Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Zvednutí střechy

Autor: Michal Lenc
Datum: 31.05.2010 18:04

Dobrý den, chci přestavovat podkroví a řeším jak a jestli lze provést zvednutí střechy (půdorys 8x10m). Napadají mě v podstatě dva způsoby a to sundat krytinu (betonová taška) a zvednout krov pomocí jeřábu, posadit na provizorně na nějaké dřevěné sloupky a přivázat kurtnama a podezdít. Druhá možnost je zvedat celý krov najednou na heverech a průběžně podezdívat. Myslíte že pokud bych použil více heverů, že by šlo zvedat bez sundavání krytiny? Děkuji s pozdravem Michal Lenc

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Roman Novotný28.02.2019 18:05
Tomáš Veselý20.12.2017 18:51
Richard Šolta23.01.2013 09:20
Laďa Jaskva27.08.2011 20:52
Jozef Homola27.08.2011 18:31
Vít Rychlý27.08.2011 16:03
Michal Lenc12.06.2010 13:39
Jozef Homola07.06.2010 13:16
Zdeněk Papež07.06.2010 11:46
Jozef Homola07.06.2010 11:11
Zdeněk Papež07.06.2010 09:15

Datum: 23.01.2013 09:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112073
reakce na ...
Zdravím, Chystáme se také zvednout střechu za pár let a tak se chci zeptat co si myslíte, dům má 20m na 10m. Všichni mi říkají že se to nepovede. Chtěli bychom to zvednou asi o cca 75 cm. Četl jsem i pár jiných diskuzí a to svázání chápu.Akorát co s tím když se mi konec krovů trochu kroutí? Rozhodně plánujeme pozvat někoho aby o tom řekl své..A co je teda lepší, zvedat celou na jednou a nebo po jedné straně a pak o druhé? Bojím se aby mi střecha nesjela sousedce na dvorek. Díky za vaše názory.

Autor: Tomáš Veselý
Datum: 20.12.2017 18:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105685
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6
Už je asi na příspěvek pro Vás pozdě a máte střechu zvednutou, ale předávám zkušenost pro další.
Na fotkách je vidět zdvíhání střechy chaty s plechovou krytinou o půdorysu 6,5*5 m o výšku 75 cm. Stačilo vše pořádně naplánovat, dočasně vyztužit ocelovými lanky a upínacími pásy. Vše se zrealizovalo se 3 hevery v jednom člověku při postupném zvedání vždy jedné strany. Střecha přežila pouze s dočasným podepřením i velmi silnou větrnou smršť.

Autor: Roman Novotný
Datum: 28.02.2019 18:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129891
reakce na ...
Dobrý den pane Veselý,
chystám se letos zvedat střechu podobně jako jste to dělal. Bylo by možné se s Vámi spojit a získat ještě pár informací?

Roman N.

Autor: Vít Rychlý
Datum: 27.08.2011 16:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 106101
reakce na ...
Připravuji se na zvedání většího krovu RD atypického tvaru, půdorys cca 200m2. (6 nárožních a 3 úžlabní krokve).

Předpokládám (a dávám tímto k diskuzi) tento postup:

Odbrání krytiny (betonové tašky KM BETA) mimo hřebenových (přišroubovaných) tašek.

Pod latěmi je kvalitní fólie. Na dobu akce v období, kdy nemrzne, by měla stavbu ochránit.

Krov včetně pozednice chci zvedat synchronně po celém obvodu zvenčí
- za vodorovné spodní plochy všech hlavních krokví (vystupujících o 1 m po celém obvodu RD) pomocí velkých stojek s tříbodovými stojany, používaných při betonážích stropů, využitím jejich trapézových závitů
a současně zevnitř z půdy
- za 3 sloupy krovu pomocí heverů a dalších stojek, umístěných pod všechny kleštiny v místech jejich sešroubování s krokvemi.

Tento způsob umožní vždy za 1 den postupný zdvih o cca 30 cm a přilepení 1 vrstvy cihel Wienerberger Porotherm pod pozednicí (cca 24 cm) a ještě spuštění pozednice těsně nad tuto novou vrstvu, o kterou by se opřela, kdyby přišla nějaká velká bouřka se silným větrem. Eventuelně bychom v takovém případě krov celou jeho váhou na novou vrstvu posadili odlehčením stojek.
Tyto budeme stejně po jedné odlehčovat, zašroubovávat a podkládat (přečepovávat), abychom další den měli závity zcela zašroubovány a připraveny pro další zdvihání.
Při prvním zdvihání se bude pozednice vysouvat z kotevních tyčí a budeme pečlivě sledovat, jestli něco nemá tendenci někam "utíkat" a event. budeme krov z půdy stahovat táhly (lana, popruhy) nebo vzpěrami udržovat jeho tvar.
Možná se ještě rozhodneme nějak zavětrovávat celou konstrukci o strop RD, dokud se nedostaneme asi o 1 m výše, pak asi vždy o 3-4 novou vrstvu níže.

Stále ale nemám přesně vymyšleno, jak postupovat u vrstvy, kterou bude tvořit železobeton.věnec stropu, vč. polystyrenu na vnější straně. Ten za jeden den neprovedeme a možnost "uložení"
pozednice na noc nebude možná.
Nejspíše budeme věnec provádět na 3 etapy (aby byla možnost 2/3 délky pozednice na noc podložit cihlami na sucho a dotěsnit např. prkny)
Armatura věnce bude vytažena skrz čela bednění, která budou ještě vyšalována tak, aby beton po odšalování byl uprostřed své šíře kratší, než na vnější a vnitřní straně (zámek) a kvalitně se spojil s dalším úsekem, nejen armaturou.
Současně provedeme strop - ocelové profily a výplně z dřeva, ev. z nehořlavéch stavebních materiálů, které bude možno ručně ukádat.
Pro 3 sloupy bude zděna střední nosná zeď RD, na které které stojí nyní ve stávajícím stavu a která bude pokračovat vzhůru tak, jak obvodové zdivo.
Následovat budou ještě 4 vrstvy a věnec pod pozednici.
Pokud se to povede, Gleicha a zpětné uložení tašek...

Autor: Jozef Homola
Datum: 27.08.2011 18:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Kdysi jsem spouštěl a přesouval krov ze stodoly a jediné co mohu poradit, tak alespoň na 6-ti místech provrtat dlouhým vrtákem pozednice s vaznými trámy a provléci svorník m12 a pak se manipuluje bez obav.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 27.08.2011 20:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Váha 1 m2 KM BETY je 45 kg. Půdorysně 200 m2 určitě nepřesáhne plochu střechy 300 m2 = 13,5 tuny. K tomu krov takže váha střechy nemůže být více než 20 tun. Nyní k zatížení pozednice na 1 délkový metr. 200 m2 bude třeba 20 x 10 => 60 m pozednice. z toho vyplývá 20.000 kg :
60 m = 333 kg/délkový metr pozednice. Tím chci naznačit, že bych si vůbec nelámal hlavu se sundáváním krytiny. Také bych to nezvedal nějakými podpěrami z venkovní strany domu, ale normálním hydraulickým zvedákem z vnitřní strany domu. A podle mě je nejjednodušší nazvedávat pozednici i s celou střechou a to po centimetrech a podkládat pozednici třeba nařezanými OBS deskami. Tak postupně obejdete celý dům, až tam bude místo na vyzdění jedenoho šáru zdiva.
A tak budete pokračovat do požadované výšky. Chce to jenom pořádně postahovat pozednice k sobě pomocí nějakých kovových táhel, včetně úhlopříček. Po každém kroku musíte pozednice na několika místech zafixovat, kdyby náhodou přišel silný vítr. Poslední uložení uděláte na svařené obdelníkové profily o výšce a šířce věnce. K nim budou pezednice přikurtovány. Vnitřkem protáhnete armovací dráty. uděláte armovací koše, zašalujete z venkovní strany pomocí EPS a vybetonujete. Tím to bude hotové. Ale určitě je možné postupovat i jinak. Já bych to asi udělal podle toho mého postupu.
S pozdravem Laďa

Autor: Zdeněk Papež
Datum: 07.06.2010 11:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100026
reakce na ...
Jasně pokud sundá krytinu a nechá to na latích - nemusí na všech tak to zvedne ovšem otázka je o kolik potřebuje.

Datum: 07.06.2010 13:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
Každé zvedání by mělo být postupné asi tak o 20 cm na běžné palivové dřevěné špalky. To znamená jednu stranu nadzvednu a tím vykloním střechu a podložím na 3 místech. Pak druhou stranu zvednu už o 40 cm a doložím 2 špalky nad sebou, no a tu původní dorovnám, zvednu a nadložím špalek. Pak podezdít a tak pokračovat. Nějaké vysoké vyzdvižení je na pováženou. Přiložím sice nekvalitní ale možná inspirativní foto. Šopa vysoká a dole shnilá . Takže jsem na jednu stranu přidělal "brliny" s praporkem a jenom patkovým heverem přizvedl a pak odřezal asi metr, udělal základ betonový (půlku), přidělal pozednici a mírně spustil na špalky. To jisté pak z druhé strany.

Autor: Michal Lenc
Datum: 12.06.2010 13:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravim a dekuji za napady, k tomu pokusit se to zvednout i s krytinou me vedlo to ze strecha je docela nova. Pred nekolika lety se menila krytina i late. Uz tenkrat pry bylo navrhovano aby se strecha prizvedla, ale nakonec se to neudelalo. Momentalne se chystam vsechno poradne zmerit a spocitat kolik asi vazi samotny krov a kolik bude vazit i s krytinou a z toho dale vychazet.

Datum: 07.06.2010 11:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Znám případ, kdy jeden mistr řídil povely postupné zvedání střechy a podezdívání ale pohled na to nebyl příjemný. Já jsem taky ze staré stodoly snížil a přesunul střechu ale předtím jsem závitovými tyčemi svázal 4 rohy (přes 3 trámy) a pak může s tím dělat co chcete. Pro vás by bylo možné i takové řešení. Pokud nejsou tašky v pořádku, tak je sundat, strhnou latě a dát kontra a fólii a do doby podezdění to ochrání. Mám foto i opravy klasické šopy, kdy se jedna strana (půlka) nadzvedla na špalky ale bez tašek a pak druhá a používal jsem takové samozatahovací vzpěry (byl jsem na to sám). To se dá šikmá dřevěná vzpěra a přitluče se laťkou a při zvedání se sama podtrhuje a když se jich dá více, nemůže to spadnout. Dám sem foto ale musím přefotit klasickou fotku, pokud ji najdu.

Autor: Zdeněk Papež
Datum: 07.06.2010 09:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100026
reakce na ...
Mám dojem, že ani jedním způsobem nelze vždy se někde prohne a finito. Krovy jsou přece spojeny s pozednicí a celý masiv střechy zvedat?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.