komplexní zateplení RD z r 1969Dobrý den, potřeboval bych pomoci se strategií zateplení domu.
Primární je úspora energií / vlastní kapsa, ekologie, očekávání akcelerace růstu energie/ příjemné klima k bydlení, syn 4 roky lehký alergik.
Už asi měsíc pročítám články na tomto foru a pomalu si začínám dělat názor o kterém bych se chtěl poradit.
Stávající stav:
Rodinný dům z r. 1969,
částečně vytápěný sklep s garáží se saunou, sušárnou a technické místnosti, obvodové zdivo plná cihla, kamenný sokl
2 obytná patra, obvodové zdivo ze škvárobetonových tvárnic, síla steny 50 cm, břízolit OK stav,
střecha rovná se skladbou: hurdiskový strop, mazanina, škvára 30 cm, heraklit 5 cm, plstěnec (azbestový koberec) 2 cm, mazanina, vzduchová vrstva 15-60 cm (dle spádu střechy), trámy, krokve,prkna, lepenka, plech.
Vytápění:
plynový kotel viadrus cca 20 let starý, samotížné radiátorové topení, krbová vložka v přízemním bytě s rozvody do místností a jeden průduch do 1 patra s výkonem 11 kW, předimenzovaná
TUV – bojler, ohřev plynem.
Plán:
výměna vrat-sekční, dveří, oken za plastová s trojskly s usazením na okraj omítky
zateplení 20 cm EPS s přesazením na rám okna
rekonstrukce střechy – snesení plechu a lepenky, kontrola prken eventuálně jejich výměna, vyfoukání minerální drtí z Polné do dutiny vzduchu – tj. cca 15 cm na nejnižším a 60 na nejvyšším místě sklonu střechy, nová krytina - přitížená EPDM gumová folie Firestone.
Otázky, obavy:
l.Okna – věčná otázka – která 6 komorová ? rehau geneo Ar 4/16/4/16/4 ?
usazení oken – fixace rámovou hmoždinkou ? odmítnout páskovou kotvu ?
dotěsnění spáry – stačí APU lišty, nebo mám trvat na parozábraně zevnitř a vodotěsné pásce zvenčí,
2.obava z vysoké vlhkosti, opravdu si myslím, že nejsme schopni tak často a masivně větrat a navíc úspora tepla (40% tepelných ztrát větráním – hrozivá informace), i když vím, že jde hlavně o pohodové klima (syn lehce alergický) tak tedy přemýšlím nad větráním s rekuperací, ovšem rozvody pro centrální jednotku si nedovedu představit osazovat neboť interiery jsou nově rekonstruované, tedy zřejmě jedině decentralizované jednotky , potom jaké, když síla budoucí stěny bude přes 70 cm.
3.Opláštění domu, který je nyní suchý, rád bych aby i zůstal a nechci plísně, rosit okna s trojsklem se snad nebudou,
tedy zabalit ho do EPS nebo raději do minerální vlny tak, aby „oddýchal“ vlhkost ze zdiva, pokud budeme bez rekuperace.
Viděl jsem Baumit Open, nebo stačí jakýkoli a lepení na terče, někde jsem slyšel, že je vlastně štěrbina mezi zdivem a EPS, funguje to?
Je třeba kotvit hmoždinkami do zdi, nebo stačí nalepit – břízolit OK.
Omítka je lepší akrylátová nebo silikonová ?
4.bude dostatečně zateplena střecha dodatečným zafoukáním drti z kamenné vlny a nebude problém s odvětráním při vyplnění prozatím volné a větrané vzduchové vrstvy?
obava z kondenzace par a provlhnutí skladby střechy a tím zhoršení tepelně izolačních vlastností a pokud bude špatná bilance vodních par, tak plísně?
5.je třeba zateplit kamenný sokl domu – sklep ? jestli ano jak, nerad bych kopal do země, mnohde to ani nejde, výška je od cca 1 do 1,5 metru.
6.dům má v každém patře rohový cca 7 metrový balkon, betonový na ocelových nosnících kotvených do domu, povrch dlažba, tedy zřejmě tepelný most jak hrom, měl by se zateplit ? potom jak ?
7.jaký je váš názor na EPDM folii na střechu.
8.otázky zisku TUV – výhledově solární kolektory na střechu, řeším vedení trubek od kolektoru do sklepa k rezervoáru vody – lze je spustit nepoužívaným komínem?, nebo komínem, kam vede pouze výfuk digestoře z kuchyně?
9. zapojení solární energie kolektory do vytápění radiátory je zřejmě čirý nesmysl, že?
Pokud to někdo přečte a zareaguje budu strašně rád, neboť investice bude veliká a nerad bych udělal nějakou zásadní chybu, i když si myslím, že nejlepší bylo barák zbourat a postavit nový, ale to už je pasé, už jsem do něj vrazil moc.
Děkuji za jakoukoli reakci Ctirad Polášek