Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Protherm rejnok 15kw

Autor: Pavel Čížek
Datum: 13.12.2008 00:02

Dobry den, chtel bych se zeptat na zkusenosti s problemovymi rele u kotle protherm rejnok, bratr si tento kotel koupil, jiz v zaruce se mu zacala opakovat zavada prehrati, servisni technik, k nemu jezdil porad dokola az nakonec vymenil celou desku. Tato zavada se opakuje nyni po roku. Servisni technik jiz nevedel co s tim tak jsem ho donutil zavolat primo do prothermu a tam mu rekli ze osazovali rele ktere nevydrzely tento napor. Kotel je po zaruce jiz rok, na vymenenou desku servisak dal zaruku jen pul roku - pres leto. A nyni je vse tam kde bylo. Nova deska pry cca 2500kc nemuzete poradit jakymi by se dal kotel osadit nahradnimi rele aby se toto neopakovalo. Ci nejak jinak poradit co s tim? Predem dekuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 182   starší >>
Příspěvky
Autor: Ondřej Tábořík
Datum: 10.03.2018 15:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127434
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Pánové, děkuji všem za podnětnou diskuzi, která mi pomohla s opravou mého kotle Protherm Rejnok Raja 12K. Jako poděkování bych se s Vámi rád podělil o své zkušenosti, snad to někomu pomůže:

1. Diagnostika topných těles.
V každé vložce jsou 3 topná tělesa zapojená do hvězdy s vyvedeným nulovým vodičem. Moje zdravé topné těleso má odpor asi 26 Ohm. Mezi nulou a jednotlivými přívody do topných těles byste tedy měli naměřit asi 26 Ohm a mezi dvěma libovolnými přívody do topných těles asi 52 Ohm. Vše ostatní bude ukazovat na poškozené topné těleso (tedy pokud není více typů topných těles, můj kotel je Rejnok Raja 12K).

Má-li topné těleso odpor 26 Ohm, pak proud protékající topným tělesem při 230V bude 8,9A, tedy výkon při 230V bude 2kW, tzn. výkon celé vložky bude 6kW, což v mém případě je, to je důkaz, že si nevymýšlím.

2. Zkušenost s problémovým relé JQX-115F-Q.
Jedno z mých relátek nezůstávalo viset sepnuté trvale, nýbrž po několika hodinách provozu začalo odepínat s jistým zpožděním (a to ještě ne pokaždé), což někdy stačilo k tomu, aby se kotel přehřál a zabral havarijní termostat. Ve chvíli, kdy jsem objevil poruchu, bylo již relátko rozepnuté. Tento těžko diagnostikovatelný problém se vyskytoval nepravidelně po dobu 2 let. Jediným řešením bylo vyměnit všechna relátka naráz.

3. Náhrada problémových relé JQX-115F-Q.
Použil jsem alternativu FINDER 45.71.7.048.0310, která je zapojením i rozměry patice shodná s původním relé, pouze její výška je dvojnásobná oproti původnímu relé, což nevadí. Nová relé jsem koupil v GME za 122Kč/ks, odkaz zde: https://www.gme.cz/rele-s-dc-civkou-48v-finder-45-71-7-048-0310

Výměna trvala půl hodiny. Původním relé jsem z vrchní strany desky ještě před vypájením ustřihal výkonové kontakty, což ulehčilo vypájení a minimalizovalo poškození desky. Otvory v desce jsem protáhl vrtákem o průměru 1mm, protože ovládací vývody relé FINDER mají větší průměr než ovládací vývody původních relé.

Od té doby kotel slouží, ať slouží i Vám!

Autor: Monika Balcarova
Datum: 31.10.2018 19:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128823
reakce na ...
Dobrý den chtěl bych se vás zeptat jestli nevíte co s naším kotlem, vyměnil jsem všech devět relatek přesto se mi nespustí druhý a třetí stupeň, a teplota mi jde max do 40 stupňů děkuji za odpověď.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 02.11.2018 16:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Jestli nejste z oboru el. volejte servis nebo si uděláte škodu a Vás to praští.

Autor: Ondřej Tábořík
Datum: 03.11.2018 06:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127434
reakce na ...
Dobrý den, to je těžké, na internetu není schéma obou desek s plošnými spoji. Já bych měřil - začal bych s tím, zda jde ovládací napětí na skupinu relé, která nespíná. Pokud ano, je chyba v relé, pokud ne, chyba může být v propojení hlavní desky a ovládací desky. Desky jsou propojeny plochým svazkem vodičů, proměřil bych, zda je svazek vodičů v pořádku. Vodiče mohou být v pořádku, ale izolace může být poškozená, může se dotýkat kostry kotle. Chyba může být např. v konektorech na obou deskách, do kterých se připojuje plochý svazek vodičů, měřil bych tedy zespodu obou desek přímo na zapájených pinech obou konektorů při zapojeném plochém svazku vodičů. Proměřil bych, zda tlačítka na ovládací desce, která spínají 2. a 3. stupeň, fungují. Pokud bude vše z výše uvedeného v pořádku, může být chyba třeba v integrovaném obvodu, což mi nepřijde pravděpodobné. Každopádně, tohle může dělat jen elektrikář, odborník s příslušným platným paragrafem vyhlášky 50. Chyba Vám může způsobit úraz elektrickým proudem nebo můžete přijít o život. Tímto se zříkám jakékoliv odpovědnosti za jakoukoliv újmu na zdraví nebo na životě, kterou si můžete způsobit jakoukoliv manipulací s Vaším kotlem. Prosím, neopravujte Váš kotel a s opravou Vašeho kotle se obraťte na servisní firmu.

Autor: Monika Balcarova
Datum: 03.11.2018 14:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128823
reakce na ...
Dobrý den jsem elektrikář mužů pracovat s vysokým napětím,desku mi pajeli elektronici v práci proto nechápu kde může být chyba vše proměnili,zkusím to tedy pro proměřit ještě jednou moc děkuji za odpověď.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 03.11.2018 17:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Dobrý dem
Můžete mi poslat tel. kontakt na Vás na
mám doma starší desku. Wolf

Autor: Monika Balcarova
Datum: 08.11.2018 11:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128823
reakce na ...
Mockrát děkuju všem už to mám v kupe byl to kondenzátor měl 80 f a nebyl ani nafoukly raději jsme vyměnili všechny tři. Ještě jednou děkuju

Autor: Monika Balcarova
Datum: 08.11.2018 11:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128823
reakce na ...
Ještě pro někoho s podobným problémem odešla zenerova dioda na měření byla dobrá a po pěti vteřinách pod proudem se zahrála a nepřipouštěla proud.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 05.11.2018 22:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Stykac urcite spina?:)

Autor: Marian Kubaska
Datum: 19.12.2017 10:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126792
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
K vsetkemu co bolo popisane v diskusii:
https://forum.tzb-info.cz/108312-protherm-rejnok-15kw

Chyba u mna vznikla "specenym" rele. Ako to laicky identifikovat/spojaznit

1) priznaky - kotol sa prehrieva pocas aktivneho HDO vo vypnutom stave

2) detekcia vadneho rele:

- ODPOJTE KOTOL OD NAPAJANIA V ISTICOVEJ SKRINI
-Zlozte kryt kotla (vysraubovat dve skrutky na spodku kotla v lavom a pravom rohu pri stene a "vyhaknut" plechovy kryt)
- zatlacenim havarijneho termostatu odblokovat kotol (biely gombik termostatu - v hornej casti kotla-zatlactu dole sraubovakom az zacujete zretelne cvaknutie
- k odporovej skusacke pripojte vodice podla obrazkov 1 a 2. V zopnutom okruhu svieti dioda - toto je indikacia chyby rele.
- na riadiacej doske sa nachadza 9 rele (v mojom pripade. 18kW. Pocet sa lisi od vykonu kotla), po 3 rele na jeden vykonostny stupen. Obrazky 3 a 4. Jeden vykonnostny stupen ma 3 spiraly napojene na 3 rozne fazy.
- skusackou otestujte odpor medzi vykonovymi vystupami jednotlivych rele.(vyznacene. zelenou farbou pre 1 rele na obr 3) Jedno s uzavretym okruhom bude indikovane svietenim diody. Toto je vadne. Funkcne rele su v rozopnutom stave.

3)Oprava chyby

- z vadneho rele odpojte spodny vodic (chce to trochu sily - nic viac) a zaizolujte paskou jeho volny kontakt.
- zalozte kryt, zapnite kotol

ZAVER - rele odchadzaju a budu odchadzat. V mojom pripade odislo prve rele prveho vykonnostneho stupna. 18kW kotol - je tu 9 spiral po 2 kW, cize uvedenym riesenim sa vykon kotla znizil na 16kW. Z pozorovania viem, ze este mozu odist 3 rele a vykon bude stale dostatocny. Cize pokial mate predimenzovany kotol (co sa javi v svetle tejto skutocnosti ako dobry napad) a nechce sa Vam babrat s vymenou rele - nie je nutne objednavat vymenu dosky za cca 140EUR, a radsej pockat, kym nevypadne kriticky pozet rele, alebo neodide nieco drahsie a potom investovat rovno do noveho kotla - cca 600EUR.

Ako bolo spomenute v diskusii - z tohto pohladu - oplati sa nastavit kotol tak, aby sa minimalizoval pocet spinani rele - cize aktivovat len tolko vykonostnych stupnov, kolko staci na tepelnu pohodu v dome a obetovat rychlost nabehu kurenia na zvolenu teplotu vody.

Autor: Pavel Kolínský
Datum: 01.01.2018 23:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126865
reakce na ...
žádné měření odporu, stačí fáztužka, kterou má snad každej..
spodní vodič vlevo vedle relé je přívod fáze, tj. stále živý, horní vede k topné spirále (živý má být jen při sepnutí), tedy

k bodu 2 (diagnostika) - při zapnutém HDO stačí stáhnout termostat na minimum, ať standardně nespíná, pak je spečené relé to, které má fázi i na horním vodiči
k bodu 3 (oprava) - namísto předchozí instrukce odpojit horní kablík (ten, co vede ke spirále) - nemusíš pak nic izolovat

Autor: jan halfar
Datum: 28.04.2017 23:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125174
reakce na ...
Jak změřím relé, abych zjistil, že je poškozené?
Pokud mi na kotli nesvítí hdo a jenom oranžový trojuhelník, tak mám asi špatné relé v kotli (hdo mam proklamované s N a hdo nesvítí)

Díky za info

Autor: Jiří Vomáčka
Datum: 16.12.2016 22:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123861
reakce na ...
Dobrý den.U 12kw mě "odešly" 2ks relé (48V)vlivem "odporoučení" dvou spirál v topných tělesech. Kotel (prozatím) měl jen jednu závadu za 5 roků, vyměnil jsem optočlen.Nyní dělám úpravu. Spínání topných těles bude provedeno přes SSR relé, na ochranu relé při "proražení topné spirály" jsem chtěl použít rychlé pojistky pro ochranu polovodičových zařízení, ale upustil jsem od této alternativy, protože jsou velmi drahé. Raději vyměnit SSR relé, vyjde to levněji a jsou dostupné i lacinější verze, jen koupit 25ampérové nebo výš na jednu spirálu.Některé obchody(třeba z Číny) napíšou 25A, ale triak je tam třeba jen 15A. To ale nevadí, jsou v pohodě po funkční stránce.Jen jak píšu,je lepší koupit (pokud to není originál firma) 2x ampéry navíc. Mám také ty lacinné "FOTEK-25A", ale nevím jestli jsou originál "FOTEK". Rozhodně to vyjde levněji, než originál relé"JQX-115F-Q". Jen je problém umístění do původního "kotle", já jsem to neřešil, protože mám kotel ve sklepě, tak mám vedle něj malý rozvaděč a vše, včetně elektroniky, měření teploty,bojleru bude tam. Přitom ale si myslím, nebo i tak jsem jen trochu "měřil" vnitřek " kotle a vlezlo by to tam, myslím ty SSR relé. Snesou 2kw i bez chladiče. Takže by to nemělo zabrat tolik místa,ale to je třeba "nějak si změřit", já to nepotřebuji.Ještě k ovládání SSR relé. Píše se , že pro sepnutí potřebují 3-32V DC(usměrněné napětí), pokud deska "ovládací deska kotle" je v pořádku, relé"topných těles"spínají použít malé"trafo", za něj usměrnění (třeba i starší typ JESAN pro domovní zvonek),ale aby to bylo "trafo", ne spínaný malý zdroj třeba k mobilu. Relé potřebuje "SSRrelé" 3-32V "stejnosměrné tzn.DC.Doporučuji raději od 8V a víc, ale tak do 12V, protože to relé obsahuje také stabilizátor ovládacího napětí a "topí"takže není třeba "zahřívat" SSR relé.Je to maličkost,ale ....K věci "těch 8V usměrněných"z trafa,nebo kolik máte voltů, mínus na na "tvrdo" na všechny SSR relé. Plus pol , připojit ,propojit na hlavní kontakty hlavního "relátka", prostě místo 230V , bude jen 8V, nebo kolik si zvolíte a budete tím spínat SSR relátka na které budou připojené topné tělesa. Rozdělítte si je podle zatížení fází.Ještě takový "detail", na "originál" desce plošných spojů je pro spínání relé topných spirál použitý IO(integrovaný obvod, kdo neví,nechci nikoho urazit, ale třeba si to čte i "ne elektrikář") L604C, který má(pokud si pamatuju) asi max 400ma a 70V, asi..Tak možná by ještě šlo snížit spínací napětí na vstupu z 48V(ono je tam skoro 50V) na třeba těch 8V(nebo do 20V) a napětí přímo použít pro SSR relé, prostě "relátka vyhodit" to by šlo. Zbytečně složitá elektronika, možná to "nachystali pro propojování více kotlů". Na závěr bych jen dodal, že pokud máte kotel co já, jen 12kw ,stačí jen 2ks časový spínač(stejně spíná na "EX"jedno a potom druhé těleso, ne po jedné spirále), 2ks stykač, samozřejmě nevratná tepelná pojistka,teploměr a vylepšit si to podle "sebe", já jsem trochu"experimentoval".Když jsem zjistil, jak "funguje"ta elektronika,tak je jasné,že u kotlů s nižším výkonem je dá se říct stejná ,jak u vyšších výkonů. Takže zaplatíme zbytečnou elektroniku, místo vyměnění "blbého" časového spínače" nebo stykače, místo "relátek tvářících se jako stykač" ale pro delší provoz jsou bez šance.Pokud bude š mít zájem, mám "servis manual" pro Rejnok.Napsal jsem jak umím(za chyby v textu se omlouvám) a jestli se to "dalo" nějak pochopit, tak Vám děkuji a přeji hezký den. Jiří

Autor: spa spa
Datum: 12.01.2017 22:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124389
reakce na ...
Dobry den
Ja mamkotol RAJA 9kw 2008 rok vydania,
ked ze som menil relatka, lebo boli zlepene mam jeden problem.
Zopne obe vyhrievacie telesa, ale vypina iba jedno.
Jedno vyhrievacie teleso aj ked odpoji cerpadlo a vypne termostat aj HDo ostane stale zopnute, teda az sa zopne bezpecnostny termostat , vtedy ho odpoji,
Druhe teleso funguje bez problemov.
Viete mi niekto poradit , ktory clen rozpaja relatka? ked vypne termostat?
Dakujem

Autor: spa spa
Datum: 21.01.2017 22:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124389
reakce na ...
Tak kotol uz ide
Kedze nie som elektrikar musel som trochu postudovat vlastne ako to myslel autor riadiacej dosky.
Relatka boli v poriadku , hlavna chyba je U4 L604C , je to asi po relatkach dalsie kazitko ,
teda oprava bola ta ,ze sa prehodilo zapojenie spinania spiral na vyvod 17 co riadi U2 4015, je tam moznost to prehadzat kedze tento clen riadi cas zopnutia na U4 ,
U4 riadi vlastne relatka, odchadza tam tranzistor a pri poskodeni ostava stale v spicke ,teda neodpoji relatka a spirala ostava nadalej zapojena , hreje
Inak autor dosky to mohol aj jednoduksie riesit a integrace osadit aby sa dali lahko vymenit, doska je vyslovene spravena na spotrebak co sa posere po zaruke kotla,

a este jedna vec trafo som doplnil tepelnou pistkou kedze ju nema , na to tiez autor dosky pozabudol,

Autor: Radek Němota
Datum: 04.02.2018 13:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127122
reakce na ...
Dobrý den
Mám z kotlem stejný problém kontrolky těles stálé svítí a tělesa topí.
Mám 12kw dvě tělesa.
Mohu vás prosím poprosit o přesnější detailní informace jak přepojit
Tělesa na jiné vývody rohu U4 jak popisujete?
Případně mohu vám zavolat? Me číslo jet 604443116 případně mail
Děkuji Němota Radek

Autor: Kamil Zachar
Datum: 07.03.2018 17:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127408
reakce na ...
dobrý den podobný problém jsem měl před 10ti lety když jsem kotel pořídil a po roce provozu zůstávali sepnutý relé těles tak jsem po tom pátral a na veletrhu mi jejich servisák řekl že začali kupovat relé z číny a ty nevydrží takový proudy při spínání a připečou se. a řekl mi že dříve používali relé FINDER tak jsem si je objednal někde na netu, jedno stálo asi 100 kč po přeletování jsem s kotlem neměl sebemenší problém a jak říkám už ho mám 11 let a vše OK

Autor: Radek Němota
Datum: 07.03.2018 22:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127122
reakce na ...
Dobrý den, již jsem to vyřešil, relé jsem nahradil za Solid-State-Relay-SSR-40A-DC-control-AC-ZG33-40DA a při zapojování se mi podařilo odpalit IO ULN2804A - Driver;darlington;500mA;50V;Kanály:8;DIP18, který jsem vyměnil a vše funguje OK. Se spínáním není zatím problém.

Autor: František Janíček
Datum: 29.02.2016 10:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122077
reakce na ...
Dobrý den já mám na rejnoku 15kw trochu jiný problém a to s čerpadlem jak je kotel nahřátý a teplota klesá pomalu tak se mi čerpadlo vypne a už nezapne protože kotel nahřátý a radiatory studené.Může mi někdo poradit co stím aby čerpadlo běželo dýl.

Autor: Petr Foto
Datum: 13.01.2016 18:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121589
reakce na ...
Dobrý den. Mohu poprosit o radu jak u kotle Protherm Rejnok 15kw funguje spínání II a III stupně? Kotel topí na první stupeň a když zmáčknu tlačítko II, nebo III, tak se nerozsvítí příslušná LED. Napětí 12V a 48V tam je. Předem díky za jakoukoli radu.

Autor: Pavel Konovalenko
Datum: 13.01.2016 21:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121593
reakce na ...
Dobrý den, no pokud vím tak pokud zapnete všechny tři tak se budou spínat postupně od prvního po třetí v intervalu cca 5sec. pokud ne tak nevím. Mám momentálně také problém na desce.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 13.01.2016 23:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
prekontrolujte zda nejsou slepeny rele na desce

Autor: Petr Foto
Datum: 14.01.2016 12:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121589
reakce na ...
Pokud budou slepená relé, tak se ani nerozsvítí LED příslušného stupně?

Autor: Ondřej jjj
Datum: 14.01.2016 16:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Buď a nebo to jde jak je konektor někam dal do desky, tedy bych i odmeril stýkat zda se zapina

Autor: Petr Studeník
Datum: 23.01.2016 16:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102731
reakce na ...
dobry den,mam elektrokotel protherm rejnok 12kw,po zapnuti sviti jen zelena led kontrolka,nad ni cervene led 1,2,3 stupne nesviti.Cim by to mohlo byt?nad budikem pod odkrytovani. a cernou zatkou je zrejme havarijni termostat,nevim jestli ten bily cudlik mam byt vodorovne se zaviten,nebo schovany,po zmacknuti,nezustane dole.

Autor: Jan Romanovsky
Datum: 23.01.2016 18:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112712
reakce na ...
Dobry den, pokud nesviti oranzova kontrolka poruchy, tak bych to tipoval na to, ze nespina ovladani hodin nebo externi termostat pokud mate

Autor: Jan Romanovsky
Datum: 23.01.2016 18:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112712
reakce na ...
Dobry den, pokud nesviti oranzova kontrolka poruchy, tak bych to tipoval na to, ze nespina ovladani hodin nebo externi termostat pokud mate

Autor: Jan Romanovsky
Datum: 23.01.2016 18:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112712
reakce na ...
Dobry den, pokud nesviti oranzova kontrolka poruchy, tak bych to tipoval na to, ze nespina ovladani hodin nebo externi termostat pokud mate

Autor: Petr Studeník
Datum: 23.01.2016 22:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102731
reakce na ...
kontrolka nesviti,ale co jsem se dival na schema,tak elmer s hdo spina uvnitr kotle stykac hdo,bohuzel jsem koupil barak s timto kotlem a elmer s hdo byl demontovan puvodnim majitelem-daly mu jednosazbovy a zbyly jen privody 3f do kotle-funkcni,tak drat z hdo jiz neni funkcni,takze staci dat klemu z nektere privodni faze privodu na civku vnitrniho stykace hdo a melo by to fungovat,jestli se nepletu,protoze mi je divne ze prave sviti jen kotrolka siloviny,zadna porucha a nic se nedeje.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 24.01.2016 20:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Spojte klemou svorku na kotli "HDO" a "N" a měla by se rozsvítit

zobrazuji 1 - 30 z 182   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.