Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Aktuálně ke zrušení tendru na dostavbu elektrárny Temelín

Autor článku: Ing. Milan Bechyně, redakce
Plné znění článku: Aktuálně ke zrušení tendru na dostavbu elektrárny Temelín
Anotace článku: Rozhodnutí ČEZu o zrušení tendru na dostavbu 2 bloků elektrárny Temelín nebylo úplně překvapivé, přesto vyvolalo v mediálním prostoru řadu komentářů. TZB-info proto oslovilo předního odborníka na jadernou energetiku prof. Ing. Josefa Kotta, DrSc. ze Západočeské univerzity s několika otázkami.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Dostavba TemelínaVladimír Křen13.04.2014 07:35
Dostavba TemelínaBohuslav Vintr13.04.2014 02:13
KontinuitaVladimír Křen12.04.2014 08:31

Příspěvky
Předmět: Dostavba Temelína
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 13.04.2014 02:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Fotogalerie:
Současné rozhodnutí ČEZu je celkem pochopitelné vzhledem k nejisté situaci na trhu s energií a uměle (dotovanými OZE) deformované ceně elektřiny na burze společně s recesí.
Na burze je sice průměrná cena cca 1 kč/kWh, ale k tomu je nutno pro spotřebitele připočíst cca 0,6 kč/kWh podpory OZE. Tato podpora, která pak jde na garantované výkupní ceny OZE loni činila 44 miliard kč. To budeme platit každý rok i v budoucnu (20 let od připojení OZE). Ta částka bude dále stoupat po připojení dalších OZE i když teď se snížením podpor o hodně pomaleji.
Zatím máme nadvýrobu elektřiny a tedy nějaký "oddechový" čas.
V současné době a při současných cenách na burze totiž není rentabilní stavět a připojovat do sítě žádné nedotované zdroje. Ani OZE.
Až začnou dosluhovat zdroje současné a nějaké nové zdroje budou potřeba, bude nás pravděpodobně čekat tvrdé probuzení. Peníze, které by byly potřeba na investice (prostřednictvím zvýšení ceny na burze, nebo dotováním investic do stavby) budou stále vázány pokračujícími platbami do OZE připojenými v minulosti.
Nicméně jsem si soukromě z dostupných údajů udělal odhad, jak by to asi vypadalo, kdyby se 2 nové bloky Temelína začaly stavět a zhruba za 10 let byly dostavěny. (Podrobnosti v jiné diskusi na tomto portálu).
Výchozí údaje: Pro dostavbu by bylo nutno mít garantovanou cenu elektřiny 3 kč/kWh z těchto nových bloků. Dukovany vyrábějí za 0,6 kč/kWh, původní bloky Temelína za 0,8 kč/kWh. Za všechny by to z toho vycházelo na 1,6 kč/kWh.
To je shodou okolností stejně, kolik nyní platíme za silovou na burze + příspěvek na OZE.
V té době (2025) Německá agentura DENA predikuje průměrnou cenu elektřiny z OZE na cca 2,5 kč/kWh.
Pokud tedy chceme snižovat produkci CO2, vychází mi daleko výhodnější dostavba Temelína, než převaha OZE v mixu.
Také kvůli daleko menším problémům s regulací výroby a stabilitou sítě v případě JE oproti FV, která má z OZE největší potenciál růstu.
Navíc naše uhelné elektrárny budou mít stejně nedostatek uhlí. Kromě jejich výkonu budeme muset nahradit i jejich regulační funkci. A to jsou nákladné PVE. Také dlouho trvá, než jsou postaveny, takže "nesmíme zaspat". Pro zdroje typu FV jich bude potřeba více a stejně to neřeší kolísání jejich výkonu ke spotřebě v průběhu roku, které "jdou proti sobě". Nejvíce elektřiny je potřeba v zimních měsících, ve kterých je solární svit a výroba FV minimální.
Ps. Za roky 2008-2013 vychází cena FV elektřiny na cca 6,2 kč/kWh, zatímco JE vyráběly za cca 0,7 kč/kWh.

Předmět: Re: Dostavba Temelína
Autor: Vladimír Křen
Datum: 13.04.2014 07:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Vzhledem k tomu že se vše přerušilo, bude muset investor absolvovat celé "kolečko" vyřizování stavebního povolení. Momentálně dostupná dokumentace se bude muset z podstatné části přepracovat. To znamená od začátku přípravy ke zkušebnímu provozu je třeba počítat s dobou 20 let. Mezitím staré elektrárny na uhlí nebudou mít skoro co pálit a hlavně budou na konci své životnosti. Po první části Temelína se na našem území postavily pouze dva bloky á 135 MW v Kladně. Spuštěno v r. 2000. Jinak nic. V Ledvicích je nových pouze 600 MW které ještě nic nevyrobily. Bohužel realita je taková že politiky vše zajímá až je to v průšvihu. Tak že doba kdy dojde životnost současných zdrojů se kvapem blíží a zatím rozhodování si nikdo nedovolí udělat protože by mu hrozila ztráta preferencí. Opravdu zajímavá doba.

Předmět: Kontinuita
Autor: Vladimír Křen
Datum: 12.04.2014 08:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Naprostý souhlas s panem profesorem. Pamatuji dobu kdy došlo k havárii na A1. Potom odcházel provozní personál na různé elektrárny v tehdejším ČSSR. Mysleli si že jsou z nejmodernější elektrárny a přitom už klasika byla jinde než stará A1. Tehdy byly velíny vybaveny mozaikou. Potom jsem z elektrárny přešel k najíždění a jedna z prvních akcí bylo uvádění do provozu 3 a 4 turbiny bloku 2 na V1. Samozřejmně pracoval jsem pod vedením starších kteří měli mnoho zkušeností z uvádění do provozu jiných velkých elektráren. Potom byla V2, a blok 4 v Dukovanech. Na těchto akcích vždy bylo nutné si nastudovat dokumentaci, zařízení odzkoušet a uvézt do provozu. Vždy byly problémy s obsluhou. Podle platných předpisů může obsluha pracovat na zařízení které neodpovídá provoznímu předpisu. To platí do dnes. Proto nemůžu požadovat na provozním personálu zkoušet a nastavovat zařízení které ještě v plné míře neodpovídá provoznímu předpisu. Na to zde vždy byla skupina která se zúčastňovala tvorby provozního předpisu, programů zkoušek, následného odzkoušení zařízení s případnými úpravami provozního předpisu pro standardní použití. Tyto skupiny pracovníků již dnes nejsou. Stará dokumentace již neodpovídá dnešním standardům. Není na čem stavět. Všichni buď jsou už mimo výrobní proces nebo již nejsou mezi námi. Tak že vše bude nutné budovat znova.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama