Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

anhydritová podlaha - dunění

Autor: rojack pro
Datum: 25.06.2009 15:50

V novém domě jsem použil skladbu stropu - podlahy 2.NP:
železobetonový litý strop, 25 mm Rockwool Steprock a na to PE folie, anhydrit 40mm, PE folie, 3mm pěnová podložka, 16 mm dřevo.
Samozřejmě jak anhydrit, tak dřevo jsou oddilatované pásky podél stěn.
Při chození v patře celá plovoucí anh. deska silně duní, že je to slyšet po celém domě. V přízemí je to velmi nepříjemné. Tak teď nevím, kde se stala chyba. Mají uživatelé anh. podlah podobný problém? Sice je pozdě, ale neměl jsem raději udělat podlahy ze železobetonu? Jaké jsou zkušenosti s anh. podlahami?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
roman provaznik30.05.2019 19:24
roman provaznik30.05.2019 19:16
Martin Kostial30.05.2019 10:14
metball iGIN28.03.2018 14:45
Martin Kostial26.03.2018 13:44
Jiří Kubíček26.03.2018 12:56
roman provaznik25.03.2018 17:11
Martin Kostial25.03.2018 09:29
Jiří Mitáček11.07.2012 19:03
Antonín Kmoch03.07.2012 16:06
matej kastner14.02.2011 14:49
Zdenek Havrlik11.02.2011 14:15
Jiří Vondrouš24.07.2009 08:02
kocina petr23.07.2009 17:22
rojack pro23.07.2009 12:00
arimas ARIMAS23.07.2009 10:55
arimas ARIMAS22.07.2009 15:08
Pavel Lanciger29.06.2009 20:46
rojack pro29.06.2009 13:15
Jaromír Sladký28.06.2009 23:35
rojack pro25.06.2009 21:40
Pavel Lanciger25.06.2009 18:50

Datum: 30.05.2019 10:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127547
reakce na ...
Problem sa mi podarilo vyriesit.

Moja skladba podlahy bola:
na paneloch pieskovy podsyp (piesok 0-4) vyska 2,5-5 cm
3 cm polystyrenova krocajova izolacia
anhydrid 5,5 az 7 cm

Ukazalo sa ze pieskovy podyp bol zle urobeny, zrejme piesok bol len rozhrnuty a casom jednoducho sadol.

Oprava bola robena injektazou cementoveho mlieka do piesku.
Mne sa osvedcil pomer 1 kg cementu na 1,5 - 2 litre vody.
Ked sa piesok zmenil na beton problem zmizol alebo sa vyrazne zredukoval na akceptovatelnu uroven.

Moj zaver je ze anhydrid ako material je uplne v poriadku, problem je s realizaciu.

Dunenie podla mna poukazuje na dutiny.

Po skusenosti s injektazou by som to ale takto uz neriesil.
Je to neskutocne pracne.
Dal by som to vyburat a sudil by som sa s dodavatelom.

Autor: roman provaznik
Datum: 30.05.2019 19:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118004
reakce na ...
Takže jste to vlastně pracně podlil betonem. To jen potvrzuje moji tezi, že ideální je jít do betonu hned.
Jinak ale gratuluji k vyřešení problému.
Nicméně já mám pod betonem také polystyren, po kterým by eventuelně mohly být vzduchové kapsy. A neduní. Prostě ten těžký beton na povrchu nedovolí nějaké dunění či rezonance. Problém je v tom, že my, uživatelé, postavíme jeden až dva domy za život, takže ani nemůžeme mít zkušenosti. Ale když mi zkušení lidé ze stavební firmy, kteří za sebou měli desítky domů, řekli, že ANH duní, dal jsem na ně a zvolil beton. A udělal jsem dobře.

Autor: Martin Kostial
Datum: 25.03.2018 09:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dopracoval sa niekto k nejakej pricine?

Mam rovnaky problem ktory sa zacal prejavovat cca 6 tyzdnov po vyliati poteru. Poter je anhydrid cemix 110 j hruky 5,5 - 6,5 cm.
Moje hlavne podozrenie je prilis makka polystyrenova izolacia pod podlahovym kurenim, ktora sada nerovnomerne. Toto podla mna vytvara mikromedzeru pod poterom ktory sa potom sprava ako bubon.
Cela podlahovka izolacia, dilatacia, rurky .. je od UPONOR.

Datum: 25.03.2018 17:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Po mnoha letech mohu napsat toto - vystřízlivěl jsem ze všech těch snílkovských vizí anhydritářů (duní), zateplovačů ( EPS přenáší zvuky zvenku), tepelných čerpadlářů (nemá návratnost), solárníků (dtto), .... atd.
Dům jsem prodal a postavil klasický z cihel bez zateplení, s podlahami bez Anhydritu.
Za svůj život jsme se z důvodu zaměstnání i jiných pětkrát stěhovali. Tři naše bydlení měly podlahy z Anhydritu. Dvakrát novostavba byt a jeden nový RD. Všude podlahy duněly, kupodivu nejvíce v jednopodlažních bytech, kde byly nepříjemné zvuky slyšet přes tři pokoje z jednoho konce na druhý. O něco méně potom v RD, kde šlo o přenos z horního patra do přízemí. A tam jsem měl všechny potřebné izolace a a dilatace udělané správně - vlastnoručně.
Až při stavbě současného domu (už posledního), při rozhodnutí ignorovat všechny rádoby moderní technologie, jsem měl štěstí na stavební firmu, sice ne levnou, ale dobrou. Například nedoporučili zateplování, odmítli také tvárnice vyplněné vatou, rozmluvili mi levnější stříkané omítky, a místo anh jednoznačně doporučili litý beton (anh rezonuje, to nevíte? - říkali...).
Dnes bydlím v domě, který má podlahy z litého betonu, bylo to sice dražší, ale je po problémech. Nic neduní.
Takže k anh radu nemám - ten prostě duní. Je to vlastnost. Záleží, jak je kdo na hluk citlivý. Někomu to ani nemusí přijít neobvyklé.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 26.03.2018 12:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, nic není tak jednoznačné, jak píšete, jste příliš zaujatý. Máme doma všude anhydrit a nikde nic neduní, obávám se, že problém bude úplně nikde jinde, než v anhydritu. EPS žádné zvuky nepřenáší, jen má jiné akustické vlastnosti, než třeba minerál, takže akorát záleží na složení celé konstrukce, zda s EPS bude po akustické stránce vyhovují. EPS máme na celém domě, který je z cihel a kamene a akustika je zcela v pořádku. Podle vás tepelné čerpadlo nemá nikdy návratnost ? Nezlobte se na mne, ale to je další blud. Záleží na tepelných ztrátách domu, na ceně TČ, teplotním spádu topné soustavy, a s čím to porovnáváte, jak po stránce komfortu, tak po stránce ceny paliva. Investice do TČ se může vrátit i celkem rychle. Vaše všechna tvrzení sice mohou v některých konkrétních případech platit, ale obecně to určitě neplatí.

Datum: 30.05.2019 19:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zaujatý bych byl, kdybych neměl ty osobní zkušenosti a plácal tady něco od boku. Nyní, po dalším roce, mohu znovu potvrdit, že bydlení na podlaze z litého betonu je úplně jiná písnička. A bydlení v nezatepleném domě (samozřejmě novostavba, kde jsou respektovány koeficienty prostupu tepla u tvárnic, velikosti prosklených ploch, světové strany, izolace podlah, zateplený sokl, izolace ve stropě, atd.) tedy bez kompletního obalení domu EPS, je fakt parádní. Máme za sebou tři zimy, kdy šly teploty i pod -25, topení pouze elektrikou (kotel a radiátory) a neměnil bych. Teď je to narážka na to tepelné čerpadlo. NENÁVRATNÉ tepelné čerpadlo.
Protože máme vše na elektřinu, tak nemám přesný odečet, co z toho sežere elektrokotel na ohřev vody v radiátorech za rok. Mohu jen odhadovat. A můj odhad za uplynulé roky je cca 27-28 tis. Kč/rok. (rádi topíme na 24st.) Dům je malý, přízemní, cca 150m2 vytápěné plochy. Teď mi spočítejte, zda by se mi vyplatilo tepelné čerpadlo. Cena elektrokotle s instalací byla cca 20tis.
No a ty soláry? Nemám to po ruce, ale při stavbě jsem si nechal dělat rozpočet od odborníků a zavrhl jsem to. Návratnost 15 a více let neberu.

Autor: Martin Kostial
Datum: 26.03.2018 13:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den,

urcite viem potvrdit ze som videl anhydridovu podlahu, ktora vobec neduni. Co som rozpraval s majitelom skladba je velmi podobna.
Na obidvoch stavbach boli pouzite len znackove materialy a napriek tomu je tam rozdiel

Autor: metball iGIN
Datum: 28.03.2018 14:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave,
cituji:
"...Takže k anh radu nemám - ten prostě duní. Je to vlastnost. ..."
Přesně, jak je psáno.
Důvod (jiného, nepříjemnějšího) dunění?

Sádra je vysoce homogenní materiál.
Vnitřní útlum akustické energie je v sádře ... mizerný.

SFO

PS:
Beton je jiná třída. Nehomogenní, anizotropní, ... a BuranKETing nevalí klíny do hlavy, jak "SUPERTENKÉ VRSTVY"...
Jj, jako obvykle, 0) GeoMetrie!

PPS:
Rezonanční smrk je o několik řádů jiná třída,
jenže,
UBASTLIT si celomasivní "klofnu"
s přední i zadní deskou o tloušťce 66.6 mm,
nebo naopak 888 μm, hmmm ... :-)

PPPS:
A těch nízkofrekvenčních prostupů hluku je skutečně NUTNÉ SE OBÁVAT. Mají přímý vliv na psychiku LIBOBOLNĚ HLUCHÝCH JEDINCŮ.
Vidíme kolem sebe dnes a denně...

iGoNY

Autor: matej kastner
Datum: 14.02.2011 14:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100143
reakce na ...
zavolejte primo vyrobci - ten by mel o podobnych problemech mit minimalne tuseni, pokud je to anhyment, tak
http://www.heidelbergcement.cz/RMC/index.php?idp=26

Ptejte se po technologovi nebo technickém poradci. To jsou většinou lidi, co dost jezdí po stavbách, řeší konkrétní technické problémy. Já měl u Ytongu také jeden problém, byli ochotní přijet na stavbu, zjistit příčinu přímo na stavbě. U anhymentu jsem řešil konkrétní postup, byli také dost sdílní..

Autor: Zdenek Havrlik
Datum: 11.02.2011 14:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102253
reakce na ...
mam anhydrid a neduni :-)
havrla

Autor: arimas ARIMAS
Datum: 22.07.2009 15:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ahoj

mam ten samy problem sice jsem nic nestavela ale mam novy byt v novostavbe z monolitu .. podlahy jsou anhydridove a na tom je lepena drevena masivni podlaha DUB. pri chuzi to duni a vibruje a je jedno v jake mistnosti jsem ... take v koupelne to duni a tam je na podlaze kamen TAK TED BABO RAD!! kdyz soused chodi at je to podemnou nademnou nebo vedle me tak to u me v byte take duni a dokonce citim vibrace od jejich chuze.. KDE JE PROBOHA PROBLEM .. nikdo mi nedokaze na toto odpovedet :( je to desny poslouchat kazdy krok ktery soused udela.. grrrrr

pritom podle fotky skladby podlahy to vypada ze je vsechno v poradku take se mi k tomu vyjadrilo nekolik firem ...

POMOOOOOOCCCCC

Autor: Jaromír Sladký
Datum: 28.06.2009 23:35 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A to dunění je jedno v které místnosti chodíte?
Jinak mi to připadá, že Vám rezonuje vibrace stropní desky v místnosti dole, pokud ji ještě máte "naladěnu" na takových 30Hz tak to je na blázinec.
Apropos jak silná a jaké konstrukce je ta stropní deska (železoben)?

Datum: 29.06.2009 13:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dunění se ozývá, ať chodíte kdekoliv v patře. A to je v jedné místosti jako finál dřevo, v druhé laminát, jinde pouze koberec a v koupelně např. dlažba.
Že by mohla rezonovat celá stropní železobetonová deska, to mě také napadlo, zde ovšem mé znalosti nedostačují. Ještě změřím tu tloušťku a celkový rozměr a dám to sem. Třeba z toho někdo dokáže něco spočítat.

Autor: Pavel Lanciger
Datum: 25.06.2009 18:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
to je dost zvláštní, protože jediný způsob, jak se dunění může protáhnout po domě je to, že se nejedná o plovoucí desku, tj. dotýká se někde stropní konstrukce nebo zdí. jinak v novém domě jsem měl pocit když jsem po podlaze skákal, že to duní a v hotovém domě už to není skoro slyšet a z patra nahoře vůbec a to máme dřevěné podlahy přímo lepené na anhydrid.ten steprock je kročejovka? my máme v podlaze 5 cm EPS 100Z a na to 1,5 cm EPS T3500 - kročejovka.

Datum: 25.06.2009 21:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Anh. deska se 100% nikde nedotýká. Samotné zvuky, např. když spadne na zem mince, se nepřenáší. Pouze jakési vibrace té plovoucí desky formou onoho dunění. Jo a Steprock je taková tuhá kročejová vata od Rockwoolu. Možná bylo 25mm málo......

Autor: Pavel Lanciger
Datum: 29.06.2009 20:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
no aby to mohlo dunět, musí být konstrukce propojené tuhým materiálem, který přenáší kročejový hluk, tj. někde je to prostě propojené, chybějící separační folie, proteklý anhydrit, prostě tam je někde chyba. mám v patře jen 1,5 cm kročejového EPS a nepřenáší se to, jen dve místnosti jsou propojené anhydritem bez přerušení polyureatonovou páskou pod SDK příčkou a tam se přenáší hluk celkem slušně, ael to je chyba při výstavbě a těď už s tím moc neuděláme. jinak kročejový hluk se nám nepřenáší a to ani v nejmenším. kdo tu kročejovku dělal a kdo ji kontroloval? stačí že to někde někdo ošuli, rohy nedotáhl ošulil PU pásku a napojilo se to na obvodové zdi či příčky a je to hned průšvih.

Autor: arimas ARIMAS
Datum: 23.07.2009 10:55 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
dobry den

vcera jsem sem psala ohledne duneni anhydridove podlahy v novostavbe.. zkoumala jsem doma znova podlahu a jelikoz nam kousek drevene podlahy momentalne chybi tak jsem zkousela dunet primo na anhydrid a duni to tedy opravdu otresne! vy rikate ze nekdo musel "osulit" PU PASKU :)) ALE CO JSEM KOUKALA TAK tam byla .. je ale pravda ze tam kde anhydrid konci dal od obvodove zdi tak tam to vubec neduni. muzu tuto vadu reklamovat? totiz je to hodne divne protoze prakticky cely objekt ma tento problem vsechny byty duni uplne stejne tak ze si nedokazu predstavit ze vusude udelali na chlup stejnou chybu nebo "osuleni" :)))) na spolecnych chodbach to je k nevire to mate pocit ze se podlaha pod vama vlni jak vibruje?

Datum: 23.07.2009 12:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Víte, já mám po několikaměsíčním zkoumání tohoto problému názor takovýto.
Anh. podlaha může být udělaná zcela správně (u mě je, protože jsem si to při stavbě pohlídal, resp. všechny izolace jsem dělal sám) a zřejmě je zcela správně udělaná i ve vašich bytovkách.
Problém je v tloušťce desky, kde anh. bývá cca 4 cm. Zkuste např. praštit do dřevotřískové desky tlusté 1 cm. Zaduní. A anh. deska tlustá 4 cm, ale rozlohou třeba 20m2? Zaduní. Pokud by byla podlaha železobetonová, tam díky tloušťce betonu, která bývá cca dvojnásobná proti anh. desce, vibrace nenastanou. Tedy nezaduní.
Kmity, rezonance, kdysi jsme to ve škole měli, ale nebylo to moje hobby.
Kdybych to býval tenkrát věděl ....... udělal bych podlahy betonové. Jen je mi divné, že nemohu najít nějakého jiného uživatele anh. podlahy, který by to potvrdil. Dodavatel lití desky mně samozřejmě neodpověděl.

Závěr: je mi vás a sebe líto, ale je třeba se s tím smířit. Jednoduchá oprava není možná.

Autor: kocina petr
Datum: 23.07.2009 17:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jen je mi divné, že nemohu najít nějakého jiného uživatele anh. podlahy, který by to potvrdil. - myslite si,ze se s tim nekdo bude chlubit?ze sveho okoli znamych neznam nikoho,kdo by mel anhymet ci podobnou sadru v baraku.jeden ji ma,ale bohuzel v baraku nebydli a je na prodej :-(
kazdej neni takovej aby se i s negativy podelil s ostatnimi :-(
bohuzel,ale tak to je.

Autor: Antonín Kmoch
Datum: 03.07.2012 16:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104924
reakce na ...
Dobrý den,
mám stejný problém - montovaný RD, v přízemí několik desítek cm vaty (myslím, že 20cm) na tom rozvody nízkoteplotní podlahovky a na tom nějakých 5cm anhydridu. Finální povrh celoplošně lepené 3vrstvé dřevěné parkety.
Při chůzi deska strašně duní a je i cítit vibrace od země. Pravděpodobně se nikde stěn nedotýká, ale duní ta deska asi tím, že je moc tenká. Je to jako chodit po bubnu.
Řeším to se stavební firmou jako reklamaci, uvidíme co vymyslí. Jako řešení bych pak zkusil zatížit těžkým nábytkem, akvárkem, atp. Doufám, že to pomůže, protože to dunění je k zbláznění.
Máte někdo od roku 2009 kdy se to tu řešilo nějaký výsledek zkoumání nebo způsob na "zamaskování" problému?

Autor: Jiří Mitáček
Datum: 11.07.2012 19:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100188
reakce na ...
Pochybuji že s tím někdo něco udělá. Sám mám 50m2 desku v kuse a když na ni skočím tak taky zaduní. Problém je v tom že jste pravděpodobně v holé místnosti a díky kvalitní dilataci od odstatních materiálů deska prozměnu vybruje. Kdyby se někde pevně dotýkala, tak to vybraci zmírní.
Ze začátku mě to vadilo, pak jsem zjistil, že díky plovoucímu uložení a hlavně velmi kvalitně zvukotěsně izolované stavbě toto dunění víc vnímám, protože tento dunivý zvuk má větší odstup od ostaních rušivých elementů. V bytě kde zrovna jsem jsou vrzavé parkety a vůbec mi to nepřijde jeliko je kolem spousta jiných zvuků.

Před asi deseti lety jsem dělal psychologické testy v extrémních situacích. A jeden z těch testů spočíval v tom, že mě zavřeli do zvukotěsné komory. Nevěřili by jste jaký je třeba takový tlukot srdce v takovém prostředí koncert! A rezonancí to není, jen v takovém místě vše slyšíte mnohem, ale mnohem lépe...

Autor: Jiří Vondrouš
Datum: 24.07.2009 08:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Kamarád dělal taky podlahy z tohoto materiálu, dům dokončuje. Tak se ho pak zeptám jak se mu to chová...

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama