Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Thermal-Tec

Autor: Michal Řezník
Datum: 02.12.2008 09:49

Dobrý den,
zajímal by mne názor na "zázračné termoizolační stěrky".Zejména výrobek Thermal-Tec.

Na následujícím odkazu jsou uvedeny vlastnosti produktu. Pokud je tento produkt tak skvělý, proč se o něm nemluví v širokém spektru?

http://www.thermal-tec.eu/cesky/files/html/thermal-tec-article-TERRA-9-05.htm

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
PharmDr. Tomáš Blažek12.04.2010 12:56
Pavel Čihař22.08.2009 19:28
lukas stepanek21.08.2009 16:40
Brasz Brasz21.08.2009 13:10
Jozef Homola21.08.2009 11:29
Jarka Černá21.08.2009 09:39
lukas stepanek21.08.2009 07:05
jaroslav Šalý17.08.2009 07:39
Pavel Kříž16.08.2009 22:06
lukas stepanek16.08.2009 22:01
Laďa Jaskva19.06.2009 23:52
kocina petr19.06.2009 17:12
Jozef Homola19.06.2009 16:46
Pavel Lanciger19.06.2009 13:26
Pavel Kříž19.06.2009 12:07
Vladimír Smrčka19.06.2009 10:09
Jozef Homola19.06.2009 09:39
Laďa Jaskva19.06.2009 09:02
Jozef Homola19.06.2009 08:58
kocina petr19.06.2009 08:10
Vladimír Smrčka19.06.2009 08:09
Halina Bogdanovičová18.06.2009 23:53
Miroslav Chlubna18.06.2009 11:44
kocina petr18.06.2009 08:13
Jozef Homola18.06.2009 07:01
Vladimír Smrčka18.06.2009 00:22
Vladimír Smrčka18.06.2009 00:19
Jozef Homola17.06.2009 23:30
Laďa Jaskva17.06.2009 22:38
Pavel Kříž17.06.2009 21:53
Jozef Homola17.06.2009 21:45
kocina petr17.06.2009 21:32
Pavel Kříž17.06.2009 21:16
Halina Bogdanovičová17.06.2009 20:53
Jozef Homola17.06.2009 18:12
Halina Bogdanovi4ov817.06.2009 15:44
kocina petr17.06.2009 06:50
Laďa Jaskva16.06.2009 23:31
Jozef Homola16.06.2009 21:39
Dan dan16.06.2009 21:33
Jozef Homola16.06.2009 21:13
Vladimír Smrčka16.06.2009 20:38
Pavel Kříž16.06.2009 20:37
Jozef Homola16.06.2009 20:06
Pavel Kříž16.06.2009 20:03
Halina Bogdanoviová16.06.2009 18:36
petr kocina02.12.2008 13:15
Jozef Homola02.12.2008 11:33

Datum: 22.08.2009 19:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
Po přečtení diskuse se domnívám, že stejně jako tento "zázračný" nátěr poslouží MAXITHERM http://shop.barvy.cz/ware.php?id_tree=3&id_ware=25, s podrobnějším popisem zde http://www.barvy.cz/view.php?termoizolacni-natery-mo%C5%BEnost-jak-zateplit-dum&cisloclanku=2008030001.
V podstatě je to totéž.

Autor: lukas stepanek
Datum: 16.08.2009 22:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
dobry den.
rad bych pridal konkretni zkusenost s vyrobkem.
mame rodinny dum postaveny z heluzu 40 sti a oblepeny jeste 10cm polystyrenu. vytapeni obstarava system atrea RK vcetne rekuperace tepla - nadimenzovany taktak.a jen doplnim ze ve strope je od 22 do32 cm vaty. a ted to zajimave. i pres topeni na vypoctovou teplotu a vyssi zustavaji vnitrni steny studene. merenim jsou relativne teple, ale na dotek neprijemne. po nateru - stetkou to jde spatne, nakonec jsem zvolil nanaseni podobne jako lepidlo - doslo k subjektivnimu zvyseni teploty. proste pred tim byla zed studena a po aplikaci tepla. a to doslova, fyzika nefyzika. jedina nevyhoda je znacna cena. ale v mem pripade nater velmi pomohl, nebral bych ho vsak jako konkurenci klasickeho zatepleni, spis jako jeho doplnek.

Autor: Pavel Kříž
Datum: 16.08.2009 22:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý večer, zrovna přemýšlím, kdy jsem naposledy sahal na zeď a zdála se mi studená a dokonce nepříjemně....

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 17.08.2009 07:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
i když je zeď "teplá" (22°C), tak vám bude připadat na dotek "studená". stejné s podlahovým vytápěním
To je hold tak
a rozdíl bude jenom v tom z jakého je materiálu.
Pro vytápění to vliv nemá, pokud stěna se stejným odporem
samozřejmě při rozdílných různé ztráty

Datum: 21.08.2009 07:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
je mi jasne ze tim asi nic moc neusetrim, ale na druhou stranu zlepsim teplotni pohodu. osobne bych nenatiral dum ani trubky misto uziti vaty ani polystyrenu. ale po zkusenostech koupim jeste jedno baleni na aplikaci zbylych sten. tam kde jiz nater je, se clovek citi mnohem lepe.

Autor: Jarka Černá
Datum: 21.08.2009 09:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Natrafila som na firmu http://www.polytex.sk/ . Nemajú reči o úspore v desiatkach percent, o NASA, o vesmírnych vlastnostiach.
Skúste omrknúť ich termoizol. nátery.

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.08.2009 11:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
http://www.polytex.sk/pdf/actin_th_v.pdf

I tato firma poskytuje zkreslené informace. Nevím o žádné tepelné membráně, která by "zachycovala teplo". To by pak musela být teplejší a to by pak následně více odevzdala vedením do zdi. A kdyby odrážela a není to zrovna do vesmíru (ale uvnitř), tak je to stejně pohlceno jenom o nějakou nanosekundu později (vícenásobný odraz do úplného zániku).

Autor: Brasz Brasz
Datum: 21.08.2009 13:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Je jasný, že marketingový kecy nelze brát vážně. Tyhle barvy mají dvě funkce:

a) Mají malou tepelnou vodivost a kapacitu, takže i při minimální tlouště vytvářejí pocit "teplé" zdi. Je to jako rozdíl držadlem ze studeného železa a stejně studeného dřeva.

b) Mají vysokou odrazivost pro infračervené záření. Vrstvy s touto vlastností jsou v každém slunečním kolektoru a na izolačním skle. Výsledný efekt je obdobný, jako při vytapetování alobalem, ale tou barvou je to přeci jen hezčí.

Jinými slovy, ta barva pomůže uvnitř hlavně "psychologicky". Z venkovní strany domu omezí ztráty vyzařováním, které překvapivě nejsou úplně zanedbatelné. Obzvlášť v otevřené krajině za jasných nocí.

Datum: 21.08.2009 16:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
je to presne tak. to znamena ze povidani vyrobce ci prodejce je vicemene marketingovy folklor. ja se rozhodl pro pouziti az kdyz jsem se ujistil ze jeho efekt mi bude ku prospechu dle zkusenosti jednoho zakaznika. urcite bych ho nedoporucil jako hlavni izolaci, ale jako "otepleni" neprijemne studenych sten tak je to super.

Autor: Halina Bogdanoviová
Datum: 16.06.2009 18:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážený pane Řeznik,
Pokud máte jakékoli dotazy týkající se tepelně izolačního materiálu Thermal-Tec, osvědčení, původu zboží, nebo slušnosti distributorů materiálu, doporučila bych Vám obrátit se rovnou ke zdroji informace, tj. na nás. My jsme společnost UNION B+C s.r.o., přímý dovozce materiálu od výrobce z USA, máme potřebnou dokumentaci od výrobce, včetně osvědčení o původu zboží a celní deklarace k dovozu nátěru z Houstnu, USA. Opakuji, výrobce nátěru, společnost Mascout Products, má sídlo a výrobní závod pouze v Houstnu, kde, mimochodem,je rozmístěn Kosmický Center NASA. Bohužel pan Homola nemůže vystupovat jako odborník na problematiku produktu Thermal-Tec, protože neměl žádnou zkušenost s nim. Mohu to potvrdit osobně jako dovozce a prodejce nátěru. S TermoShildem nátěr Thermal-Tec nemá nic společného. Pan Homola píše v uvozovkách vymyšlenou jim nesmyslnou větu "To je důsledek úniku Know-how z NASA do Běloruska"., která v tomto podaní vypadá jako citát z našeho článku. To není férový postup v diskusi. V době psaní článku v Bělorusku a Rusku působila dost rozsáhlá síť distributorů tepelně izolačního materiálu. Nevidím nic ostudného v tom, že distributoři stejného výrobce udržuje obchodní vztahy, vyměňuji si dokumenty a referenci. Znalost angličtiny a ruštiny je výhodou pro naše podnikání, stejně jako titul ve fyzice u jednatele společnosti. Znalosti z fyziky je naprosto nutností pro pochopení mechanismu účinku izolátoru a pro vysvětlení zákazníkovi jeho vlastnosti.
Neváhejte kontaktovat nás, my se pokusíme odpovědět podrobně na všechny vaše dotazy. Odpovědi na diskusním fóru prosím berte opatrně. Může Vám odpovědět naprosto nekompetentní a nezodpovědná osoba (jako v tomto případu ze dne 2.12.2008), která má spoustu času a postrádá zábavu.
Dovolte mi odpovědět na vaši otázku. Americký výrobce financuje výzkum a vývoj výrobků a není ochoten investovat do marketingových aktivit ve vybraných zemích. Čelíme velkým výrobcům klasických tepelně izolačních systémů, které působí již dlouhou dobu a pevně stojí na trhu, mají širokou síť dodavatelů, vedou rozsáhlé reklamní kampaně a jejich zájmy jsou podporovány legislativou a dotací. My nemáme takové prostředky. Občas musíme použit výnosy z jiných činností na zaplacení certifikátů, reklamy a marketingových aktivit v tisku a na internetu. Také pracuje proti nám mentalita " nevěřící Tomáš ", což znamená spíše naslouchat názorům „znalce Honzy“, než uznat dokumenty a výsledky mnoha experimentů.
Ing.Halina Bogdanovičová, CSc.

Datum: 16.06.2009 20:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážená paní Bogdanovičová,
byl bych rád kdybyste mi vysvětlila mechanismus účinku izolátoru, jak jen Vám znalosti ve fyzice umožní. Z mé strany jsou znalosti k pochopení dostatečné. Také by mně zajímalo jaké fyzikální vlastnosti - tepelný odpor tento materiál vykazuje....
S pozdravem Pavel Kříž

Datum: 16.06.2009 20:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Prosím nějakého odborníka aby byl tak laskav a přečetl mnou uvedený odkaz a řekl názor na pravdivost tvrzení tam uvedených. Jen tak namátkou jak jeden teploměr naměří 80°C a druhý na tom jistém místě 110°C. Proboha to jsme v Kocourkově?

Datum: 16.06.2009 20:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pave Homola to je jednoduché, každé měření je zatíženo určitou chybou. Záleží na použitém přístroji, na vhodnosti metody a na mnoha dalších faktorech. Stejně tak test s kostkou ledu - bylo by zajímavé jak by dopadl (jestli nebyl sfalšován) tento test, kdyby byla kostka místo na plech položena přímo na izolant....
Tento nátěr bude mít pravděpodobně nějaký izolační účinek, ale v porovnání ceny s cenou normálního izolantu mi to příjde pořád hodně. V letáku sice uvádí vrstva nátěru za 70mm minerální vaty, ale z kusých a nejasnách firemních informací o nátěru mi vychází odpovídající hodnota na úrovni cca 1,5cm EPS....

Autor: Vladimír Smrčka
Datum: 16.06.2009 20:38 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den dámo a pánové, paní Ing.Halina Bogdanovičová, CSc, pane Pavle Kříži a pane Jozefe Homolo.
Pánové pro Vás, pochybujte dál, ale nesnažte se něco vysvětlovat. Od toho je výrobce, resp. distributor a toho zastupuje paní Halina Bogdanovičová, alespoň se tak tváří, což je dobře, protože se možná konečně dovím.
Vážená dámo, sdělte nám, vysvětlete a podložte fyzikálními zkouškami - protokoly, jak se tento materiál chová, co dělá a jak to dělá. Zkuste nám to vysvětlit jako zákazníkovy, ale ne jako obchodní cestující, ale jako seriozní zástupce výrobce a to se vším všudy. Popište dopodrobna, jak tento fantastický materiál funguje, jak izoluje a proč izoluje a funguje. Sám jsem skeptický, ale neodmítám nepoznané. Zatím mi nebyl nikdo schopen vysvětlit princip funkce tohoto materiálu. Není nezbytně nutné, abychom byli inženýři z fyziky.
Děkuji za vysvětlení a jsem v očekávání.
S pozdravem Vladimír Smrčka

Datum: 16.06.2009 21:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nevím jak se může "CSc" podepsat pod ten uvedený odkaz, kde je spotřebováno u 2 podlaž. domu o 120m2 půdorysu za 3 měsíce (2160 hodin)tolik plynu, že po přepočtu a ošetření na komínové ztráty to vychází na průměrné tepelné ztráty domu 0,92 kW (méně než 24 kWh na den). "To i pan Kocina musí blednout závistí".

Autor: kocina petr
Datum: 17.06.2009 06:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
to bych tedy blednul a tech 30cm EPS snad i strhal.nebo vlastne pretrel jejich naterem a mel bych nulovy dum :-))

Autor: Halina Bogdanovi4ov8
Datum: 17.06.2009 15:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Pánové, děkuji vám za takový zájem o předmět. Bohužel mám nejenom špatnou angličtinu (děkuji expertovi Dan Danu za ohodnocení), ale i špatnou češtinu, protože jsem z Bělorusi a žiji a pracuji v České republice od roku 1997. Tímto se Vám předem omlouvám za chyby v češtině.
Pan Yaskva má pravdu, izolant je vzduch v něčem uzavřený, nebo vakuum opět uzavřené mezi něčím. Co konkrétně je to „něco“ - to je obchodní tajemství výrobce, který si to pečlivě chrání, aby jeho výsledky neopakovali. Pokusím se vám vysvětlit to, co vím já. Představte si dvě tepelně vodivé plochy, mezi kterými je vrstva vzduchu (např. krabice s kovovými opačnými stěnami, jedná ze stěn se zahřívá). Míra přenosu tepla mezi stěny je závislá na rozdílu teplot medií u povrchů a sile vrstvy vzduchu - přenos tepla prouděním. Nyní naplňte krabici balónky - rychlost přenosu tepla se mezi stěnami zpomalí. Nasypte do krabice míčky od ping-pongu - doba přenosu tepla drasticky stoupat. Zde vstoupí do hry sálová složka přenosu. U našeho nátěru tuhé plnivo má velikost řádově 10-5 m, což je srovnatelné s vlnovou délkou infračerveného záření. Na této úrovni, kromě termodynamiky (zákony přenosu tepla vodivostí, proudění a záření) je třeba vzít v úvahu zákony kvantové fyziky - interference a difrakce vln na objektech, které jsou rozměrově srovnatelné s délkou vln.
Z tohoto vyplývá následující:
V speciální směsi akrylu a latexu je asi 85% pevných mikroskopických „tělísek“ určité velikosti. „Těliska“ jsou produktem extruze a obsahují uvnitř vakuum nebo vzduch, sila skořápky těchto částic je přibližně 1/10 průměru částic. Při aplikaci nátěru ve vrstvě 0,5 mm dostanete asi 50-60 pater částic. Když se akrylát polymerizuje, těliska jsou zafixovaná ve struktuře v optimální poloze. Povrch nátěru je mírně drsný, ale tyto nerovnosti mají micronovou strukturu. Když na výslednou vrstvu izolátora působí proud tepla, část z infračervených vln se odrazí ve směru spět, odkud přišli. V důsledku interference a difrakce je možná odchylka do jiných směrů a to do úhlů menších než 90 stupňů. Podle výrobce, celková reflexe infračerveného záření je možná až o 85% původního toku. Zbylá část tepla proniká do izolační vrstvy a všemi mechanismy popsané v termodynamice, včetně vyzáření v opačném směru, putuje do opačné hranice izolátoru.
Přitom, měření na povrchu tepelného izolátoru je s fyzikálního hlediska nejisté: máme skořápku „teliska“ silou cca 10-6m ohřátou v důsledku vodivosti a záření, máme vzduch ve skořápce, ohřátý prouděním. Jaká je teplota na povrchu? Záleží na teplotě okolí, proudění vzduchu, způsobu měření. Připomeňme si účinek kovové fólii, kterou jste vyndali z trouby: infračervený teploměr ukáže 200 stupňů na povrchu, ale nepopálíte se při dotyku, je-li kolem folií chladnější vzduch. Je nutné měřit teplotu jiným způsobem, kontaktním, ponořením měřidla do tepelně vodivého media. Viz příloha.
Vážení, nemám čas sedět celý den v diskusním fóru a reagovat na každý kousavý komentář. Kromě toho, že psaní v češtině je pro mně obtížné a vyžaduje pokaždé hodně času. Zkuste najit v informačních příručkách údaje: tepelná vodivost keramických sfér o průměru 10-6-10-6m- Měli by to být zajímavé pro vás čísla. Vaše angličtina, doufám, dost dobrá na přečtení na stránkách výrobce www.mascoat.com vysvětlení zásad o materiálu Delta T Industrial (v okamžik uvádění produktu na tuzemský trh výrobce nabídl název Thermal-Tec).
Pokud někdo bude mít zájem o naše zkušenosti s používáním TT v našem domě jako ve zkušebním terénu, jsem ochotná poslat tomu dotyčnému faktury za vytápění plynem pro rok 2006-2008, výpis z katastru nemovitosti a obrázek domu. Na vytopení plynem 2 podlaž. domu o 120m2 půdorysu a vaření v roce 2008 jsme spotřebovali 12,7 MW nebo 1207 m3 zemního plynu (18tys.kron), v průměru - 145 W/m2/den. Zhodnoťte to sami, zda je to dobré pro řádový domek, postavený v roce 1983 z borovanských tvárnic o síle 35 cm, dům je vytápěn plynovým kotlem Destila DPA 16 (16 kW).

Datum: 17.06.2009 18:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Princip funkce a základní komponent výrobku Q-THERM (TERMOSHIELD, TERMAL-TEC) byl vyvinut v NASA při přípravě letů Space Shuttle začátkem 70.let.

Na našem trhu se nabízí asi 3 podobné nátěry kterým vévodí výše uvedená věta. Je jedno zda je to TERMSHIELD, Q-TERM nebo ten Váš TERMAL-TEC. Pravdou je (ověření je snadné), že nemají žádnou spojitost s výzkumem kosmu ale byly vyvinuty pro ochranu kovových palivových tanků v oblastech s vysokým slunečním žárem a skutečně dokáži udržet konstrukce méně teplé než bez nátěru, protože mají ve viditelném spektru velkou odrazivost slunečního spektra. Tento vývoj probíhal někdy v 80- tych létech. Samozřejmě hodí se i na plechové střechy (např. v Texasu a podobných oblastech) ale není to nic přínosného pro interiéry nebo venkovní zdi našeho pásma. Ostatně napovídá tomu údaj o tepelné vodivosti, který je změřen a je asi 2x horší než polystyren a při síle 0,5 mm nepředstavuje pro šíření tepla žáden odpor. Argumentace o dutých koulích s vakuem vznikla patrně záměrně špatným překladem, jelikož plnivo, ty malé kuličky se vyrábějí rozprašovaním taveniny do vakua neboť je to energeticky výhodnější než nějaký jiný způsob. Samozřejmě všechny tyto nátěry prošly nějakým zkouškami a mají pouze takové vlastnosti jaké mají. Pro ukázku zde uvedu atest od armády, která se snažila vytipovat co nejlepší nátěr pro své „Fuel Tanks“. A tam ani Termoshield nedopadl zrovna nejlépe. Doporučuji velmi pečlivě prostudovat. Samozřejmě mohu uvést i jiné testy ale stejně mne nebude uvěřeno. Pokusím se zjistit ještě materiál kuliček, protože je to běžné plnivo do nátěrů a žáden „míchač“ nátěrů si to nevyrábí sám obvykle nemá na to technologii, to se prostě nakupuje a tudíž na tom není nic tajného.

http://www.arl.army.mil/arlreports/2006/ARL-TR-3728.pdf

Autor: Halina Bogdanovičová
Datum: 17.06.2009 20:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
“Princip funkce a základní komponent výrobku Q-THERM (TERMOSHIELD, TERMAL-TEC) byl vyvinut v NASA při přípravě letů Space Shuttle začátkem 70.let”.

No a co? To je běžný postup, kdy technologie po použití v armádě nebo ve vesmírném programu předává se dál do komercializace. Muže byt hned několik zájemců, které na základě této technologií postupně vyvějí svoje produkty, pro řešení vlastních úkolů. Této produkty mohou byt v něčím podobné ale lišít se v jiných vlastnostech. Nejde hodnotit jeden výrobek na základě znalostí nebo testu jiného. Vždyť nejde charakterizovat vlastnosti ledničky Bosch KGN36S52 na základě parametrů ledničky Siemens KG39FP98

Datum: 18.06.2009 00:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tento příměr s ledničkami Bosch a Siemens se Vám nepovedl, jsou skoro autentické.
Ale k Vašemu příspěvku výše. Zajímalo by mě, proč při těchto fantastických izolačních hodnotách (tepelných ztrátách) používáte kotel o výkonu 16kW ? Vám by stačilo topidlo o výkonu 750W.
Podle mě jsou Vaše argumenty naučené od výrobce a vůbec nejsou podložené fyzikou, jak uvádíte. Ve svých argumentech máte tolik protiřečení, že i já, jak jsem velmi opatrný na rezolutní závěry, se musím přiklonit k tomu, že nátěr neplní účel.
Jsem hluboce přesvědčen, že při prvních kladných odezvách na tento nátěr by začala velmi důkladná debata o účelu nátěru, jeho využití a ceně. Každopádně by byly praktické zkušenosti. Ty zatím postrádám. Vše se točí okolo teorie a znalostí vysokoškolské fyziky hraničící s vědomostmi universitního profesora - akademika. Nepotřebuji znalosti z fyziky, přesvědčíte-li mě v praxi, budu Vaším prvním a neohroženým zastáncem.
Dům, který má dnes Energetický ukazatel vytápění (EUV) 100 kWh/m2a natřete zvenku i zevnitř tímto nátěrem a po praktických měřeních se dostaňte na EUV 12 kWh/m2a. Pochopitelně že budu vyžadovat minimálně 2 sezóny bedlivě sledovat veškeré energie do domu proudící a jejich ztráty. Potom můžeme jednat o úspěchu. Zatím to považuji za reklamní trik. Tyto nátěry nejsou zas tak drahé, aby si je pár dobrodruhů nemohlo dovolit. V případfě, že by měly žádoucí účinek, stál by 1m2 tohoto materiálu včetně aplikace cca 2.000,- Kč.
Závěrem. Je tam moc otazníků, které jste nevysvětlila. A je mi jedno, jestli budete mluvit česky, rusky anglicky, ukrajinky nebo úplně jinak. Technici se domluví i bez slovníku.
Přesto Vám přeji mnoho fyzikálních úspěchů.
S pozdravem Vladimír Smrčka

Datum: 18.06.2009 07:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Paní si musí uvědomit, že v odborném světě když se akademik podepíše pod takové články (odkazy od p. Jaskvy), tak to znamená kariérní nebo profesní "sebevraždu". Navíc platí při všem novém, že existuje oponentura a ještě placena. U nás se pro takovéto novátory uděluje spolkem Sisyfos ocenění Bludný kámen.

Datum: 18.06.2009 08:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jsem si 100% jisty,ze vysledku za 2 sezony se nedockame :-(

Autor: Halina Bogdanovičová
Datum: 18.06.2009 23:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Podívejte se,prosím, na faktury za 2 sezony (rok 2007 a 2008) a na vyúčtovaní v roce 2006. Od května nám účtovali stejnou zálohu jako původní majitelce, a na konci roku nám vraceli cca 13 tis.Kč přeplatek. Fotku doma s Thermal-Tecem přikládám také.

Datum: 19.06.2009 08:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Chybí mi stále to porovnání před aplikací Thermal-Tec a po. Po aplikaci faktury vidím, ale nemám s čím porovnat. Odpovězte mi prosím na dotaz v předchozím příspěvku, proč používáte kotel 16kW, když by bylo vhodných 750W ? Převedeno do praxe a s rezervou cca 1 kW. Kotel, který je předimenzován 21x již nelze úspěšně provozovat.
Spotřeba plynu a s tím spojené platby jsou zase vyšší, než Vámi udané tepelné ztráty. Tak se v tom nějak nemůžu vyznat.
Zkuste to nějak popsat. Dík za odpověď.

Datum: 19.06.2009 08:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
v roce 2007 byla extremne tepla zima.mam dojem,ze rok 2006 byl na tom s teplotami podstatne hure.rok 2008 byl o neco horsi nez 2007.s rokem 2009 se to nebude moci srovnavat.zima byla dost kruta.
na teploty 2007-8 bych se musel podivat do stavebniho deniku.jsem ale linej to hledat.

Datum: 19.06.2009 08:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Záhada Bermudského trojúhelníku je proti tomu nic (abych to nadlehčil). Faktura v roce 06 udává, že průměrně se v létě mimo topnou sezonu spotřebovalo 2,48 m3 na den (asi vaření a příprava teplé užitkové vody)a v topné sezóně koncem roku na den pouze 2,5 m3 plynu. Z čehož vychází, že kotel spotřebovával průměrně asi 0,02 m3 což představuje 0,21 kWh na 24 hod, takže kotel šel na výkon 8,75 Wattu. Tak kde je chyba? Topíte vůbec plynem?

Datum: 19.06.2009 10:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, došel jsem k podobným závěrům a napadlo mě totéž co Vás, jestli vůbec topí plynem. Ale asi je lepší se v tom již nešťourat, protože čím víc se do H.... sťourá, tím víc smrdí.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 19.06.2009 09:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den. Tak jsem si to se zájmem všechno přečetl a můj pohled na tento zázrak je následující:
1. Tento zázračný nátěr je prvotně určen k izolaci kovových
zásobníků. Při výpočtu tepelných ztrát stěny kovové
konstrukce ošetřené tímto nátěrem ( izolantem ) se dosahuje
zlepšení v řádu stovek procent. A to vycházím z uváděné
hodnoty tepelné vodivosti 0,013 W/m/K. Toto zlepšení není
jednoznačně způsobeno vynikajícím izolačním parametrem
nátěru Thermal Tec, ale naprosto katastrofální izolační
vlastností všech kovů, kde jakákoliv !!! izolace i ve velmi
tenkých vrstvách způsobí znatelné snížení tepelných ztrát.

2. Pokud Thermal Tec použiji na tepelnou izolaci stavebních
konstrukcí, jeho vliv se bude relativně upltňovat, podle
tepelných vlastností stěny v závislosti na tepelné vodivosti
materiálu, ze které je stěna postavena. Čím vyšší ( horší )
tepelná vodivost materiálu stěny, tím se více projeví vliv
tohoto nátěru. Nejvíce by se to projevilo u betonových stěn
a nejméně u stěn z dobrých tepelných izolantů. Aby se tento
nátěr - izolant dal prakticky využít, bylo by potřeba ho
aplikovat ve vrstvách silných několik cm. Protože jeho
tepelná vodivost je cca 3 x menší( jestli se dá tomuto údaji
věřit ), než třeba EPS, je jasné, že kde máme spočítané
tloušťky izolace kolem 30 cm, bylo by nutné nanést tohoto
zázraku 10 cm. To je ale asi nesmysl.

3. Právě tento technický zádrhel ( použitelná tloušťka nátěru )
ve vztahu k ceně brání masivnímu rozšíření tohoto systému,
jako použitelné dodatečné izolace obvodových konstrukcí
domů. Tímto naprosto nevylučuji kladné vlastnosti tohoto
nátěru, jako je ochrana proti přehřívání ( reflexení
schopnost ), částečné zvýšení povrchové teploty stěn při
aplikaci na vnitřní stranu stěny. Velký difuzní odpor,který
brání průniku vodních par do konstrukce je snad dobrá
vlastnost, ale toho dosáhnu i nátěrem latexu.

4. Můj závěr je diametrálně odlišný od Vámi prezentovaných
vlastností a jednoznačně v Thernal Tecu nevidím žádnou
perpektivu v jeho masivním rozšíření.

S pozdravem Laďa.

Datum: 19.06.2009 09:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
http://www.globalsecurity.org/space/library/report/1988/sts_sys.html
Tento odkaz je pro ty, kteří se chtějí něco dovědět o ochraně raketoplánů vyčerpávajícím způsobem. Není zde uveden ani jeden ze 4 druhů nátěrů vydávajících se v Česku za "vedlejší" produkt nátěrů raketoplánů. Dokonce ani ET (extra tank)mohutná nádrž na kapalný vodík a kyslík (a ta se tepelně musí chránit)je chráněna jinak.

Autor: Pavel Lanciger
Datum: 19.06.2009 13:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
a kde je ten zázrak? naši v podobné řadovce mají po výměně kotle za kondenzační spotřebu 1100-1300 m3 plynu a to mají ještě stará okna a špatně zateplenou střechu a pár nádherných tepelných mostů. pokud by se pořádně zateplila fasáda, vyměnila okna a dotáhly některé tepelné mosty, tak spotřeba - vaření, topení a TUV by se dostala někam na úroveň 1000 m3 a možná i méně. nechci Vám radit, ale blábolů o zázračných nátěrech tu už bylo, ale jedná se o jeho reflexní vlastnosti, ale na druhou stranu i jen bílý náter má výrazně lepší vlastnosti. nic proti prodeji materiálů tohoto charakteru, ale neslibujte fyzikální nesmysly a bude na tomto světě zase o trochu lépe!!! :-)

Datum: 19.06.2009 16:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Z mé strany udělám tečku za nátěry s neskutečnými vlastnostmi. Obecně lze říci, že všechno zlé je i pro něco dobrého. Tady se jasně ukázalo jak na základě nějaké faktury za plyn nelze dovozovat úspory nátěru. Ta faktura může být zatížena tolika nepřesnostmi např.
- zda vůbec úředník byl odečíst plynoměr a nestanovil odečet od stolu (mne se to stalo)
- jak vysvětlit stejnou průměrnou spotřebu v době kdy se netopí a v topném období
- zda se nepřitápělo jiným zdrojem
- je-li to celoročně obýváno a jak
- co když já udržuji teplotu vnitřní 19°C a oba sousedé 22°C, to je ale „přečerpávačka“
- jak to že odečty na faktuře nekorespondují se zvyšováním cen
- co když je plynoměr v nepořádku
Takže suma sumárum takhle nelze odborně argumentovat.

Co se týče agentury NASA jenž „zaštituje“ všechno záhadné. Zklamu mnohých. Moc toho nevyvíjí. Má ale peníze a vybírá si. Nebo pověří instituci - firmu aby zhodnotila otestovala a vybrala, zda se jí něco nehodí a co by bylo nejlepší a až pak se rozhodne na případném vývoji. Je naivní si myslet, že když potřebuje speciální nátěr, tak vybuduje laboratoře, zaměstná specialisty, vyvine nátěr a pak to všechno pošle „do háje“. Ne, pověří instituci která barvy vyvíjí a vyrábí léta a má případně provozy pro sériovou výrobu aby na základě takticko-technických požadavků něco vyvinula a samozřejmě to zaplatí. Poté se případně dohodnou o postoupení komerčnímu využití.
Teď ještě dovětek k „mysteriózním“ kuličkám. Keramické plnivo do barev a jiných hmot, které mají odolávat teplotám a ještě izolovat, v tomto případě mít i potřebnou bělost. Když si do vyhledávače zadáte „microsphere white paint filler“ ( bílé kuličkové plnivo do nátěrů) tak vám to vypadne od stovky dodavatelů (samozřejmě materiál nebo chemické složení není tajemstvím). Co je na těch kuličkách přínosné? Izolují ajko nátěry nebo zalevací hmoty a taví se při 1800°C, takže ve vhodném pojivu odolají teplotám vysoko nad plasty. Jejich tepelná vodivost není žáden zázrak ale pořád lepší něž něco jiného, obvykle je kolem 0,1 W/m/°C.

Datum: 19.06.2009 17:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
zaplat panbuh za takoveho odbornika jakym je pan Homola.
vysvetleno maximalne :-)

Datum: 19.06.2009 23:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý večer. Jsem velmi rád, že jste zde snad poprvé prezentoval, že uznáváte odborníky a teoretiky. Děkuji za všechny.
S pozdravem Laďa.

Datum: 17.06.2009 21:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No moc té fyziky tam nebylo - řekl bych pár nic neříkajících frází... Zajímá mně proč si nedáte udělat nějaké měření, kde se prokáže tepelný odpor tohoto materiálu. Tento důležitý parametr zatím úspěšně tajíte....

Datum: 17.06.2009 21:45 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
Vodivost je uvedena na doporučené firmě "mascoat" viz kopie prospektu do obrázku. Já myslím že převedeno na odpor je to jasné.

Datum: 17.06.2009 21:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jestli dobře čtu 0,098 tedy 2x vic než EPS. Tedy víc jak dvakrát horší izolant než EPS

Datum: 18.06.2009 00:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Kříž, nerad, ale EPS má Lambda 0,036 - 0,038. Z toho mi vychází, že vodivost materiálu, který uvádíte není horší 2x, ale 3x.

Datum: 19.06.2009 12:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
:O)))) no jestli chceme být přesní tak 2,6..? Ale na tom snad nezáleží.... Jde o to, že zázrak se nekoná.

Datum: 17.06.2009 22:38 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý večer. Pro objektivitu a pro seznámení se s produktem,
včetně použití a technických parametrů jsem si našel uvedené
stránky. Zde si to můžete všechno nastudovat a vytvořit si
ucelenější názor.
http://www.thermal-tec.eu/cesky/thermal-tec-stavebnictvi.htm
S pozdravem Laďa.

Datum: 17.06.2009 23:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
To je ale "masáž". Vrátím se k té vodivosti. V Americe technici nejsou žádní "blbci" a přímo ani nepožadují měřit vodivost, protože je jim nad slunce jasné, že při tak tenké vrstvě to nehraje roli jestli je 2x horší nebo lepší, prostě žádný významný tepelný odpor to nevytvoří. Navíc tam to nikoho nenapadlo používat jinak než reflexní nátěr proti slunečnímu svitu. Co chce někdo odrážet v interiéru, když tam se takové vlnové délky nevyskytují nebo v zimě v exteriéru. Velmi zajímavé na těch datech co jsem uveřejnil je tam teplota aplikace ale hlavně dolní provozní teplota, to není nic pro naše podmínky

Datum: 17.06.2009 21:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
kazdopadne pred vasi cestinou musim smeknout klobouk.

Autor: Miroslav Chlubna
Datum: 18.06.2009 11:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Na stranickém sjezdu Nejvyššího sovětu řeční zaníceně akademik Sovětského kosmického institutu o úkolech nového 5-ti letého plánu. Jedním z ústředních cílů plánu je dobývání vesmíru. Soudruzi se zaujetím poslouchají jeho dlouhý, zanícený projev a smělé budovatelské plány:

„ ... a poletíme na Měsíc!“, prohlašuje akademik nadšeně.

Delegáti sjezdu bouřlivě tleskají ...

„ ... poletíme na Mars!“

Řeč sklízí obrovské ovace, delegáti nadšeně provolávají slávu.

„Poletíme na Slunce!“, volá v euforii akademik, unesený masou svých stranických kolegů. Soudruzi sjezdu vstávají ze svých křesel, provolávají slávu a dlouhý potlesk nebere konce.

Když po půlhodině přece jen potlesk utichne, aby mohl řečník pokračovat v projevu, kdesi v dálce, v jedněch z posledních řad se velmi nesměle zvedne čísi ruka.

Řečník si ruky povšimne:

„Co budovatelského máš na srdci, soudruhu?“, a pokyne rukou do obrovského sálu směrem k smělci.

„Já ... jenom, promiňte, soudruhu Koljuškine, neuražte se, prosím, ... a omluvte mou smělost, ... jen jsem se chtěl zeptat, soudruhu Kojluškine, ... na Slunci je vysoká teplota, vždyť naši stateční soudruzi kosmonauti cestou uhoří ... jak tedy můžeme letět na Slunce?“

„Ano, to je správná připomínka, soudruhu. Ale taková věc nás nemůže zastavit! Proto poletíme v noci ...“

Autor: Dan dan
Datum: 16.06.2009 21:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Bohužel na tohle zřejmě postačí selský rozum. Pokud by tento zázračný materiál, co má úžasné tepelně - izolační vlastnosti skutečně existoval, zřejmě by nebyl prezentován paní s několika tituly a špatnou angličtinou na tomto serveru, ale způsobil by globální poprask v celosvětovém měřítku ve stavebnictví.

Datum: 16.06.2009 21:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
http://www.mascoat.com/downloads/roof/WeatherBloc_Spec_sheet.pdf
Zde je vodivost a je to 2x zhruba horší než PS. Takže při síle 0,5 mm vyjde R (tep. odpor) v tisícinách. "Soudruzi v Bělorusku se asi mýlí".

Datum: 16.06.2009 23:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý večer. Prosím o sdělení, co se musím doučit, zejména
z fyziky, abych se dostal na stejnou intelektuálněvzdělanostní úrověň jako Vy, a byl schopen pochopit mechanizmy účinku
Vámi prezentovaného výrobku. Vlastně , teď jsem zjistil, že Vy zde nic neprezentujete. Pouze jsem se dověděl, že výrobce má
sídlo v Hustonu ,hned vedle NASA. To však ještě automaticky neznamená, že Váš výrobek má kosmické vlastnosti. Pokud se stydíte, nebo nevíte, nebo nedejbože záměrně klamete, nedivím se že o Vašem výrobku zde nechcete diskutovat. Zatím všichni
chápeme ( aspoń já určitě ), že nejrozšířenější izolant je vzduch v něčem uzavřený, nebo vakuum opět uzavřené mezi něčím. Takže, když je to tak výborné, není nic prospěšnějšího pro Vás
a tím pádem i pro nás, vše zveřejnit, včetně kladných referencí
a smést zateplovací lobby z povrchu zemského.
S pozdravem Laďa.

Autor: PharmDr. Tomáš Blažek
Datum: 12.04.2010 12:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážená paní inženýrko,
nemohu posoudit Vaše znalosti v oblasti fyziky, ale po prostudování dostupných údajů docházím k názoru, že Vámi propagovaný nátěr je vhodný jako doplněk termoizolace provedené klasicky - polystyren nebo minerální vata.
Uvádíte, že principem vlastností nátěru jsou keramické (nikoliv silikonové, jak máte uvedeno v Technickém listu produktu) mikrokapsle s obsahem vzduchu nebo vakua. Asi se shodneme, že principem termoizolace je jednak snížení tepelné vodivosti a jednak snížení vyzařování tepla. Rovněž tak se shoduji s Vámi, že nejlepším izolantem je vzduch, lépe vakuum v oněch keramických kapslích velikosti 100 - 50 mikrometru. Ty jsou dobře vidět optickým mikroskopem, snímek na Vašich web stránkách není z elektronového mikroskopu.
Opravte si laskavě další nesmysly v Technickém listu - tlak se v našich zemích neuvádí v PSI, stříkací špičky asi budou trysky atd. atd. V Ceníku máte ještě 19 % DPH...
Souhlasím i s názorem, že fyzikální vlastnosti tohoto nátěru jsou tím lepší, čím horší jsou vlastnosti podkladu. Tj. nejlépe na kov. A pro tyto účely to také původně bylo vyvinuto - nátěr na nádrže pohonných hmot v Iráku pro US armádu.
Pak se ovšem vrstva nátěru téměř vyrovná vrstvě pěnového polystyrenu. Vezmu-li v úvahu omezení vyzařování, přiznal bych koeficient 2 - 3, tj. 1 mm nátěru = 2 - 3 mm polystyrenu...
Hezký den. T.Blažek

Datum: 02.12.2008 11:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
http://www.thermal-tec.eu/cesky/files/html/thermal-tec-article-TERRA-4-07.htm

Tento odkaz je ještě lepší. "To je důsledek úniku Know-how z NASA do Běloruska". V podstatě je to nátěr TERMOSHIELD v jiném podání a ten jak je nám známo, žádné zázračné účinky neprokázal.

Autor: petr kocina
Datum: 02.12.2008 13:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
udivuje me k cemu se lidi s tituly mohou snizit jen pro penize :-(
Ing.Halina Bogdanovičová, CSc.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama