporem obvodové stěny dostanu někam k hodnotám 4,5-5 tak o tepelných ztrátách rozhodují vlastnosti ostatních obálkových konstrukcí a větrání.
Teď abych byl konkrétní. Kromě toho,že pracuji jako projektant, tak si stavím dům. Obvodová stěna bude ze Superthermu 44STI. Proč? Samozřejmě mohl jsem volit sendvič. Jakékoliv nosné (a akumulační) jádro + zateplení.Jenže v tom případě musím jako poslední krok výstavby provést fasádu (zateplení).No a protože si nemůžu být jistý, ža na fasádu budou koncem výstavby peníze, tak jsem zvolil konstrukci, která bude přinejmenším slušně fungovat sama o sobě. A fasáda klidně může počkat.
Teď samozřejmě může přijít poznámka ohledně cihlářské lobby, atd. A o tom jak příšerně drahá záležitost jsou cihly 44STI. Nejsou. Pokud někdo bude chtít, můžu sdělit přesná čísla ohledně ceny. A k oné zmíněné lobby.Je tu i pórobetonová lobby, sendvičová lobby, zateplovací lobby .... všichni se snaží udat svoje výrobky a budou vám tvrdit, že právě jejich řešení je to nejlepší!
Snad ještě k mému domu, aby to bylo aspoň částečně kompletní popíšu ostatní konstrukce. Strop dřevěný s tepelnou izolací tl.280mm. Okna zcela jistě dřevěné s izolačním trojsklem.Podlahy s tepelnou izolací EPS tl.min.140mm.Sokl z vnější strany izolovaný XPS. Překlady otvorů tvořené ŽB věncem, který bude obalen EPS 140mm. Topení el.podlahové + krb (momentálně upřesňuji jestli budou jen krbová kamna, nebo krb s teplovzdušným rozvodem).Výpočtově to vychází tak, že budu mít energeticky úsporný dům. Pokud bych ho chtěl dotlačit k NED tak mě ani zateplení fasády nepomůže. Pak bych musel řešit řízení větrání.
A ještě k pasivním domům.Určitě to je cesta.Minimálně pro některé investory.Ale je to také o filozofii. Viděl jsem nějaké pořady o několika (z mála) těhle domů co u nás stojí. Bezva věc. Ale. Reportáž první. Bezva dům, minimální náklady na vytápění. Dům postaven mimo dosah veřejné dopravy, cca 25km od města. Dva dospělí obyvatelé = dva automobily. Každý den cesta do města a z města dvěma automobily. Celkem 100km = řekněme 7litrů benzínu. Minimálně 200x za rok. Cena za PHM 200x7x28Kč.- 39 200.- Není potom lepší bydlet přímo ve městě? Co je z energetického hlediska lepší?Podobná byla reportáž o domech zakopaných v zemi - opět super věc.Ale aby součástí takového domu byla i zakopaná dvojgaráž? To je výsměch celé filozofii nízkoenergetického bydlení a žití.
Podle mě by se v tuhle chvíli měla věnovat pozornost tomu, aby nová výstavby byla alespoň energeticky úsporná.Okamžitě bych zrušil v tepelné normě minimální hodnoty a jako povinné hodnoty (pro novostavby) bych zavedl v současné době hodnoty doporučené.
A ještě jeden "zážitech" z praxe.Jedna známá se na mě obrátila s prosbou o radu.Její rodiče na domě starém cca 35 let vyměnili okna a chystali se zateplit fasádu. Zazněl klasický dotaz - kolik EPS? Tak jsem jí napsal. Jestli máme splnit minimální požadavek normy tak 80-100mm EPS. Jestli chceme splnit doporučené hodnoty tak 140-160mm EPS. A pak jí říkám, že bych dal klidně i víc - ať si nechá nacenit zateplovák v různých tloušťkách. A odpověď? Ty tam chceš dát 140mm polystyrenu? Víš jak to bude vypadat? Všichni dávají 6,8, nebo max.10cm. Co na to říct? Vypadat to bude normálně a všichni to dělají blbě. I když. Jestliže někdo zateplí zeď 450mm z plných cihel třeba jen 80mm EPS tak se posune na fantastické parametry (oproti původním). To, že mohl být za nevelký příplatek ještě někde jinde už je jedno.
No a to je vše. Docela jsem se rozepsal a měl bych mnoho dalších zajímavých případů z praxe. Tak třeba příště.
Ladislav.
Teoreticky: Aj keby všetok plyn z oboch medzier unikol, takto sa zmení hodnota U: 4-16-4-16-4, Ar, U=0,6 W/(m2K)…
před 15 roky
Zdravím Vás. Mám skúsenosť, že niektoré firmy ponúkajú IV68 s dvojsklom drahšie ako iné IV88-92 s trojsklom...
před 15 roky
zedníci mizerně ??? tak s tím nesouhlasím,jsem jedna z mála zemí, kde hodinová mzda zedníka je téměř stejná jako…
před 15 roky
136 odpovědí
Zobrazit všechny reakceNevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení