Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vypocet solarnych ziskov

Autor: Daniel Ggggg
Datum: 07.01.2010 08:30

Dobry den,
robim si predbezny "projekt" na PD, ale mam jeden problem - neviem vypocitat / odhadnut solarne zisky.
Orientacia hlavnej fasady je priblizne juzna (asi 10 stupnov na zapad), a chcel by som vediet kolko okien tam mozem / musim dat - planujem pevne (bezramove) zasklenie, okna priblizne 2m siroke * 2,2m vysoke.
Viete mi niekto poradit ako vypocitat solarne zisky (aspon priblizne) na m2 okna (lepsie by bolo bez zapocitania g hodnoty skla, aby som vedel zhodnotit ci sa neoplati skor dvosjklo namiesto trojskla) - nechcem to totiz s oknami velmi prehnat, kedze budu tvorit vacsinu strat.
(okna budu asi Ug=0.6, g=0.6)

dakujem,
Daniel

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
kocina petr08.01.2010 11:39
Bohuslav Vintr08.01.2010 10:58
kocina petr08.01.2010 10:46
Štěpán Leština08.01.2010 10:08
Richard Blažek08.01.2010 09:59
Richard Blažek08.01.2010 09:53
kocina petr08.01.2010 07:32
Bohuslav Vintr07.01.2010 15:12
Daniel Ggggg07.01.2010 13:10
Vladimír Smrčka07.01.2010 11:27
kocina petr07.01.2010 10:06
kocina petr07.01.2010 10:00
Daniel Ggggg07.01.2010 09:50
Vladimír Smrčka07.01.2010 09:12

Datum: 08.01.2010 09:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, zkuste se podívat třeba sem, snad vám to pomůže http://www.neosolar.cz/zelena-usporam/solarni_systemy_pro_ohrev_vody/
http://www.vscht.cz/ktt/zdrene/2.0_Slune%E8n%ED_energie.pdf

Autor: kocina petr
Datum: 08.01.2010 10:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
diky za odkazy.

Datum: 07.01.2010 13:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
k tomu "v zime se zisky nepocitejte" - mam tomu tak rozumiet, ze (straty - zisky z okien) su vacsie ako strata stenou (t.j. ked by tam okno vobec nebolo, namiesto neho by bola stena)?

priklad:
teplotny rozdiel 36 C (21 vnutri, vonkajsia teplota -15)
U okna = 0.6
U steny = 0.1

strata z 1m2 okna = 1 * 36 * 0.6 * 24 = 518.4 W za den
zisk z okna = ??? W (napr. 400 W za den)
strata z 1m2 steny = 1 * 36 * 0.1 * 24 = 86.4 W za den

uz ked by denny zisk z okna bol > 432 W tak sa okno "oplati"

ale podla toho clanku to vyzera ze asi je lepsie davat menej okien (ale to zase plati pre podmienky na danom mieste) - neviete kde by sa dali ziskat historicke udaje o pocasi pre Slovensko?

dakujem

Datum: 08.01.2010 07:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
reknu to z praxe.
pokud je venku - 10,jako bylo vcera a odpoledne uplne jasno,maji okna prokazatelny zisk a to velmi vyznamny.neni treba topit a teplota v dome stoupa.
pokud je zatazeno,nedej boze mlha,tak jsou to jen a jen ztraty.

Autor: Richard Blažek
Datum: 08.01.2010 09:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zajímalo by mě, jak zjistím, že mám momentálně přez okno ztrátu nebo zisk. Podle mě,pokud je venku světlo, je minimální zisk na 1m2 trojskla 25W. Tepelná ztráta dejme tomu 0,6 W/m2K, takže přibližně do delta t 40°C mám zisk. Nebo mám něco špatně?

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 08.01.2010 10:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
1) Uskla můžete mít 0,6, ale U za celé okno budete mít pravděpodobně s bídou pod 1. U=O,6 platí jen ve středu tabule. Celkové parametry okna zhoršují rámečky, rámy a tepelné mosty napojení okna na stěnu.
2) Nepočítejte jen situaci za dne (byť zamračeného), ale i v noci. To jsou u okna jen čisté ztráty bez jakéhokoliv zisku.
Dále je tu otázka, jak jsem psal dříve: kolik vlastně potřebujete zisků (v tomto případě solárních) na pokratí ztrát přes poledne, kdy je zisk největší.
Zjistíte, že nad určitou plochu (např. jižních) oken ten zisk nemůžete využít. Zvláště u domů s nízkou výpočtovou ztrátou.
Můžete počítat ztrátu objektu běžným způsobem za ustáleného stavu a solární zisky jako průměrnou hodnotu (třeba jako charakteristický (průměrný) den za daný měsíc. V tom případě Vám nejspíše okno vyjde velmi dobře se ziskem.
Nyní provedete stejný výpočet, ale po krocích např po hodině podle okamžitých ztrát (venkovních teplot) a zisků (skutečné okamžité zisky), ale bez započítání akumulační funkce objektu a zpoždění solárních zisků na neprůsvitných kcích a za podmínky udržení stálé vnitřní teploty. V některých obdobích budete mít nadbytek energie, které se budete muset zbavit a velká plocha oken Vám vyjde jako úplný propadák. Budou Vám podstatně zvyšovat ztráty.
Skutečnost je někde mezi tím, protože ještě existuje akumulace energie, s kterou jsme dosud nepočítali.
Tedy celkový výsledek energetické bilance zasklení závisí hodně také na konkrétní akumulační hodnotě objektu a způsobu jeho užívání (jak velké kolísání teplot připustíme).
V případě výpočtů tedy také na způsobu započtení akumulace, což je asi jeho nejsložitější a nejméně přesná část.

Datum: 08.01.2010 11:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
mentalne snezi.solarka ukazuji + 14st,venkovni teplota -4,2st.
primotop zapnuty na 750W a odvlhcovac 220W.rekuperace vypnuta.okna cca 15m2,plocha 48m2.teplota 21,3st ,vlhkost 51%.
teplota v dome prakticky nestoupa a udrzuje se na teto teplote.
obrazek ze zisku si udelejte sam.
nejhorsi je prosinec a leden.co mam dlouhodobeji vysledovano.
o ziscich,kdyz je potrebujete nemuze byt ani reči !!
pokud bych to mohl odhadnout,tak cca 1-2kWh za cely den.v mem pripade skoro nemeritelne :-(

Autor: Štěpán Leština
Datum: 08.01.2010 10:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Stejná zkušenost jako pan Kocina. U mě tak jeden slunečný den za 7-10 dní. Pak topit nemusím ani při -10. Než se slunce schová. Bohužel převládá v drtivé většině (prosinec - leden) zataženo, mlha a to jde jen a jen o ztráty. Takže moje doporučení je s těmito zisky raději nepočítat v těchto měsících. Okna mám argon 4,16,4,16,4 Geneo.

Autor: Vladimír Smrčka
Datum: 07.01.2010 09:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den, snad si s tím poradíte

Datum: 07.01.2010 09:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
dakujem, tych 370kWh/m2a zisk na juzne okna je pre ake obdobie? Resp. je to asi celkovy priemerny rocny zisk? Kedze ma zisky zaujimaju hlavne v zime (v lete budem zisky minimalizovat tienenim a pod.), nemate nahodou udaje napr. priemerneho denneho zisku podla mesiacov?

Datum: 07.01.2010 10:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
dobre si prectete tento clanek.v zime se zisky nepocitejte - je to spise ztrata,tedy pokud nebudete stavet v Alpach :-)
https://stavba.tzb-info.cz/nizkoenergeticke-stavby/5772-zkusenosti-s-realizaci-a-provozem-energeticky-pasivnich-domu

mluvim z praxe a zkusenost s okny mam naprosto stejnou.

Autor: Vladimír Smrčka
Datum: 07.01.2010 11:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, jsou to zisky a ztráty okny v topném období, tedy nikoliv celoročně. Chápu, že se ptáte, protože je to vytažené z kontextu pro výpočet potřeby tepla na vytápění. Celý vzorový výpočet jsem zveřejnil nedávno, tak by asi šel dohledat, byly to 4 obrázky.

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 07.01.2010 15:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Solární zisky na rúzně orientovanou (podle svislé i vodorovné osy) pro vybraná místa (mereoorologické stanice) najdete v literaratuře věnující se solárním ziskům. Nejčastěji se jedná o solární kolektory. Data jsou dlouhodobým průměrem za minulá léta. Můžete zkusit i internet. V literutuře najdete i mat. vztahy pro přepočty.
Ve stručnosti: základem je solární konstanta. Do toho vstupuje geografická poloha, doba trvání slunečního svitu od východu slunce do západu za jasné oblohy(datum), průměrná doba trvání svitu (vliv oblačnosti), čistota ovzduší, poloha (svisle, vodorovně, J, V, Z apod), Na to najdete hodnoty pro určitá místa (obce) tabulované hodnoty většinou jako průměrné charakteristické hodnoty dne pro každý měsíc. Pro okna pak ještě koeficient propustnosti záření skla, koeficient "zašpinění", koeficient stínění, koeficient plochy skla/plochu okna. A to jsem ještě možná něco zapomněl.
Problém je však, že ani tyto průměrné charakteristické hodnoty nedávají příliš vypovídající výsledky. Nemůžete použít průměrnou hodnotu zisku (nějaké číslo) a uvažuvat, že každý den (hodinu) ten zisk máte. Například v lednu a únoru se většina měsíčních zisků soustředí jen do několika hodin. celý zbytek měsíce slunce vůbec nesvítí (noc), nebo jsou zisky nepatrné.
Existují na to tzv. simulační programy pro PC, které počítají např. s hodinovým krokem reálné okamžité ztráty (podle průběhu venkovní teploty) a zisky (podle dlouhodobě sledovaných okamžitých solárních zisků, přítomnosti obyvatel, používání spotřebičů, apod). Navíc do toho vstupuje vliv akumulace energie v kcích a zpoždění. Zabývají se tím týmy vědců. Některé programy se dají sehnat, ale nenašel jsem nějaký zdarma.
Zabývají se tím týmy vědců a výsledky nejsou jednoznačné (mnoho proměnných a ne zcela vyjasněné vztahy mezi nimi).
I tu byly obsáhlé diskuse a na tomto portále byly v minulosti také prezentované nějaké výsledky výzkumů. Hledejte v historii.
p.s. Představte si jarní poledne, jasná obloha, ve stínu třeba 5°C, velká okna, vaříte oběd. Malá okamžitá tepelná ztráta, vysoký zisk. Budete mít přebytek tepla, který pravděpodobně vyvětráte. V noci také jasno, mráz třeba -10°C přes velká okna velké ztráty (oproti zateplené stěně). Dalších 6 dní zamračeno, i ve dne zisky minimální. Průměrně za týden Vám to vyjde dobře, ale praxe je jiná.
Prostě když je Vám jeden den horko a druhý zima "průměrně" je Vám za ty dva dny tak akorát.

Datum: 07.01.2010 10:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pane Smrcka,ale toto budou hodnoty za cely rok pokud se nemylim.
me by spis zajimaly zisky v obdobi od listopadu do unora.to je obdobi,kdy se zacina v prevazne vetsine pasivnich domu topit ci pritapet.
letni zisky nikoho zajimat nebudou a v bilancich uz urcite ne.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.