Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Česku údajně chybí na úspory energií 23 miliard korun

Autor článku: Ing. Jan Blažíček, redakce
Plné znění článku: Česku údajně chybí na úspory energií 23 miliard korun
Anotace článku: V médiích se pravidelně objevují alarmující zprávy, dle kterých se Česko dostane kvůli nedostatečné státní finanční podpoře do problému s plněním svých závazků vůči EU. Tyto informace bývají často založeny na výpočtech pocházejících od potencionálních příjemců státních dotací, takže nelze vyloučit, že přání zde bývá otcem myšlenky. Jednou z oblastí, kde nám údajně hrozí velký problém, je snižování energetické náročnosti.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
porovnáníKarel Dutka01.11.2014 20:50
Re: Hodnocení úsporDagmar Kopačková28.07.2014 15:16
Re: Hodnocení úsporJiří Ráž16.07.2014 09:31
Hodnocení úsporKarel Srdečný15.07.2014 14:40

Příspěvky
Předmět: porovnání
Autor: Karel Dutka
Datum: 01.11.2014 20:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 108754
reakce na ...
Dobrý den,vůbec se nepovažuji za odborníka, ale zdá se mi náhled na věc trošku zkreslený. Jak tomu dnes bohužel bývá. Z praxe mohu jen říci, že jsem bydlel v domě kde proběhla takzvaná revitalizace (výměna oken a zateplení) Spotřeba energie opravdu rapidně klesla. I když vím, že je potřeba porovnávat i teplotní průměry v daných rocích atd. Promiňte, ale laicky jestliže vyměním případně opravím regulaci tak mě nezabrání prostupu tepla přes konstrukci. Otázkou je zda vynaložené náklady na jednotlivé opatření jsou srovnatelné případně porovnání jejich účinnosti. Tak si myslím je správné se na tuto problematiku nahlížet a o lobbingu se raději ani nezmiňuji - ten bude tam kde budou peníze

Předmět: Hodnocení úspor
Autor: Karel Srdečný
Datum: 15.07.2014 14:40 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104174
reakce na ...
Data o ekonomické efektivitě existují, jen je vyhodnotit:

SFŽP minimálně v oblasti dotací pro zateplení už roky vyžaduje hodnocení, zda byly úspory skutečně dosaženy.

MPO vyhodnocuje efektivitu programu EFEKT:
http://www.mpo-efekt.cz/cz/aktuality/49662

Předmět: Re: Hodnocení úspor
Autor: Jiří Ráž
Datum: 16.07.2014 09:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100809
reakce na ...
Dobrý den,

"už roky vyžadované hodnocení, zda byly požadované úspory skutečně dosaženy", není triviální problém. Příčinou je rozdíl mezi teoretickou a reálnou spotřebou tepla na vytápění, do které vstupuje řada dalších ovlivňujících faktorů.
Autor článku je erudovaným odborníkem a disponuje nástroji, které umožňují všechny ovlivňující faktory vyhodnotit správně. Odpověď na otázku, zda "byly požadované úspory skutečně dosaženy", už není problém metodický ani technický, ale vyžaduje širší kooperaci odborníků a začlenění nových postupů do běžné praxe.

Je proto vhodné, iniciovat jednání na příslušné odborné a legislativní úrovni, aby skutečný přínos prováděných úsporných opatření mohl být opřen o realitu. Zabránilo by se tím neoprávněné degradaci výsledků zateplování budov a investované prostředky by byly využity podstatně efektivněji.

Předmět: Re: Hodnocení úspor
Autor: Dagmar Kopačková
Datum: 28.07.2014 15:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104471
reakce na ...
Re: K.Srdečný: Dobrý den, v odkazovaném dokumentu je uvedeno "Předpokládané roční úspory energie a roční úspory tun CO2 jsou uvedeny v tabulce...", tj. pokud se dobře dívám, tak nic o skutečně dosažených reálných úsporách.
+ zajímavý je i poměr:
Na investiční akce: dotace ve výši 7,4 milionů Kč byla poskytnuta na 11 investičních akcí s celkovými investičními náklady přes 21,5 mil. Kč.
Neinvestiční akce (tj. plány, propagaci a poradenství..) dotace ve výši 20,36 mil. Kč byla poskytnuta na 143 akcí s celkovými investičními náklady přes 22 mil. Kč. Např. tedy jen na samostatnou propagaci je to 11,6 mil. Kč oproti 7,4 mil. Kč na investiční akce.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama