Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Ochlazovací bazének k sauně

Autor: Petr Pražák
Datum: 01.06.2010 01:32
uživatel: 100005

Rád bych si k sauně v suterénu RD vybudoval ochalzovací bazének, jehož stěny jsou obložené dlažbou. Běžně dostupné kádě mi připadají neohrabané a drahé a na bazének by tam bylo vhodné místo. Z hlediska stavby by nejlevnější a nejjednodušší byla vana, ale nenašel jsem žádnou dost hlubokou (od "zděného bazénku" mě odrazují jisté komplikace s řešením vypouštění bazénku).

Bazének by měl být 160x100cm, výška hladiny asi 55cm by měla stačit (na úplné ponoření), objem je tedy asi 0,9m3.

Když jsem začal shánět nějakou bazénovou výpusť / ventil,
hned mě prodejce bazénů začal strašit, že to není jen tak a že je potřeba myslet na nějakou filtraci a čištění vody v bazénku. To mě zarazilo... nicméně sám nemám žádnou zkušenost s bazénem a rád bych se zeptal, jakým způsobem by se dala voda udržet čistá?
Musím mít nějakou cirkulaci s filtrem?
Postačí samotné používání chemie, např. modré skalice?

Předem díky za názory.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jirka Sláma06.09.2018 15:54
Petr Pražák27.09.2010 14:58
melkor unlimited01.06.2010 19:33

Datum: 06.09.2018 15:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128382
reakce na ...
Zdravím,
možná trochu oživení do debaty. Jsem naprostý amatér (kromě pár stavebních pokusů jako betonování nebo příprava stěrky pod plovoucí podlahu, omítání..) ale snad poměrně šikovný. Do plánované sauny sháním vhodný ochlazovací bazének resp vanu. Klasické vany jsou příliš nízké, kádě zase malé a drahé a tak uvažuji o vaně zděné. Bude se nacházet v nezatepleném prostoru - sauna bude umístěna v nevytápěném objektu (bývalá dílna, teď sklad nářadí, ca 0,4 m zděná stěna). Prostor, kde se bude nacházet ochlazovací vana (místnost před saunou) bude zateplen ze všech stran (podlaha ca 3 cm polystyren na původním betonu, stěny a strom minerální vata) a pod dlažbou bude elektrické podlahové vytápění (jen na ohřátí podlahy s dlažbou popř pro udržování teploty nad bodem mrazu při třeskutých zimách).
Vana by měla mít vnitřní rozměry ca 80x80x150 (ca 1 m3). Můžete někdo prosím poradit nejjednodušší způsob stavby aby vana byla funkční a např. ji nepoškodil tlak vody uvnitř? Předpokládám, že bude napuštěná hlavně během saunovacího období (ca říjen - březen), voda bude studená, průbežně dopouštěná takže čistá i bez chemie. Tepelnou izolaci vany řešit nebudu protože voda bude stále studená. Drsnost povrchu také neřeším - po sauně se člověk ochladí a jde hned ven.
Lze něco takového postavit např. z tvárnit Ytong? Nebo by se to tlakem vody rozjelo a musel bych zpevnit rohy železnou výztuží? V diskusích jsem narazil na použití ztraceného bednění pro venkovná bazénky a tak mě napadlo, použít právě ztracené bednění 10 nebo 15 cm, vyztužit a zalít betonem - tak bych získal pevnou kostru vany (to by snad tlakem 1 kubíku vody popraskat nemuselo ne?). Na horním okraji bych (např. pomocí Ytong tvárnic) vytvořil zaoblený okraj vany, celé bych to natřel tekutou lepenkou a pak už jen nalepil mozaiku a vyspároval. Dalo by se to takto udělat? Připomínám, že jde o stojící vanu, nebude zapuštěná do podlahy ale nalepená jednou stranou na zeď. Moc díky za vaše názory a pomoc.
Jirka

Autor: melkor unlimited
Datum: 01.06.2010 19:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Názor soukromé osoby, která aktuálně nemá saunu, ochlazovací bazén ani žádný jiný bazén.

Je potřeba si uvědomit 2 věci:
- ta voda tam bude studená až ledová (třeba i s plovoucím ledem)
- v jakém stavu je tělo osoby, která se do něj jde schladit

Na jedné nejmenované horské chatě mají k finské sauně ochlazovací bazének zděný vybavený fólií a bez jakéhokoliv řešení cirkulace nebo čištění vody. A bez chemie.

V jednom dost profláklém termálním koupališti v rámci wellness centra mají ochlaozvací bazének zděný s kachlíky, s cirkulací a nějakou tou technologií na čištění a dwesinfekci. K těm 6 různým saunám se to i hodí. Taky tam mají kbelíky s vodu, několik různých (i masážních) sprch a ledovou studnu.

Osobně bych řešil čištění vody cirkulací přes UV lampu. S filtrem na hrubé nečistotu na vstupu (vlasy, ...). Chemii bych se snažil vyhnout obloukem.

Moc jsem nepomohl, tak laespoň přeji dobré pořízení.

Autor: Petr Pražák
Datum: 27.09.2010 14:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100005
reakce na ...
Tak nakonec jsem se rozhodl pro "levne" reseni - smaltovana vana 160cm se sprchou. Vim, ze to z hlediska saunovani neni uplne idealni (chtelo by to vetsi hloubku :-)), ale je to jednoduche na vystavbu a snad bude i na udrzbu. Treba casem zmenim nazor, ale zatim to zkusim takhle. Kazdopadne diky za nazor.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama