Barva žaluzií a tepelná odrazivost

Autor: David Pradubice
Datum: 21.05.2009 18:36

Která barva vnitřních žaluzíí bude v létě odrážet nejvíce tepla zpátky "do skla"? Bílá? Stříbrná? Nějaká jiná? Díky moc.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Petr Pařík31.10.2017 13:48
Jan Malý10.08.2017 08:53
pavel horel21.12.2015 08:57
kocina petr30.05.2009 15:08
petr provazník30.05.2009 12:30
Jozef Homola25.05.2009 11:27
Šárka Matyášová25.05.2009 09:37
Šárka Matyášová25.05.2009 09:32
David - Pardubice25.05.2009 09:23
Laďa Jaskva25.05.2009 08:23
Šárka Matyášová25.05.2009 07:22

Příspěvky
Autor: Petr Pařík
Datum: 31.10.2017 13:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123022
reakce na ...
My máme teď krátce v bytě nové žaluzie. Barvu jsme po konzultaci zvolili stříbrnou (odstín leštěný hliník). Pokud jsou žaluzie roztažené, vypadají jako bíle. Velká výhoda je v tom, že na nich není tolik vidět prach jako na bílích, což byl hlavní důvod, proč jsme se rozhodli právě pro leštěný hliník. Ještě bych doporučil vzít tu silnější variantu, tuším, že je to 18mm, ale nejsem si teď jistý. Zkuste se podívat na https://www.louver.cz/interiery/horizontalni-zaluzie/isozaluzie/ případně je i kontaktujte určitě vám rádi s výběrem poradí. Zaměření dělají zdarma a vy si tak můžete vybrat barvu i odstín přímo na místě dle vašeho interiéru.

Autor: Jan Malý
Datum: 10.08.2017 08:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122685
reakce na ...
Fotogalerie:
Dle přiloženého obrázku je jasně nejlepší bílá barva. Protože stříbrná barva je pouze nějakým odstínem šedé.

Zmiňovaný leštěný hliník (bez barvy) netuším zda-li vůbec někdo vyrábí (nenašel jsem) a o údržbě nemluvě. Vždyť by se musel povrch při jakémkoliv pokusu o očištění spíše zhoršovat.

Autor: pavel horel
Datum: 21.12.2015 08:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121178
reakce na ...
ahoj, je to tady docela pěkný přehled teoretické části fyziky, sheldon cooper by měl určitě radost a k debatě by se určitě také přidal, ale kde je tedy to řešení? Máme okna směrem na východ a toto extrémně horké léto nás to málem v obýváku spálilo (neměli jsme žaluzie ani rolety). Tak teď řešíme, jakou barvu a styl vybereme aby nás to co nejvíce chránilo před teplem, které je už kolem 10 hodiny ranní docela pekelné. Jakou barvu tedy vybrat aby co nejlépe odolala teplu? Buď žaluzie nebo rolety, ale jakou barvu či materiál? Zde třeba mají výběr barev velmi široký:
https://www.zaluziedomu.cz/horizontalni-zaluzie-hit-i-economy/

ale je tedy lepší stříbrná, nebo tmavá?

Autor: Šárka Matyášová
Datum: 25.05.2009 07:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tepelná výměna
Kdykoli se dostanou do kontaktu dvě tělesa nebo látky s různou teplotou, teplejší těleso začne předávat část své energie tělesu chladnějšímu, dokud se jejich teploty nevyrovnají. Řečeno řečí fyzika: Mezi dvěma tělesy s různou vnitřní energií nastává tepelná výměna, a to tak dlouho, dokud se navzájem nedostanou do tepelné rovnováhy. Platí, že těleso s větší energií předává energii tělesu s energií nižší, nikdy ne obráceně!
Tepelná výměna může nastat celkem třemi způsoby..
1. vedením
2. prouděním
3. zářením (sáláním)

Tepelná výměna vedením
Ráno dáte hliníkovou lžičku do horkého čaje a za chviličku cítíte, že lžička začíná pálit i na druhém konci, kde jí držíte. Hliník je velmi dobrým tepelným vodičem.
Když zahřejete jeden konec kovové tyče, předáte molekulám tyče energii. Ty se, velmi zjednodušeně řečeno, začnou stále více pošťuchovat a postupně předávají tuto energii dalším a dalším molekulám, jako když fotbalista kopne do míče.
Tepelná výměna vedením nastává mezi dvěma částmi tělesa s různou teplotou. Podle schopnosti vést teplo dělíme látky na tepelné izolanty a tepelné vodiče. Ideálním tepelným izolantem je pouze vakuum (vzduchoprázdno).

Tepelná výměna prouděním
Teplejší látka má většinou menší hustotu, než tatáž látka při nižší teplotě, a proto stoupá vzhůru, stejně jako je tomu u horkovzdušného balonu. Když například postavíte hrnec s vodou na vařič, začne se voda u dna ohřívat a stoupat vzhůru, kde se promíchává s chladnou vodou na povrchu. Tepelná výměna prouděním by neexistovala, pokud by neexistovala gravitační síla a pochopitelně k ní nemůže docházet ve vakuu.

Tepelná výměna zářením
Je to jediná tepelná výměna, která může probíhat i v naprostém vakuu a je to tedy jediný způsob, jak se k nám dostává energie z naší nejbližší hvězdy, ze Slunce.
Teplo se v tomto případě přenáší neviditelným tepelným zářením, které má velmi podobné vlastnosti jako světlo.
Tepelné záření vyzařuje každé těleso, i to nejchladnější. Schopnost vyzařovat a pohlcovat tepelné záření ovšem závisí na barvě a úpravě povrchu.
Dobře víte, jaké horko je vám v létě na sluníčku v černém oblečení. Říkáte pak, že černá barva přitahuje sluneční paprsky. To ovšem není pravda. Kdybyste vedle sebe na slunce postavili dva stejné teploměry, pouze jeden by byl černý a druhý bílý, brzy byste zjistili, že černý ukazuje mnohem vyšší teplotu.
Na oba teploměry dopadá ze Slunce stejné množství tepelného záření, ale černý teploměr ho mnohem více pohlcuje než bílý. Bílý teploměr naopak tepelné záření odráží.
Nejvíce tepelné záření pohlcuje a zároveň vyzařuje těleso s černým matným povrchem, nejhůře jej pak pohlcuje těleso s povrchem podobným zrcadlu, to tepelné záření odráží.
Takže žaluzie by měly být ?... :-)

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 25.05.2009 08:23 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den. Velmi zdařilý odborný výklad problematiky tepla.
Tleskám. Lépe by to nevysvětlil profesor fyziky. Ten příklad
s teploměry je oravdu velmi zdařilý. Paradoxně spousta lidí
měří teplotu barevného lihu, a ne teplotu vzduchu. Teď jsem
ještě zvědavý, jakou barvu žaluzií si tazatel vybere.
S pozdravem Laďa.

Autor: Šárka Matyášová
Datum: 25.05.2009 09:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
to není z mé hlavy,našla jsem to na netu...přišlo mi to jednoduché,dobře popsané a vše vysvětlující :-))

Autor: David - Pardubice
Datum: 25.05.2009 09:23 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pěkné, Šárko, pěkné. Škoda jen, že originalitu vašehu textu poněkud sráží fakt, že je to obyčejný copy/paste (http://www.volny.cz/meskan/fyz8.htm, resp. http://www.volny.cz/meskan/sdileni.doc). Slušelo by se uvést alespoň původní odkaz. No nic. Představte si, že i já jsem z fyziky maturoval a dodnes mě to ne přímo živí, ale pořád hodně baví.
Přesto jsem položil zdánlivě banální orázku, zda jsou žaluzie lepší bílé nebo stříbrné. Všimněte si prosím, že černé jsem nezmíníl ani omylem, přesto jsem nechal pootevřená zadní vrátka pro "nějaká jiná barva". V tomto fóru, možná častěji než kde jinde, jsou velmi cenné zkušenosti jednotlivých čtenářů-uživatelů a tak, spíše než exaktní fyzika, přichází ke slovu praktická zkušenost. A právě ta ukazuje, že od teoretických předpokladů se praxe často velmi liší.

Autor: Šárka Matyášová
Datum: 25.05.2009 09:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
před chvilkou jsem odpovídala výše...je to o umění informace získat , použít a podělit se o ně....a dát sem jen odkaz - to by se lidi uklikali, takhle si to rovnou přečtou....ostatně, taky jsem Vám mohla poslat odkaz na kluky, co se poradenstvím a montážemi žaluzií živí...ale ti v kanceláři u netu nesedí...

Autor: Jozef Homola
Datum: 25.05.2009 11:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Taky musím pochválit za polidštěné vysvětlení jak je to z pohledu fyziky. Přesto bych nabádal k opatrnému nakládání s pojmy, které souvisí se zářením. Teplo a teplota jsou pojmy vyhrazené pouze látkám. Energie vlnového charakteru "ukryta" v záření se těžko dá nazývat nějakým přídomkem tepelná. Bude tepelná až se její rychlost a kmitání nějakou látkou "zmaří" nebo zabrzdí a přejde na jinou formu a to tepelnou. Když se odrazí, tak nic se neděje. Podle mne i světlo je energie a umí "vypálit" pěknou díru když jej je moc a tudíž se umí změnit na teplo. Měl jsem tu možnost odzkoušet si to na laserech různých vlnových délek a ty nemůžeme podezřívat, že obsahují nějaké ještě jiné spektrum jsou přísně monochromatické. U slunce v grafu spektrální výkonové hustoty je jen malá část i blízkého infra ale jen do vlnové délky 2,5 mikronu a na procenta je to minimum.

Autor: petr provazník
Datum: 30.05.2009 12:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
takže abychom to zpřehlednili. Lidi kupujte si žaluzie nejlépe bez barevné úpravy, hliníkově lesklé a nechte mezi oknem a žaluziemi mezeru (ať to neleží na skle :) ) Jinak se zahřejou a budou sálat jak radiátor :)

Je to takto stručně řečeno správně?

Autor: kocina petr
Datum: 30.05.2009 15:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ano je a ta diskuze uz tu probehla.
mate prehled a to se ceni.
vetsina lidi totiz zneuziva toho,ze se radeji zeptaji, nic nehledaji, nectou a to je chyba.protoze pak nechapou sovislosti :-((

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czTradiční český výrobce dveří CAG představí své novinky na veletrhu FOR HABITATNenechte si ujít to nejlepší z FOR HABITAT 2018 a přijďte již tento týden do Letňan!Moderní dům s tradičními prvky a velkou garážíV Chebu začala rekonstrukce kolejiště vlakového nádraží