Teplotní namáhání nosné konstrukce u vnitřního zateplení

Reklama
TD Tomas Dolezal @tomas.dolezal před 15 roky04.02.2009 00:58:00
Teplotní namáhání nosné konstrukce u vnitřního zateplení

Připravujeme stavbu bungalovu s plochou střechou, kvádr 20 x 7.4 m x 4 m, dlouhá strana přímo na jih. Dispozice je už jasná, teď řeším typ vnější nosné konstrukce.

Izolace bude určitě vnitřní, základ bude vlastně prostý box postavený z 20cm plechem opláštěných polyuretanových sendvičových panelů ze kterých se stavějí mrazírny, takže to bude taková velká lednička s min. U = 0.11.
Strop bude mít samozřejmě větší izolaci, tam půjdu někam na U= 0.07

A teď řeším dilema:

a)
Buď tu "ledničku" vestavím do nosné konstrukce tvořené dřevěnými trámy a mezi které a přes ně (zvenčí) přijde ještě izolace z minerální vlny do roštu a provětrávaná fasáda - kombinace Cetris (cembonit) a fasádní palubky,
To celé by stálo na základovém dřevěném rámu na 24 patkách - pilotách

nebo

b)
budu trochu méně extravagantní a nejdříve udělám klasickou desku, pak obvodové zdi z betonových skořepinových tvárnic 20 cm a na střechu položím spirol nebo partek panely a na to zelenou střechu. Do téhle betonové krabice pak postavím tu svoji "ledničku"

Parozábrany není vzhledem k typu mého vnitřního izolačního boxu třeba řešit, fakticky se jedná o stoprocentně vzducho a parotěsnou termosku. Řízené větrání je samozřejmost



Ta druhá kontrukce je poněkud tradičnější ale vyvolává jednu základní otázku:
Jak budou ty BST po delší době reagovat a snášet periodické zámrzné cykly ?

Hlavně se bojím té jižní stěny. Přes den se zahřeje od slunce, nějaká voda / pára v materiálu určitě je a při změnách teploty bude různě difundovat. V noci to zase zkondenzuje a zmrzne. Výrobci sice tvrdí že jsou BST mrazuvzdorné, ale už jsem taky četl údaje garantující jen 50 cyklů, případně tresk uvádí nějaké číslo 0.94 jako mrazuvzdornost což nevím co znamená.


Obě kontrukce jsou sice úplně difuzně otevřené a trošky zmrzlé páry v minerální vatě nebo vysušeném dřevě se není třeba bát. Ale u toho betonu si nejsem tak jistý ...


Nemáte prosím někdo představu jestli to ta BST stěna jen s tenkou stěrkou má šanci dlouhodobě vydržet ?


Díky

Tomáš Doležal

P.S.
Pan Šulc se mne v diskuzi "okna" ptal na můj projekt, tak k tomu popisu výše přidávám ještě nějaké obrázky

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

55 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.