Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Problematiky odtahů spalin plynových spotřebičů na Aquathermu 2014

Autor článku: Ing. Jiří Buchta, CSc., Ing. Miroslav Burišin, Ing. Waltr Sodomka
Plné znění článku: Problematiky odtahů spalin plynových spotřebičů na Aquathermu 2014
Anotace článku: Jedním z nejvíce navštívených témat doprovodného programu Aquathermu Praha 2014 byl přednáškový blok Diskusní fórum na téma legislativa a bezpečnost spalinových cest. Vybrali jsme z něj tři přednášky, které autoři přepracovali do textové formy. Tématicky se přednášky týkají prevence proti otravě oxidem uhelnatým a revizím spalinových cest.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: spalinové cesty plynových kotlů
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 03.04.2014 07:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Konečně debata míří k rozumnému konci:
Před uvedení kotle a odkouření do provozu bude provedena revize spalinové cesty. V rámci ní budou zkontrolovány použité komponenty, jejich správné sestavení a napojení včetně přívodu vzduchu a provedono měření. Kominíkem bude vystaven štítek platný až do další podstatné změny.
Budou prováděny pravidelné servisní kontroly plynových kotlů jejichž součástí bude kromě čištění a seřízení samotného kotle také kontrola přívodu vzduchu (zvláště po B) a průchodnosti odkouření. Při závadě bude spotřebič odstaven z provozu a v případě, že technik nebude schopen (mít oprávnění) závadu odstranit, bude provozovatel odkázán v případě komína na kominíky.
Odpadne zbytečné pravidelné roční čistění a kontrola spalinové cesty kominíkem., jak se také vykládala vyhláška.
p.s. I tak ale kominíci zase požadují něco nad rámec platných předpisů. Citát: "Za těchto podmínek je ale možné považovat odkouření za součást kotle i v rámci montáže kotle a pravidelných kontrol dle 201/2012 Sb. I v tomto případě je však nutná revize spalinové cesty.
Provedení spalinové cesty jako takové a revizi by, v těchto případech, měla finálně upravit novelizace ČSN 73 4201"
Toto už je méně kontroverzní, než pravidelné roční čištění spalinové cesty plynového kotle a kontrola průchodnosti, která je dublovaná. Ale zase je to činnost, která je vyžadována, ale přitom povinnost teprve bude ? schválena.
Nicméně zmatenost majitelů plynových kotlů po nápravě nynějšího stavu už bude velká a škody na důvěře v zákony a vyhlášky se těžko budou napravovat.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama