Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

vizualizace LMU64

Autor: Roman Pokorný
Datum: 15.10.2009 06:01

Prosím poraďte mi nejlevnější řešení pro vizualizaci řízení kotle Geminox THRi (Siemens LMU64). Jsem koncový uživatel, který by ale rád věděl, zda je kotel nastaven správně - rád bych na PC viděl počet startů, teplotu spalin, vizualizaci špičkových požadavků atp.

Mám za to, že na trhu je spousta krásných strojů, ale nakonec jsou provozovány v základním nastavení a jejich deklarovaná účinnost je tak pouze teoretická. Při tom je to škoda, úspory lze dosáhnout pořádným nastavením, ale mám pocit, že jako koncový uživatel se k těmto informacím nemám jak dostat.

Děkuji za rady,
RP

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Michal Pokorný13.09.2020 14:46
branislav brza12.09.2020 19:19
Svatopluk Dědic12.09.2020 14:52
branislav brza12.09.2020 13:23
Svatopluk Dědic12.09.2020 12:56
branislav brza12.09.2020 12:07
Svatopluk Dědic20.02.2013 14:40
Igor Hubina17.02.2013 22:41
Svatopluk Dědic17.02.2013 22:00
Svatopluk Dědic14.02.2013 10:03
Igor Hubina14.02.2013 02:04
Svatopluk Dědic12.02.2013 23:30
Igor Hubina30.01.2013 16:36
Svatopluk Dědic30.01.2013 15:36
Igor Hubina21.11.2012 18:30

Datum: 21.11.2012 18:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111351
reakce na ...
Mám stejný názor a dotaz jako pan Pokorný, ale vidím, že dosud žádný progres. Pokud někdo v této věci uspěl, prosím i info.
Děkuji
IH

Autor: Svatopluk Dědic
Datum: 30.01.2013 15:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108001
reakce na ...
Narazil jsem na stavebnici http://tclcode.com/opentherm/ ... dam vedet az zapojim.
Kolega sestavil jine "udelatko" (i levnejsi), to ma ale zatim mouchy: ovlivnuje trochu komunikaci kotel-termostat (LMU hlasi obcas chyby pri komunikaci)

Autor: Igor Hubina
Datum: 30.01.2013 16:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím a děkuji za zprávu. Doufám, že se zapojení povede!

Datum: 12.02.2013 23:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Překvapivě stavebnice fungovala na 2. pokus (jeden zrušený pájecí bod - už jsem 20 let nic nebastlil)... Z kombinaci Geminox THRi + QAA73 si gateway rozumi docela dobre.

Nepříjemné je, že otmonitor, který se dá stáhnout ze stránek předpokládá, že je non-stop připojený k portu s gatewayi. Při ukončení programu přijdu o historii (grafy) a to bych nerad. Vyhrazený počítač na tohle obětovat nemůžu.
Takže bude asi další vývoj, nějaká forma web aplikace, která vizualizuje data alespon nejak; již udělaný analyzátor jsem zatím nenašel.

Datum: 14.02.2013 02:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já momentálně aspoň měřím teplotu tomné vody externím 2 sondovým teploměrem. Taky nemám dedikovaný PC, ale vyřešil jsem to tak, že mám monitorovací SW nainstalovaný na PC v práci, který běží pořád a data vyčítám do něj a zároveň je přes Cloud synchronizuji zase do domácího PC. Můžete prosím napsat kde se dá stavebnice pořídit, kolik stojí a poradit s připojením ke kotli?

Datum: 14.02.2013 10:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Špatně jsem se vyjádřil: nějaké "PC" je samozřejmě nutnost (v mém případě je PC Raspberry PI), ale původní program předpokládá, že bude trvale spuštěný po celou dobu sledování - data sice uložit může, ale ve formě kterou pak již nedokáže znovu přečíst a vizualizovat. Na časové škále roku až několika let mi to přijde nepoužitelné. Spíš na kratší sledování při potížích.

Já bych rád napsal drobnou sadu skriptů která by zpracovala log z OpenTherm monitoru doplněný o časové značky + vygenerovala pár grafů denních / mesíčních / ročních statistik. Počítám tak cca týden.

Stavebnici mám z http://www.opentherm-gateway.com/.
Tady v ČR nabízí odprodej NEOSAZENÉHO plošáku za 150 + poštové http://www.vysocky.cz/index.php/vyrobky/77-vyrobky/94-opentherm-monitor (osazené už nejsou). Použité součástky jsou standardní (= koupitelné kdekoliv), máte-li zkušenosti a případně PIC programátor (není můj případ), šlo by gw vyrobit i dost levněji než mně vyšla stavebnice.

Datum: 17.02.2013 22:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Tak první (nějaká) data. Za jeden den a za necelý týden, zatím všecha zmixovaná v jednom grafu.
Zatím marně uvažuji jak je smysluplně rozdělit na podgrafy.

Datum: 17.02.2013 22:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vypadá to zajímavě. Já se do bastlení raději pouštět nebudu, sice mě to hrozně baví, ale nikdy mi nic nefungovalo :-)
Můžu použít tuhle hotovou stavebnici?
http://www.opentherm-gateway.com/openthem-gateways/gateway-kit-lan.html
Ta se pak zapojí na sběrnici QAA73.110? Jsem začátečník, tak se omlouvám za (asi přitroublé dotazy).

Datum: 20.02.2013 14:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tezko radit, vypada to ze jo ... neni nad to napsat do toho eshopu :)

Autor: branislav brza
Datum: 12.09.2020 12:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133011
reakce na ...
Dobrý deň,
prosím Vás mam THRi17 a rad by som ho pripojil na domacu automatizaciu.
Mozete mi prosim poslat postup zapojenie OTGW na kotol pripadne postrehy?

Ďakujem
Branislav Brza

Datum: 12.09.2020 12:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118535
reakce na ...
Ověřte si, že skutečně používá sběrnici OpenTherm. Novější THRi kotle od ní už upustily, mají ji kotle ZEM. Asi ta otevřená řešení kazila kčefty s řídícími systémy ...

Co se mně týče, postupoval jsem podle návodu na OTGW a všechno "klaplp" bez potíží. Mám připojeno Raspberry PI, které jen po USB sbirá data. V případě zájmu můžu poslat PERL skripty, které z dat vytvoří RRD databázi a případně grafy: koukám na to jen čas od času - ale vyplatí se: byla vidět změna ve způsobu ohřevu TUV a skutečně: kotel nedokázal držet snížený výkon, vypnul se (úplně resetoval) a pak zas zapnul .... ve výsledku vodu ohřál, takže jinak bych na potíž přišel asi až se začátkem topení, kdy by nedokázal držet teplotu v podlahovce.

Datum: 12.09.2020 13:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ďakujem. Mám kotol z roku 2008 a ten pokial viem má Opentherm ale pre istotu to overím. Ked som pozeral do QAA73 tak tam je nastavený komunikačný protokol Opentherm.
Ja používam na domacu automatizáciu Domoticz, Homey ale sú aj iné, ktoré podporujú OTGW teda je to obdoba vášho RPI. Priamo dokážu čítať údaje a vizualizovať a následne nad nimi viete robiť akcie.
Ak sa Vám dá tak by som poprosil ten perl script aspoň kuknem ako to funguje.

Ak som sa správne dočítal tak zapojenie je medzi LMU64 a QAA73(termostat) čiže LMU64 OTGW QAA73, správne?

Odkial ste kupoval OTGW nodo-shop.nl?

Ďakujem

Datum: 12.09.2020 14:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118535
reakce na ...
Ano, mezi termostat a kotel.

Ad obchod: ne, neprijde mi povedomy. kupoval jsem desku + soucastky v roce 2013 :) mozna se od te doby prodejci zmenili.

Ad skript: vasi e-mailovou adresu, prosim :)

Datum: 12.09.2020 19:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

Dakujem

Autor: Michal Pokorný
Datum: 13.09.2020 14:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123651
reakce na ...
Dobrý den,
kotel Geminox THRi 2-17 má elektroniku Siemens LMU64, která s prostorovým termostatem QAA73 komunikuje rozšířením protokolu OpenTherm.

OTGW se instaluje jako gateway = prostředník mezi kotel a termostat. OTGW se směrem ke kotli chová jako termostat, směrem k termostatu jako kotel. Každý datový paket, který OTGW přijme od kotle pošle k termostatu a naopak. To umožňuje komunikaci mezi kotlem a termostatem monitorovat. Dokonce je možné obsah paketů měnit a tím systém ovládat.

OTGW je nyní zcela stabilní, sám tento systém provozuji bezmála osm let.
OTGW sestává za dvou softwarových částí:
Firmware, který je nahraný do procesoru PIC16F88 a který se využívá k dekódování paketů protokolu OpenTherm.
Druhou částí je aplikace OpenTherm monitor, která běží na operačních systémech Linux (architektury x86, armhf, aarch64) a Windows.
Součástí aplikace je webový server, přes který lze OpenTherm monitor ovládat.

Co se týká hardwaru, je OTGW zcela svobodný produkt. Pokud disponujete znalostmi a zručností, není nutné nic kupovat v zahraničí. Desku Vám vyrobí například na plosnaky.cz, součástky jsou běžně dostupné. Největší problém je programování procesoru PIC16F88, kdy pro první nahrání firmwaru potřebujete programátor. Pokud zručností nedisponujete (tak jako já), lze si nechat OTGW sestavit u nějakého soudného prodejce - já jsem z Brna a poprosil jsem pana Bučka bucek.name/

Moje postřehy z osmi let provozu (třeba něco použijete):
1) je nutné rozmyslet, co "napojením na domácí automatizaci" myslíte. Pokud si myslíte, že budete systém řídit lépe než QAA73, tak se velmi pravděpodobně mýlíte. Algoritmus v QAA73 je velmi dobrý (stejně jako celý řídící systém od Siemensu v desce LMU64) a pokud je vše správně nastaveno (zejména hodnoty v LMU64), funguje regulace perfektně. Proto si myslím, že hlavním přínosem je monitoring funkce kotle, maximálně automatizace nějakých drobných zásahů do regulace s cílem energetické úspory - například zapnutí alarmu v domě znamená omezení přípravy TUV, změna teploty TUV v závislosti na denní době atp.
2) Jak jsem napsal výše, Siemens u LMU64 implementoval rozšíření protokolu OpenTherm a to bohužel i na úrovní hardwarové signalizace. Pro běžné použití to není žádný problém. Pokud ale budete chtít z QAA73 přistupovat k parametrům desky LMU64 (například nastavovat parametry systému, čísti si počet startů hořáku, počet hodin atp), bude vám OTGW vadit. Mám to vyřešené bypassem OTGW, které zapnu jednou za rok, když dělám údržbu kotle.
3) Kotel Geminox THRi považuji za to nejlepší, co lze sehnat. Výměník je vyroben z kvalitního nerezu, komponenty Siemens, řídící deska LMU64, která dosahuje nejlepší efektivitu obrovským rozsahem modulace. Cely systém je otevřený a dostatečně zdokumentovaný. Poučený uživatel si kotel může nastavit tak, aby dělal to, co má. K tomu uvádím, že dodavatel kotel namontuje, zapne a na nastavení se vykašle. Většina kotlů je tak provozována v defaultním nastavení a to znamená, že jeho teoretická efektivita je na věky teoretická. A to je škoda.
Nástupce, nový Geminox THRs, už má jinou elektroniku, už nekomunikuje OpenThermem, ale nějakým proprietárním protokolem Siemensu. Lze si k tomu sice koupit webserver, kde je možné parametry vidět, ale jednak je to nákladné a jednat žádný z parametrů nejde měnit.
Kotlům THRi lze vytknout jen prehistorické čerpadla Grunfos (ty lze ale vyměnit za nové Grunfosy) a zcela nesmyslnou cenu náhradních dílů.

Zdraví,
Pokorný

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama