TZB-info - Prostup tepla vícevrstvou…
Výpočet Prostup tepla vícevrstvou neprůsvitnou konstrukcí umožňuje určit tepelný odpor a součinitel prostupu tepla konstrukce dle platných norem a výsledek porovnat s požadavky aktuální ČSN 73…
Kam dál pro informace ze stavebnictví
Chtel bych se zeptat je jeste opravdu nutne zateplovat obvodovou zed z Prothherm 44,vim ze bych s tim nic neskazil ale o kolik snizim ztratu domu a vyplati se to?
a jistě se dostanete k přesnějším výpočtům než od projektanta - to si myslim taky,ale me to projektant spocital…
před 15 roky
vsechny informace ziskate na TZB v diskuzich.
před 15 roky
Děkuji za tabulku TZ akorát tam nemůžu dosadit okna!mám plast dvojsklo. Dík za radu.
před 15 roky
26 odpovědí
Zobrazit všechny reakceKdyž chci sám vypočítat TZ jak tu píšete, že to je jednoduchý, kde najdu nějakou tabulku. Díky za info.
AS Andy Snydrova @andy.snydrovahttps://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vyp…
Co je lepší výpočet tepel. ztrát od projektanta, nebo měření termovizí, samozřejmě i cenově? Kolik to cca stojí.Termovize prý stojí 5tis.,to je dost,co?
AS Andy Snydrova @andy.snydrovavýpočet tepelných ztrát zvládnete sám, a jistě se dostanete k přesnějším výpočtům než od projektanta, protože projektant to počítá tabulkovou metodou, která nezohledňuje konkrétní materiály (běžný výpočet dle norem). Navíc se to zbytečně rozpočítává po místnosti. To potřebujete jen v návrhu otopné soustavy a většinou ani to ne. Výpočet obálkovou metodou je triviální a lépe se do toho započítávají tepelné mosty.
Měření termokamerou Vám tepelné ztráty nespočítá, jen zjistíte kde Vaši dělníci něco odflákly :-). Na snímcích uvidíte tepelné mosty, které je třeba pro správnou f-ci domu něják opravit. Mnohdy nejde ani tak o tepelné ztráty (je to většinou jen malá plocha) ale o nebezpečí nechtěné kondenzace.
Snímky termokamerou teď už pravděpodobně neuděláte a nebo vám budou k ničemu. Je potřeba aby při snímkování byl velmi velký rozdíl teplot. Takže místnosti musíte v té chvíli vytápět na konstantní teplotu a venku by mělo být nejlépe pod nulou...
Dobrý den. Je jen na Vás, jaké uděláte rozhodnutí.Drtivá většina diskutujících je názoru, že se zateplovat musí.Před
započetím rekonstrukce musíte mít jasno, jaký chcete mít dům
z pohledu tapelných ztrát. Je v tom přímá úměra, čím lépe zateplím, tím menší mám tepelné ztráty a tím samozřejmě zaplatím méně za drahé energie. ( tato přímá úměra platí pouze do určité míry, potom mohu zateplit třeba metrovou sílou EPS a výsledek nebude adekvátní vynaloženým prostředkům a je prakticky nevyužitelný ). Měl byste vědět, že na tepelných ztrátách domu se podílí stěny, podlahy, stropy, okna ( dveře ) a větrání. Tepelné ztráty jednotlivých položek, by měly být přibližně stejné. Základním předpokladem zateplování je znalost tepelných ztrát stávajících konstrukcí před zateplováním.Dalším předpokladem úspěšného zateplení je jistota, že zateplované stěny jsou suché a dobře odizolované proti vzlínání vody ze země. Zeteplit vlhkou stěnu přináší nekonečně velký a téměř neřešitelný problém. Zateplení jakékoliv stěny sníží tepelné ztráty pouze této stěny a na celkových tepelných ztrátách domu se to projeví snížením
mnohem menším, než většina lidí předpokládá. ( příklad :
snížím tepelné ztráty stěn na polovinu, ale stěny tvoří pouze
20% tepelných ztrát - z toho plyne, že celkové tepelné ztráty
celého domu snížím o 10% ). Proto je třeba současně řešit
všech 5 položek ( stěny,okna,podlahy,stropy a větrání ), aby snížení tepelných ztrát bylo opravdu významné. Pro ilustraci Vaše stěna má tepelnou ztrátu 13W/m2 a zateplením fasádním EPS síly 15 cm snížíte tuto tepelnou ztrátu na 5W/m2.
Vy si musíte zjistit, jaké tepelné ztráty mají všechny Vaše uvedené konstrukce a teprve potom se rozhodnout, co a hlavně jak zateplíte.
S pozdravem Laďa.
LJ Laďa Jaskva @lada.jaskva833Jen jedna drobnost. Není v tom přímá úměra - ale čistě matematicky je poměr tepeplná ztráta/tepelný odpor funkcí nepřímé úměrnosti. A jak víte, že stěna 44P+D má odpor 2,5?
Spočítejte si tepelné ztráty bez zateplení/se zateplení.Záleží také na tom jak kvalitně je dům postaven - jaká je použita malta, jak jsou provedeny detaily....... A obvodová stěna je jen malá část domu, o které se vedou zbytečně dlouhé diskuze..... Prostě si řekněte jaký chcete dům (v jaké energetiské kategorii) a tomu přizpůsobte všechny konstrukce (v rámci možností).
LP Ladislav Polášek @ladislav.polasek834Tepelna ztrata jeste pred mesicem jsem nevedel co to presne znamena ale tady se od toho odviji vse,pokud jsem to dobre pochopil jde o prunik tepla z domu ven pri urcite teplote a podle krivky od teto teploty smerem dolu se ztrata urciym pomerem zveda a podle toho se rozhoduje o vykonosti tepelneho zdroje aby dokazal vytopit i tu nejvetsi ztratu ktera nastava v nejchladnejsich mesicich roku nebo se doplnuje pridavnym zarizenim treba TC+el.kotel ktery dorovna na tuto dobu vykon tepelneho zdroje,pokud je to tak nejak tak jsem to snad pochopil?
Ptam se proto na jedno pokud to tak nejak je kdyz nezateplim a bude ztrata napriklad 12KW nebo 14KW,je to jen teorie a zateplim jak zde bylo uz receno ze by se meli teoreticky snizit ztraty na polovinu ale to se da asi spocitat presne az po realizaci a ustaleni domu predp. tak dva roky,nebylo by lepe investovat usetrene penize ktere pri takovem zatepleni 20CM a povrch upravy cirka 1200 kc m2,v mem pripadu cirka 300 000kc investovat do TC zeme-voda kde je jista uspora energiji jak se pise a preferuje 50 procent a pockat zda by nebyly nakonec naklady na rocni spotrebu uspokojive a pokud ne tak pote zateplyt a vyuzit dotace ktere se vztahuji jen na zkolaudovane domy.Neporovnavam naklady na drevo atp. chci pohodlne vytapeni takze porovnavam jen verze plyn nebo eletrika.Posoudi nekdo mou uvahu zdali se na to koukam dobre a nebo jsem neporozumel,na obe nemam finance,vim ze by to bylo nejlepsi.
O kolik snížíte celkovou ztrátu záleží na tom jaký je poměr ztrát zdmi ku ztrátám ostatních konstrukcí a na tom o kolik zlepšíte izolační schopnosti zdi.
Dostal jsem se ke stavbě z 44PD také ve fázi hrubé stavby.
Budeme dávat 20 cm polystyrenu na zdi, máme okna trojskla, strop sklepa 15 cm izolace. Budu dělat rozvody řízeného větrání. V podkroví min. 30 cm izolace.
Proti původnímu projektu jsou ztráty cca poloviční.
Tak asi tak...
JP Jaroslav Pav @jaroslav.pav775jaký typ řízeného větrání uvažujete?
vy už to máte postavené? jestli ne, tak to postavte z pořádného stavebního systému, kvalitně zateplené a nebudete litovat. stavět dnes z 44 je stejné jako jezdit trabantem. no a jinak protopíte spoustu zbytečných peněz. takový průměrný dům spotřebuje 20 tis. kWh na TUV a topení. v plynu Vás to vyjde na 35-40 tis. Kč a k tomu elektřina. když postavíte pořádný dům, snížíte spotřebu na polovinu, takže ušetříte ročně řádově 10-15 tis. Kč a tyto peníze investujte do dořešení. nejhorší problém zdí 44 a spol jsou nedořešené tepelné mosty, prostup základovou spárou, věnce, okna atd. prostě vyhazování peněz na zastaralý a nekvalitní systém.
Nevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení
Přihlášení
nebo se přihlaste emailem
Nemáte účet?
Vypadá to, že nejste přihlášen
Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.
Technická podpora
Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.