Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

PŘELOŽKA NN

Autor: Zdenek Maslanik
Datum: 31.05.2010 16:00

Dobrý den. Chtěl bych poradit. Koupil jsem pozemek, na kterém provádím stavbu rodinného domu. Vedlo stavby mi v zemi vede NN. Na katasrtu nemovitosí však Čez nemá žádné věcné břemeno a hctěl jsem přeložku. Ovšem ČEZ to chce zaplatit. Já toto odmítám. Ovšem kabel mi brání ve výstavbě bazénu. Nevíte jak se v tomto případě domluvit s ČEZ? Dokonce mi ani neřekli cenu ža přeložku. Děkuji za pomoc Zdenek Maslanik

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
David David31.10.2018 22:15
Jiří Mayrich31.10.2018 17:56
Ladislav Hrůza26.08.2010 02:18
Jan Krejčí01.06.2010 21:10
Petr Lukáš01.06.2010 19:30
melkor unlimited31.05.2010 20:13

Datum: 31.10.2018 17:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119166
reakce na ...
Zdravím, dovolím si využít toto téma. Při řešení projektu ke SP jsme řešili vyjadřovačky od všech síťařů atp. Nikdo se nevyjádřil k PD ani k vydanému SP. Při kopání základů jsme zjistili, že podél domu vedou kabely (2ks o průměru cca 5cm, 1ks cca 1-1,5cm). Vedou od zamýšlené zdi suterénu cca 60cm a na rohu domu jej těsně míjí. Na přiložené fotografii je vyznačen červeně. Jeden z kabelů je pod proudem (orientačně zjištěno zkoušečkou). Velmi reálně se obávám, že jej budeme muset přeložit. Setkal se někdo s podobnou situací? Jak byste doporučovali pokračovat? Potřebujeme stihnout desku do zimy a toto se obávám, že stavbu nejen zbrzdí, ale i prodraží. Nevíme ještě, zdali je to ČEZu, nebo koho, ale předpokládám, že to ČEZu je.

Autor: David David
Datum: 31.10.2018 22:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112733
reakce na ...
Nemusí to být CEZu. Nedávno jsem byl přítomen na stavbě kde bagr překopnul také silný a slabší kabel jak popisujete. uvnitř kabelu byli silové vodiče a optika. nakonec se ukázalo, že kabel patří Českým drahám.

Autor: Ladislav Hrůza
Datum: 26.08.2010 02:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101017
reakce na ...
Dobrý den, v případě že je kabel v zemi dele než 10 let, tak má energetika možnost zřídit věcné břemeno tzv vydržením nic na tom nemění to že to není zapsano na katastru nemovitosti. Mužete zažádat o nacenění přeložky.

Autor: melkor unlimited
Datum: 31.05.2010 20:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A o tom kabelu jste se dověděl až když jste začal kopat díru na bazén?

Pokud není v katastru věcné břemeno, je to vedení postavené před rokem 1994, kdy se síťaři nemuseli nikoho na nic ptát a postavili si cokoliv kamkoliv.
Buďte rád, že je podzemí a má ochranné pásmo pouze 1m na každou stranu.

Přeložku můžete nechat realizovat na vlastní náklady.
Nebo počkat až budou energetici něco potřebovat a nesouhlasit s věcným břemenem.

Autor: Petr Lukáš
Datum: 01.06.2010 19:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ano, je to přesně tak, jak říká kolega.
Apropo, ani za komunistů to nefungovalo jak na divokém západě, ale Energetické závody měly tenkrát prakticky status ve veřejném zájmu konající organizace, takže nikdo neměl odvahu se paprčit "vyšší instanci". Zkrátka dotyčný podepsal smlouvu o věcném břemeni dle tabulkových cen... a držel hubu dál.
Distribuční zařízení vybudované před rokem 1994 je dle platné legislativy věcným břemenem, bez ohledu na okolnosti v současné době.

Jediná možnost tedy přeložit, samozřejmě na vlastní náklady. Ledaže byste si na ČEZ našel nějaké páky, např. kdyby po vás něco chtěli...

Autor: Jan Krejčí
Datum: 01.06.2010 21:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Máte zkušenosti s tím, že je možné i za tato "stará" věcná břemena teď alespoň chtít nějakou platbu?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.