Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Z ceho michat beton

Autor: Karel Bartos
Datum: 12.05.2010 20:36

Dobry den,

obracim se na Vas vsechny s otazkou, z ceho presne michat beton do zakladu a do ztraceneho bedneni sten sklepa.

Na internetu jsem se docetl slozeni 1m3 betonu:
Cement CEM 32,5 400kg
Písek (praný) 0-4 mm nebo 0-8 mm 1080kg
Drcené nebo těžené kamenivo frakce 4-8 mm 580kg
-- je mozne pouzit kopany pisek??

Doma jsme ale vzdycky beton delali ze sterkopisku 0-32, ten se ale na Pribramsku neprodava.

Dalsi dostupne kombinace jsou:
- frakce 0/32 odval samostatne
- frakce 0/4 odval samostatne

Co myslite? Jaka je ta spravna - ekonomicky a pracnosti nejvyhodnejsi - kombinace?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 58   starší >>
Datum: 13.05.2010 21:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobry vecer
minuly vikend jsem michal beton do ZB zednik mi rekl ze staci pomer 1:4 delal jsem to ale 1:3 Tak nevim myslite ze to takle staci?Jakemu betonu to odpovida?myslim znaceni z betonarky B15 to bude?Pomer je v lopatach.Asi laicky ale takle jsme to delali... :-)

Autor: Jan Šulc
Datum: 14.05.2010 09:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Odpověď zde:
http://www.mct.cz/PDF/WEB-VYROBA%20BETONU.pdf

Autor: Jiří Mitáček
Datum: 13.05.2010 15:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Do bednění se kamenivo 32mm nehodí, pokud tedy nemáte nějaké široké třeba 40cm. Čím větší kamenivo tím se špatněji hutní a u výztuže ZB je riziko nedostatečného zhutnění.
Do ZB doporučuji na jeden pytel cementu cca 50l praného písku 0-4 a 30-35l 4-8, jako plastifikátor používám lžíci jaru. V tomto poměru jsem dosáhl mnohem pevnějšího betonu, než co mi přivezli v mixu (C16/20) a to na ZB bohatě stačí.
Pokud budete hutnit, ale více šálů na jednou tak tam kamenivo 4-8 nedávejte pro jistotu vůbec a zvyšte podíl cementu.
Větší kamenivo je tam vhodné pro ušetření množství cementu, což je nejdražší složka. Na druhou stranu pokud toho nepotřebujete dělat moc tak jen extra doprava Vás přijde na to samé, co ušetříte na cementu, takže se rozhodnete co je pro Vás vhodnější...

PS: pokud nejste pan kocina a nemáte všechno zázračně zadarmo tak Vás nejlevněji vyjde beton z mixu. Já beton míchám jen z důvodu špatného přístupu k mému pozemku technikou..

Autor: Jirka ...
Datum: 13.05.2010 16:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
... zapomněl jste na vodu! :-)
Zní to legračně, ale je to tak. Množství vody je hodně důležité a po nedostatečném množství cementu je to asi nejčastější chyba. Platí pravidlo "vody co nejméně" - jen kolik je potřeba na hydrataci, žádná voda by po uložení betonu neměla být vyloučena. Takže žádnou řídkou sra.ku, beton se má sypat, ne rozlévat. Podle toho odkazu, co jsem dal to vychází zhruba na 200 litrů vody na m3 betonu (v závislosti na vlhkosti písku a množství štěrku).
S pozdravem Jirka

Datum: 14.05.2010 11:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Svatá pravda! Vodu jsem neudával protože je to dost relativní na popsané množství jsem dával 10l (ale někdy 8l a někdy 12l) Záleží na vlhkosti písku, kam to leju a na počasí. Do bednění se dá dát, ale možná i k 20ti. Ono je lepší dát víc a dostat se betonem všude, než špatně zhutněný sušší beton.

Datum: 14.05.2010 08:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ZB bude 30cm.
Opravdu si myslite, ze zelezobeton uzavreny v ZB je potreba tak hrotit? Tim myslim to, ze by se tam nemela davat drt?

Hutnit mam v planu jenom pechovackama.

A co se tyce betonarky - mam nabidku 2000/m3 bez dane. Podle mych propoctu a puvodniho slozeni jsem schopny si ho za 1600 namichat sam.

Vyhodu spis vidim v tom, ze to muzu delat postupne a nepotrebuji betonovou pumpu, ktera by cenu dovezeneho betonu vytlacila mnohem vys.

Datum: 14.05.2010 09:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
K ceně betonu, ono záleží odkud jste, ale já mám hned 2 betonárky do 4km od stavby a díky tomu se mi podařilo usmlouvat slevu, tak to zkuste také. Npř. C16/20 XC1 S3 frakce 22mm, mám za 1727 K3/m3 s dopravou i DPH (po předložení stavebního povolení mi nabídli sníženou sazbu 10% DPH).
Samozřejmě pumpa stojí majlant a s cenou to pěkně zacvičí.

Datum: 14.05.2010 11:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Hmm od koho berete stavíte relativně kousek já se pod 2200 za m3 nedostal :-(

Datum: 14.05.2010 12:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zapa Horoměřice. Zkuste se poptat. Slevu na DPH mi nabídli sami, ceníkou slevu také (usmlouval jsem pak ještě lehce vyšší). Jestli chcete, pošlu vám kontak na o.z. pro SČ, který mi dělal nabídku.

Datum: 14.05.2010 12:55 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
hmm Hostivice by byli příjemnější :-) Ale uvidím ja už mám desku za sebou takže teď možná jen věnec a armovaní ostění, ale jsou to cca 3m3 nicméně kdyby měli malej mix přímo z pumpou tak bych to toho asi šel. Zappa je vozově tuším dobře vybavená. No a pak podlahy podobné množství, ale to bych rád z Anhydridu a ten zappa tuším nedělá.

Ale už mám na pozemku BST Neico tak jsem spokojenej, teď čekám na hydroizolaci abych mohl začít zdít, jen to počasí ne a ne se umoudřit :-(

Datum: 14.05.2010 13:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Za kolik jste sehnal BST? Resp. s jakou slevou?

Btw, Horoměřice nebo Hostivice, pořád je to jeden Zapa. Mix s pumpou jsem u nich na webu viděl, ale parkují někde v Praze a a podle toho se počítají kilometry. Mrkněe do ceníků. Možná Vás ale vyjde levněji půjčení míchačky a 2x UK na 2-3 dny.

S tím počasím mi povídejte. Můžu také jen čekat... :(

Datum: 14.05.2010 16:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Mám to za bez pár korun 30k a je toho 14 palet. S cenou jsem spokojen. Jen mě překvapilo, že armování ostění se dělá pomocí výztuže 3x10, já mám v dokumentaci od statika 1x10 ale radši tam dám to co mi doporučili oni. Právě pro to bych radši tem mix s pumpou, kvalitní řidší beton už taková sranda udělat není a pokud budu lejt všech 10 šálů najednou (kvůli té výztuži) tak to zas taková sranda nebude. Navíc zapomeňte na to že 2 UK a míchačka vyjde levněji! to už dávno není pravda! Teď jsem tam jedny měl a chtěly přepočteno za práci na hodinu ke 400 stovkám! A to teda nevydělávám :-( a oni to maj čistého na ruku. Takže tak. Jak jste vlastně daleko?

Datum: 14.05.2010 18:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
BST 20 mega? Včetně záloh na palaty?

Co jsme zdili z BST 15, tak jsme ostění prolejvali (spíš prosypávali) zdící maltou po jednotlivých vrstvách (do 1/2 výyšky tvarovky) a rovou hutnili (latí). Ono totiž není dost dobře možné zdít rohovou tvárnici, aniž by hodně malty nepropadlo armovací dírou. Navlíkání rohových tvarovek na výztuž je pěknej tělocvik :(
Jinak já jsem ještě daleko. Mám vykopaný vyašalovaný a téměř vyarmovaný základ (pasy + potěr) sklepu, čekám na lepší počasí na doarmování a betonáž.
Jj, UK jsou drahý. Já si našel levné brigádníky, studenty ČVUT :)

Datum: 14.05.2010 19:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nn, včetně dopravy ale to je nedílná cena k Vám to bude stát podobně předpokládám ale že tech palet spotřebujete víc :-). Kolik byla sleva celkem nedokážu posoudit, protože je tam započítáno spousta jinejch faktorů které jsem před tím neuvažoval. Drahá byla právě ta doprava započítali mi i dálniční poplatek, aniž by se ke mě jelo po dálnici :-) a kilometráž byla taky hodně nadsazená... Vychází to asi 170kč za km. Na druhou stranu se slevou je to asi o 2k levnější než jsem čekal.
Je to 20mega předpokládám, že budete mít totéž, nebo ne? a 2 palety jsou ZB. Jak budete dělat první řadu? mudete ji dávat dnem dolu a celou vylejvat? Mě přijde že to nemá smysl protože z toho monolit nikdy neudělám. Chtěl jsem je dát taky dnem nahoru, a navrtat roxory do desky, ale nechce se mi porušit hydroizolaci :-(
Tělocvik to bude ale kopaní skály krumpáčem to vidím jako příjemné zpestření. Čekám že sám cca 50 tvárnic za den položím, takže to neni tak hrozné. Ale budu to dělat asi ne na maltu ale betonovej potěr, přijde mi to lepší. Nebo proč jste používal maltu Vy?

Datum: 15.05.2010 14:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ano, budu zdít z 20 mega. První řadu klasicky, dělat jí dnem nahoru je bezúčelné. V rozích a ostění budu mít ze základů vytaženou výztuž, tím se to zpevní a prováže. Hydroizolaci kolem těchto prostupů tekutou. Malta nebo potěr, mluvíme o tom samém - tedy o cementové maltě (podle podkladů výrobce). Zvažuji nákup malty u Zapy: m3 za cca 2000, půjčí na to 200l nádoby, dělají různé konzistence a pevnosti. V maltě je zpomalovač, zpracovatelnost je 36 hodin (!!!). Domácí malta vyjde materiálově levněji, ale musel bych pořídit míchačku a jednoho brigádníka navíc. Takhle zase musím pořídit tažné zařízení a vozejk.
Btw. spotřeba malty vychází teoetickyna cca 20l na m2 zdi a 18l na m probetonovaného sloupku. Při 50 tvárnicích denně, tedy 6,25 m2 je to cca 180 l malty (velmi přibližně).

Datum: 15.05.2010 20:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Chapu dobre ze delate suteren?
Z ceho? Taky BST?

Datum: 16.05.2010 23:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ano, suterén, neboli sklípek. Bude ze ztraceného bednění.

Datum: 19.05.2010 16:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Na to se vykašlete! kupte si nějakej menší kafas nebo kolečko, namíchat beton na hoďku nebo dvě práce je záležitost asi na 5min...
Tuhnout by to mělo právě, co nejrychlejc. Já dneska ráno udělal první řadu skoro celou a před dvěma hodinama jsem ji musel znovu rozebrat protože mi to spláchnul slejvák, během chvilky mi z betonu odplavil všechen cement! Takže jsem nasr... přijel teď domu a dal si po pěti dnech na stavbě teplou sprchu.
Chtěl jsem si na to přizvat dva zedníky ať to rychlejc odsejpá, ale musel jsem je vyhodit, protože, to co předvedli byla hrůza. Ten jeden nemohl pochopit že nestačí vyměřit stavbu po obvodu, ale i křížem, přesnost pod 1cm na půl metru byla pro něj nadstandardní požadavek. Jen mi vždycky když jsem po něm něco chtěl přesnějc řekl, že to neva, že se to ve věnci srovná! druhej radši celou dobu mlčel... Hrůza!
Ale de to celkem rychle, horší je to z kvalitou tvárnic, zatim jsem zdělal jen jednu paletu ale krom té vrchní bylo spoustu ulámaných tvárnic schováno ulámaným čelem dovnitř palety! Dost mě to zklamalo, to co jsem viděl u Neica ve Slaném byla o hodně lepší kvalita. doufám, že to byla pouze tahle paleta... Původně jsem si mysle že se rozbili při přepravě, ale oni tam nebyli ty zbylé kusy...

Datum: 20.05.2010 07:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jj, zajímavé zkušenosti.
Btw. asi se nevyhnu pořízení míchačky. Myslíte, že bude stačit nejlevnější hoby model se 115l bubnem?

Autor: kocina petr
Datum: 20.05.2010 08:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
radeji bych se poohlidnul po vetsi,ktera nekomu zbyla ze stavby.
treba na aukro by se mohlo neco najit za par kacek.

Datum: 20.05.2010 08:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jde o to kolik se do toho bubnu vejde ne jaky má geom objem.. Míchačka je užitečná ale ne na to zdění tam stačí malej kafas. Míchačka i ta malá udělá více betonu než stihnete v rozumné době spotřebovat a strávíte zbytečně čas vyškrabáváním zbytků...

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 20.05.2010 08:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den. Pane Mitáček, všiml jsem si, že píšete kafas. Nejdříve jsem myslel, ža Vám tam vypadlo písmeno. Takže správné znění je kalfas. Odkaz :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Maltovn%C3%ADk
S pozdravem Laďa

Datum: 20.05.2010 08:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Hmm, díky koukám na to. S tímto názvem jsem přišel do styku až na stavbě (jako IT konzultant jsem to nikdy kupodivu nepotřeboval). Zajímavé je že v obchodě, kde jsem to kupoval bylo napsáno kafas a teď ať gůglím jak gůglím, tak takové slovo v tomto spojení nikde nenacházím...
V každém případě velice užitečná věc. S jednou míchačkou bych se nikdy nedělal to radši udělám dva kalfasy.

Datum: 20.05.2010 08:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No, právě že jsem už růčo beton i maltu míchal a zabralo to mnohem více času než samotné zdění. Maltovník mám, takže doporučujete v kombinací s el. míchadlem?

Datum: 20.05.2010 08:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já to dělám ručně ale jde to asi i s tím míchačem. Je jasný že je to v míchačce rychlejší, ale pokud z toho budete dělat 1cm vrstvu 20cm širokou tak je to nejlepší varianta. Jedna míchačka stačí asi na 2 celé řady!!! to jsem zvědav jestli je stihnete to hoďky nebo dvou položit. Pokud ano, tak se na Vás přijedu podívat, ale musíte dát vědět předem, protože pokud začnete ráno, tak když dorazím odpoledne, už taky můžete připravovat věnec :-)))

Autor: bohuslav Vintr
Datum: 20.05.2010 15:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Na většinu práce je nejlepší míchačka na 1 kolečko.
Koneckonců stejně i beton (tam je větší spotřeba, než u malty na zdění) budet transportovat po kolečkách.
Rychlost práce ovlivňuje hlavně házemí matreriálu do míchačky a odvoz betonu (malty). S větší míchačkou to neurychlíte, pokud do ní bude házet 1 člověk a 2 si tam budou zavazet.
Ručním mícháním se hodně nadřete a zvláště u betonu nelze kvalitně namíchat.
Nástavec na vrtačku je vhodný jen na tmely, které se míchájí po malých množstvích.

Datum: 20.05.2010 15:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ze zkušenosti je ideální pokud můžete do míchačky naházet materiál na jeden pytel cementu což u jednokolečkové neuděláte... Ja to tam házel kýblema a je to mnohem lepší než lopatou. Nikde nic nezasviníte cementem a je to mnohem rychlejší. Nejvíc zdržuje vybírání míchačky. takže pokud by se mnou dělal ještě někdo tak je ideální mít dvě kolečka do jednoho jednu půlku a do druhého zatím vyškrábat zbytek. Ve třech by jeden hutnil, jeden byl u míchačky a jeden vozil. U zdění to ale jen těžko využijete a proto je lepší mít čerstvý beton v malém množství a dělat ho ručně. Pokud děláte víc než kubík a máte možnost příjezdu mixu na stavbu tak není co řešit dáte o litr víc a máte to hned hotový, takhle by jste to dělal půl dne (cca 20míchaček).
Ke mě bohužel nikdo 2x nepojede (mnohdy ani jednou-špatný přístup) takže musím míchat sám :-(

Autor: bohuslav Vintr
Datum: 21.05.2010 07:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
To házení jsem myslel písek (štěrkopísek) cement je nejlépe sypat přímo z pytle, nebo dávkovat zednickou naběračkou.
Pytle vementu se teď dělají 25 kg. Dávkování je podle kvality směsi. Např. do kvalitního betonu (na podlahy) to vychází cca 20 kg na 1 kolečko (míchačku), do vápennocementové malty 1-3 naběračky (2-6 kg). Nikdy Vám to nevyjde zrovna na celý pytel.
Beton na podlahy jsem dělal tak, že jsem z pytle (do sudu) odebral příslušné mn. cementu a zbytek v pytli nasypal přímo do míchačky. Vyzkoušel jsem nejlépe na dvakrát (polpvina do poloviny písku).
Co se týká vyklápění směsi, u dobré míchačky a správně namíchané směsi a to i polotuhé Vám v míchačce skoro nic nezůstane a nijak to nezdržuje.
Zásada je ihned opláchnout vodou (záměsová voda pro další dávku) a ihned další dávku míchat, nebo nechat míchačku točit.
Když není dobře umytá, začne se Vám to potom lepit na stěny.

Datum: 21.05.2010 08:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
V míchačce dělám jen větší množství které liji různě do bednění a pod. Tam dle mé zkušenosti je nejlepší dát 3 kýble kameniva 5 kýblů písku cca 1 kýbl vody a jeden cement a to se prostě do malé míchačky nevejde. Pokud dělám cementovou maltu tak nikdy nepojedu tak rychle aby mi zbytky v míchačce nezaschli, asi jsem holt louda no... :-(

Datum: 20.05.2010 15:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den. Děkuji za názor. Mám tedy více méně 2 možnosti: koupit za cca 4200 nejlevnější hoby míchačku se 115 l bubnem, tedy na cca 60l malty či betonu nebo koupit elektrické dvouruční míchadlo (např. EUROTEC 2200W), které umíchá cca stejné množství. Pracnost bude u míchadla větší, ale časová náročnost více méně stejná. Celkem budu míchat (na zdi a překlady) cca 6 m3 malty či betonu, čili kolem 100 koleček.
Zajímavé je také dvouvrtulové ruční míchadlo, to by mohlo míchat velmi slušně (např. Rubi Duplex za cca 4400).
Asi to vidím na tu míchačku. Po stavbě jí za 1/2 cenu bez problému prodám (když vidím, za kolik se podává ten šrot na aukru).

zobrazuji 1 - 30 z 58   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.