Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Meze růstu a jejich dezinterpretace

Autor článku: Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.
Plné znění článku: Meze růstu a jejich dezinterpretace
Anotace článku: Klíčová sdělení publikace Meze růstu jsou často dezinterpretována. Například vstupní předpoklady modelu World3 jsou vydávány za prognózy. Z modelových scénářů jsou vybírány jen některé, a ty jsou pak označovány za předpovědi katastrofy.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Meze Růstu kde ? Bronislav Bechník01.03.2014 08:49
Meze Růstu kde ? Josef Zapletal28.02.2014 23:50
Re: Názor na publikaci Meze růstuBronislav Bechník21.02.2014 17:54
Názor na publikaci Meze růstuMilan Bechyně21.02.2014 10:46
PodstataVladimír Křen18.02.2014 06:59

Příspěvky
Předmět: Meze Růstu kde ?
Autor: Josef Zapletal
Datum: 28.02.2014 23:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Meze růstu , tak jak byly interpretovány jednou politickou skupinou tvz. Římským klubem nejsou popisem objektivní reality, ale politické ideologie ekvivalentní se zelenou nebo socialisticko-komunistickou ideologií. Cílem těchto tzv. společenských ideologií je možnost řízení životů lidí na základě nějakého dogmatu. Fakticky všechny tyto ideologie přitahují stejný typ lidí. Co si přejí svojí pravdu vnutit ostatním a donutit je se chovat podle jimi stavovaných pravidel splňující nějaký domnělý cíl. Protikladem těmto představám je svobodná společnost, se státem , který neslouží k ovládání lidí , ale jako servisní organizace , která zajišťuje potřeby občanů , které si nemohou zajistit sami. Vývoj se řídí spontálně na základě demokratické svobodné volby.

Autoři Římského klubu v zásadě nepochopili to základní. Žádné zdroje z principu neexistují. To člověk vytváří zdroje a to svým poznáním. Pokud to stoupá rychleji než spotřeba nejsou zdroje vyčerpatelné. To je právě ten důvod , proč máme nejvíce zdrojů v historii lidstva.

Mnozí lidé si myslí, že lidstvo je závislé na ropě nebo uhlí. Není tomu tak. Lidé nejsou z principu závislí na nějakém typu zdroje lidé jen využívají ty aktuálně nejlevnější zdroje co mají k dispozici. Například Česká republika by se obešla zcela bez uhlí , ropy a jen s cca 1/2 spotřeby zemního plynu než je dnešní spotřeba a to se současnými technologiemi. Páteří energetiky by se staly jaderné el. celorepubliková soustava horkovodů a tepelná čerpadla. Auta - plung- in hybridy by jezdila na zemní plyn. Pokles emisí CO2 by byl o 90%.

Předmět: Re: Meze Růstu kde ?
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 01.03.2014 08:49 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Kdybyste četl Meze růstu, nebo dokonce znal názory Římského klubu, nejspíš byste takovýto příspěvek vůbec nenapsal.

V době, kdy je více PR agentur než novinářů, se lze sotva domnívat, že názory veřejnosti nejsou ovlivněny těmi, kdo mají více peněz. Důsledkem je, že "demokratická" rozhodnutí vycházejí z chybných předpokladů. Například z dezinterpretací, na které jsem se v článku snažil upozornit.

Existuje řada příkladů, které ukazují, že volba nejlevnějšího řešení pro následujících X roků může vést k neřešitelným problémům za X+Y roků.
Jeden z příkladů je právě ropa. Dnes je elektřina z fotovoltaických panelů několikanásobně levnější, než energie z ropy (viz https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/10291-fotovoltaika-jako-nahrada-biopaliv-v-doprave ).

Problém je, že my jsme si v předchozích letech vypracovali totální závislost na ropě, takže momentálně vůbec neumíme využívat několikanásobně levnější alternativu. Ono se to změní, ale bude to drahé a bude to chvíli trvat.
V mezidobí lze očekávat zmatek, kdy každý bude vykřikovat, že právě on zná řešení (https://energetika.tzb-info.cz/energeticka-politika/6600-energie-penize-a-velka-transformace ).

Ve skutečnosti jsou všechno jen sázky (https://energetika.tzb-info.cz/energeticka-politika/8384-budoucnost-energetiky ), přičemž teprve čas ukáže, která se prosadí. Troufnu si odhadovat, že to bude bez ohledu na "demokratická" rozhodnutí námi "svobodně" zvolených zástupců.

Předmět: Názor na publikaci Meze růstu
Autor: Milan Bechyně
Datum: 21.02.2014 10:46 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100004
reakce na ...
Zcela odlišný názor než má autor i recenzent vyjádřil Prof. Ing. Pavel Noskievič, CSc. ve svém Energetickém zamyšlení ( https://energetika.tzb-info.cz/10504-energeticke-zamysleni-2 ) publikovaném na TZB-info 27.10.2013.

Předmět: Re: Názor na publikaci Meze růstu
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 21.02.2014 17:54 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Prof. Noskievič se v hodnocení Mezí růstu dopustil právě těch chyb, na které jsem se tímto článkem snažil upozornit.

Kromě toho v případě břidlicového plynu sílí názory, že se jedná o bublinu, která v dohledné době splaskne.
The New York Times:
http://www.nytimes.com/2011/06/26/us/26gas.html?pagewanted=all&_r=0
http://www.nytimes.com/2011/06/27/us/27gas.html
Bloomberg:
http://www.bloomberg.com/news/2012-01-09/shale-bubble-inflates-on-near-record-prices-for-untested-fields.html

Předmět: Podstata
Autor: Vladimír Křen
Datum: 18.02.2014 06:59 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Proč nejít k podstatě věci?
1) celá ekonomika je založená na růstu spotřeby, proč nezměnit záruční dobu z 2 let na 4 roky?
2) vyrábí na našem území více energie než se spotřebuje, proč bilance nemůže být v denním průběhu nulová?
3) proč není na burze cena el. energie z OZE včetně podpory?
To jsou základní otázky na které stále nikdo neodpovídá přitom jsou skoro okamžitě řešitelné. Opravdu je nutno začít v základech.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama