Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kotle Benekov CXX

Autor: Franta Flinta
Datum: 27.12.2009 23:10

Zdravím,

mám doma od poloviny října C15P,zajímali by mě Vaše poznatky s provozem těchto kotlů.
Tady je pár mých prvních dojmů:
Ze začátku to byla katastrofa,dehtoval,spaliny kondenzovaly už v kouřovodu,o komínu ani nemluvě.Seděl jsem u něho hodiny a laboroval s nastavením přikládání i zatápěcí klapky na kotli.V prostoru hořáku byl kouř,který který se srážel na tělese kotle v dehet.Bydlím v celkem větrné oblasti,komínový tah se pořád měnil,proto se kotel v útlumu nedal nastavit a při teplotách v listopadu okolo 10°C byl v útlumu po většinu dne(palivo prohořívalo do retorty).Ke kotli jsem chodil i v noci a tloukl se do hlavy za co jsem to vyhodil tolik peněz.
Tah a kondenzaci jsem doufám vyřešil regulátorem komínového tahu co nabízí esel.Doporučuji všem co mají tah větší než předepisuje výrobce.Hoření v útlumu se zlepšilo a hlavně zbavil jsem se kondenzátu v komínové vložce.Zatápěcí klapku mám stále mírně pootevřenou(cca na 1/4 při venkovní teplotě okolo 0°C).Když jdou teploty na horu otvírám více,když dolů přivírám.V těch mrazech kdy jel kotel takřka nepřetržitě byla samozřejmě zavřená,ale pokud kotel přechází do útlumu mám ji cca o 1 otočku pootevřenou.

Dokoupil jsem si ještě jednoduchou regulaci se servopohonem na 3cestný směšovací ventil a nyní jsem s kotlem celkem spokojen.Ovládám ho přes pokojový programovatelný termostat,v syst.je 3cesťák,který si ovládá kotel sám a hlídá teplotu zpátečky a již zmíněny směšovač.Vytápím cca 115 m2,okna v plastu 45 zdi + 8cm polystyrén,ale nezateplené podkroví kde máme ložnici.V soustavě mám zapojen ještě 125 l bojler.Na radiátorech mám prog. termohlavice a topím na 22/17°C

Když bylo mezi 10-15 °C spotřeba byla cca 18-22kg a tento měsíc v těch mrazech -10 až - 15 °C 30-40 kg.Laboruji ještě co je lepší z hlediska spotřeby,jestli topit na 70 °C a do bytu pouštět 55 (víc nemůžu kvůli podlahovce v koupelně) a kotel přepínat přes termostat útlum/topení/útlum,nebo nastavit směšovací ventil na nižší teplotu ale nechat kotel topit takřka non stop na 65 °C a do topení pouštět cca 40-45°C.Zatím nevím... Zajímali by mě i vaše poznatky a spotřeba.

Zkoušel jsem i míchat pelety s ořechem2 v poměru 10:1.O dost se zlepšilo hoření v útlumu zkrátil jsem čas chodu podavače z 6 na 4,5 s.Ale jelikož bylo uhlí dost vlhké mám pocit že se trochu snížila výhřevnost.Plánuji pořídit suché uhlí a zkusit to znovu a také topit čistě uhlím(samozřejmě už ale s hořákem na uhlí) o dotaci jsem ještě nežádal tak v tom nevidím problém.Jen tak mimochodem už byla u někoho z vás kontrola?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 431   starší >>
Příspěvky
Autor: Martin Hochman
Datum: 21.11.2018 08:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102803
reakce na ...
Dobrý den, mám kotel C25 z roku 2010. V tomto roce prošel povodní, Aniž by stihnul zatopit... Firma ESEL, která mi kotel instalovala, mi okamžitě po povodni vyměnila jednotku na zádi kotle a ventilátor - to bylo vše, co se vodou zničilo. Topím zásadně peletami (poslední dobou Rusko) - na Liberecku je velice solidní cena. (83,- Kč/pytel) Mám 3 okruhy - přízemí a první patro + bojler. Celkem 22 radiátorů. Pokud topím celou zimu - je spotřeba cca 5.5 tuny bez ohledu na teploty - mám regulaci s vnitřním i venkovním čidlem. Při teplotách nad nulu přes den se mi sníží účinnost a spotřeba "roste" na úroveň cca -5 st.C.
Kotel odstavím každé 3-4 týdny provozu a komplet vyčistím, jednou ročně po sezoně mi jezdí technik z ESELu a celý kotel rozebere, promaže, zkontroluje a nahraje aktuální software. Dle jeho vyjádření je kotel i díky mé péči jako nový. Pokud netopím, je můj kotel nastaven na režim "Topná sezona vypnuta" (lze pouze na externí regulaci) tj,. denně se protočí čerpadla, šnek a ventilátor. V případě poruchy se zobrazí zpráva. Za celou dobu, co kotel mám se porouchala pouze zpětná klapka (instalace je rozebiratelná bez použití nářadí - pouze malý adaptér), takže to bylo za 90 Kč.
Nastavení kotle používám po různých experimentech opět tovární. Je nejlepší. Pouze jsem vyjmul rošt na přídavné dřevo, zlepší se tah a opravdu se nevyplatí přidávat dřevo, kotel pak letí do útlumu a dehtuje.
Jeden malý tip jsem dostal od zkušeného kotelníka. Ohřev bojleru jsem si nastavil na 10 hod dopoledne, kdy je teplota venku vyšší a kotel by byl zbytečně v útlumu. Jinak se ztotožňuji s jedním příspěvkem, že přehnané šetření moc neušetří - nemluvím o plýtvání!!!
V loňském roce jsem doplnil systém tepelným čerpadlem a efekt je jednoznačný. Topím s ním při teplotách do -5 st. (zvládne i -20) a náklady klesly o více než 50% Nárůst spotřeby elektřiny je částečně eliminován výrazně nižší cenou (jiný tarif i pro domácnost). Za elektřinu jsem zaplatil o 7tis. více a spálil 1 tunu pelet. Dříve cca 5,5 tuny.
Ještě jedna malá poznámka? Dům je zateplen kompletně - nevím ale, zda ušetřím - topná sezona je delší. Dům se prohřívá na jaře pomaleji a na podzim začínáme dříve:-) Jedině střecha je rozhodně přínos.
Nerad bych, aby můj příspěvek vyzněl jako reklama na ESEL,ale vyšší cena za instalaci se mi již několikrát vrátila. Vše funguje ve srovnání s lidmi okolo mne naprosto fajn. I když dle vyjádření technika za to může i moje, možná i nadbytečná, péče.

Autor: Pavel Zilvar
Datum: 21.11.2018 10:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123673
reakce na ...
Tak to chtělo ten rošt opravdu vyndat, když se zlepšil tah.

Autor: Pepa zDepa
Datum: 20.11.2018 15:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101800
reakce na ...
zdravím, trochu bych tu diskusi tady oprášil a to dotazem jak jste po letech spokojeni s řadou "C". Mám C15 asi 9 let let za to dobu : vyměněn ventilátor, další dosluhuje bude nutná opět výměna, prodřená trubka podavače, (zavařeno) dnes ukroucený šnek (objenán nový, světe div se, výrobce nemá skladem čekat týden než se vyrobí), elektronika Siemens dodělává. Jak jste na tom vy????,

Autor: Pavel Wolf
Datum: 20.11.2018 16:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
To není moc lichotivé, ale i takové věci je dobré sem napsat.

Autor: Pavel Zilvar
Datum: 20.11.2018 18:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123673
reakce na ...
I já vás zdravím. Kotel Benekov 20 na pelety 7.rokem - 2x propálená trubovnice, před rokem dávaná konečně zesílená. Siemens maká dobře. Jen bych chtěl vědět, jak myslíte, že jednotka dodělává, vždyť by měla držet nekonečně dlouho. Doporučuji všem nepřikládat dřevo, hned se silně zadehtuje výměnník. Spotřeba také 5 tun na rok s výhřevem bojleru - pro 5ti člennou rodinu s odrostlými syny. Vysypávám popelník jeden na tunu. Maximální spokojenost. Topím pouze peletami (dotace).

Autor: Pepa zDepa
Datum: 20.11.2018 20:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101800
reakce na ...
elektronika obas vypne kotel bez hlášky chyby, je tam asi studeňák po poklepání na jedno určité relé se rozběhne, nefunguje funkce dát ho do továrního nastavení...jinak asi dobrý pokud klekne mám vybráno toto pokud do té doby kotel nepoteče...: http://costerowniki.pl/pl/p/Sterownik-kotla-SKZP-02F/12

Autor: Jaromír smrž
Datum: 22.11.2018 12:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103188
reakce na ...
Zdravím,možná vás bude zajímat-kotel Benekov pelling,v provozu nyní 8sezon,vyzkoušel jsem pelety řepkové,rašelinové,ukrajina.Nyní výhradně české.Pelety ze řepky-cena 3000-nevyplatí se,spotřeba vysoká,zanáší se kotel.Na kotli neodešlo vůbec nic,jede pro dva bytyplus boiler 200l.Instaloval jsem přídavný rošt na dřevo,natopení bytů je mnohem rychlejší.Dotace v první vlně zelená úsporám-120000Kč.Skvělý rozhodnutí,nezalitoval jsem.Čau.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 22.11.2018 17:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pozor nato, jestli má odpovídající třídu i při topení na roštu. Když by ne, pak pokud by vám přišla kontrola, tak vracíte dotaci. Neví jestli celou, nebo jen část. Raději se na to informujte u výrobce. Při dotazu na úřadě by jste se akorát udal. :-)

Autor: Martin Hochman
Datum: 23.11.2018 08:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102803
reakce na ...
Dobrý den, někde jsem tu ještě viděl, zda někomui přišla kontrola kvůli dotacím. Takže mně ano. Dopředu se mi ohlásili neprve dopisem, pak si zavolal pán na termín. Přišel, vzal stěr z kouřovodu a komína. Jelikož přišel i na soláry, tak přeměřil plochu. Za 14 dní mi přišel výsledek. Jednání solidní a příjemné. Pokud tedy nepácháte nic špatného, není třeba se obávat. Martin

Autor: Marek Bakalík
Datum: 20.02.2019 08:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129804
reakce na ...
Dobrý den,
a za jak dlouho po tom dopise k Vám úředník přišel?
Můžu se s ním domluvit třeba za 14 dní nebo měsíc?
Hrabal se nějak moc v tom kouřovodu, komíně nebo v kotli?
Chtěl vidět nějaké faktury či doklady?
Omlouvám se za tolik otázek, ale o těchto kontrolách nejde nikde nic dohledat. Díky za odpověď.

Autor: Antonín Kříž
Datum: 20.11.2018 20:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102957
reakce na ...
Dobrý den, mám C15 9 let a bojuji s vlhkostí uhlí, která je vlastně příčinou všech problémů.
Jako první odešel šnek, který zhruba v polovině přerezl. Potom následovala trubka šneku která prorezlala v místě kde prochází do kotle. Další věc co mě v příštích letech čeká je násypka.
Co se týče elektroniky , ventilátoru a podávacího motoru, tak bez problémů .

Autor: Martin Binder
Datum: 23.11.2018 02:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108857
reakce na ...
Mokrý uhlí dlouhodobě je problém ...Doporučuju, pokud máš možnost vyjetého oleje.... :-D na 7metráků dám klidně i 10litrů ...a nemám problém, podavač i ten šnek ,,přede jak koťě...ani neslyšíš že tam cpe uhlí, je to jako by bral pelety...uhlí dělá strašněj kravál...Schválně to zkus na nějaký várce trochu promíchat s olejíkem a uvidíš sám... Nesmrdí to a ještě to líp hoří ..popel jak z krematoria :-D

Autor: Pavel Zilvar
Datum: 21.11.2018 07:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123673
reakce na ...
Za ta léta jsem topil jen dřevěnými peletami a mechanické části včetně násypky jak nové. Ohledně jednotky jsem se doslechl, že prvotní příčinu výpadků lze hledat v ethernetovém kabelu k jednotce, který za ty roky křehne teplem a nepřevede signály.

Autor: Pepa zDepa
Datum: 22.11.2018 23:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101800
reakce na ...
Fotogalerie:
vzhledem k tomu, že kotel začal sám o sebe vypínat a zapínat a ventilátor mi jede neustále na cca 50% i v útlumu, když začne topit pak si přidává do 100% otevřel jsem poprvé co je kotel naistalovaný dekl elektroniky. Dost jsem se podivil co jsem našel. Uhodne někdo co je označeno šipkou???

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 23.11.2018 09:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Vypadá to na baterii AA.

Autor: Pepa zDepa
Datum: 23.11.2018 18:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101800
reakce na ...
Je to cca 3 cm dlouhý kousek třížilového kabelu. Slouží k tomu aby byly přitisknuty kontakty které vedou z té desky k zelené svorkovnici. Drží to na třech drátcích. Když tu svorkovnici budete chtít odpojit je velké riziko že se to utrhne. Já na to přišel protože se to na těch drátcích celé kývalo. Místo toho aby byla svorkovnice k desce důkladně přichycena. Na Siemens dost sofistikované řešení na elektronice za cca 10 000,-Kč. Docela bych uvítal pokud to měl někdo otevřené informaci, zda to tam máte také tak vyřešené nebo jsem světlá výjimka.

Autor: Martin Binder
Datum: 23.11.2018 02:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108857
reakce na ...
Nazdar páni kolegové kotelníci !

co se mašiny C15P týká za těch 9 let se odporoučelo teplotní čidlo detekující zahoření co je na trubce podavače mezi kotlem a násypkou. Tak jsem čidlo vyřadil s tím že koupím nové...no a už je to 3 roky a ještě sem se k tomu nedostal :-D Dále co se už nějaký pátek loučí je izolace na dvířkách... Jinak kotlík jede a nemám co vytknout... Ventilátor je původní také ale dostává nutnou péči ..tzn vyndat..vyfoukat namazat ... Převodovka i podavač bez problému, převodovku řadně mažu.
ˇřídící jednotka a jednotlivé vývody pro připojení periferních komponentů kotle je sice umístěna dosti nešťastně ale při pravidelných kontrolách a údržbě jsem nemusel ji nidky nemusel řešit .. kontakty doporučuju jednou za rok rozpojit a stříknout alespoň WDčkem nemáte_li vazelínku na kontakty..

Možná se také letos dokopu k tomu že si dodělám oplechování u země....tam se vejde pod ten kotel bordelu, co ? .. :-D

Zpětně se mi potvrdilo i to že v jednoduchosti je síla...protože věci které tam nejsou, ať jsou sebe víc sofistikované , tak ty se nepo*erou a nestojí peníze ( milion čerpadel, ventilů , čidel s další řídící jednotkou..tzn další xx 000,-Kč v pr*eli za prototyp něčeho. co mělo být chytřejší než já, kotel a p. Směja dohromady.. ..


No, jsem zvědavý kolik sezón ta potvora ještě udělá do té doby než někde začne téct.. :-D

Autor: Pepa zDepa
Datum: 23.11.2018 10:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101800
reakce na ...
Pane Binder jak mažete tu převodovku? Sundat jen ten dekl? Co je vevnitř?

Autor: Karel Hlobil
Datum: 23.11.2018 06:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119494
reakce na ...
Dobrý den,
já topím zatim jen 3 roky a vše ok.
Prosím vas nemáte někdo zkušenost s automatickým čištěním výmeniku a automatickým vyndavacem popela u C16,topím uhlím.
Děkuji za případné info. :-)

Autor: Pavel Lyko
Datum: 08.01.2018 13:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115220
reakce na ...
Fotogalerie:
ahoj, mam C17, TZ baraku cca 13, na obrazku soucasne nastaveni, vidite tam nejaky uplny nesmysl? na pozdim jsem menil termostat za bezdratovy a kotel se mi pri utlumu sam odstavoval, protoze teplota klesala moc nizko, tak jsem trosku hybal s nekteryma hodnotama, ale za ty 4ri roky, co nam doma topi jsem hybal uz snad se vsim :)
spotreba je cca 5tun O2 rocne, coz je ok...

Autor: Radek Lánský
Datum: 27.10.2016 14:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110652
reakce na ...
Tak já mám už 5 dnů novou topnou sezonu. Letos jsem nastavil všechny údaje dle manuálu. Než se barák natopil bylo vše OK, kotel jel na 10 procent a nebo spadl do útlumu. Momentálně topím na 65 stupňů. Možná někdo napíše že je to málo ale vratka do kotle byla 60.
Po pěti dnech což je tak zhruba doba natopení baráku cykloval kotel mezi 10 procenty a útlumem dle továrního nastavení. Do úplné spokojenosti mi ale chybí poladit vyvstalý problémek čímž je nespálené palivo. Objevuje se se po otevření dvířek vpravo vpředu, násypku mám vlevo takže myslím že ten kdo má násypku vpravo tomu by se to mohlo objevit z důvodu jiného pohybu šneku někde jinde což ale není podstatné.

Hraji si teď s nastavením útlumu a mým cílem je co nejdéle topit pouze v útlumu. Venku je přes den 10 stupnů, v noci se možná kotel rozjede do normálního režimu.
Nechci měnit nastavení přikládání paliva.
Při deseti procentech výkonu přidává kotel asi jednou za 3 minuty. Začínal jsem s nastavením útlumu 30 procent větrák, a 300 sekund doběh to měnit nebudu. Teď mi jde o to nalézt takovou dobu podání aby kotel topil jen z útlumu a nenajížděl do normálního režimu který je stejně momentálně deset procent.
Taky jsem si všíml že regulace hlásí že je kotel přetopen a pouští přebytečné teplo do bojleru což je možná přijatelnější průběžně doplňovat teplotu než aby vypnul stupačku topení a zapnul jen ohřev TUV. Teď mi topí do bojleru i radiátorů zároveň.

Autor: Pavel Zilvar
Datum: 28.10.2016 11:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123673
reakce na ...
Mít kotel v útlumu je rizikem pro životnost kotle. Hromadí se vlhkost a dehet, zarůstá hořák, o který je třeba se pak více starat. Následné náklady na výměnu dílů se vyrovnají s přehnanou spořivostí. U tohoto způsobu vytápění je důležité, aby se pelety v hořáku nespékaly a tedy musí být stále větší hromádka v hořáku (nad dírkami vzduchu). Dále u toho útlumového způsobu vytápění je zcela normální, že nespálené palivo padá do popelníku přesně v místě, jak popisujete. Je potřeba hořák občas profouknout větším množstvím vzduchu v manuálním režimu. V opačném případě se může udusit tím nespáleným palivem, kdy efekt ohřevu v kotli je ten tam. Dále je dobré jednou ročně před zatopením za studena vypustit expanzní nádrž, dofouknout vak na předepsaný tlak a vodu dopustit na tlak o 0,3bar větší, aby nedocházelo k prodření vaku o stěnu expanzní nádoby a k úniku vody kolem ventilu. Další nepříjemností útlumového vytápění je studený komín a vytékání kondenzátu z odvodu spalin.

Autor: Radek Lánský
Datum: 28.10.2016 12:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110652
reakce na ...
Mám kotel C15p a peletkami už netopím. Hořák jsem vrtačkou upravil na uhelný. Paradoxně mám nastaveny hodnoty útlumu tak že jsou vyšší než když kotel v nynějších teplotách topí v topném režimu na 10 procent. ( tzn, že kotel je spíše v útlumu při nízkých výkonech normálního režimu).

Momentálně mám na útlumu 5 minut podavač vypnuto 15 procent větrák a doběh ventilátoru 295 sekund, dal bych 300 ale mám to kvůli identifikaci režimu kdy kotel na 5 sekund vypne větrák a hned najede. Znamená to že kotel jede stabilně na výkon 15 procent ale místo toho aby přidával každé 3 minuty přidává každých pět minut a tento režim si drží stabilně do normálního topení najíždí jen v druhé polovině natápění bojleru, ale i to se chystám poladit.

Tento režim je úspornější a pro kotel lepší než kdyby jel na 10 procent jako před změnou, přidával zbytečně často palivo - asi jednou za 3 minuty, pak spadl do útlumu ve kterém by díky továrnímu nastavení stejně nevydržel a zase se rozjel minimálně na deset procent.

Ukazatelem správnosti nastavení jsou pro mě minimální teplotní rozdíly v soustavě, správný vzhled "krtince" a uhlí spálené totálně na prach. Kotel má nastavenu topnou vodu na 65 a v tomto režimu mi hlásí regulace že byl přetopen, ovšem teplota je jen 70 a zpátečka je 65. Z tohoto možná negativa pro regulaci že je přetopeno se pro mě stalo pozitivum jelikož kotel nespadne do útlumu - chápejme nevypne se ale topí dále a přebytečné teplo odpustí do bojleru čímž ho postupně natápí a klasické natápění bojleru není tak časté a také to není takový teplotní šok který znamená rapidní navýšení výkonu a tím i spotřeby.

Autor: Pavel Zilvar
Datum: 28.10.2016 15:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123673
reakce na ...
To vypadá parádně vyladěné, gratuluji.

Autor: Radek Lánský
Datum: 29.10.2016 13:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110652
reakce na ...
Tak jeden problém řešen ve stadiu pokusu, nastavení TUV bojler na minimálně 59 stupňů a maximalne 60. Bude to znamenat častější spínání ventilu - topení do bojleru, při malých odběrech a při začátku velkého odběru např. napouštění vany - při tom se asi nevyhnu aby kotel najel do normálního topného režimu, vana se ale neděje nijak často. Spíše jsem zvědav na to zda vytopí z útlumu i použití sprchy.

Shrnutí - momentálně kotel nastaven na 65, stále topím útlumem hodnoty viz. předchozí příspěvky, reálné teploty kotlové vody se pohybují od 65 do 80 stupni, venkovní čidlo ekvitermní regulace hlásí od 3 do 12 stupňů.

Vidím že si tu začínám psát spíše blog než abych přispíval do diskuze :-))

Autor: Vladimír Nehyba
Datum: 29.10.2016 16:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108072
reakce na ...
Jeden poznatek k šesté sezoně s C25 ulhlí. Nakonec máme tovární nastavení. Kromě doby podávání změněno na 4 s. máme vše podle návodu. Pro mě asi nejlepší řešení. Máme podlahovku s akumulační nádobou a boilerem s dvěma radiátory ve sklepě. Bez nějaké ekvitermí regulace, protože na podlahovku je stejně prd platná. Nepozoroval jsem žádnou úsporu, podle nastvaení, spiš ubrat stupínek na teplotě. Topíme na 23°C, ale spíš si myslím, že je to o počasí.

Autor: Pepa zDepa
Datum: 30.10.2016 10:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101800
reakce na ...
Já už dávno došel k názoru, že pokud dům potřebuje denně např. 100 KW tak je mu potřeba dodat tuto energii. nestavení ventilátoru či přísun paliva spotřebu ovlivní minimálně. Záleží na tom kolik kotel umí udělat KW z 1 kg paliva. Nastavíte vyšší otáčky, větší přísun, pak ty KW udělá akorát rychleji.

Autor: Pepa zDepa
Datum: 30.10.2016 10:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101800
reakce na ...
Já už dávno došel k názoru, že pokud dům potřebuje denně např. 100 KW tak je mu potřeba dodat tuto energii. nestavení ventilátoru či přísun paliva spotřebu ovlivní minimálně. Záleží na tom kolik kotel umí udělat KW z 1 kg paliva. Nastavíte vyšší otáčky, větší přísun, pak ty KW udělá akorát rychleji.

Autor: Pavla Bartíková
Datum: 09.01.2017 23:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 106199
reakce na ...
Dobrý den, prosím, chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo podobné zkušenosti jako my. Máme Benekov Ling 50 asi 4 roky. Jsme docela nešťastní, protože se nám nepodařilo vytopit dům na např. 22 stupňů v zimě. Momentálně se třepu v 15 st. Kotel máme nastavený většinou podle doporučení v tabulce, ale vyzkoušeli jsme všehno. Spaliny mají dle mého nízkou teplotu, udržím na rouře ruku. Někdy je na displeji 7O, teď většinou 53-58 st. Voda co jde do radiátorů, nepřesáhne 40 st. Jelikož máme rozvody dosti roztáhlé, velký dům do "L", tak než dojde na konec každé strany, tak ani není poznat, že se topí. Vratka je někde skoro studená. Máme duomix, je úplně jedno, jak to nastavíme, teplejší radiátory stejně nejsou. Je možné, že nezvládá tento kotel vytopit cca 300 m2? Jednu část domu máme zateplenou, plastová okna. Máme sice i starší radiátory, ve kterýh je dost vody, ale myslíme se, že takový výkon kotle by to měl zvládnout. Denně ztopíme asi 50 - 60 kg bílinského uhlí. Je pravda, že v minulé várce bylo uhlí lepší, shořelo pěkně a bylo málo popela, i když s vytopením to taky nebylo nijak slavné. Nyní dovezli vlhké uhlí a přestože odebírám pořád s vrchu, suché, tak nám připadá, že není dost výhřevné. Ale jak říkám, zatím jsme se ještě nikdy za ty roky opravdu neohřáli. Na každou větev v domě máme čerpadlo, tedy dvě na rozvodech. Momentálně máme v plánu vyměnit radiátory s vysokým obsahem vody, ale nevíme, jestli to bude něco platné. Můžete nějak poradit? Děkuju, Bartíková

Autor: Karel Hlobil
Datum: 10.01.2017 05:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119494
reakce na ...
Dobrý den,mám Benekov c16 což je 19 kw , 2 různé okruhy a bojler 160 l a nikdy problém nebyl.Topíme asi 200 m2 nezateplenych.Radiátory jsou někdy tak vařící, že neudržíte ruku.Objemem vody to podle mě není, natapěl by sice déle, ale dokud to nenatopi.Viděl bych zradu někde v čidle.Já mám hned za kotlem malý okruh který honí čerpadlo stále do kola a hlídá aby nespadl pod 50 a ostatní okruhy si z něj pak berou kolik zrovna potřebují.Kolik ma váš kotel Kw?Když si v kliknete třeba na stránky Koráda a dáte tam jako že chcete nahradit staré radiátory,a dosadíte velikost a počet žebrování těch vašich, tak se dozvíte kolika KW máte doma staré radiátory a budete vědět kolik mate vlastně systém proti kotli v kW.Ale výměna to podle me nevyřeší, bude tam jiná zrada.Více vody natapíte déle, ale zase déle vydává teplo.

zobrazuji 1 - 30 z 431   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama