Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kondenzace vody (rosení) mezi oknem a okenním rámem

Autor: Rada Petr
Datum: 30.12.2008 08:55

Dobrý den,

rád bych Vás poprosil o radu. Nejdříve však popíšu situaci. Bydlime v RD. Radiatory pod eurookny profil 88cm. Teplota v mistonestech cca 19 - 21C. Vlhkost nevim - snazime se vetrat pravidelne a intenzive, avsak vznika nasledujici problem.

A) U vsech oken dochazi ke kondenzaci vody mezi oknem a okenním rámem, pro upřesnění, když otevřu okno je orošení na horní straně za těsněním okna a na vnitřní straně rámu.Jsou zřetelně vidět kapky vody, které pak narušují lak jak vlastního okna tak rámu...

B) U všech oken dochází ke kondenzaci na skle (strana do místnosti) na spodní strane.

Za jakoukoli radu budu vděčen

Děkuji

Rada Petr

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 451 - 480 z 501   starší >>
Datum: 07.01.2009 00:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pokud by bylo pouzite kvalitni silikonove tesneni,tak by to zhorsovat nemelo.

Autor: Petr Pěnička
Datum: 07.01.2009 13:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
To je ono. Právě že u mě použité těsnění vypadá jako PVC. V chladnu znatelně tuhne.

Autor: petr kocina
Datum: 07.01.2009 14:35 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
v mem pripade netuhne a zachovava si stejne vlastnosti jako kdyby bylo parne leto.
silikonove tesneni je drazsi.treba chtel dodavatel na vas usetrit.
nevim - musite posoudit sam.
kazdopadne mam tesneni trvale pruzne.

Autor: Jitka Vodičková
Datum: 08.01.2009 09:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vyzkoušejte přípravek /název neznám/, kterým mají majitelé aut v zimním období natřít všechna prýžová těsnění, aby byla pružná a nedocházelo k zatvrdnutí těsnícího materiálu. Na bytových oknech jsem to nezkoušela, ale u aut to pomáhá.

Autor: Helena Kollárová
Datum: 09.01.2009 11:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den. Prohlédla jsem si fotografie. Je to hrozné.
Okna máme dávaná na 2x - 2006 a 2007, obdobné středové silikonové těsnění.
Dnes ráno bylo -13. Nejhůře dopadlo trojdílné okno, kde je XPS přetažený přes rám, zatepleno i pod parapetem,osazené v ytongu 37,5, obrácené na jih, v místnosti 18 stupňů - námraza ve spodní části, silný kondenzát ve vrchní části, za těsněním. Dvoudílné okno nezapravené z venku - také obdobný obrázek o něco nižší intenzita. Trojdílné okno-výměna po kastlovém, zatím s venku nezatepleno, dokonce po bocích místy vidět pěna, obyčejná cihlová zeď v síni s kytkama, teplota 16 stupňů, obráceno na jih - žádná námraza,trochu orosená z vnitřní strany a mezi těsněním u styku dvou křídel. 20 let stará zateplená okna - vně sklo 4-12-4, pak jednoduché sklo, utěsněno trubičkovým silikonovým těsněním na vnitřní straně rámu - suché,žádný kondenzát.
To vše mě vede k tomu, že se u nás bude jednat opravdu o netěsnost. Zkuste dát reklamaci ještě jednou, odvolejte se na tu předchozí a trvejte na odpovědi. Dali Vám písemnou odpověď, pokud reklamaci zamítli?
Jak to vlastně nakonec dopadlo?

Datum: 05.01.2009 10:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6
Dobrý den,
řešíme podobný problém. Okna 68mm, sklo4-18-4, zevnitř se nerosí, ale mezi rámy se tvoří kondenzát již u venkovní teploty -2 , při teplotě -7 namrzá. v místnosti je teplota 18-20 stupňů.
Minulý rok jsem okna reklamovala, dotáhli okna na maximum k rámu, ale situace se letos opakuje.
Jinak nám vytekla smůla z rámů na cca 20 cm , tak jsem nemohli dodělat fasádu, na reklamaci mi neodpověděli. Malé okno nám neuznali, že se po kastlovém okně okno přesně zaměřit nedá - je o 10 cm menší než otvor, na jiném okně máme parapet o 13 cm delší - ten se prý podle velikosti okna neměří a když se mi to nelíbilo měla jsem si říci hned, nadpraží je zapraveno EPS bez perlinky a stěrky, tak se prolamuje - prý není žádná norma, která by při zapravení zevnitř předepisovala vytvořit tuhé ostění a použít na EPS perlinku, dále zalomené ostění je v šířce cca 6 cm vypěněno. Také sloupek je špatně opracovaný aj.
Přivítám Vaše názory.

Datum: 05.01.2009 12:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
je to docela sila.okna se mi taky rosi,ale mam tu vlhkost od 70-75%.
tohle vsak na ramu v zadnem pripade nemam.to snad musite mit vysokou vlhkost,otevrenou mikroventilaci a jeste podtlak v dome ne?
proc vam ty okna tak blbe zamerily vcetne dveri?

Autor: hetzer hetzer
Datum: 05.01.2009 13:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
tak to je masakr. okna se po kastlovych zamerit presne daji, me tak zamerovali vsechny.

Datum: 05.01.2009 23:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
no prave a tomu se divim.na roseni by stejne nemely vliv,ale uz jen ta fuserska prace :-(
nekdy me ty lidi udivuji,ze nejsou schopny si vse zjistit dopredu.

Datum: 06.01.2009 09:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
A to mi ještě říkali na co si stěžuji, že mám to nejteplejší ostění jaké může být. Nabídli zapravení, všude dají EPS. Když jsem si představila styl jejich zapravení, který dodnes marně reklamujeme, že přilepí EPS pěnou, přejedou to tence jednovrstevnou omítkou bez perlinky a stěrky, tak mi šance, že proletíme ven přes ostění i s oknem přišla dosti reálná. Nakonec se rozhodli alespoň otvor dozdít, jenže si nezměřili velikost dozdívky a přinesli jen 4 cm ytong. Ostatní nechali na nás. Jedna z "nejhezčích" vět byla, že mi přece nebudou zadarmo opravovat barák.
Reklamaci mi pomohl zpracovat pán oprávněný vykonávat stavební dozor, dokonce jsem tu měla dva.
Výron pryskyřice byl šok - měli jsme 2 dvě patra lešení a ve chvíli, kdy se měly nalepovat APU lišty, jsme zjistili, že je není kam nalepit a musíme reklamovat okno. Nikdo zatím na reklamaci nereagoval a my jsme práce museli přerušit. Máte někdo zkušenosti výronem pryskyřice?
Jinak rámy chodím vytírat 2x-3x za den. Výrobce nás navštívil, ale odpověď nemáme.
Po půl roce jsem si všimla, že je rez na spojovacích prvcích kování, ale v tomto okně voda nekondenzuje. Co u Vás?

Datum: 06.01.2009 11:34 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
tyhle problemy rozhodne nemam.vidim to prvne.
pri techto mrazech se mi stava,ze mi voda kondenzuje na spodnim ramu.pri my vlhkosti se tomu ani nedivim.
taky spodni cast ramu neni z venkovni strany tak mohutne zaizolovana jako zbytek.neslo to kvuli okapům.

Autor: svaton tesko.cz
Datum: 08.01.2009 09:35 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
tohle je ten nejstarsi profil okna co se snad vyrabel a domnivam se ze do bytovych staveb se jiz nesmi nejakou dobu montovat system s jednoduchym tesnenim. Ja osobne ho teda mam taky ale mam okna uz osm let. doplnil jsem je o druhe tesneni
a je to znat.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 06.01.2009 09:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den. Souhlasím, že je to masakr. Vyměňoval jsem staré
kastláky a při měření jsem byl přítomen - všechno bylo OK. Při
vybourání kastláků, těsně před montáží nových plastových oken,
jsme všichni udiveně zírali na horní monolitický překlad, který přesně v místě, kde se mělo usadit nové okno měl schodek cca 8 cm. Z venkovní strany se okno přirazilo do stávající
fasády naprosto dokonale a přesně. Vnitřní špalety jsme zapravili maltou a horní překlad jsme museli dodělat z EPS ( přetaženo perlinkou až na stěnu ke stropu, včetně použití Al rohové lišty ). Proč se voda sráží na rámech a ne na sklech
je taková malá záhada. Pravděpodobně povrchová teplota rámů z vnitřní strany je nižší než povrchová teplota vnitřního skla
a samozřejmě,než povrchová teplota obvodových stěn. Toto se dá jednoduše změřit kontaktním teploměrem. Pokud mám pravdu, tak
asi dřevo, které bylo použito na výrobu rámů bylo mokré a jeho
izolační vlastnosti byly zhoršené. Další možný důvod,který mě napadá - kolik těsnění má uvedená konstrukce ? Pokud jenom
jedno, jsem přesvědčen, že zde je zakopaný pes.
Zvýšená, nebo dokonce nadměrná vlhkost vnitřního prostředí v tomto případě asi nemůže mít vliv na skutečnost, že vodní páry
kondenzují pouze na okenních rámech.
Je jasné, že se nejdříve musí zjistit skutečně objektivní důvody, proč k uvedenému jevu dochází a pak teprve je možno
hledat řešení, jak to odstranit.
Nevím jak byt vytápíte, ale jsem přesvědčen , že radiátor ÚT
s tepelným spádem 90/70 umístěným pod každým oknem, by Váš
problém asi odstranil.
S pozravem Laďa.

Datum: 06.01.2009 10:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Radiátory jsou pod okny. Jedná se o nadstavbu z ytongu 37,5,na sever a východ ještě zatepleno 8 EPS, a to spíše, aby se zateplila cihlová čáat pod nadstavbou. Místnost se rychle vyhřeje a teplo drží. Radiátory by se rychle uzavřely. Problémy s vlhkostí jsem nepozorovala, to spíše v kuchyni či koupelně, ale tam jsme naštěstí nová okna nedávali,ale nechali dvojitá okna jen zateplit + silikonové těsnění a je to bez kondenzátu, to se musí už hodně vařit a péct, aby se orosila skla. Děkuji za odpověďi.

Datum: 06.01.2009 11:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den.Pravděpodobně je příčina v oknech. Kolik těsnění mají
Vaše okna ? Vemte si něco rovného a zjistěte,zda rámy oken a rámy okeních křídel jsou rovné a jak přiléhá tesnění. Nenapadá
mě, jak by se dalo zjistit jak jsou okna těsná, ale logiga věci
mě říká, že pouze vzdušná vlkost byť i pomalu proudící kolem rámů může na těchto rámech kondenzovat. Další možnost je , že
na uvedených fotkách se kapky vody utvořily pouze na horních částech rámů a na ostatní plochu přitekly. Potom by byl problém v horních partiích oken a tam bych to hledal.
S pozdravem Laďa.

Datum: 06.01.2009 11:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nenapadá
mě, jak by se dalo zjistit jak jsou okna těsná - da se to zjistit treba dymem z vonne tycinky co zbyly po vanocich.timto zpusobem jsem si zjistoval tesnost oken.pri pretlaku,podtlaku a rovnotlaku domu.

Datum: 06.01.2009 11:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Máme jedno těsnění. Budu znovu kontaktovat výrobce.

Datum: 06.01.2009 11:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
tak to bude asi kamen urazu.

Autor: hetzer hetzer
Datum: 06.01.2009 13:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jedno tesneni je naprosto nedostatecne

Autor: Jiri holub
Datum: 06.01.2009 14:55 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
no ono dvě těsnění a větrací+odvodňovací otvory se vlastně = skoro jedno těsnění-toť realita.

ten polyš okolo rámu snižuje prohřívání rámu, dále možná chybí ty větrací dírky, které paradoxně asi trošku pomůžou i zazlobí.

Datum: 07.01.2009 00:20 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
potom je tedy moc zajimave,ze ja s tim problemy nemam .predpokladam,ze mam v dome podstatne vetsi vlhkost.
mam ale smrkove drevo na borovicove jsem byl upozornen,ze by mohla vytekat pryskyrice.

Autor: Jiri holub
Datum: 07.01.2009 09:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
u vás nevím jak to přesně je "jak vlastně do baráků proudí vzduch" jestli dovnitř nebo ven, dále neznám dřevěné okna, dále i myslím, že obecně dřevo je velmi specifický matroš.
např. si pokládám prosté otázky: proč roste dřevo v lese a proč nezmrzne, jak dýchá dřevo po směru vláken a kolmo na vlákna, které dřevo použijete(viz některé palety z jižních částech evropy), atd hotová vědecká práce, které by se slušela nějaká pivni seance s nějakým lesníkem.

Datum: 07.01.2009 12:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ta seance by nebyla spatna :-)))
mel jsem moznost se taky rozhodnout pro borovici (chel jsem borovici cca o 15% drazsi) ci smrk.jenze vyrobce by mi nezarucil,ze by se nevyskytl problem s pryskyrici.upozornoval me na to ze se to muze vyskytnout.
radeji jsem sel do smrku.
obecne je borovice podstatne smolnatejsi nez smrk.

Autor: Pavel Kříž
Datum: 06.01.2009 15:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Můj názor je, že těsnění nedoléhá zcela k rámu okna nebo jen velmi slabě, dochází k provětrávání ( dole studený vzduch vstupuje do interiéru a nahoře teply vystupuje ven. Proto ke kondenzaci dochází jen v horní polovině.

Autor: Pavel Kříž
Datum: 06.01.2009 15:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Teď mně napadlo, jestli je dobře seřízené kování a dotáhne dostatečně okno do rámu.....

Datum: 07.01.2009 00:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
to si myslim taky.spis nedoleha vubec :-(

Datum: 07.01.2009 08:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Reklamace proběhla již v minulé zimě. Technici od výrobce dotáhli křídla k rámu na maximum, a seřídili si okna i balkónové dveře sami,ne ona specializovaná firma na prodej a montáž oken. Zaslala jsem jim foto, co to dělá nyní a jsem zvědavá na jejich reakci. Dvoudílné okno není z venku dodělané a to díky tomu výronu smůly, trojdílné a balkónové dveře byly dokončené již minulou zimu . U balkónovych dveří je mokro spíše v horní části, trojdílné je na tom nejhůř.

Datum: 06.01.2009 11:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
mam dvojite tesneni vsude.

Datum: 07.01.2009 18:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den .Než se dopátráme, co je skutečnou příčinou Vašeho
problému, je potřeba zjistit teplotu stěny, teplotu rámu, teplotu vnitřního skla,materiál ze kterého je těsnění,pružnost
uvedeného těsnění a rovinnost rámů i křídel( stačí lehce zavřít
okno bez aretace a pohledem zjistit, zda je mezera mezi rámem
a křídlem stejnoměrná, či ne ),dokonale prohlédnout těsnění a zjistit, zda se při tlaku nějak divně nedeformuje.
Možná pro začátek - pro zúžení možných příčin dokonale přelepte
celou spáru obyčejnou malířskou páskou tak, aby se zcela zabránilo jakémukoliv proudění vzduchu mezi křídlem a rámem.
Pro prvotní poznatky stačí na jednom okně.Na výsledek netrpělivě čekáme asi všichni.
S pozdravem Laďa.

Autor: nechci uvadet
Datum: 07.01.2009 18:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
je pravda že stěna u rámu je studena a srazí se to i dole na rámu,myslel jsem že bych rám navrtal a vyfoukl montažní penou,tím bych mohl lepe izolovat rám ,co vy na to??

<< novější   zobrazuji 451 - 480 z 501   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama