Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Biomasa a bioplyn ve fázi II. - období podotační

Autor článku: Ing. Vladimír Stupavský, redakce
Plné znění článku: Biomasa a bioplyn ve fázi II. - období podotační
Anotace článku: Na programu konference byl přehled legislativních novinek v bioenergetice v roce 2014 a konkrétní témata jako hledání skutečných majitelů fotovoltaických elektráren, zastavení výstavby bioplynových stanic, popis hlavních trhů s peletami, budoucnost cíleně pěstované biomasy.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (6): SpoluspalováníVladimír Křen03.03.2014 07:41
Re (5): SpoluspalováníRadim Polášek01.03.2014 08:49
Re (4): SpoluspalováníVladimír Křen26.02.2014 11:55
Re (3): SpoluspalováníVladimír Stupavský26.02.2014 09:06
Re (2): SpoluspalováníVladimír Křen26.02.2014 06:09
Re: SpoluspalováníVladimír Stupavský25.02.2014 15:58
SpoluspalováníVladimír Křen25.02.2014 06:24

Příspěvky
Předmět: Spoluspalování
Autor: Vladimír Křen
Datum: 25.02.2014 06:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
To znamená že je ukončena podpora spoluspalování biomasy ve velkých kotlích?

Předmět: Re: Spoluspalování
Autor: Vladimír Stupavský
Datum: 25.02.2014 15:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115315
reakce na ...
To víte, že to tam zůstalo. Pro stávající výrobny to ani nejde zrušit, to by bylo retroaktivní opatření.

Předmět: Re (2): Spoluspalování
Autor: Vladimír Křen
Datum: 26.02.2014 06:09 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Tak že biomasa se pro podporu bude stále dovážet mokrá (váha), podpora nebude za vyrobenou kWh ale za váhu. Každý spalovací zdroj si vyhodnocuje měrnou spotřebu paliva a když dává do kotle mokrou biomasu je její přínos velmi pochybný. Může se stát že místo aby klesla spotřeba základního paliva toto ještě stoupne pro energetickou náročnost vlastního sušení. To je prostě tunel jako hrom.
Sice je pravda že není možno měnit základní podmínky pro dotace zpětně. Je však možno limitovat topný výkon zařízení při překročení emisních limitů. Tady má naše legislativa celkem volné pole působnosti. Když je kotel na uhlí nemůže být provozován s vyšími emisními hodnotami. Při zvýšení emisí dojde nikoliv k snížení výkonu ale k zaplacení nějaké pokuty a jede se dá. Žádné tepelné zařízení nemá emise jako vstupní signál do regulačního procesu.

Předmět: Re (3): Spoluspalování
Autor: Vladimír Stupavský
Datum: 26.02.2014 09:06 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115315
reakce na ...
Nene, takhle to nefunguje (alespoň u většiny). Když přijede auto se štěpkou, funguje přejímka (někdy i nezávislým subjektem), která měří a vyhodnocuje analyzátorem vlhkosti stav biomasy a platí se za dodané teoretické GJ v palivu. Také se posílá zpět příliš znečištěná biomasa (hlína, kameny). Měření provádějí skoro všude a na každé auto, někde to dělají namátkově.

Předmět: Re (4): Spoluspalování
Autor: Vladimír Křen
Datum: 26.02.2014 11:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
OK. Jak je vyhodnocen přínos použití biomasy? Pokud je kotel konstruován pro energetické hnědé uhlí je použití biomasy vždy problémové vzhledem k emisním parametrům. Zde postrádám přímou vazbu na regulační systém spalovacího procesu.

Předmět: Re (5): Spoluspalování
Autor: Radim Polášek
Datum: 01.03.2014 08:49 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Ono je třeba problém znát, pokud chci trochu diskutovat k věci.
Například energetika v podstatě nezná žádné energetické hnědé nebo černé uhlí. Energetika zná pouze konkrétní uhlí z konkrétní sloje, protože každý důl či sloj dává uhlí specifických vlastností. Které se od sebe někdy dost liší. Případně maximálně zná obchodní směsi uhlí, kde jsou uhlí z různých zdrojů namíchány tak, aby bylo pro například nějaké spalovací zařízení optimální. Buď z hlediska kvality spalování anebo v horším případě z hlediska výsledné ceny.
Příměs biomasy do uhlí se dá posuzovat z různých hledisek. Například vápník a hlavně draslík z biomasy má příznivý vliv na celkové emise síry, takže příměs biomasy do uhlí tak šetří další stoprocentně neobnovitelnou surovinu - vápenec na odsiřování. Na druhé straně se ten příznivý vliv dá napadnout tím, že tyto a jiné biogenní prvky z biomasy tak jsou nenávratně ztraceny, protože se uloží v popelu z této uhelné směsi na skládku. Případně draslík a další rozpustnější prvky zvyšují vyluhovatelnost těchto skládkovaných popelů a tím znečištění odpadních vod produkovaných skládkou, které je třeba nějak likvidovat.
Ale zas na druhé straně potom nevadí, pokud se jako příměs použije kontaminovaná biomasa třeba těžkými kovy nebo chlórem třeba z posypových solí z okolí silnic, který potom při spalování iniciuje vznik dioxinů.
Otázka je taky, jak příměs biomasy ovlivní spalovací proces například z hlediska odstraňování popela z zařízení. Obecně hlavně draslík snižuje tavitelnost popela. Pokud se tedy v zařízení popel z paliva odstraňuje ve formě pevné látky, může se stát, že příměs biomasy zvýší tavitelnost popela a následně napékání popela na rošty a na další zařízení, což minimálně zvýší frekvenci technologických odstávek. Nebo dokonce způsobí nemožnost použít v konkrétním spalovacím zařízení přídavek biomasy, dokud nebude tavitelnost popela korigována přídavkem jiného druhu uhlí s vyšší tavitelbnotí popela. Zase to uhlí může být třeba s velmi malou výhřevností, tudíž jinak z technických, ekologických nebo ekonomických důvodů by bylo toto uhlí samotné k spalování třeba prakticky nepoužitelné.
Pokud se z zařízení odstraňuje popel ve formě taveniny, tam potom přídavek biomasy má jednoznačně kladný vliv, protože sníží snadnost tavení popela nebo umožní použít třeba levnější uhlí s hůř tavitelným popelem.....
atd....

Předmět: Re (6): Spoluspalování
Autor: Vladimír Křen
Datum: 03.03.2014 07:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Zajímavý příspěvek. Co když rozvedete odpověď na otázku jak je vyhodnocován přínos biomasy jestliže do spalovacího procesu vstupuje s různým stupněm vlhkosti. Pokud bude velikost podpory dána skutečným energetickým přínosem je vše OK. Jedná se hlavně o práškové kotle které spoluspalují štěpku.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama