Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Směšovací rozdělovače pro podlahové vytápění

Autor: Josef Navrkal
Datum: 06.01.2010 19:20

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Úvod
Účelem tohoto příspěvku je vyvolání odborné diskuse na dané téma.
Níže uvedené poznámky se vztahují k teplovodní otopné soustavě s jedním kotlem a primárním okruhem na nějž jsou připojena otopná tělesa pracující s vyšší teplotou a podlahový směšovací rozdělovač s čerpadlem, pracující s nižší teplotou vody. Kondenzační kotel je vybaven ekvitermní regulací a čerpadlem.

Sériový směšovací rozdělovač
Charakteristické vlastnosti
- Regulační ventil (případně i regulační šroubení) zpracovává dispoziční tlak z primárního
okruhu včetně tlakového rozdílu mezi rozdělovačem a sběračem. To má podstatný (obvykle
negativní) vliv na stabilitu hydraulických poměrů v celé soustavě.
- Do primární sítě je vracena voda s vyšší teplotou, což je nevýhodné pro kondenzační kotel.
Teplota vracené vody se rovná teplotě vody vstupující do podlahových smyček.
- Rozdělovač pracuje s nižším teplotním rozdílem a je tedy schopen přenášet nižší tepelný
výkon.

Komentář
Všimněme si přiloženého schéma soustavy se sériovým směšovacím rozdělovačem:
Pokud je regulační ventil plně otevřen jedná se o jeden okruh se dvěma sériově řazenými čerpadly. Tělesa a smyčky jsou vystaveny minimálnímu tlakovému rozdílu, průtok bude zřejmě nedostatečný a nedostatečný bude i výkon těles a smyček.
Pokud je regulační ventil uzavřen změní se soustava na dva samostatné okruhy s vlastními čerpadly. Tělesa a smyčky jsou vystaveny maximálním tlakovým rozdílům, průtoky budou zřejmě nadbytečně vysoké. Vytápět budou pouze tělesa, smyčky jsou bez tepelného příkonu.

Při výpočtovém stavu otopné soustavy musí být nalezena taková poloha regulačního ventilu (kv hodnota), která umožní požadovaný průtok vody a zároveň vytvoří požadovaný tlakový rozdíl pro podlahové smyčky i pro tělesa. Pokud bude za tohoto stavu i konstantní teplota v primárním okruhu, konstantní tlakové poměry na tělesech (termoventily) a konstantní ochlazování smyček, bude soustava fungovat. Chybou bude pouze vracení příliš teplé vody do kondenzačního kotle.

V praxi obvykle výše uvedený výpočtový stav není trvalým jevem. Ekvitermně se mění teplota vody v primárním okruhu, mohou se měnit i tlakové poměry v tomto okruhu.
Regulační ventil je ovládán s určitým zpožděním dle teploty smíšené vody. Po regulačním ventilu chceme, aby reguloval průtok teplé vody do směšovacího rozdělovače (sběrače) a přitom jaksi „vlečně“ zároveň udržoval i potřebný tlakový rozdíl pro smyčky i tělesa.
Domnívám se, že oba požadavky nemůže regulační ventil trvale plnit. Regulační ventil se rozkmitá a pohybuje se mezi krajními polohami otevřeno-zavřeno a nastávají už výše popsané provozní stavy. Důvodem k rozkmitání je to, že regulační ventil ovlivňuje vedle vlastního průtoku i tlakové poměry a průtoky ve smyčkách. Při otevírání ventilu ustává průtok smyčkami a opačně. Na teplotní čidlo ovládající regulační ventil tak střídavě přitéká teplá voda z primárního okruhu a ochlazená voda ze smyček. Podstatný vliv na kmitání má zřejmě i kv hodnota regulačního ventilu a vlastnosti termopohonu. Při přechodu mezi krajními polohami nastávají po určitou dobu i provozní stavy „žádoucí“. Regulační ventil je pootevřen, protéká nějaké množství vody do rozdělovače a zároveň je vytvářen nějaký tlakový rozdíl způsobující nějaký průtok přes tělesa a nějaký průtok přes smyčky. O takové otopné soustavě lze v lepším případě říci: Nějak to funguje, ale nějak divně. Taková soustava je hydraulicky nestabilní. Mluví se dokonce o pulsním ventilu, viz například: http://www.geminox.cz/cz/smesovaci-rozdelovace
„Pulsování“ ventilu by bylo za normálních okolností nežádoucí chybou. V případě sériových směšovacích rozdělovačů je to paradoxně chyba žádoucí. Tento jev umožňuje alespoň nějaké fungování otopné soustavy. Pokud se teplota vody v primárním okruhu vlivem ekvitermní regulace přiblíží teplotě požadované na směšovacím rozdělovači, regulační ventil se trvale otevře a otopná soustava je téměř nefunkční.

Paralelní směšovací rozdělovač
Charakteristické vlastnosti
- Regulační ventil (případně i regulační šroubení) zpracovává pouze dispoziční tlak
z primárního okruhu. To má podstatný vliv na zachování hydraulické stability v celé
soustavě.
- Do primární sítě je vracena voda s nejnižší možnou teplotou, což je výhodné pro soustavy
s kondenzačním kotlem. Teplota vracené vody se rovná teplotě vody vystupující z
podlahových smyček.
- Rozdělovač pracuje s vyšším teplotním rozdílem a je tedy schopen přenášet vyšší tepelný
výkon.

Komentář
Z přiloženého schéma soustavy s paralelním směšovacím rozdělovačem vyplývá:
Pokud je regulační ventil otevřen jedná se o jeden okruh se dvěma paralelně řazenými čerpadly. Část sběrače tvoří hydraulickou spojku zaručující, že se primární a sekundární okruhy vzájemně tlakově neovlivňují. Regulační ventil reguluje vlastní průtok a neovlivňuje tlakové poměry a průtoky v sekundárním okruhu. Není důvod k rozkmitání. Otopná soustava je hydraulicky stabilní.
Pokud se teplota vody v primárním okruhu vlivem ekvitermní regulace začne posouvat z výpočtové teploty k teplotě požadované na směšovacím rozdělovači, regulační ventil nestačí propouštět dostatečné množství vody a výkon podlahových smyček se snižuje.
Výkon podlahového vytápění se snižuje v závislosti na venkovní teplotě. Otázkou je zda je to výhoda či nevýhoda a jaký charakter tato závislost má. I za tohoto stavu je však otopná soustava hydraulicky stabilní.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 109   starší >>
Datum: 01.03.2015 00:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119163
reakce na ...
Muze mi prosim nekdo vysvetlit jak bude fungovat ekvitermni regulace, kdyz termostaticky ventil omezuje teplotu v podlahovem topeni.
Podle me mohou nastat 2 situace:
1) ekviterma bude nastavena podle radiotoru tj.
teplota vody v primaru bude zrejme vyssi nez potece do podlahovky pak nam podlahovka topi stale na nastavenou teplotu omezeni a nikoliv podle ekvitermy takze defakto bez regulace.

2) ekviterma nastavena na podlahovku, pak bude tepota vody prilis nizka pro radiatory

Autor: Tomas Becicka
Datum: 01.03.2015 00:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Muze mi prosim nekdo vysvetlit jak bude fungovat ekvitermni regulace, kdyz termostaticky ventil omezuje teplotu v podlahovem topeni.
Podle me mohou nastat 2 situace:
1) ekviterma bude nastavena podle radiotoru tj.
teplota vody v primaru bude zrejme vyssi nez potece do podlahovky pak nam podlahovka topi stale na nastavenou teplotu omezeni a nikoliv podle ekvitermy takze defakto bez regulace.

2) ekviterma nastavena na podlahovku, pak bude tepota vody prilis nizka pro radiatory

Autor: Vladimír Křen
Datum: 01.03.2015 06:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
Nejdřív základní nastavení. Omezovací termostatický ventil je zde hlavně proto aby omezoval maximální teplotu na vstupu do podlahovky. Přísun teplé topné vody do rozdělovače podlahového topení má být takový aby maximální teplota byla dosažena pouze při maximální teplotě topné vody na výstupu z kotle (vstup do radiátorů). Při ostatních stavech kdy ekvitermní regulace omezuje teplotu na výstupu z kotle kolísá teplota topné vody na vstupu do podlahovky úměrně k této teplotě a termostatický ventil není ve funkci. To znamená při začátku topení (přechodné období) je na vstupu do podlahovky minimální teplota aby všechny druhy topení byly v rovnováze s okamžitou tepelnou ztrátou.

Datum: 01.03.2015 08:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano tomu bych rozumel. Mam Sériový směšovací rozdělovač. Jak jsem pochopil (mozna chybne) tak v tomto pripade rozdeluje termostaticky ventil vetsinu casu okruhy na 2 nezavisle aby v podlahovce cirkovala jedna teplota dana nastavenim termoventilu a primarni okruh na vyssi teplote rizeny kotlem a ekvitermni regulaci pro radiatory.

Mam tedy termoventuil chapat opravdu jako bezpecnostni opatreni podlahovky, aby se nepresahla max. teplota? Puvodne jsem to pochopil tak, ze tim spis je potreba nastavit nejakou vhodnou teplotu podlahovky, aby system behal opravdu ve okruzich, protoze pri otevrenem ventilu (behame defakto na jednom okruhu)

Datum: 01.03.2015 08:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Abych jeste popsal co primarne resim.

Jak nastavit vystupni teplotu z kotle, jak nastavit termoventil, abych docilil toho, aby teplota vzduchu byla +- stejna v prostorech s radatory a v prostorech s podlahovkou. Pokud jsem mel termoventil cca na 45 a ekvitermni regulaci nastaveno cca o podle podlahovky tak bylo v prostiorech s radaitory zima. Ted jsem tedy nastavil ekvitermni regulaci na radiatory a termoventil na nizsi teplotu cca 30C, cimz jsem ale predpokladam odrizl ekvitermni regulaci pro podlahovku, protoze bude celkem stale na 30C.

Doporucite mi jak nastavit?

Datum: 01.03.2015 10:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můžete vložit schéma se všemi armaturami?

Datum: 01.03.2015 12:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rekl bych, že presne odpovídá 1.obrazku z tematu diskuse.

Datum: 01.03.2015 12:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To znamená, že by u regulačního ventilu měl být ještě jeden ventil, který by nastavil takové přednastavení, které by splňovalo popsané požadavky (může být i na odpadu).

Datum: 01.03.2015 18:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To nevidim. Posilam foto jestli pomuze.
Obrazek sem neumim dat tak je na adrese https://plus.google.com/photos/109749716930985821334/albums/6121316291089569937/6121316301701914802?banner=pwa&pid=6121316301701914802&oid=109749716930985821334

Datum: 01.03.2015 19:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na trase k termostatickému ventilu je ruční kulový ventil. Není to sice žádný regulační zázrak ale když ho lehce přivřete limitujete maximální množství které teče do systému podlahového topení. Toto je možno dělat když je zapojen též nějaký radiátor s ručním ovládáním (v místnosti kde budete mít pokojový termostat).

Datum: 01.03.2015 20:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zajimava myslenka. Muzu zkusit. Nicmene mistnost s termostatem je ta s podlahovkou.

Jeste bych se vratil ke drive polozenemu dotazu ohledne nastaveni termoventilu. Doporucujete tedy ho nechat co nejvice otevreny treba na 55c? Pak tedy okruhy nebudou odeleny a cerpadla budou v serii jestli to dobre chapu. To mi pak pripada, ze by jedno cerpadlo se mohlo vypnout.

Diky

Datum: 02.03.2015 06:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jedno čerpadlo kotlové - jede s kotlem a radiátory. Jedno čerpadlo pro podlahovku. Počítejte s průtokem na topný had okolo 60 l/hod. To je 300 l/ hod celkového průtoku přes systém podlahového vytápění. Tento průtok je splněn při tlakovém spádu daném oběhovým čerpadlem pro podlahovku. Pro podlahové topení je doporučená nejvyšší teplota na vstupu okolo 40stC, proč píšete o 55stC. Při seřizování můžete sice termoventil nastavit na max ale ruční armaturou nastavíte 40stC až 45stC a potom už na armaturu nikdy nebudete šahat. Pokud by jste se snažil ujednotit topný systém musíte na provozovaném čerpadle nastavit takové parametry které zajistí dostatečný průtok podlahovkou. Potom stačí aby se některý radiátorový ventil svoji polohu (ručně, automaticky) a tlaková diference jde do háje. Pokud by jste chtěl jednu oběhovku ušetřit tak musíte mít radiátorový systém dimenzovaný na teploty odpovídající podlahovce. To ale vyžaduje velké zvýšení průtočného množství a jste opět mimo reálné rozsahy zařízení.

Datum: 02.03.2015 12:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zatim dekuji. Zkusi zalaborovat.

Autor: Vaclav Vacek
Datum: 19.10.2012 12:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110888
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den, řeším podobnou situaci a hledám, zda existuje tento "paralelní" či jakkoliv jinak nazvaný ale fungující směšovací rozdělovač, ale pro kondenzační kotel. Giacomini R557FMS je sice podle mně paralelní, ale není určen pro kondenzační kotle. Našel jsem ještě řešení Thermony, zónovou regulační jednotku http://www.thermona.cz/zonove-hydraulicke-jednotky# (viz obr.) ale u té nevím o jaké zapojení se jedná a zda je vhodná pro kondenzační kotel. Otázkou je, zda vůbec je paralelní zapojení vhodné pro kondenzační kotel.
Budu rád za jakékoliv podněty a kdyby se našel topenář schopný toto realizovat Beroun-Praha a okolí (podlahovka v přízemí, radiátory v patře, kondenzační kotel cca 14-17 kW s TUV zásobníkem cca 100-120l) budu velmi rád.
Systém chci navíc provozovat bez ekvitermní regulace s bezdrátovými prvky Honeywell EvoHome v každé místnosti.

Autor: Marián Gabužda
Datum: 09.11.2011 20:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107491
reakce na ...
Dobrý den. Rád bych se zeptal na optimální nastavení rozdělovače R557FS - směšovacího rozdělovače a regulačního šroubení. Mám 4 okruhy po 100 m. Děkuji.

Autor: Petr Stoll
Datum: 30.03.2011 15:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100221
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Jen bych doplnil, že je možné využít i jiné formy směšování a "oddělování" teplot jednotlivých okruhů.

Autor: Martin Ježek
Datum: 29.03.2011 14:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100316
reakce na ...
A jaky byste konkretne doporucil smesovaci rozdelovac? Potrebuji kombinaci podlahovky v prizemi a radiatory v podkrovi. Zdroj bude kondenzacni kotel s ext. zasobnikem 120L. Byl jsem rozhodnut pro UNIMIX od Ivaru, ale zrejme je to take "seriovy" rozdelovac. Nebo se pletu? Prosim o radu. Mam v tom ted trosku gulas :)

Autor: Zdeněk Jícha
Datum: 29.03.2011 15:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103927
reakce na ...
RSMP od REVELu vyjdou cenově nejpříznivěji (orientačně 4 okruhy za 7800,- kompletní včetně čerpadla, regulátoru a přechodů na trubky)

Datum: 29.03.2011 15:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakci. Předpokládám zaměstnanec REVELu? :)

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 30.03.2011 06:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100268
reakce na ...
Pokud je to možné doporučuji ještě přehodnotit radiátorx.
Čím vyšší teplota topné vody, tím méně se projeví výhody KK (nebo TČ). Navíc složitější a dražší regulace a rozdělovače.
Dporučuji všude PT, co nejnižší teplotu topné vody (nejvyšší účinnost KK) a jen prosté jednoduché rozdělovače.

Datum: 30.03.2011 07:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dekuji za smysluplnou reakci. Jen by me zajimalo, jak vyuzit plne KK, kdyz stejne budu ohrivat vodu v 120l zasobniku a to bude uzitkova voda a ta bude mit taky okolo 6o st. Nebo se mylim? Tak jsem myslel, ze voda, co je ohrivana na tolik stupnu by sla do radiatoru. A nebo me jeste napadlo pouzit silnejsi radiatory a poustet tam stejnou teplotu jako do podlahovky za pouziti standardniho rozdelovace bez smesovani. Je to spatne reseni?

Autor: Zdeněk Jícha
Datum: 30.03.2011 08:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103927
reakce na ...
voda v boileru se ohřívá chvíli na přepnutý KK s vyšší teplotou a pak to zase spadne. určitě je výhodnější mít všude podlahovku a dnes už i investičně. tepelné čerpadlo vzduch-voda má provoz oproti plynu s podlahovkou za půlku nehledě na výhodnější sazbu elektřiny pro celý dům. pořizovací cena kolem 60 tisíc je taky nižší než celková investice do plynu. TČ a podlahovka přináší ještě jednu výhodu, a to možnost chlazení podlah v parných dnech (vhodný typ tepelného čerpadla LWRc-8kW - cena cca 80 tisíc)

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 30.03.2011 09:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100268
reakce na ...
p. Jícha to už napsal, ale ještě jednou a možná srozumitelněji:
Na kotli máte nastavené dvě nezávislé teploty. Jednu pro topení a druhou pro ohřev TUV. Případně může být teplota pro topení proměnná v závislosti na ekvitrmní křivce podle venkovní teploty. Kotel se přepíná mezi ohřevem TUV a topením.

Autor: Tomáš Witek
Datum: 16.10.2010 00:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101922
reakce na ...
Dobrý den, rád bych se zapojil do této bohaté diskuze. Předem bych chtěl říci, že jsem v tomto oboru naprostý laik.
Nicméně jak zjišťuji, tak mám také "seriový" smešovací rozdělovač a mám přesně ty problémy, které popisujete v článku. Celá soustava je velice nestabilní a v poslední době se mi zdá, že podlaha netopí vůbec. Topí pouze tělesa. Zavolal jsem už na to pár "odborníku", na chvíli se soustava tváří být funkční, ale po pár dnech opět netopí, jak by měla. Asi mám stále smůlu a nenašel jsem oprvdového profesionála. Nicméně moc trpělivosti mi již nezbylo, tak jsem se rozhodl prozkoumat situaci sám. Chtěl bych vás tímto požádat o radu. Pokud budete mít chuť mi pomoci s tímto problémem, jsem ochoten dodat veškerou dokumentaci a rozlousknout tak problém nad kterým vznikla takto divoká diskuze. Pokud mi můžete doporučit profesionála v okolí Ostravy, budu také rád. S pozdravem TW

Autor: lukas wezranowski
Datum: 16.10.2010 00:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100274
reakce na ...
Brušperk, vyřešeno, klidne i ukazu a nebo namaluji proc ted funguje lepe, hlavne prechodove deje jako je zatapeni a regulace. v zavislosti na prumeru prubek a i z toho vypylvajiciho hydraulickeho odporu jednotlivych vetvi soustavy.
nejsem topenar, jsem jenom zoufaly elektronik, ktery pro naprostou tupost a idiocii topenaru aplikoval par jednoduchych matematickych vypoctu na topeni.

Autor: Tomáš Witek
Datum: 16.10.2010 09:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101922
reakce na ...
Shodou okolností mám za sebou také elektrotechnickou střední i vysokou a včera mi prostě došla trpělivost, kdy tady byl topenář, který ani nevěděl, že existují seriové směšovače. Podle mě ani netušil, kde je zpátečka či přívod.
Takže bych byl velice rád za úkazku či podrobnější popis.
Jdu teď vše nafotit a popsat můj topící systém.

Autor: Adam Skopalík
Datum: 27.12.2010 15:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103202
reakce na ...
Dobrý den, mám podobný problém s podlahovým topením jako ostatní. Už jsem jej zde probíral asi před rokem, ale k žádnému výsledku jsem se nedobral. Letos jsem se do toho ponořil (musel jsem) a svým důvtipem jsem přišel na to, proč topení sem tam topí (viz text výše). Přemýšlím, jak systém nejlépe upravit, aby prostě topení konečně fungovalo, proto hledám i inspiraci. Mohu Vás poporsit o zaslání a vysvětlení Vaší úpravy systému? A jak už se tu více lidí zmiňovalo: nejlepší je si vše udělat sám a zbytečně neplatit lemplům. Děkuji za odpověď.

Autor: Jícha Zdeněk
Datum: 27.12.2010 16:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100191
reakce na ...
většina problémů spočívá v tom, že rozdíl teplot mezi přívodem do rozdělovače a teplotou nátoku do podlah je menší než minimum, a to cca 5°C

Autor: petr kocina
Datum: 28.12.2010 06:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
zkuste se mrknout na tuto diskuizi.
https://forum.tzb-info.cz/117359-podlahove-vytapeni?idtext=10#text10

Datum: 16.10.2010 08:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Určitě budete dnes topit. Mohu u vás být za dvě hodiny. Jsem od Val. Klobouk. Vláďa.

zobrazuji 1 - 30 z 109   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama