Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

cirkulacni digestor a smrad

Autor: Alois Dohnal
Datum: 06.07.2009 18:40

Chtel bych udelat malou anketu.

1)
Mohou ti, kteri maji cirkulacni digestor napsat,
jakou maji zkusenost se smradem. -
tj. fitlruje mi perfektne/ ujde to/ je to na nic?

2)
Jak casto menite filtry?

----
Je k necemu cirkulacni digestor, kdyz clovek vetra
okny. Nebo je lepe odtah ven?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
metball iGIN07.09.2018 11:43
Radek Procházka07.09.2018 01:39
Jan Jaroš10.07.2013 09:18
Jan Martínek09.07.2013 23:37
jaroslav Šalý09.07.2013 15:25
Bohuslav Vintr09.07.2013 15:13
jaroslav Šalý09.07.2013 10:13
Jozef Homola09.07.2013 09:58
Radek Němec09.07.2013 09:43
Petr Donald08.07.2013 15:59
jaroslav Šalý08.07.2013 15:41
Bohuslav Vintr08.07.2013 15:21
Laďa Jaskva08.07.2013 11:17
Jozef Homola08.07.2013 11:15
Petr Donald08.07.2013 09:33
Egon Kraczmarek08.07.2009 09:28
kocina petr08.07.2009 06:52
Pavel Lanciger07.07.2009 19:00
Alois Dohnal07.07.2009 17:35
Jiří Macek07.07.2009 10:54
Alois Dohnal07.07.2009 09:21
jaroslav Šalý07.07.2009 09:14
Alois Dohnal07.07.2009 08:41
jaroslav Šalý07.07.2009 08:36
Alois Dohnal07.07.2009 07:29
jaroslav Šalý06.07.2009 20:56
Alois Dohnal06.07.2009 20:37
jaroslav Šalý06.07.2009 20:11
Alois Dohnal06.07.2009 19:34
jaroslav Šalý06.07.2009 18:52

Datum: 07.09.2018 11:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ave,
http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=20&t=1774&p=13401#p13401
SFO

Autor: Petr Donald
Datum: 08.07.2013 09:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113628
reakce na ...
Zdravím
Dovolím se vrátit k tomuto vláknu.

Padly zde tvrzení, že když je rekuperace, tak je lepší cirkulační digestoř. Že si neodsávám drahé teplo z domu....

Chtěl bych se zeptat, jestli je to jediná špatnost při kompinaci rekuperace+odtahová digestoř?

Co když chci rekuperaci používat jen v otopném období? Pak by po půl roku byla cirkulační digestoř méněcenná.
Ale ani v otopném období nepoužívám digestoř celý den. Ba ani při každém vaření nee. Digestoř je dobrá akorát když se něco smaží nebo dusí. A to se neděje při každém vaření.
Čili toho tepla, které pustím odtahovou digestoří ven, není zase tolik, abych pořádně mastnoty neodsál odtahovkou.

Nicméně odtahová digestoř je díra do baráku. Teplo přes ní může unikat i když není dig.zapnutá. Řeší se nějak toto? Dá se odtahová digestoř "zateplit"?

Dále. Je poměrně známé, že když je rekuperace, že má být dům co nejvíce těsný. Jenže když je komín v obýváku, nebo odtahovka v kuchyni, pak už moc těsný ten dům není.
V kuchyni se přivádí vzduch tou umašťěnou digestoří do kuchyně a následně se odsává rekuperací. Ztrácí se tak síla pro tahání vzduchu z pokojů(v kuchyni je zkrat).
Podobně i v tom obýváku s komínem. Je zde jakási šance, že se bude čerstvý vzduch přivedený do obýváku rekuperací ztřácet komínem(místo aby postoupil dále domem)

Jak se tyto dva neduhy řeší? A vůbec, dá se to řešit?

Děkuji

Autor: Jozef Homola
Datum: 08.07.2013 11:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Ideální řešení těchto problémů není i když mnozí si myslí, že ano. Těsný barák z hlediska účinného tedy s vysokou mírou účinnosti přenosu tepla při větrání je potřebný. Každý strojní větrací systém vytváří někde v domě podtlak a někde přetlak. Není-li prostor vůči exteriéru těsný, tak si to falešně přisává nebo vyfukuje a nepomůže ani rekuperační jednotka s účinností "99,99%". Druhý extrém je, že paradoxně netěsný dům může nerekuperačnímu větrání napomoci a dokonce snížit nároky na energii potřebnou k dopravě vzduchu a překonávaní některých odporů. Mám odtahovou digestoř zateplenou, tedy na půdě a to pouze z jednoho důvodu a tím je kondenzace poměrně vlhkých par. K té sice dochází, když se neodtahuje ale dochází ale to už musí pořádně mrznout.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 08.07.2013 11:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Já si naopak myslím, že drtivá většina lidí používá digestoř při každém vaření. Ale to je celkem jedno. Podstatný je Váš přístup k drahému teplu. Čili, pokud je Vám jedno, jestli teplo vyletí se 100 % ztrátou, tak si udělejte digestoř s odtahem přez stěnu, nebo do komínu. Stejně se mě skoro zdá, že ta rekuperace ve Vašem pojetí jsou vyhozené peníze. Cirkulační digestoř nevytváří absolutně žádný zkrat, protože odsává vzduch z kuchyně přez kovový filtr, tam se zachytí mastnoty a vyfoukne vlhký a voňavý vzduch zpět do prostoru kuchyně. Ten zápach a vlhkost odsaje vzduchotechnika s rekuperací.
Že by komín musela být nutně díra do baráku, není až tak pravda. Záleží na celkové koncepci topidla, napojení komínu a zejména přívodu spalovacího vzduchu. Čili skoro vzduchotěsně uzavřený systém.
S pozdravem Laďa

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 08.07.2013 15:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100268
reakce na ...
Odtah z digestoře se dá také napojit přímo do rekuperace (přes výměník). Musí to ale být rekuperace k tomu určená. Problém je, že i přes filtr proti mastnotě v digestoři se výměník i tak více špiní. Je ho tedy nutno občas umýt od mastnoty a konstrukce výměníku to musí umožnit.
Jinak některé digestoře se dají nastavit jako cirkulační i odtahové. Tedy nevidím zásadní problém takovou digestoř v létě používt jako odtahovou a přes zimu, kdy jede rekuperace jako cirkulační. Vždy na jaře a na podzim přehodit. Na zimu důkladně ucpat odtah od digestře do venkovního prostředí. Nezapomenout, že při odtahu ven musí být také zajištěn přívod vzduchu. To znamená buď v kuchyni pootevřít okno, nebo nucené větrání provozovat v čase vaření se zapnutým jen přívodním ventilátorem s tím, že odtah bude jen přes digestoř a případně na WC.
p.s. Komín mimo topení musí být řádně utěsněn a při topení je lepší spalovací vzduch odebírat externím přívodem. "Utíkání" tepla komínem je ještě ta "lepší" možnost. Daleko horší je nasávání zápachu a v tom horším případě i spalin z komína do místnosti. To může jít i o život.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 08.07.2013 15:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
jenom je problém ve sladění výkonů odtahových ventilátorů - což nelze,
proto ten odtah vzduchotechniky - odtah max 300m3/hod, zvlášť od cirkulační digestoře - min výkon 500m3/hod

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 09.07.2013 15:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100268
reakce na ...
Při nesouladu vzduchovém výkonu ventilátorů (odtah vyšší) vznikne v domu podtlak.
1) Jednak žádný dům není zcela těsný a zvenku se nasává netěsností.
2) Při podtlaku se sníží vzduchový výkon odtahového ventilátoru a zvýší vzduchový výkon přívodního.
Ono se to nakonec srovná i v případě, že z nějakého důvodu nepootevřete to okno.
Zvláště ventilátory v digestořích bývají dost "měkké" a stačí trochu větší tlaková ztráta (v tomto případě podtlak v domě) a jejich vzduchový výkon rapidně poklesne.
Ostaně jak by taková digestoř fungovala v domě bez vzduchotechniky a puštěného přívodního ventilátoru - ještě hůře.

Datum: 09.07.2013 15:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Odpovídal jsem na úvahu odtahovat přímo z digestoře. Tam je nesoulad s výkonem. A další výhoda je i šetření filtrů rekuperace (zanesou se velmi rychle). Proto je výhodnější použít cirkulaci

Autor: Petr Donald
Datum: 08.07.2013 15:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113628
reakce na ...
ano, už se tímto právě zabývám. je to docela dobré řešení na první pohled. zatím k tomu moc nevím. ale plnilo by to přesně potřeby.
děkuji vám i ostatním k vyjádření se

Autor: Radek Němec
Datum: 09.07.2013 09:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111856
reakce na ...
Založil jsem na danou problematiku i nové vlákno na specializovaném vzduchotechnickém fóru http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=18&p=7478#p7478

Autor: Jozef Homola
Datum: 09.07.2013 09:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Chtěl jsem něco k tomu ale mne se nedaří ani registrovat. Vybaflo to na mne:

Heslo, které jste zadali, je příliš krátké.
Heslo, které jste zadali pro ověření, je příliš krátké.
Vámi zadanou e-mailovou adresu má již registrovanou některý uživatel.
Neodpověděli jste správně na potvrzovací otázku.

Datum: 09.07.2013 10:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
nemusel jste zakládat, stačí nahlédnou do minulých
vše již bylo řečeno jak tam, tak tady

Autor: Jan Jaroš
Datum: 10.07.2013 09:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100421
reakce na ...
Mě by docela zajímalo, jak to řeší ostatní, co mají plynový sporák a nemají (nebo nezapínají) odtahovou digestoř. Existují tací? Pokud bych si doma jen např. vařil vajíčka a nezapnul odtahovou digestoř, tak v kuchyni celkem nic zvláštního necítím. Spaliny se zřejmě rychle a dostatečně rozptýlí. Vyústění odtahu digestoře mám na zdi nevhodně umístěno u okna do koupelny. Nějak jinak to moc vhodně řešit nejde, resp. nechci to už upravovat. Už jsme zvyklí na to, že pokud pustíme digestoř, musíme zavřít okno v koupelně. Pokud to neudělám, tak bych Vám přál cítit ten neuvěřitelný vzduch (zápach zplodin hoření), co se již po malé chvilce udělá v koupelně. I z tohoto důvodu, když jsem předloni instalovat repurerační větrání, digestoř jsem nechal tak jak byla, odtahovou.
Jsme zvyklí na postup, že zapnu sporák, pustím digestoř, otevřu v kuchyni okno (stačí ventilačka), VZT běží dál, případně zvýším výkon, aby pomohla odtáhnou smrad z domu. Žádný problém nemám. Energeticky zjevně nevýhodné, ale zřejmě nejlepší pro kvalitu vnitřního prostředí.

Autor: Egon Kraczmarek
Datum: 08.07.2009 09:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ideální je varianta "s klapkou" pro "přepínání" odtahového a recirkulačního režimu digestoře.
V topném období - recirkulace + rekuprační větrání.
V letním období - odtah + přisávání oknem (dle potřeby).
Pokud máte tuto možnost, tak vřele doporučuji.

Datum: 06.07.2009 18:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
crkulační digestoř je nutná kde je centrální větrání
pro normální větrání je lepší odtahová (musíte se zbavit nejenom "smradu", ale i vlhkosti - páry

Datum: 06.07.2009 19:34 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
a-vlhkost. to mne nanapadlo.
Jinak hledam argumenty pro manzelku, proc udelat z odtahove digestore cirkulacni (chci do bytu dat rekuperacni jednotku).
Dle ni je odtahova proste vzdycky lepsi.
Poradte cim ji presvedcit.
Diky

Datum: 06.07.2009 20:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pokud rekuperace, cirkulační digestoř nutnost
digestoř odstrańuje mastné páry, vlhkost a "smrad" odstraníte rekuperací
již tady jedno vlákno na toto téma
některou ženskou nepřesvědčíte, dokud si sama ne ...

Datum: 06.07.2009 20:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
to jste mi neporadil. To vlakno znam, puvodne jsme nechteli
zasahovat do kuchyne (digestor je soucasti umeleckeho dila), ale nyni ho musime z jinych duvodu stejne demontovat a pak
zase namontovat, takze by to predelat slo. Jen presvedcit.
Ale jak, ale jak?

Datum: 06.07.2009 20:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
prostě buď odsávací digestoř nebo rekuperace
rekuperaci dáváte proč? aby jste větrali a ušetřili za teplo na ohřev čerstvého vzduchu a aby jste nemuseli běhat k oknu.
odsávací digestoř působí přesně opačně. odvádíte teplý vzduch a musíte přivést čestvý - studený

Datum: 07.07.2009 07:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ano, ja to vim. Argumenty, ktere uvadite, ji nepresvedcili.
Naopak si mysli, ze kdyz bude rekuperace a odtahova digestor,
tak, ze nemusi behat k oknu. Ze si to ten vzduch vytahne
z rekuperace, takze vlastne odsaje smrad pekne mimo byt a
jeste nebude muset otevirat okno. Proc by si tedy menila
digestor na cirkulacni, kdyz to oproti jeji predstave zvysi
v byte smrat a jinak nic. No a ted babo rad?
Jak ji presvedcit?

Datum: 07.07.2009 08:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
když chce takto větrat, tak aˇsi nedává rekuperaci

Datum: 07.07.2009 08:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ach jo, ja ji chci, ona neni proti.
Jen chce digestor s odtahem. Navic si jeste
pochvaluje, ze pak nemusi otevirat okno.

Poradte prosim, cim presvedcit drahe polovicky,
aby se ve svych kuchynich nebaly cikulacni
digestore.

Datum: 07.07.2009 09:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
my je přesvědčovat nemusíme, Vy máte problém a asi nejen s digestoří

Datum: 07.07.2009 09:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vam kdyz nekdo rekne, ze je neco perfektni, tak
to hned prijmete a nebo se musite presvedcit sam?

Doufal jsem, ze mi nekdo poradi nejake vecne argumenty,
o kterych jeste nevim.
Doufal jsem, ze se dozvim od uzivatelu cirkulacni
digestore, zda-li jsou ci nejsou spokojeny
se zapachem.

Autor: Jiří Macek
Datum: 07.07.2009 10:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pan Šalý se Vám to snaží "vysvětlit" - že kombinace: větrání s rekuperací + odsavač s odtahem nejde dohromady - "prostě nehoří" :-) Jinak argumenty jsou jako u všeho pro i proti. Odsavač s odtahem sice odsaje lépe pachy, ale pouštíte si do domu zimu (výměník nebude stíhat při takovém průtoku ohřívat přívodní vzduch). Odsavač s cirkulací s nějakým tukovým a pachovým filtrem Vám zase nezpůsobí žádné teplené ztráty, mastnotu to spolehlivě vyfiltruje, ale pachy né zcela. Ale přeci tyto pachy nejsou žádný "smrad" ale příjemná vůně dobrého jídla :-) Tedy pokud to nepřipálíte. A navíc je za chvíli postupně odsajete centrálním větráním. Ale pokud stále váháte a nevíte pro co se máte rozhodnout, tak pro klid domova instalujte do odtahového potrubí manuálně ovládanou klapku a budete pak schopni používat oba způsoby, např. když bude venku teplo, tak použijete odtah a když bude zima, tak cirkulaci. A je to! Já osobně mám cirkulaci, protože budu instalovat centrální větrání.

Datum: 07.07.2009 17:35 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vida, ta manualni klapka zni dobre.
Ja vedel, ze polozit dotaz je uzitecne.
Diky moc.

Ted tu klapku jeste vhodne umistit do maleho prostoru, ale
to snad nejak vymyslime.

Autor: Pavel Lanciger
Datum: 07.07.2009 19:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
dobrý den, mám cirkulační digestor ve spojení s centrálním řízeným větráním s rekuperací. jakmile se vaří, pustíme digestoř a vzduchotechnika se přepne do odsávání a v kuchyni vznikne podtlak. nějak zásadně nevaříme, typu celý den, ale pachy po domě jsou minimální, pokud se nepustí digestoř, tak to de cítit. digestoř má velký výkon, tj. dělá kolem sebe celkem velký průvan, takže cítíte, jak to táhne. je to rohová digestoř, celkem velká 1x1m jediné co je nepříjemné, je že vlhkost, která projde digestoří je vyfukována na zeď a malinko to tam vlhne, i když do 10 minut po vypnutí je to suché, ale bude to brzy dost špinavé, zatím po roce v pohodě. pokud nemáte vzduchotechniku, je nejlepší odtahová digestoř, pokud máte vzduchotechniku, tak zvolit vhodnou digestoř.

Autor: kocina petr
Datum: 08.07.2009 06:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nekdo tu pred cca 1/2 rokem popisoval jak vyresil nedostatecnou filtraci cirkulacni digestori.levne a jednoduche reseni.
podle vasi stupnice byl na minimalnim pachu.hodne je znat smazeni rizku (i kdyz me to voni :-) ).rikal,ze pach je minimalni.

Autor: Jan Martínek
Datum: 09.07.2013 23:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103770
reakce na ...
Nějaký postřeh z reality. Mám velký obývák s kuchyňským koutem, rekuperaci a cirkulační digestoř. V reálu např. při smažení řízků není v domě cítit absolutně nic! Filtr v digestoři pobere většinu pachů a o zbytek se postará vhodně navržená VZT (kuchyně v mírném podtlaku). Při spuštění digestoře není nic lehčího než současně nárazově vyvětrat přes VZT - teplo neuteče a zápach okamžitě zmizí.
Varianta s klapkou je samozřejmě možná, ale pozor na to, aby ta klapka byla opravdu těsná! a nezapomínat ji zavírat když je potřeba rekuperace! Pro funkčnost rekuperace je totiž těsnost domu životně důležitá - přesně jak to tu popsali ostatní.

Jan Martínek

Autor: Radek Procházka
Datum: 07.09.2018 01:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128375
reakce na ...
Lojzo, vidim to na manželskou poradnu a v lepsim pripade rozvod. :-D

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama