Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Jak moc předimenzovat TČ

Autor: Vrána Robert
Datum: 11.06.2010 21:09

Mám TZ domu 7,5kW(při -12st), pomocí tč budu topit a ohřívat TUV. JAko záložní zdroj je v domě krb s obyč. vložkou. V létě tč kompletně odstavím(krom jeho regulace) a TUV se bude řešit solarem.

Je hotov projekt a vyřízená žádost o dotaci.
Původně je zamýšleno tč o výkonu cca 10kW při 0/35st.
Uvažuju-li TZx1,1(TUV) - postačil by výkon cca 8,25kW.

Jsem na vážkách zda by nebylo lepší použít slabší tč o výkonu 7kW.

Výhody silnějšího:
-pokrytí i extrémních mrazů jen tč bez bivalence i s rezervou pro TUV
- nebudu muset předělávat projekt na slabší tč :-(

Nevýhody:
- pořizovací cena vyšší o 6t(80 X 86t) kč
- častější spínání(AKU 500l při hysterezi spínání tč cca 5st moc energie nenaakumuluje)
- vyšší průtok primárem i sekundárem - oběhové čerpadla s vyšším příkonem - ale zase po kratší dobu.
- zemní kolektor předpokládám stačí dimenzovat jen na ten odběr 8,25kW. BYt se bude odebírat okamžitý výkon vyšší než bude kolektor dimenzován, za den se odebere stejné množství jako u nižší verze čerpadla(tč poběží v kratších intervalech).

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 34   starší >>
Datum: 13.09.2020 19:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121961
reakce na ...
Taky mám zálusk na předimenzované čerpadlo a vychází mi u něho spíše více plusů než mínusu.
Rozhoduji se mezi split invertor 12kW 3f a 9kW 1f verzí.
Tepelné ztráty domu předběžně tipuji na na 8kW +- 2kW.
400l topné vody (článkové radiátory) + 160l bojler

Pro 9kW je plus nižší cena a menší "problémy" s cyklováním.

Pro 12kW hovoří větší výparník (2 vrtule) = menší zamrzání
3f takže rovnoměrnějšího zatížení fází
Menší zatížení (málokdy pojede na 100%)

U předimenzování se nejvíce řeší časté cyklování. To se dá dle mého celkem omezit chytrým nastavením.
Má představa provozu TČ v přechodném období je taková že jeho provoz bude povolen jen pár hodin denně.
Něco ve stylu start v 6h ráno a konec v 8h. Mezi tento časový úsek by se vložilo i povolení k nahřívání TUV. Další časový úsek by byl třeba až v 16h do 17h. Takhle by TČ seplo možná jen 2x za den což je dle mého úplně v pohodě s tím že ze zkušenosti s topením tuhými palivy vím že takovéto nárazové a rozkouskované topení není žádná hrůza a v baráku je pořad +- požadovaná teplota. Povolení chodu čerpadla by se průběžně o hodinku sem hodinku tam posouvalo podle toho jaká by zrovna byla venku teplota ve stylu přišla studená fronta tak mu 2h přidáme a třeba 2 týdny si s tímto nastavením vystačíme.
Taky bych měl v plánu TČ po většinu roku ( do doby kdy nebudu potřebovat jeho plný výkon) provozovat v tzv. nočním režimu který omezuje hlučnost čerpadla a tím také jeho výkon. A tím bych zabil 2 mouchy jednou ranou. Omezeným výkonem TČ by se snížil problém s jeho cyklováním a ještě k tomu by bylo tišší.
Otázkou je jestli tento noční režim nějak více nenamáhá TČ ve stylu sice snížíme otáčky ventilátoru ale zato přidáme na výkonu kompresoru?

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 13.09.2020 20:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Výpočet TZ domu a jednotlivých místností, s tím jde i teplotní spád topení, bojler nebo aku s velkou predavaci plochou a teprve poté se na základě průměrných teplot rozhodnout o potřebném výkonu.

Autor: Lubos Siska
Datum: 13.09.2020 22:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
Zdravim,

startovanie u invertorovych 1f a 3f motorov nie je az taky problem ako u jednofazovych motorov so startovacim vinutim (a kondanzatorom). A ani u tych by to nemusel byt az taky problem, ak by sa nesetrilo na materiale, co sa ale obvykle setri. Nocny rezim obmedzuje vykon aj u ventilatora a aj u kompresora.

Autor: Hynek Aulehla
Datum: 17.06.2010 08:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Doporučuji Vám navštívit projektanta, který Vám vyprojektuje celý topný systém v závislosti na TZ objektu. Jak jsem psal v jiné reakci, tak TČ vzduch-voda se dimenzují na TZ objektu a země-voda se mírně poddimenzovávají.
Doporučuji Vám obrátit se na renomované dodavatele TČ, kde pořídíte kvalitní TČ se slušným topným faktorem i v nepříznivých podmínkách.
Plošný kolektor se dimenzuje vždy v závislosti na výkonu TČ. Např. při 10 kW TČ potřebujete cca 600 metrů trubek tj. cca 400m2 plochy. V případě poddimenzování plošného kolektoru energii vyberete brzo a konec topné sezony pojedete na el. en.

Autor: Zdeněk Jícha
Datum: 13.06.2010 17:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
doporučuji variantu vzduch-voda LWRc-8kW. pořízení vás vyjde na 35 tisíc + montáž + DPH. dle zkušeností při tepelné ztátě 7,5 kW vám bude krýt bivalent jen 10% celkové spotřeby na vytápění a větrání - tedy asi 1600kWh. zařízení zároveň plní funkci klimatizace, což není dle zkušenosti po pár perných dnech k zahození. teplou vodu vám zařízení připraví v létě na 100% za 3,-Kč/den, což vám sežerou jen samotná oběhová čerpadla soláru - tudíž solár neefektivní.

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 13.06.2010 21:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No, já nevím. Říkáte 8kW. Při jaké teplotě? Jaký výkon je při 0st (to už pracuje odtávání) a jaký při řekněme -5st (taková běžná teplota v zimě)? Já mám TČ i solár. U soláru mám 2 oběhová čerpadla, obyčejná (žádná EKO) jejich denní spotřeba je max 1.2kWh (x2.2Kč) při výrobě 29kWh. Ale výhoda je, že nespíná TČ a šetří se kompresor. Ovšem se solárem jsem se vešel téměř do dotace.
Jinak TČ doporučuji spíše předimenzovat více. Já ho mám předimenzované bohužel zase až moc.

Datum: 14.06.2010 06:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
TZ 7,5kW při -12st (Brno), zapoměl jsem uvést tč bude země-voda. Bude rovněž i solár. U nepromměných okruhů se ECO oběhovky nevyplatí - pokud se dobře zvolí průtok.

No právě mi to taky příjde příliš předimenzované. Kolektory v zemi klidně udělám místo 400m kolem 600m délky - tady to bude jedině dobře.

Datum: 17.06.2010 08:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Opak je pravdou.
TČ vzduch-voda se dimenzují na tepelnou ztrátu objektu.
TČ země-voda se dimenzují cca na 80-90% TZ objektu.

Při předimenzování TČ by Vám hrozila cyklace TČ. TČ však mají ochranu proti této cyklaci a mají povinnou odstávku kvůli zamrznutí tj. doba, po kterou nezapne v žádném případě.

V případě předimenzování TČ Vám tedy rychleji natopí a vypíná - měl by jste mít v každém případě akumulační nádrž. U mírně poddimenzovaného TČ si můžete dovolit systém bez AN (u TČ vzduch-voda by AN měla být téměř vždy).

Autor: David Roušar
Datum: 17.06.2010 09:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nemáte pravdu pane, skoro v ničem, co tady píšete.

Datum: 17.06.2010 16:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Konkrétně v čem pane? Držel jste v ruce někdy projekční podklady některého z výrobců TČ vůbec v ruce nebo jsou to Vaše kutilské doměnky?

Autor: Jaroslav Pav
Datum: 17.06.2010 09:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No jo, ale nadimenzuji-li TČ (vzduch-voda) na výpočtovou ztrátu domu, tak kromě dnů při nichž bude teplota okolo té výpočtové, to TČ bude cyklovat vždy, když teplota bude vyšší než ona výpočtová, protože v tom případě bude výkon čerpadla vyšší než atuální ztráta a tak to ani jinak být nemůže (uvažuji "obyčejné" čerpadlo bez regulace výkonu). Přiklonil bych se tedy k názoru čerpadlo spíše mírně předimenzovat (cca 10-20% - alespoň vysoký tarif - 2 hodiny denně ) a využít akumulace.

Autor: Pavel Kougl
Datum: 17.06.2010 10:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
s problémem cyklování to není zdaleka tak hrozné, mám TČ voda-voda výkon cca 14kW, dům má ztrátu 10kW při -12C, mam to bez aku nádrže přímo do podlahy a běžně to jede systémem 2 hodiny topí a 2 hodiny stojí, žádné časté spínání se neděje, regulace je normálním termostatem s hysterezí 0,5C, jednoduché a bezproblémové, akumulaci zajistí beton v podlaze.

Autor: kocina petr
Datum: 17.06.2010 12:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
diky za praxi.vidim,ze to s temi starty nebude tak zhavy,jak uvadeji odbornici.radi vsechno zvelicuji a zabihaji do extremu.

Autor: Jaroslav Pav
Datum: 17.06.2010 13:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100021
reakce na ...
Děkuji za odpověď, nějak takto si představuji, že to bude fungovat u nás.

Datum: 17.06.2010 16:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ano, pokud Vám dostatečnou akumulaci zajistí podlahové vytápění s akumulací v podlahovém betonu, tak ano, akumulaci můžete vypustit, ale na toto zjištění je potřeba vše dostatečně spočítat a ne to střelit od oka.

Datum: 17.06.2010 11:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Cyklování bych také neviděl jako až takový problém. Je fakt, že když seplo moje TČ 20kW, byla to rána. Jistič 25A v pohodě (rozběhový proud je udáván 68A). Ale nelíbilo se mi to tak jsem TČ dovybavil softstartérem. Nyní je rozběh pěkně plynulý a určitě je to šetrnější i ke kompresoru. Jestli jsem to pochopil z materiálů dobře, některá TČ (ty co nemají frekvenční měnič) používají místo softstartéru 2 stykače (nejprve sepne jeden přes odpory, po něm druhý na přímo).
V zimě je ještě třeba počítat s odtáváním. To se projevuje několikery způsoby:
1. s rostoucí námrazou klesá výkon
2. Nějakou dobu trvá odmrazování. To zabere čas. Třeba moje TČ nejprve vypne, po cca 8-mi minutách reverzuje a domrazí (cca 5minut). Pak zase vypne a po 8-mi minutách topí. Ta pauza je tam snad pro šetření kompresoru aby se stačily vyrovnat tlaky a rozběh byl snazší. Možná je to až moc ale tak je to nastaveno (natvrdo). To znamená, že cca 20 minut TČ nepracuje. Poté ale musí doplnit to teplo, co odebralo při odmrazování. To je řekněme dalších 5 minut. Odmrazuje po cca 1,5h (záleží na teplotě, vlhkosti, dimenzování výparníku a pod.).
3. Já mám TČ i pro TUV (pokud nepracuje solár).
4. Pokud nechcete provozovat TČ ve vysokém tarifu, odečtěte si další 2 hodiny
Z toho si spočtěte jak moc předimenzovat (podle toho, do jaké teploty chcete provoz pouze na TČ).
U mého TČ vychází výkon zhruba poloviční při -12st při COP 1,6. TČ bych bral dnes o něco menší. Mám předimenzováno zhruba 3x (TZ 6kW při -12, výkon 20kW při +12st). V praxi mi vychází potřebný topný výkon při -12st cca 4kW, TČ dá 10kW (v tom není odpadní teplo z lidí a ostatních spotřebičů).

Datum: 17.06.2010 12:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nevyplatilo by se vam TC prodat a koupit za dotace slabsi?
nevim jestli to lze.

Datum: 17.06.2010 14:20 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nevím. Těžko říci, kolik bych za toto dostal (běželo 2 zimy). A za kolik bych koupil to slabší. Ono zase až o moc slabší nechci. Kdybych si vybíral teď, vzal bych asi 16kW verzi. Má stejnou bednu, taky 2 větráky...

Datum: 14.06.2010 06:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
NAstřelit 3kč/ na den bez znalosti počtu osob mi příjde příliš jednoduché.

Denní spotřebu TUV očekávám při 4lidech kolem 150litrů, k ohřátí tohoto množství z 15 na 45st je třeba dodat 5kW, i při ceně 2,4kč/kwh by musel být tf tč 4 - což by bylo i reálné.

Co ovšem není reálné je udaná spotřeba oběhovky: běží jen při osvitu - max 7h denně. Spotřeba bude max kolem 30W(i to je příliš) - tedy 210W, při 2,4kč/kwh je to 50hal.

Závěr je 50 hal ku 3 kč denně(poměr bude ještě lepší pro soláry, bude-li více osob). Další výhodou je snížení počtu startů tč kompresoru. Dále zde není brán v potaz příspěvek solárů v přechodných obdobích pro přitápění.

V době kdy lze pokrýt pořízení soláru plně z dotací mají soláry smysl i v kombinaci s tč.

Datum: 14.06.2010 07:38 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
v našich zeměpisných šířkách se solár vyplatí jen k bazénu a tam kde je obrovská spotřeba teplé vody na sprchování. a nebo by pak musel být koncipován pro vytápění objektu - to je ovšem už za úplně jiné peníze - ale technicky možné. karty v tom zamíchává ta dotace, ale pokud by to člověk měl pořizovat za svoje, je to o ničem. přestože TČ vzduch-voda dosahuje v teplém období roku při přípravě vody pro bazén účinnosti až 6:1, vychází porovnání nákladů výhodněji pro levný solár. pokud má ale rodinný dům TČ vzduch-voda a nemá bazén, nechtěl bych to strašidlo na střechu ani kdyby mi ještě připlatili. TČ pro přípravu teplé vody v teplém období roku pracuje půl hodiny denně, o nějakém ničení kompreoru nemůže být ani řeč.

Datum: 14.06.2010 08:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
150l pro 4clennou rodinu a teplote TUV 45st je naprosto nedostatecnych.ledaze by se koupali po sobe v jedne vane ci sprchovali se stop ventilem.pak by to vyslo akorat.

pri polojasne obloze cerpadlo bere prumerne 8W po dobu 10 hodin.

Datum: 14.06.2010 08:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Samozřejmě jsem to hodně podhodnotil jak s příkonem oběhovky,tak se spotřebou TUV. Chtěl jsem i s těmito hodnotami prokázat, že tvrzení o neefektivitě solár X tč je tuplovaný nesmysl.

V reálu počítám se spotřebou kolem 240L. NAvíc počítám i s možností dalšího přírustku do rodiny.

Datum: 14.06.2010 09:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
solarka i TC smysl maji.obzvlaste v dnesni dobe,kdy je moznost dotaci.
bez dotaci jsou to tezko navratne penize.v mem pripade by se TC nevyplatilo.

Datum: 14.06.2010 08:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A/ "což vám sežerou jen samotná oběhová čerpadla soláru - tudíž solár neefektivní. "

B/ "přestože TČ vzduch-voda dosahuje v teplém období roku při přípravě vody pro bazén účinnosti až 6:1, vychází porovnání nákladů výhodněji pro levný solár. "

Během pár hodin naprosto protichůdná tvrzení o efektivitě soláru X tč. Bylo by dobré si to více ujasnit, takovéto příspěvky totiž pozbývají hodně na důvěryhodnosti.

Autor: David Roušar
Datum: 14.06.2010 12:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ještě jednou si oba příspěvky ing.Jíchy přečtěte, myslím, že to je jasné. Ale jste investor - vy rozhodujete o svých penězích.

Datum: 14.06.2010 12:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ještě jsem si oba příspěvky přečetl. Dobře v druhém se p. Jícha zminuje o ohřevu vody pro bazén a v prvním o TUV - zde jsem se přehlédl, beru zpět.

Ovšem tvrzení v prvním "za 3,-Kč/den, což vám sežerou jen samotná oběhová čerpadla soláru - tudíž solár neefektivní" - není pravdou - což jsem výše prokázal a p. Kocina upřesnil.

Datum: 14.06.2010 13:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
tak čerpadlo na soláru točí s nemrznoucí směsí, což je tekutina podstatně viskóznější než voda, pod 150W na příkonu se nevejdete, a pak už je to jenom násobilka. jinak solár není bezúdržbové zařízení, po několika letech se musí nemrznoucí směs vyměnit, jedete-li na dovolenou, řešíte, kam s teplem, akumulátor zabírá prostor který dnes není nic levného a má omezenou životnost, sám vyzařuje energii do okolí - což se projeví ztrátami při vytápění v zimě. jak jsm psal, mám-li TČ vzduch-voda, nechci solár ani zadarmo.

Datum: 14.06.2010 20:38 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pane Jicha nemohu s vam souhlasit.vim,ze jste zatupcem REVELu a s trubkami jsem maximalne spokojen.
mam ale praxi jinou.
po několika letech se musí nemrznoucí směs vyměnit, jedete-li na dovolenou - to uz jsem zde vysvetloval nekolikrat.jak si to mam podle vas vysvetlit.bracha ma solarka s nemrzkou 4 roky v provozu bez vymeny kapaliny,je to vubec mozny?osobne odhaduji vymenu kapaliny po 10 letech a to jeste s rezervou.praxi zatim nemam,ale bracha je v predstihu :-)

mám-li TČ vzduch-voda, nechci solár ani zadarmo. - nemate pravdu.kdyby jste jej mel,mluvil by jste jinak.to je ta praxe.

Datum: 14.06.2010 20:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pro pana VRANU.
obehove cerpadlo mi bere cca 8-9W pro dobijeni bojleru.pro AN mi sepne druhe cerpadlo,ktere bere oklo 12-22W podle odberove teploty.to jen co mam vysledovany.
prpvoz druheho cerpadla je maximalne 3 hodiny pri jasnem pocasi.priorita je bojler !!
AN slouzi jen jako kapacitni rezerva pro pripadne pritapeni - pokud je potreba ci zbaveni se tepla. - pro ty mene chapave co si mysli,ze topim :-))

Datum: 14.06.2010 22:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
při pohledu na štítek toho nejslabšího čerpadla na trhu vidím 30W, to ale platí pro vodu nikoli pro glykol, a to je opravdové koťátko. doporučení od výrobce je výměna glykolu nejdéle po 8 letech a není to nic levného. věřím, že kdo solár pořídil a nějaké teplo mu to dává, že už nemá příliš zájem do toho šťourat a zkoumat, kolik mu to skutečně přináší a jaká je opravdová návratnost. na jednu stranu rozmarné léto jen vodu ovlaží, na druhou stranu pokud odjedete na dovču v takových dnech, jaké byly tento týden, musí se to prostě uvařit, akumulace to nevyřeší, kam by to šlo? něco jiného je středomoří, chodí jim to na samotíž bez regulace, protože mají nádrže nad kolektory - prostě nádhera!

zobrazuji 1 - 30 z 34   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama