Vytapeni rodinneho domu, TZ 6,4kWDobry den,
rad bych slysel par nezavislych nazoru ohledne vytapeni novostavby rodinneho domku.
Projekt je ve fazi hotove hrube stavby. Zastavena plocha je 9,5 x 12 m, prizemi + podkrovi. Obvodove zdi jsou 30cm Porotherm + 10 EPS. V projektu jsou tepelne ztraty vypocteny na 6,4 kW. V prizemi bylo ovsem oproti projektu mirne zvysena prosklena plocha, takze ztraty mohou byt vyssi.
V prizemi bude podlahove topeni, v podkrovi radiatory. Puvodne bylo v projektu pocitano s klasickym plynovym kotlem s vestavenym zasobnikem na TUV. Nejen kvuli nedavne situaci jsme nicmene zacali uvazovat i nad moznymi alternativami. Tepelne cerpadlo jsme po delsich diskusich zavrhli - zda se nam v nasem pripade financne nenavratne. Kvuli podlahovemu topeni jsme zacali uvazovat nad kondenzacnim plynovym kotlem s externim zasobnikem na TUV. Velmi vazne uvazujeme i nad moznosti vytapeni pouze elektrinou (elektrokotel + boiler na TUV). Abych nezapomnel, v prizemi budou krbova kamna, ale spis jen na obcasne zatopeni.
Pro plyn hovori hlavne jeho dostupnost a take naklady vypoctene na zdejsich strankach.
Pro elektrinu zase jednoduchost, pocatecni nizke naklady, levnejsi elektrina pro ostatni spotrebu domacnosti.
Snazil jsem se porovnat naklady na vytapeni a pripravu TUV na techto strankach (vysla mi spotreba 18,6 MWh/rok, 13,1 vytapeni, 5,5 ohrev TUV). Naklady na plyn pak vychazeji asi 27500,-, elektrina necelych 51000,-). Z diskusi na tomto serveru mam vsak pocit, ze naklady na vytapeni elektrinou jsou zrejme velmi nadhodnocene.
Zajimaly by me tedy realne zkusenosti s vytapenim podobneho domu. Diky.