Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Peletky z koňského hnoje

Autor: Michal Ruš
Datum: 20.01.2010 23:23

Chtěl jsem se zeptat, zda je možné z koňského hnoje vyrábět peletky a ty následně použít jako palivo pro vytápění. A pokavaď to možné je, mohl by mi někdo poradit technologii výroby peletek, případně výrobce strojů na výrobu peletek, které by byly schopny zpracovávat koňský hnůj. Případně poradit s kotlem (spíše by mne pro začatek zajímalo, zda je na trhu kotel, který by si s tímto palivem poradil)

Uvažujeme o přechodu na ekonomičtější (ekologičtější) vytápění na statku (budova a malý penzion). Vzhledem k tomu, že se jedná o hříbárnu, kde je hnoje až až, napadlo nás, zda by nebylo možné hnůj využít tímto způsobem.

Děkuji moc za radu.
Michal Ruš

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 35   starší >>
Datum: 31.01.2020 10:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131814
reakce na ...
dobry den
chcel by som sa poradit ak ma niekto skusenost so spracovanim podstielky slamenej spod koni na peletky a tieto spalovat , ale aj predavat ako hnojivo Množstvo z cco 50 koní
ďakujem
ouzky

Autor: Lubomir Šooš
Datum: 10.08.2015 22:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120352
reakce na ...
Na Slovensku takéto linky na konský hnoj vyrába firma IMC Slovakia
Kontaktujte pána Ing. Kardoša
+421 (0) 907 726 360
tel.: +421 (0) 42 4260 378
e - mail:

Autor: Jiri Heimlich
Datum: 17.12.2012 19:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111683
reakce na ...
Je mozné použití králičího hnoje z velkochovu, kde hnojná linka neoddeluje pevnou a tekutou složku hnoje??
Možnost zpracování hnoje na přelety k topeni by byla super, především kvůli ekonomice chovu.
Za rady a zkušenosti předem děkuji.
Heimlich.

Autor: vlastimil charitun
Datum: 20.12.2012 20:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100824
reakce na ...
Vlastním maličký lis na agro, tzv. 150-tku. Motor 5,5 Kwh. Kedže doma chovám 40 sliepok na vajíčka, ich odpadu je ozaj hodne. Raz som len tak pokusne hodil celú lopatu s hoblinovou podsielkou s množstvom trusu do peletkáča a nestihol som sa čudovať. Krásne tvrdé cinkajúce peletky. Síce kopec smradu ale išlo to tak krásne že som vyčistil kurín a narobil asi 30 kg peliet.

najskôr som ich chcel dať do kotla a spláliť ale po vychladnutí peliet a mojej hlavy som ich pobalil do sáčkov po 500 g a predal ako hnojivo za 2 Eurá za kilo.

Peletovať to ide len to musí byť ozaj suché.

Autor: Jiří Haltuf
Datum: 08.12.2012 22:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111566
reakce na ...
Dobrý den , i já bych uvítal kontakt a případnou možnost vidět v reálném provozu peletovací linku na zpracování odpadu z koňské stáje. Můj mail je Děkuji a zdravím

Autor: Tomáš Volf
Datum: 26.10.2012 09:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111051
reakce na ...
Vážení přátelé, pokud tomu rozumím správně, lze z koňského trusu se stelivem čerstvě vyvezeného vyrábět pelety na topení, které nelze použít k hnojení a ty, které se prodávají jako hnojivo musejí být vyrobeny z hnoje (tedy odležené a vykvašené hmoty). Je to, prosím tak? Děkuji.

Autor: Týna Turkovic
Datum: 08.03.2010 19:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den pane Ruš , dnes jsem čistě náhodou narazila na VÁŠ dotaz a ráda bych na nej reagovala. Ikdyž Váš dotaz je z ledna tohoto roku a já reaguji až v březnu a netuším zda je toto téma pro Vás stále aktuální i přesto Vám k tomu něco napíši.
Takže co se týká zpracovávání koňského trusu, za účelem následné výroby peletek a spalování mám pro Vás dobrou zprávu, tyto peletovací linky již existují. Je pravda že počáteční investice není malá jelikož jak zmiňujete koňský trus je dosti vlhký, proto je nutná sušička, ve které se tento materiál nejdříve předsuší. Následně je podrcen a pak už zbývá jen peletovat. Rozhodně pokud máte stáje s koňmi, a zvažujete pořídit si kotel na peletky věřte , že i tento kotel již na českém trhu existuje. Pokud byste se chtěl dozvědět více nebojte se mne kontaktovat, ráda Vám pomohu. Více se dozvíte i na našich stránkách www.alkrnaradi.cz, kontakt na mne naleznete na stránkách. S pozdravem Týna

Autor: Nechvátal Josef
Datum: 08.03.2010 20:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Který z nabízených lisů na lisování pelet z koňského hnoje máte na mysli. Vdyť drtivá většina lisů jsou opět Čínské výroby, a nebo alespoň z její části. Mýslím že jste přišla-li s křížkem po funuse. Pohádky o náhodně přečtených mailech vykládejte někomu jinému.
Vy a vám podobní už nevědí jak by ty šunty prodaly.

Datum: 09.03.2010 22:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý večer pane Nechvátal, nechápu proč Vás rozhořčil můj e-mail, pokud se podíváte pozorně odepisovala jsem pánovi, který svůj dotaz vložil v lednu, a pokud se nepletu je březen.Asi jsem se mylně domnívala že je tohle diskusní fórum, kde se lidé snaží najít otázky na problémy, které je zajímají. Zřejmě máte špatné skušenosti,nechápu proč takové rozhořčení. Nikomu tady nic nevnucuji a možná byste si o tom mohl více přečíst. Neexistují jen čínské šunty jak ste to nazval. Ale i kvalitní stroje, které si s močovinou poradí a i možná proto jsou dražší, ale světe div se existují :-). Vážně Vám doporučuji, pokud už chcete oponovat, abyste se o toto téma nejdříve trochu svépomocně zajímal. A pokud Vám vadí mé odpovědi- je to jednoduché- prostě je nečtěte. Přeji Vám příjemný večer.

Datum: 10.03.2010 08:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážená paní Turková. Nedivím se vašemu rozhořčení vůči mé osobě.
Sortiment prodávaných liusů faší firmou ALKR je opravdu široký. O peletování se zajímam už dosti dlouho abych věděl očem je řeč. Ty lisy které jsou určeny k lisování hnoje už jsem před nejakým časem viděl vystavovat na Země Živitelce, a to firmou CB point Jana Vazače.
Možná by nebylo na škodu aby jste zabrousila do jiných diskusí o peletování. Tam se dovíte jak jsou zákazníci spokojeni s lisy které nabízíte. Jsou spokojeni tak že na prodejce lisů podávají žaloby.
Jak jste správně podotkla toto fórum je diskuse. Tak prosím diskutujte, ovšen pokud tomu rozumíte a nepromagujte tady vaší firmu. Přeji krásný slunečný den.

Datum: 10.03.2010 09:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážený pane Nechvátal , vážně nejsem rozhořčena Vaší osobou, a ani tady s Vámi nehodlám slovíčkařit. Řešil se tady problém ohledně peletování koňkého trusu a otázka zněla, zda existuje peletovací linka a kotel, který si s tímto materiálem poradí a já říkám ano, a nejsem jediná. Vážně nemám potřebu skrz toto forum zviditelňovat svou firmu, jen se v poradně této problematice rozsáhle věnuji a proto jsem uvedla odkaz na stránky , kde si o tom lidé mohou přečíst pokud je to zajímá. A jak ste správně uvedl peletovací lisy na koňský trus jsou z firmy CB point ale nejsou nikoliv čínským výrobkem nýbrž SNR. Trošku ste mne zarazil těmi žalobami, věnujeme se této problematice 3 roky a za sebe říkám že naši zákazníci zatím neměli ani jednu reklamaci a jsou se stroji spokojeni. Vážně nemám v plánu prohlížet diskuzní fora, proto abych zjišťovala kdo kde podává žalobu, pro mne je prioritou aby zákazníci byly spokojeni a to zatím jsou. Takže pokud se budeme držet tématu tak peletování koňského trusu je možný. I Vám přeji příjemný den.

Autor: Ota Ota
Datum: 10.03.2010 13:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Klidně to tu napište, stejně to není masová akce, takže reklama to nijak moc nebude. Tu tady dělají jiní. Já bych rád viděl kotel, který plní normy při spalování koňského hnoje. Velmi mne to zajímá. Doufám ale, že neuvažujete průmyslové kotle o výkonu ve stovkách kW...
Případně zanechte kontakt.

Datum: 10.03.2010 14:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Škoda že nemáte v úmyslu procházet i jiné diskuse na téma peletování. Ovšem pokud máte zájem o to aby byli vaši zákazníci spokojeni měla by jste ten zájem mít. Konkrétně jedna firma z Vlčnova nabízí ty samé lisy kromě těch lisů ze SRN. Jsou to lisy Čínské, jak jistě sama víte tak jsou to ty zelené. A nebo lisy v šedožlutém provedení o kterých zmiňovaná firma tvrdí že je vyrábí.
Jen naprostý laik by nepoznal že lisovací jednotka je uplně stejná jako u lisů z ČLR. Také by jste se tam dočetla jaké potíže s lisy zákazníci mají, a jak na sebe získavají kontakty aby společně firmu žalovali, neboť firma s nimi přestala komunikovat ohledně reklamací, kterých je poměrně hodně. Ať už se jedná o ohlé či zlomené hřídele, vytržené šrouby z litinového těla, a jiné. Dle mého názoru je litinové tělo lisu absolutně nevhodné. Litina nesnese velké zatížení a znadno praskne. Víte pokud by se ve vašem uplně prvním příspěvku oběvily lisy na zpracování hnoje pouze ze SRN tak bych na to vůbec nereagoval, a když tak pouze kladně. Lisování hnoje už není asi takový problém. Problémovější bude zcela určitě spalování. Ale to ukáže ještě čas. Pokud jsem se vás dotkl mou reakcí, tak se vám omlouvám. Když vidím či něco slyším o lisech Čínského původu tak jsem opravdu poněkud rozčílený. Ne je proto že jsou opravdu nekvalitní, ale také proto že jim u nás spoustu lidí napomáhá, a podporuje. A navíc k tomu ještě Čeští prodejci prahnoucí po snadném vídělku přidávají neférové a lživé chování jen proto aby za každou cenu zbohatli.

Datum: 08.03.2010 23:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
To by mě zajímalo o jaký kotel jde. Ten hnůj je plný amoniaku a močoviny. Z komínu půjde šílená směska oxidů dusíku. Sousedé to asi nerozdýchaj a ten kotel vám hodí na hlavu. Nepleťte tu lidem hlavu. Ganulovat se to dá, ale maximálně na prodej jako hnojivo. U nás na vesnici se koňský hnůj běžně prodává. Spalování mi přijde úplně ujeté.

Autor: ivar ivar
Datum: 08.03.2010 13:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nejvetsi problem pri vyrobe pelet z konskeho hnoje tak aby odhorivali v mensich kotlich je jejich pomerne vysoka vlhkost. predsuseni nebo predlisovani za ucelem snizeni vlhkosti cely zamer zase financne znacne prodrazuje takze dle me zkusenosti se kterou samozrejme nemusite souhlasit je v soucasnosti idealni budto peletovat, granulovat nebo lisovat v podobe briket ale pouze za ucelem hnojeni. pro vyuziti k vytapeni bych to videl jedine jako surovinu kvyrobe bioplynu ulozenou pod jimacim zvonem a vznikajici plyn nasledne odvaden a tlakovan do nadoby a z te priveden k plynovemu kotli. samozrejme to popisuji zjednodusene ale podstatu tim snad dostatecne vystihuji. kazdopadne je toto v praxi overeno a funguje to.

Datum: 20.01.2010 23:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A v čem to pak plánujete spálit? Peletkování bude menší problém než samotné spalování. Běžně se peletuje hnůj a kde co. Navíc lis taky nebude zadarmo.

Autor: Michal Ruš
Datum: 20.01.2010 23:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Kvuli tomu jsem sem dával tento dotaz. Ptám se tam i na to, zda je na trhu kotel, který by byl schopen tyto peletky spálit...

Jsme zatím ve fázi, kdy se rozhodujeme, jak a čím budeme vytápět. A napadla nás i tato možnost, ale nemáme o ní žádné informace. Proto je hledám a zajímá mě, zda je možný celý proces uskutečnit...výroba peletek a následné spálení ve vhodném kotli. Pokavaď by byl tento proce možný, rád bych našel výrobce peletovacího stroje a kotle a nějak se nad vším zamyslel z hlediska finančního a porovnat s ostatními možnosti.

Děkuji.

Autor: Vláďa z Valach
Datum: 22.01.2010 11:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Spalování hnoje obecně u malých kotlů je velmi problematické. Vznikají zde velká množství NOx. Úspěšně je to řešeno při spalování ve fluidním loži. Tento druh spalování je neřešitelný pro malé výkony.

Datum: 22.01.2010 13:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jak říkal Vláďa z Valach, je to problém. Předpokládám, že máte stáje, resp vyprodukujete takové množství, aby se Vám oplatilo kupovat lis a k tomu kotel. Raději se kupte granulátor a zpracujte to do granulí. O granulované hnoje je dnes zájem. 3 kila ze se balené prodávají i za 100 Kč, tedy kilo za víc jak 30 Kč. Myslím že by bylo možné ho dodávat výrobcům hnojiv (např. Hoštětická hnojiva).

Autor: miki Rikacek
Datum: 14.06.2011 10:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105296
reakce na ...
A nevíte náhodou někdo o někom, kdo by byl ochoten hnůj od nás zdarma odebrat a zpracovat do pelet nebo za poplatek zpracovat a vrátit v peletách? Mám jen 2 koně na pastvině ( tzn. hnůj je bez slámy, pilin ), takže hnoje je sice dost, ale málo na to aby se nám vyplatila vlastní mašina. Předem děkuji všem za názory a typy na případné možné odběratele. Jsme z Prahy

Autor: Jaromír Žaludek
Datum: 14.10.2011 15:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107140
reakce na ...
Pratele tato diskuze vychazi z naprosteho zkresleni pojmu konsky hnuj.
Pokud stelete slamou dozraje material vyvezeny z boxu v rozmezi 1 - 2 roky na hmotu zvanou konsky hnuj, pokud stelete pilinami je to tato doba delsi 2 - 3 roky.
Po teto dobe je lepivá kasovita hmota - "konsky hnuj" zcela nevhodna k peletovani.
Pokud se ale zacneme bavit o odpadu ze staje, musime hovorit o konskem trusu, ktery obsahuje az 70% nestravenych travnich nebo slamovych vlaknin az 30%vody a travicich zbytku, dale potom o slame nebo pilinach, hoblinach, ktere jsou pomoceny. Tato vyvezena smes cca 50%trus 50% mokre stelivo ma vlhkost okolo 60 - 70 %, zacina hnilobny proces za cca 10 dnu. Pokud se tedy bavite o hmote od koni, kterou zbavite vlhkosti na cca 15%
mate k peletovani suchou smes sestavajici z 42% travni vlakniny(seno,slama) a 42% pilin nebo 42% slamy, podle druhu steliva.
Spali to kazdy horak na pelety, ktery umi palit pelety z agromaterialu(slama,seno,trava,obili) bez nejmensich potizi. Protoze se nejedna o zadny hnuj, nevznika palenim zadny zapach ani zvysene mnozstvi NOx.
Jen musite vedet, ze nepeletujete hnuj, ale drevo a vlakninu(seno,slama) a material zpracovat vysusenim do 5 dnu od vyvezeni ze staje, to zcela zastavi hnilobne procesy. Vysledne pelety maji zcela totoznou vlhkost, jako pelety z jinych materialu, tedy neco okolo 12%. V teto fazi jsou to jiz obycejne Agropelety, nikoliv zpeletovany hnuj, ktery vysusit a zpeletovat lze tez, ale za nesrovnatelne vyssich nakladu a pouzit jde jen k hnojeni nikoliv ke spalovani.

Autor: Jan Stroner
Datum: 16.10.2011 17:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107166
reakce na ...
Vážený pane

Se zájmem jsem si přečetl Váš článek a musím Vám dát zcela za pravdu. Provozujeme sportovní stáj s 15 koňmi ve které ošetřovatelky velmi dbají na čistotu podestýlky a tak spolu s kobližkami vyvážejí velké množství suché podestýlky, kterou lze bez problémů spálit ihned po vyvezení ze stáje natož kdyby se tato podestýlka předsušila.
Měli bychom zájem o bližší informace k uvedenému problému. Chtěli bychom celý systém realizovat.
Děkuji za odpověď

Datum: 16.10.2011 22:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
My provozuje take sportovni staj do 20 koni. Jiz nejakou dobu s tim laborujeme. Zatim je nejvetsi potiz to vysusit, protoze vetsina cenove dostupnych susaren vyzaduje hrubost vstupniho materialu mezi 5-8mm, coz vyvezena podestylka s trusem nesplnuje a navic kvuli zvysene vlhkosti nejde jednoduse podrtit na opet standardne dodavanych drticich, vse se ihned zalepi. Vsechny tyto technologie jsou optimalizovany na pouziti dreva papiru nebo AGRO rostlin. Zatim nemame zcela uspokojive vysledky, ale jedno uz vime, pokud to ususime na pozadovanych 15% vlhkosti, peletuje to kazdy lis(mimo cinu), a hori to vsude dobre. Suseni je ale velka veda. Zkusili jsme jiz susit u 4 dodavatelu susaren a zatim bez komercne pouzitelnych vysledku. Jakmile na neco prijdem rad to tady zverejnim, protoze potize s vyvezenou podestylkou mame asi vsichni. My v soucasne dobe od 14 koni.

Autor: Palo Kardoš
Datum: 25.11.2011 07:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107705
reakce na ...
Konský hnoj sa suší v pôvodnej konzistencii v skriňovej sušičke.
Na ranči pri Považskej Bystrici robia peletky z konského hnoja už tri roky.Celé linky na spracovanie konskeho hnoja na pelety vyrába firma IMC Slovakia. Kapacita linky je 100kg za hodinu .
Pracujeme s ńou a prebieha spracovanie hnoja pre 15koní cca 2 hodiny.

Datum: 25.11.2011 17:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravim pane Kardoš,
navsteva u vas byla super. Doufam, ze od jara uz budeme peletovat na vasi lince.

Autor: Pavel Chvatík
Datum: 24.02.2013 15:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112537
reakce na ...
Zdař bůh. Jelikož vlastníme malou agroturistickou stáj a také uvažujeme o peletkování hnoje, chtěl bych se zeptat, jestli jste již dospěl k realizaci Vašeho záměru, který jsme našli na diskuzním foru TZB a zdali jste s výsledkem spokojen. Srdečně vám děkuji za odpověď.

Autor: Světlana Palijová
Datum: 26.02.2015 09:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119136
reakce na ...
Dobrý den, pane Žaludek.
Četla jsem Vaše příspěvky týkající se topení peletkami z koňského hnoje. Poslední byl. že od jara máte v plánu s tím začít(myšleno jaro 2012). Už s tím máte určitě velké zkušenosti. Mohl byste se o ně podělit. Máme stáj s 10 koňmi a pohrávám si myšlenkou topit těmito peletkami už dlouho, protože jako všichni mám velké problémy s odvozem podestýlky.
Děkuji
Palijová

Datum: 26.02.2015 21:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bohužel, zatím se nedostalo času stavbu klíčové (nejdůležitější)
komponenty linky a tou je sušárna podestýlky. Bez ní se se o tom ani nedá uvažovat. Zbytek (to je peletovací linka) se dá pořídit v profi provedení do 300 000 Kč ( zvládne okolo 100 - 150 tun pelet za rok po dobu mnoha let, což je podstatné)

Autor: Světlana Palijová
Datum: 27.02.2015 10:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119136
reakce na ...
A nevíte, prosím, na koho se obrátit ohledně zkušeností právě s tou nejdůležitější částí, a to sušičkou?

Datum: 28.02.2015 12:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bohužel, v tuzemsku nikdo sušárnu, která by splnila nezbytné parametry pro následné peletování nedělá. Na Webu najdete spoustu horkovzdušných sušiček, ale, jak již zde bylo uvedeno, žádná nedokáže sušit při maximální teplotě do 100°C, vyšší teplota uvolní lignin a pelety už nedrží atd, atd ........ Prostě u nás, a pokud jsem brouzdal internetem, tak ani jinde zatím nic není. Máme v plánu teplovodní sušičku s příkonem okolo 30KW, která bude sušit při 90°C a měla by zvládnout cca 600Kg mokré podestýlky denně, ale chybí prostor k dokončení.

zobrazuji 1 - 30 z 35   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama