Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Rosení oken

Autor: Kuboš Robert
Datum: 20.12.2009 21:09

Dobrý den, mám problém s extrémním rosením oken. Bydlím v novostavbě již 2,5roku, pravidelně a intenzivně větráme, měřená vlhkost 46-55%, topení podlahové, dům zateplen EPS 100 a okna EURO 84 trojsklo, žaluzie mám již neustále pro lepší větráni okna přizvedlé nad rámem asi 20cm. Neustále máme velký problém s "rosením" okna na spodní části skla nad rámem. Když mrzne nedocházi jen k pouhému rosení,ale když jdou teploty pod -5,tak voda přes noc steče až na parapet a někdy dokonce až na podlahu :( Nevíme jak tento problém vyřešit :( Větráme intenzivě, topíme na 20-21, v koupelně ventilátor pro odvětráni, v kuchyni digestoř...ale nic nepomáha :( Prosím poraďte co s tím? Děkuji za každou radu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 33   starší >>
Příspěvky
Autor: Taťána Miklasová
Datum: 26.11.2012 19:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110066
reakce na ...
Na snížení rosení má vliv i žaluzie, buď venkovní nebo integrovanou. My měli obojí, dřív venkovní (ale tu jsme kvůli větru museli dát pryč) a teď integrovanou. Ono to funguje úplně jinak než vnitřní žaluzie, pod kterou se okno rosí ještě víc než bez ní. Ta integrovaná v zimě vnitřek okna zahřívá, takže snižuje teplotní rozdíl mezi vnitřním sklem okna a vnitřkem místnosti.

Autor: Martin Vybiral
Datum: 26.11.2012 20:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109221
reakce na ...
Koupil jsem si okna stim ze se mi okna rosit nebudou.Vyrobce oken mi dal do smlouvy ze se okna muzou rosit kdyz bude v mistnosti vlhkost vice nez 50procent.Vlhkost mam 45procent a stejne se rosi.

Autor: Taťána Miklasová
Datum: 28.12.2012 14:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110066
reakce na ...
A máte v oknech integrovanou žaluzii nebo fólii na sklech?

Autor: Martin Vybiral
Datum: 13.10.2012 20:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109221
reakce na ...
podivejte se na
http://www.izolacniskla.cz/pdf/csn_prezentace.pdf

Autor: Jindřich Horáček
Datum: 10.08.2010 08:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100786
reakce na ...
Dobrý den, rosení oken dobře znám. Žena pravidelně každou zimu utírala pod okny takřka louže vody. Bylo to neúnosné, měli jsme od toho zvlněnou i podlahu. Takže jsme okna vyměnili. A to za okna s meziskelní fólií Heat Mirror, která zabraňuje mimo jiné i rosení a máme po starostech…zkuste také, nám pomohla.

Autor: Helena Kollárová
Datum: 30.07.2010 11:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100622
reakce na ...
V mrazech se nám objevuje cca 3 cm pásek orosení nad distančním rámečkem - tzv. teplý rámeček - nerez. Pozornost jsem k tomu upřela až v mrazech -14 až -18 st, kdy se objevila místo toho námraza. Vlhkost je cca 42% a jde o chodbu, tak teplota kolem 15st. Postupně jsem zjistila, že je problém ve způsobu zasklení. Montažní podmínky výrobce skel i normy doporučují použití těsnících pásek mezi sklo a rám. Ty jsou vynechány. Je použita pouze tenká vrstvička silikonového tmelu. Navíc není dodržena hloubka zasklení, rámeček je v rovině silikonu a dokonce i v rovině krycích lišt, kolem silikonu vidíme prosvítat dřevo - absence pásek. Chlad tak proniká do interiéru a vytváří námrazu. Navíc je tu i chybná aplikace silikonu - nenavazuje plynule na okapnici a jsou v něm vidět bubliny. Bezkontaktním teploměrem při teplotách 18 st v interiéru a -9 v exteriéru klesá teplota distančního rámečku pod 0 st., to vše při cca 42% vlhkosti.
Ještě vysvětlení výrobce - okna jsou v pořádku, opakované naměření 42% nedokazuje, že není v domě vlhko, více topte a větrejte. Na výzvu k měření povrchových teplot bezkontaktním teploměrem které jasně prokázuje přítomnost tepených mostů nereagoval.

Ještě jeden příklad - všimla jsem si, že na oknech jednoho domu se opakovaně tvoří velké množství kondenzátu. Pak jsem viděla profily daného okna, nejenže byly vynechané pásky mezi sklem a dřevem, ale navíc bylo z obou stran sklo v přímém kontaktu se dřevem. Při svém pátrání jsem jsem narážela na opakující se základní zásadu - skla nesmí být v přímém kontaktu se dřevěnou částí.

Berte to jako moji osobní zkušenost s tímto jevem a samozřejmě si netroufnu posuzovat, čím je způsobena vlkost u Vás, zda je to u Vás podobné.
Ještě jedna věc - hliníkový rámeček celou situaci ještě více zhoršuje.

Jinak na některých www stránkách výrobců skel jsou tabulky, které uvádí podmínky nutné pro vznik kondenzátu na skle při různých teplotách a vlhkosti.

Autor: Eva Ustohalová
Datum: 05.02.2010 18:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý večer pane Kuboš,omlouvám se že jsem to nenapsala podrobněji.Teplota vnitřního skla nesmí klesnou pod 10,2C,(měřit pokojovým teploměrem přiložením na vnitřní sklo okna,můžete i přilepit.)teplota v pokoji má bít 21C,vlhkost v pokoji 50% a venkovní teplota -15C.Ještě jsem si přečetla,že vnitřní skla se mohuo nastříkat sprejem do aut na rosení skel.Sháním všechny možné informace a zkouším a zkouším.Jak jsem si přečetla,Vy už máte domek zateplený a my se chceme do toho pustit,ale až vyřešíme tento problém.Vyhledala jsem si ještě další informace při zateplování domu se má venkovní i vnitřní paraped odizolovat speciállní materiálem proti propustnosti vlhka,ale nevím jaký je to materiál to jsem si zapoměla napsat.Jak budu mít více času tak si to najdu na internetu.S pozdravem Ustohalová

Autor: Eva Ustohalová
Datum: 04.02.2010 18:38 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
DObrý den pane Kuboš,problémy stejné jako vy a ještě nám naeurooknech plesnivý silikon,každé ráno jak vstanu (v zimě) když klesne teplota od -5 - 25stup.a utírám vodu stěrkou na okna někdy stačí jedna na šířku ,někdy i dvě.Měřením vlhkosti na okením parapetu se liší mrazem venku,ale je to od 55 - 75%vlhkosti uprostřed místností je 35 - 40%vlhkosti.Máme okna sever 1,1plyn dvojsklo,jih 1,4 pokovaný dvojsklo,Děláme všechno tak jak Vy a nepomáhá to,ale můžu Vám poradit na internetu jsem vyčetla,že se zjistit jestli jsou skla dobrá.Teplota vnitřního skla nesmí klesnout pod 10.2 - 9,2stup.,vnitřní teplota musí bít 21stu.venkovní -15stup. vlhkost 50%.Tak se s Vámi o to podělím a uvidíme .

Autor: Kuboš Robert
Datum: 04.02.2010 20:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den paní Ustohalová,děkuji za reakci a popsání stejného problému. Můžu Vás požádat o vysvětlení k tomu co jste vyčetla na internetu:vysvětlení zda jsou skla dobrá. Moc jsem tomu neporozuměl :-( Teplota vnitřního skla 10,2 až9,2 je sklo v interieru? A ak a čím mám měřit teplotu skla? A pak jste psala že vnitřní musí teplota musí být 21 a venkovní 15 a vlhkost 50% co tím docílím,nebo co mám zjistit když tyto hodnoty nastanou? A 15 stupnu bude venku tak na jare :-( Děkuji za odpověď Kuboš R.

Autor: Jitka Vodičková
Datum: 30.12.2009 12:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Kuboš- některé rady jsou od pánů jak řešit následek rosení, vy ale nejdříve musíte zjiistit příčiny a těch bude patrně několik. Podle vašeho sdělení : okna EURO 84- 3sklo bych začal u měření teplot vnitřního skla v časovém horizontu několika dnů / nad zasklívací spárou/, dále sledovat vlhkost během dne a i během noci. Odhaduji to na chybnou výrobu, nebo závadu na okně /těsnění. rámečky, malá hloubka zastínění/, případně bude chybná i montáž okna.

Autor: Kuboš Robert
Datum: 30.12.2009 19:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, děkuji za odpověď a návrh postupu. Potřeboval bych ještě radu jakým způsobem a jakým teploměrem mám měřit teplotu na skle? Nebo teplotu kondenzu jak mi již psal p.Zíka „(Podle Mollierova diagramu (třeba zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Mollier%C5%AFv_diagram) při vlhkosti 50% při 21°C je kondenzační teplota 10°C. To se mi zdá na trojsklo docela dost. Můžete pro zajímavost změřit teplotu kondenzátu na skle? Jaký máte tepelný koeficient okna?)“ Dále bych se rád zeptal na pojem: /nad zasklívací spárou/ …to je detail ,kde je silikon? Tedy rám okna,pak silikon a sklo. Vlhkost již sleduji a pohybuje se kolem 45-55% což prý je komfort, pod 40% prý se jedná už suchý vzduch. Takže vlhkost by měla být ideální a neměl by být s ní problém. Navíc jsem ještě před měřením začal používat el.odvlhčovač,ale asi ani není třeba. Pravidelně vetráme. Dokonce i ve větší místnosti kuchyň+obývák 28m2 je i krb s komínem o pr.200. V koupelně a špajzu odvětrání přes strop.

Autor: jiri holub
Datum: 31.12.2009 14:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
zkuste třeba vonné tyčinky zda vám okna neprofokují, dále u podlahovky to není jednoduché aby topila do boku a ještě za roh.
ad vlhkoměr jiný nebo nějaký kvalitní.
ps hadry vám nepřeji, já mám kotovice cirka s parapetem 40-50cm tam i se vzt odhaduju že budu mít 60%

Autor: hetzer hetzer
Datum: 07.01.2010 22:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
to nic neni ja mam vnitrni parapety 62cm :)

Autor: Jitka Vodičková
Datum: 30.12.2009 12:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Kuboš- některé rady jsou od pánů jak řešit následek rosení, vy ale nejdříve musíte zjiistit příčiny a těch bude patrně několik. Podle vašeho sdělení : okna EURO 84- 3sklo bych začal u měření teplot vnitřního skla v časovém horizontu několika dnů / nad zasklívací spárou/, dále sledovat vlhkost během dne a i během noci. Odhaduji to na chybnou výrobu, nebo závadu na okně /těsnění. rámečky, malá hloubka zastínění/, případně bude chybná i montáž okna.

Autor: Kuboš Robert
Datum: 30.12.2009 19:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Parapet je „Posforming“ dřevěný. Okno je osazeno v cihlové (Porotherm P+D tl.400) zdi a to tak,že ve vnitřní špaleta je 26cm a 4cm vnitřní parapet přesahuje zeď. To znamená celková šířka vnitřního parapetu je 30cm (na všech oknech). Venkovní špalety 5,6cm+10cm zateplení (EPS100) celková hloubka venkovní špalety cca 18cm. Venkoví parapet je hliník o hloubce 25cm. Co se týče teploty vzduchu tak máme vnitřní teplotu 21-23 což je standart –u podlahovky bych řekl že až moc. Totéž topení, eurookna, zatepleno EPS májí dvě novostavby naproti a bez rosení a problémů! Nechápu?? :-( Taky jsem chtěl upozornit na jednu zvláštnost, při opravdu větších mrazech -8 a víc se orosí i zámek-vložka vchodových dveří!!! Což u dveří nechápu už vůbec. Rodiče měnili okna i vchodové dveře a ani u dveří se jim rosení neprojevuje.

Autor: Jozef Homola
Datum: 29.12.2009 18:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Popište detailně parapet. Z čeho je, jak je hluboko vsazeno okno, kolik parapet přesahuje zeď (směrem do místnosti). Potíž je asi v tom, že když nechceme "rosu" na okně, okno musí být teplé a když teplé, tak musí se k tomu dostat teplý vzduch a nejenom dostat ale musí rychle pryč, jinak se ochladí moc a přesytí a zkondenzuje.

Autor: Kuboš Robert
Datum: 30.12.2009 19:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Parapet je „Posforming“ dřevěný. Okno je osazeno v cihlové (Porotherm P+D tl.400) zdi a to tak,že ve vnitřní špaleta je 26cm a 4cm vnitřní parapet přesahuje zeď. To znamená celková šířka vnitřního parapetu je 30cm (na všech oknech). Venkovní špalety 5,6cm+10cm zateplení (EPS100) celková hloubka venkovní špalety cca 18cm. Venkoví parapet je hliník o hloubce 25cm. Co se týče teploty vzduchu tak máme vnitřní teplotu 21-23 což je standart –u podlahovky bych řekl že až moc. Totéž topení, eurookna, zatepleno EPS májí dvě novostavby naproti a bez rosení a problémů! Nechápu??  Taky jsem chtěl upozornit na jednu zvláštnost, při opravdu větších mrazech -8 a víc se orosí i zámek-vložka vchodových dveří!!! Což u dveří nechápu už vůbec. Rodiče měnili okna i vchodové dveře a ani u dveří se jim rosení neprojevuje.

Autor: Radek Machálek
Datum: 29.12.2009 15:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zvýšit teplotu cca na 25 stupňů tak týden, pokud to nepomůže, tak to vypadá na špatně řešené topení

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 29.12.2009 16:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jak to myslíte? proč zvýšit teplotu? proč špatně řešené vytápění?

Autor: Radek Machálek
Datum: 29.12.2009 17:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Z čeho máte postaveno?Není to náhodou pasivní dům?

Autor: Kuboš Robert
Datum: 30.12.2009 19:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
špatné topení??? To nechápu proč by mělo být špatné? U topení jsem přesvědčen že je v pořádku.

Autor: Petr Lukáš
Datum: 21.12.2009 00:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jak vyřešit? Jednoduše. Nastříhejte si ze savých hadrů (např. staré prostěradlo) pruhy a naskládejte je na parapet, hned pod rám.
My to děláme stejně.
Nejlíp mít 2 "sady" - a každý den je měnit (a nasušit).

Rosit se to bude furt, ale voda se vsákne do hadru...

Radši si hlídejte kování oken (mazat, vazelínovat, olejovat, atd.), aby vám nechytlo rez. My jsme u jednoho museli po 4 letech měnit, protože orezlo, teď už si to hlídáme.

Autor: Jiri holub
Datum: 21.12.2009 08:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
no aby to bylo dokonalé tak hadry nosím do práce, protože doma sušit by bylo na kočku, ještě se to dá vysušit na mrazu ale moc efektní to není.
ps. dneska jsem málem hadry zapomněl ve vlaku.
samozřejmě plánuju vzduchotechniku, ale než se k tomu dokopu.

Autor: Kuboš Robert
Datum: 30.12.2009 19:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
to myslíte vážně s těma hadrama??? To jsem mohl bydlet v nějaké boudě a né stavět nový dům,dát za okna 180 tisíc a pak chodit s hadrama mi připadá směšné. A to že by se to mělo rositpořád si nemyslím,protože dvou sousedum s takřka stejnýma parametry domu (eurookna,podlahovak,zateplení EPS) to nedělá,takže problém je určitě v něčem jiném.A typoval bych to na problém s oknem.

Autor: Petr Lukáš
Datum: 31.12.2009 10:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Třeba větrají, nebo netopí na tak vysoké teploty, a nebo nemají parapet s nosem, takže je u okna lepší proudění vzduchu.

Jako říct, že sousedům se to nerosí, to je zdůvodnění jak fík.

Autor: Vláďa z Valach
Datum: 31.12.2009 14:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Stačí někdy zkrátit záclony a nechávat po stranách okna od záclon nezakrytý prostor. Někdy je to velmi těžké přesvědčit ostatní uživatele že je nutno se přizpůsobit domu, dům se nám těžko přizpůsobí.

Autor: Zdeněk Hrubeš
Datum: 03.02.2010 18:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
problém je v tvz. rosném bodu, který se kvalitou zasklení a rámu + podmínkama venku a v interiéru mění. Řešení je složité např: zkusit více topit atd. V práci mám přímo vyjádření k rošení skel - můžu je poslat.

jelikož izolační skla vyrábíme, tak mám s podobnou situací zkušenosti

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.12.2009 21:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Udělejte pouze pokus. Na parapet okna umístěte co nejmenší nějaký "počítačový ventilátorek" a uvidíte zda zvýšený pohyb vzduchu přes noc pomůže.

Autor: Petr Zíka
Datum: 22.12.2009 18:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Podle Mollierova diagramu (třeba zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Mollier%C5%AFv_diagram) při vlhkosti 50% při 21°C je kondenzační teplota 10°C. To se mi zdá na trojsklo docela dost. Můžete pro zajímavost změřit teplotu kondenzátu na skle? Jaký máte tepelný koeficient okna?

Autor: jiri holub
Datum: 22.12.2009 19:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
aha to je fakt u trojskla by neměl být problém, tam bude asi problém s topením nebo větším ochlazováním.
ps mám doma trojsklo s hliníkovým i nerezovým rámečkem a ještě i střešním oknem v jedné místnosti,hádejte co mě ráno budí.

zobrazuji 1 - 30 z 33   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama