Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Malá fotovoltaická elektrárna - legislativa a zkušenosti

Autor: Pavel Fitz
Datum: 03.04.2009 23:29

Doposud jsem se setkal s různými výklady legislativy kolem příjmů z FVE. Všude se mluví o tom, že příjmy z FVE jsou osvobozeny od daně z příjmu prvních 5 + 1 rok od zprovoznění, ale další problémy související s provozováním FVE se jaksi nechávají stranou. Výklady různých provozovatelů FVE se potom velmi liší a co je nejhorší výklady odpovědných institucí jsou různé také. (např. Mnoho lidí provozujících malou FVE se domnívá, že vlastně nepodnikají)
Dovolte mi proto uvést pár bodů ke kterým jsem došel (pokud je některý z mých závěrů chybný , opravte mne prosím).
Píši o provozování elektrárny při běžném zaměstnání, tzn. jako vedlejší příjem .
- FVE provozuji na základě licence na výrobu elektrické energie , kterou uděluje Energetický regulační úřad. Současně s licencí mi Český statistický úřad přidělí IČ a tudíž jsem dle sdělení MPSV ČR považován za OSVČ (osobu výdělečně činnou)
- Protože jsem OSVČ, musím se do osmi dnů od obdržení licence přihlásit na Správu sociálního zabezpečení jako OSVČ a to samé udělat na své zdravotní pojišťovně (pokud to neudělám hrozí mi pokuta až 50 tis Kč)
- Pokud mám FVE jako vedlejší příjem a náhodou přijdu o práci, automaticky se stává příjmem hlavním a já musím začít platit zálohy na sociální a zdravotní, popřípadě to jinak začít řešit (třebas přerušením podnikatelské činnosti). Pokud to nijak nevyřeším nedostanu ani podporu v nezaměstnanosti - jsem totiž OSVČ
- Po ukončení roku vzhledem k tomu, že jsem osvobozen od daně z příjmu, nepodávám daňové přiznání, protože příjmy osvobozené od daně z příjmu do daňového přiznání nevstupují (viz zákon o dani z příjmu). Po skončení doby osvobození od daně mohu elektrárnu začít odepisovat a tím si dále snížit daň z příjmu.
- To že jsem osvobozen od daně z příjmu ale podle informace MPSV ČR neznamená, že jsem osvobozen od plateb sociálního a zdravotního pojištění, ato proto, že jsem OSVČ. Osvobození od daně z příjmů v případě zdravotního pojištění se týká jen zaměstnanců. U OSVČ toto neplatí. ( § 3a zákona č. 592/1992 Sb. to neumožňuje ).
- To pro mě znamená, že musím po skončení roku podat přehled o příjmech na sociálku i na zdravotní pojišťovnu
- Sociálka se platí cca 29% z 50% zisku a zdravotní 13,5% z 50% zisku. Sociálka se u vedlejšího příjmu neplatí pokud je zisk za rok menší než cca 56000,- Kč a zdravotní se platí z jakéhokoli zisku. Problém je, že v době kdy využívám osvobození od daně nemohu proti příjmům postavit odpisy elektrárny a tudíž celý příjem je ziskem. Po tuto dobu tedy platím zdravotní a pokud můj příjem přesáhne onu hranici (což u systémů kolem 5 kw zcela jistě přesáhne), platím i sociální. Tím se mi celkem dost prodlužuje návratnost elektrárny, která už tak není oněch 5-8 let jak uvádějí mnohé firmy, ale je 12 a více let.

Mimo těchto skutečností je nutno vědět také že:
- Malá FVE je napojena pouze na jednu fázi , tudíž rodinný dům nestíhá spotřebovat to co elektrárna vyrobí (spotřeba té jedné fáze) a není pravda, že ušetřím většinu spotřeby domu (jak některé firmy uvádějí). Dle mých ročních zkušeností s elektrárnou je úspora cca jedna čtvrtina celkové spotřeby domu (elektrárna dodává nejvíc energie v době, kdy se v domě tolik energie nespotřebovává).

Dovolil jsem si takto sáhodlouze popsat onu problematiku, protože se domnívám, že mnoho lidí v tomto tápe.
Obávám se, že po uplynutí doby osvobození od daně z příjmu a podání prvního daňového přiznání, nastane pro mnoho lidí rozčarování, protože budou muset řešit na sociálce a zdravotní pojišťovně proč se nepřihlásili a proč neplatili odvody (sociálka a zdravotní pojišťovny jsou napojeny na finanční úřad).

Prosím pokud jsem zde uvedl něco špatně opravte mě. Rád bych aby se kolem toho začala diskuse, která by přispěla k objasnění této problematiky.

Doplněno 24.1.2010
Jak vidím diskuse se rozjela, ale prosím diskutujte u tohoto tématu opravdu jen k legislativě kolem FVE a soc a zdr pojištění. Diskuze na téma bordelu ve společnosti, účinnosti panelů
atd by si zasloužila založení jiného tematu. Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 2719   starší >>
Příspěvky
Autor: Pavel Fitz
Datum: 06.12.2015 22:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103184
reakce na ...
Prosím podívejte se co se děje kolem podpory pro rok 2016 - dosud je vyhlídka na platby podpor FVE v roce 2016 nejasná - viz diskuse pí Vitáskové z ERU v Otázkách p.
Moravce - archiv ČT1 6.12.2015 od 13 00 - cca od 38
minuty - http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126672097-otazky-vaclava-moravce/215411030511206-otazky-vaclava-moravce-2-cast

Autor: Vítězslav Klozik
Datum: 08.12.2015 09:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112045
reakce na ...
No jenže p. Vitásková furt mele o notifikaci, jenže podle právního rozboru ta notifikace není potřeba. Ona ovšem právní rozbor co dodala vláda neuznává. Tak ať se domluví s vládou kdo udělá další právní rozbor aby jej uznávala za relevantní. Berou mě čerti, když říká že si příjemci podpory mají ověřit jestli berou podporu dle zákona. V zákonech kolem OZE se už nevyznají už ani renomovaní právníci, ne tak normální domkař s pár kWp na střeše. Navíc zákony jsou jedna věc, ale pak si někdo postaví hlavu jako ona a zákony si vytřeme pr...
Teď dojde k situaci, že na začátku roku vláda nějak obejde ERU, aby penězotok jel dále a nadělá v zákonech kolem POZE ještě větší binec. Jedinný vděk za tohle divadlo jim nelze mít za zlé. Dávají lidem dobrou školu, že se státem je nejlepší nemít vůbec nic do činění.

Autor: Petr Zíka
Datum: 08.12.2015 19:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Závazný výklad zákona je oprávněn poskytnout pouze soud. Že je pro paní Vitáskovou právní rozbor cárem papíru je naprosto v pořádku. Pokud se někdo cítí postižený, ať požádá soud o vydání předběžného opatření.

Autor: Jiří Brabec
Datum: 08.12.2015 22:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101775
reakce na ...
A co ty minulé roky? To se necítila postižená?

Autor: Tomáš provozovatel
Datum: 09.12.2015 05:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121037
reakce na ...
Jako vždy jsou zákony na papíře a to co se běžně praktikuje úplně něco jiného.
Po filozofické stránce bude pravda asi uprostřed. EU nás tlačí do transparentního danění, stát po zavedení fotovoltaické daně patrně vybírá nadměrný příspěvek na podporu od občanů z každé kWh, ERU se chová jako kůň s klapkami na očích a přitom jim jde jen o to aby měl "notifikaci" dříve než rozhodne (jen ten papír, ostatní jsou alibi k podmínce).
On je rozhodně rozdíl mezi příliš vysokými dotacemi u silných elektráren a obdobnou dotací (v konečném důsledku stejnou jako při zateplování, nebo výměnách kotlů) pro domovní provozovatele.
U těch domácností je podpora i za těchto podmínek na hraně ekonomičnosti a použitelnosti.

Autor: Jan Janoušek
Datum: 07.07.2014 20:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112455
reakce na ...
Dobrý den,
neřešil někdo převod FVE na jinou osobu? Konkrétně můj otec, je už půl roku v pracovní neschopnosti a zdravotní stav mu dál asi jeho profesi neumožní vykonávat (zedník osvč, ročník 1956 a tělo už má dost) a zákon ho dál bude vidět jako podnikatele a platiče. Pokud by fve převedl na mě, popř. jinou osobu změní se výkupní ceny a další původní podmínky? ...mám strach že ne. Rok instalace elektrárny 2009, stojí na střeše domu otce.

Autor: Antonín Halata
Datum: 07.07.2014 20:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108772
reakce na ...
Dobrý den
Výše výkupní ceny a nárok na ni záleží od data zprovoznění výrobny FVE, ne od data získání licence.
Výkupní ceny přímého prodeje a zeleného bonusu dle vyhlášky č. 140/2009 Sb. v platném znění platí po celou dobu životnosti výrobny elektřiny.
Změnou majitele licence se nemění datum zprovoznění výrobny nebo více výroben FVE.
S pozdravem Halata

Autor: Martina Malá
Datum: 08.07.2014 13:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110957
reakce na ...
Mám obavy, že pokud budete licenci převádět na jinou osobu, tak na to ERU bude pohlížet, jako na novou instalaci. Tzn. budete spadat do podmínek roku 2014 a ne roku uvedení do provozu. Je to jenom můj názor. Byla bych ráda, kdyby mi ho někdo vyvrátil.

Autor: Petr Trekoval
Datum: 08.07.2014 15:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104460
reakce na ...
myslet znamena ... xxx ...
prispivejte sem pouze zarucene informace a ne domenky vycucane z prstu!

prvni informace, kterou mozna malo kdo vi je, ze licencovanou činnost nelze přerušit. Musíte buď licenci zrušit nebo licencovanou činnost provozovat.

A ted k vasemu dotazu. Pri prevodu na jinou osobu je v prvni rade potřeba podat žádost na zrušení licence a současně s tím i podat žádost o udělení licence pro nového provozovatele FVE. Podpora zůstává stejná, nemění se, neboť se váže k datu uvedení FVE do provozu. Tiskopisy jsou k dispozici na ERU. Nicmene toto jsem ja resil pred dvemi lety - teoreticky. Dnes muze byt situace jina. Pokud bude jina, prosim o sdeleni sem.

Hlavni problem a nejvetsi chyba byla nejen ma, ale nejspise vetsiny (temer vsech) "strecharu", ze si udelali OSVC. Pokud by FVE byla na s.r.o. a jeste platce DPH, tak s prevodem nejsou zadne problemy, jeste se da vyuzit odpoctu DPH atd ...

Inu bohuzel nebyl nikdo, kdo by to v tu danou chvili byl schopen poradit ...

Autor: Igor Hnízdo
Datum: 10.07.2014 11:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111259
reakce na ...
Pokud by jste převáděl FVE na s.r.o. tak bude te mít jistič do baraku ja řadu "C" u Cezu, tedy jako podnikatel a budete platit mnohem vyššícenu za el. a jistič (cca 2x tak vyšší)

Autor: Petr Trekoval
Datum: 03.09.2015 08:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104460
reakce na ...
A jste si jist tim co pisete? Jaky je rozdil pro CEZ zdali jsem OSVC nebo sro? - podnikatel jako podnikatel ne?
Nehlede na to, ze dum neni urcen k podnikani, tudiz nemuze byt brano pripojeni k domu jako "podnikatelske" pri zapojeni na zeleny bonus ... to nema asi nikdo OSVC ...

Autor: Tomáš provozovatel
Datum: 08.11.2015 11:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121037
reakce na ...
Stát se k dotacím pro občany v segmentu FVE už od počátku postavil velmi nestandardně až diskriminačně.
Pro získání dotace si stanovil podmínky, které z lidí udělali "živnostníky" (OSVČ) i přes to, že možné příjmy z takové malé elektrárny nemohou ani s dotacemi nikdy sloužit k pokrytí minimálních životních potřeb občana.
Jak bylo psáno v úvodním příspěvku, pokud přijdete o své běžné zaměstnání (to v současnosti není nic neobvyklého), nemáte od státu nárok ani na přihlášení se u pracovního úřadu a pojištění si platíte sami. Jste tedy bez příjmů a ještě musíte státu platit (zdravotní je v současnosti minimálně 1797,- za měsíc).
Na přerušení "podnikání" ale musíte zapomenout, pokud nechcete přijít o dotace, přitom bez dotací je pořízení FVE předem jasně ztrátové.
To, že vás stát neosvobodil od povinnosti stát se OSVČ je v porovnání se všemi jinými poskytovanými dotacemi občanům jasně diskriminační.
Vždyť si i řádně ze své mzdy na případnou pomoc v nouzi platíte.

Bohužel na tomto nic nezmění ani schválená novela zákona platná od 1.1.2016. Kdo bude přebytky dodávat do distribuční sítě, musí i nadále mít licenci a toto je zase podmínka platnosti dotace (Zelený bonus).

Autor: František Rezek
Datum: 08.11.2015 11:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102553
reakce na ...
Cílem socialistických vlád není vytvořit samostatné a myslící občany.Ale ovčany závislé na státním rozpočtu.V poslední době mám pocit,že více jak 50% lidí je na tom rozpočtu závislých.Podívejte ,jak si kupují přes zvedání mezd státní zaměstnance.Dokonce i částečně pravicová ODS blbne a předhání se s ČSSD a Ano,že přidá více důchodcům a doktorům.

Nezbývá nic jiného než se přizpůsobit.

Autor: Jiří Brabec
Datum: 08.11.2015 21:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101775
reakce na ...
Ale co, vás se to netýká ne? OSVČ musí být osobou. A vy nejste osoba, ale pouhý provozovatel, nemáte ani jméno. Normální občan má jméno a nestydí se za něj.

Autor: Jan Kali
Datum: 08.11.2015 22:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112775
reakce na ...
Nechápu tyhle fňukaly - každý měl na začátku jasnou volbu - udělat si elektrárnu s dotacemi s rizikem, že nebude moci prakticky 20 let přestat podnikat a nebude mít nárok na případné dávky v nezaměstnanosti, nebo elektrárnu nestavět.
Všechno to bylo jasně dané už na začátku. Tak proč nějaký nestandard a podobné věci? Nikdo to od roku 2008 nebo kdy éra elektráren začala nezměnil.

Prostě to chce dopředu více přemýšlet a nebo nefňukat.

Autor: Petr Trekoval
Datum: 19.11.2015 14:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104460
reakce na ...
Nevim jak vy, ale i pres to ze mi FVE stavela a dokumenty vyrizovala firma, tak pokud bych mou invenci nezaridil vyrizeni dokladu, tak jsem ji nemel pripojenou.
Tady nejde o fnukani, jen solime penize sem a tam, je to tunel jako krava, par lidi si namastilo kapsy, clovek verill, ze to je delane pro lidi, ale ted cinnosti tech nahore vidim, ze si delaji jen to, co se jim hodi k naplneni vlastnich kapes ...
pokud to vydelava milion rocne, tak je to jedno, pokud to vydelava 50t za rok, tak to je pruser a je to obrovska zatez v pripade problemu pro rodinny rozpocet ...

Autor: Petr Trekoval
Datum: 19.11.2015 14:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104460
reakce na ...
Nevim jak vy, ale i pres to ze mi FVE stavela a dokumenty vyrizovala firma, tak pokud bych mou invenci nezaridil vyrizeni dokladu, tak jsem ji nemel pripojenou.
Tady nejde o fnukani, jen solime penize sem a tam, je to tunel jako krava, par lidi si namastilo kapsy, clovek verill, ze to je delane pro lidi, ale ted cinnosti tech nahore vidim, ze si delaji jen to, co se jim hodi k naplneni vlastnich kapes ...
pokud to vydelava milion rocne, tak je to jedno, pokud to vydelava 50t za rok, tak to je pruser a je to obrovska zatez v pripade problemu pro rodinny rozpocet ...

Autor: Adam Pribyl
Datum: 09.11.2015 09:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108751
reakce na ...
Uz nekolik let se mluvi o tom, ze se povinnost licence a OSVC pro male elektrarny zrusi (http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/2015052203/aktualne-prezident-zeman-podepsal-novelu-energetickeho-zakona), stejne tak jako ze se zavede NetMetering. Bohuzel se porad resi ruzne legislativni paskvili kvuli kterym ted hrozi ze nebude ani podpora OZE...

Byt OSVC je tak ten nejmensi problem - navic i osvc muze jit na socilaku s tim, zejeho prijem nedostacuje ani na zivotni miminum, jen vetsina zamestnanych nevi jak to funguje.

Daleko horsi je naprosto nestabilni prostredi pro provozovani FVE, kde se nejen neustale temer chaoticky meni legislativa, ale zavadeji a uvaluji se na ni nove dane, poplatky a povinnosti, ktere zcela devalvuji prechozi statni zaruky, nebo investice (kolik lidi si jen koupilo SW na generovani vykazu a dnes vse musi zadavat do OTE a SW muzou vyhodit).

Pokud tedy mate pocit, ze je neco spatne, lobujte, piste svym poslancum, na ERU atd. Jinak se budou resit jen problemy CZEu.

Autor: Miroslav PFEILER
Datum: 15.03.2014 12:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100413
reakce na ...
Dobrý den,
chtěl bych se jen ujistit, když mi OTE vystavil fakturu v lednu 2014, zaplacena byla v únoru 2014, tak už spadá do DPFO za rok 2014 i přesto, že je to faktura za elektřinu za období 10-12/2013, je to tak?

Autor: Jan Špelina
Datum: 15.03.2014 12:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100785
reakce na ...
Záleží na tom, zda vedete daňovou evidenci nebo uplatňujete výdaje procentem nebo vedete účetnictví. V prvních dvou případech je odpověď NE ve třetím ANO. Hezký den, Špelina

Autor: Miroslav PFEILER
Datum: 15.03.2014 13:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100413
reakce na ...
Teď jste mě zaskočil. Vedu daňovou evidenci a uplatňuji skutečné výdaje (ne procentuální). Takže to je příjem až za rok 2014 nebo ne?

Autor: Jan Špelina
Datum: 15.03.2014 13:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100785
reakce na ...
V tomto případě se to týká až roku 2014.

Autor: marek marek
Datum: 15.03.2014 13:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116072
reakce na ...
Vždyť jsem psal, že pan Špelina nemá tak úplně pravdu...a teď to potvrdil, protože si protiřečí.
Každopádně pane Pfeilere: rozhodující je, kdy vám přišli peníze na účet.

Autor: Jan Špelina
Datum: 15.03.2014 13:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100785
reakce na ...
Prosím poučte mne ... včem nemám pravdu? Živím se daněma přes 20 let ale rád získám nové informace. V případě, že by pán vedl účetnictví, fakturu za poslední čtvrletí by musel dát do zdaňovacího období 2013 bez ohledu na to, kdy byla proplacena. V případě, že vede daňovou evidenci je rozhodující, kdy peníze dorazily na účet. To samé platí pro případ, že by pán uplatňoval výdaje procentem. Budu rád, když mi sdělíte, v čem si protiřečím a v čem nemám tak úplně pravdu. Děkuji. :-)

Autor: marek marek
Datum: 15.03.2014 13:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116072
reakce na ...
Ještě jednou: přečtěte si první otázku a vaši odpověď na ni ;-)

Autor: marek marek
Datum: 15.03.2014 13:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116072
reakce na ...
Tak jak pane Špelino, už jste to pochopil? Každopádně jste poradil v první odpovědi špatně...asi bych si od vás účetnictví nenechal vést... nic ve zlém, sranda ;-)

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 15.03.2014 14:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Sranda, nesranda, teď jste mě trošku zmátl. Já si 23 roků vedu účetnictví sám. Když jsem začal, bylo účetnictví podvojné a jednoduché. To jednoduché se zrušilo a místo něho je daňová evidence, kterou nyní používám. Zásadní rozdíl mezi účetnictvím ( dříve podvojným ) a daňovou evidencí je v čase, kde se něco účtuje do nákladů. Aspoň si to myslím. U účetnictví je rozhodující datum vytavení dokladu a u evidence je zase rozhodující, kdy proběhla platba.( výjimku tvoří DPH, kde vždy záleží na datu uskutečnitelného zdanitelného plnění ) Takže, když mě ještě nepřišla žádná platba z výroby FV elektrárny za loňský rok, mě vůbec nijak neovlivní celé účetnictví loňského roku, jelikož to všechno půjde do tohoto roku. Jsem naprosto stoprocentně přesvědčen, že to dělám správně.
S pozdravem Laďa

Autor: Dagmar Wick
Datum: 15.03.2014 14:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110486
reakce na ...
Ano, je to tak, jak píšete. Platby od OTE, které přijdou letos, se počítají do příjmů za letošní rok, i když se jedná o výrobu za lonský rok.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 15.03.2014 14:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Já, jako známý flegmatik jsem vystavil všechny výkazy za celou výrobu ( 9 měsíců ) až tento měsíc. Má otázka zní : jak dlouho to trvá OTE, než vystaví faktury ( nebo něco jiného ) ? Kdy proplatí ZB mě ani tak moc nevzrušuje, ale pro info - kdy to tak probíhá ? Díky moc.
S pozdravem Laďa

Autor: Adam Pribyl
Datum: 15.03.2014 15:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108751
reakce na ...
To me udivuje ze to vubec jde, kdesi v instrukcich pokud me pamet neklame bylo ze to musi byt za kazdy mesic do 13. vyplneno. Doba dodani penez, je, opet podle informaci zdeformovanych mou pameti nejak delena na penize "hned" tzn. cca do mesice a penize od statu "nekdy behem dalsiho ctvrtleti". Presne to jiste najdete na webu OZE.

zobrazuji 1 - 30 z 2719   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama