Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Dodatečná hydroizolace výtahové šachty

Autor: Jaroslav Ševčík
Datum: 09.11.2009 09:59

Dobrý den,
jako stavební technik jsem dostal za úkol zařídit nové zaizolování den výtahových šachet na panelovém domě. Situace je následující: dno se nachází v suterénu 3m pod úrovní terénu. Mezi podlahou suterénu a samotným dnem je výškový rozdíl asi 1m. Po většinu roku je tento prostor suchý, ale problém přichází při zvýšení hladiny blízké řeky(jarní tání, záplavy). Původní hydroizolace je nefunkční a dochází tak k naplňování šachet spodní vodou. Ocelová lana se pak nepřípustně namáčejí.
Máme na stole dvě varianty jak dodatečně izolovat:
buď to hydroizolační stěrkou (mapei tvrdí že to pro jejich materiály není problém) anebo celé dno obložit silnostěnnými plechy a v koutech vyvařit. V obou případech to samozřejmě znamená stěny ,,odmašlit" od vypínačů, světel, dorazů, žebříků, kladek atd. a znovu tam součásti po zaizolování vrátit.
Moje otázka zní: máte, prosím někdo zkušenot s izolováním těchto prostor a můžete takový postup doporučit nebo zcela zavrhnout eventuálně doporučit jiné řešení? Rádi bychom použili nejlepší možné řešení.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Václav Vaněk28.08.2015 11:14
Jan Lysák28.08.2015 09:26

Příspěvky
Autor: Václav Vaněk
Datum: 28.08.2015 11:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100536
reakce na ...
Dobrý den,
pokud se jedná o spodní vodu, která vniká do prohlubně výtahové šachty sporadicky - např. v souvislosti se zvýšením hladiny blízkého vodního toku toku nebo po jarním tán - tedy nejedná se o vodu t.zv. tlakovou je možné uvažovat o hydroizolaci.
Pokud se však voda vyskytuje častěji, pak je zapotřebí uvažovat o "kesonu" z ocelového plechu, který musí být vodotěsný. Nevýhodou tohoto řešení je potřeba demontáže všech komponent výtahu, které se ve výtahové prohlubni nacházejí - spodní část vodítek, napínací zařízení omezovače rychlosti, někdy zavěšení žebříku pro vstup do prohlubně, elektroinstalace k bezpečnostnímu spínači na závaží omezovače rychlosti, někdy elektrické instalace osvětlení šachty se svítidlem, případně je nutné řešit nárazníky, které jsou také umístěny v prohlubni. Nicméně - výsledek je jistý - voda se tam již nedostane.
Nedoporučuji zřízení jímky v rohu prohlubně výtahové šachty s instalací čerpadla, protože pak vznikne problém kudy vodu odvádět, dále je nutná kontrola čerpadla a zařízení, které hlídá úroveň vody atd. Navíc je to "cizí" zařízení, které do výtahové šachty nepatří.
Václav Vaněk

Autor: Jan Lysák
Datum: 28.08.2015 09:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120461
reakce na ...
Dobrý den,
ocitli jsme se na stavbě před poidobným problémem a chtěl bych se zeptat, jak dopadl váš případ: kterou variantu jste zvolili a s jakou úspěšností.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama