Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

PŘEHLED REKUPERAČNÍCH JEDNOTEK

Autor: Martin Šperl
Datum: 30.06.2010 12:41
uživatel: 100046

Cílem tohoto příspěvku mělo být srovnání nabídky kvalitních rekuperačních jednotek srovnatelných parametrů na českém trhu. Jelikož je toto fórum neadministrované a provozovatel ignoruje opakované žádosti diskutujících o zásah proti ničení všech diskuzí, přesunul jsem téma na http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=18&t=14 .

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 306   starší >>
Datum: 19.03.2011 18:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104527
reakce na ...
Dobry den,
jaky mate nazor na jednotku od Samsungu RHF035EE?
Jestli jsem dobre cetl, ma jednotka entalpicky rekuperator? Muzete popsat vyhody/nevyhody?
Cena jednotky s ovladanim je nabizena za 52 000Kc.

At hledam, jak hledam, nemuzu zde najit zadny souhrny seznam vsech diskutovanych jednotek.

Autor: Petr Vorlíček
Datum: 04.02.2011 09:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100184
reakce na ...
Pane Šperle,
můžete mi říci, jak je to u aktivních rekuperací s regulací podtlaku/přetlaku? (lze regulovat výkon obou ventilátorů nezávisle a nastavit tak přetlak, podtlak či rovnotlak v místnostech? (samozřejmě přibližně, je jasné, že v každé místnosti to bude s centrálním rozvodem trochu jiné...)
Díky.

Datum: 04.02.2011 10:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Obecně vzato je jedno, jestli máte aktivní nebo pasivní rekuperaci. Pakliže regulace umožňuje samostané řízení ventilátorů, není tento Váš požadavek problém. Pokud se ptáte konkrétně na jednotky NILAN, tak je možné udělat nastavit jednotku přímo v regulátoru CTS 600/a vyšší/ do rovnotlaku, přetlaku i podtlaku (bez ohledu na typ rekuperace). Už jsem popisoval, že je obecná výhoda EC ventilátorů jejich plynulá regulovatelnost. Pakliže máme defaultní nastavení z továrny, zatížením v domě dle různé rozvodné soustavy, může výslednou distribuci vzduchu uměle "rozhodit", proto je možné pomocí CTS 600 doladit výkon do požadovaného módu. Jak už jsem také uvedl, je potřeba, aby montážní firma disponovala potřebnou měřící technikou (anemometry), jinak o žádné regulaci ani v systémech, které disponují takovými možnostmi, nemůže být řeč.

Datum: 04.02.2011 13:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A doporučil byste v domě s krbovou vložkou nastavení rekuperace na podtlak v domě? To mi přijde dost nebezpečné...(nebo je ideální nastavení rekuperace obesně rovnotlak?)

Datum: 04.02.2011 14:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tam,kde je krb, se obecně doporučuje mírný přetlak. Lze to řešit ve dvou rovinách. První je lokální přetalak daný vyšším přívodem jen do místnosti s krbem, nebo celkově mírný přetlak v domě. V každém případě se vzduchaři krbu brání a distancují se od něj v různých technických zprávách a dodatcích k projektu. Výhodou jsou samozřejmě krby se samostatným přívodem vzduchu, tam já také vidím budoucnost, pokud už někdo krb do NED nebo PD instaluje.

Datum: 04.02.2011 15:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Samostatný přívod vzduchu jsem bral od začátku jako samozřejmost - to jsem měl asi napsat rovnou. Pak není potřeba přetlak na zásobování krbu vzduchem.
Nicméně i krb s vnějším přívodem a vzduchotěsným komínem asi netěsní na 100%, měl jsem tedy na mysli, že by při podtlaku mohly zplodiny unikat netěsnostmi z krbu do místnosti...Není to tak? (pak bych rozuměl požadavku na mírný přetlak kvůli zamezení tmuto úniku...)

Datum: 06.02.2011 09:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Vorlíčku, CPV pro krb je optimální při zavřeném krbu, nesmíme však zapomínat na přikládání. Jinak samozřejmě máte pravdu s podtlakem, který by mohl být skutěčně nebezpečný. Neplatí to jen pro krby, podtlak je nebezpečný například i pro atmosferické plynové kotle. V takových případech má vzduchotechnika speciální bezpečnostní předpisy. I proto není tak úplně jednoduché udělat si doma VZT rozvody nebo různá krbová vedení bez tlakové rovnováhy. Toto upozornění platí i pro digestoř (necirkulační).

Autor: LUKÁŠ DROBNÝ
Datum: 06.02.2011 09:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100454
reakce na ...
Dobrý den pane Šperl,
takže z Vašeho příspěvku vyplývá, že v době kdy jsou mrazivé dny a je v provozu řízené větrání se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu (rekuperace) bez zemního výměníku (tedy předehřevu vzduchu s mínusovou teplotou) může být, díky cyklování pasivní rekuperační jednotky, provoz plynových kotlů docela nebezpečná záležitost ? Za těchto podmínek se totiž i dobře seřízený rovnotlak dostává do výrazného podtlaku.

Datum: 06.02.2011 12:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můžeme to zobecnit. Při jakémkoliv podtlaku (a takových příkladů je hodně) může dojít k mírným nepříjemnostem (kdy se Vám při přikládání do krbu vyvalí dým do místnosti, u krbů bez CPV Vám z ničeho nic začne kouřit do místnosti otvory pro přisávání vzduchu do krbu, popelníkem) až po skutečně nebezpečné situace při provozu karmy, atmosferických plynových kotlů. Jak už jsem říkal, toto vše musí řešit projekt. Mezi základní pravidla patří stavebně technické oddělení vzduchotechnické jednotky a kotle. Zcela nepřípustné je mít v jedné technické místnosti obě zařízení atd. Také už jsem říkal, že projektanti VZT se krbů a atmosferických kotlů bojí jak čert kříže a snaží se od odpovědnosti distancovat. Nedivím se jim.

Autor: RADEK STANKOVSKY
Datum: 06.02.2011 17:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100366
reakce na ...
Z praxe nemám s krbem ani s přikládánim absolutně žádný problem možná to tu ženete zbytečně do extrémů aby ste pak nevyplašili lidi kteři o krbu nebo kamnech přemýšlí a to mám větrání jen tak aby nějak foukalo to dobře seřízené nemůže dělat problémy vůbec.

Autor: Barbora Hrdinová
Datum: 06.02.2011 18:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100419
reakce na ...
Znovu se potvrzuje, že kombinace kutilů s odborníky je vysoce výbušná směs. Jeden špekuluje co když, druhý odpovídá dle tabulek a teorie. Nedorozumění a bludy jsou na světě raz dva. Pokud se kamna chovají jako uzavřený spotřebič, pokud vám montážní firma s anemometrem nastaví v obývaku s kamny mírný přetlak a pokud při přikládání nejdříve kamna pootevřete a pak po nasátí vzduchu z obýváku(říká se tomu komínový efekt) teprve přiložíte(nebudete se v tom hrabat půl hodiny) tak se vám nemůže nic stát. V opravdovém NED nebo PD domě navíc budete topit téměř výhradně jen pár hodin a to je většinou pod dozorem. V ložnici a obytných místnostech je vždy přívod vzduchu čerstvého, takže se nemusítě bát, že byste se ve spánku stali obětí obráceného tahu a udusili se CO2 z doutnajících zpětblafajících kamen.
HAWK

Autor: Jozef Homola
Datum: 06.02.2011 18:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Mám drobnou "výhradu". Co když mne to firma nastaví a ono se to z "vyšší v moci" po roku náhle nějak přestaví, co potom? Jaké jsou záruky stability chování?

Datum: 06.02.2011 20:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Paní Hrdinová, tentokráte s Vámi hluboce nesouhlasím. Krb se rozhodně nechová vždy jako uzavřený spotřebič. Při špatném tlaku komín "netáhne" a v ten okamžik vytvořit jednotkou podtlak (stačí jít na WC, kde je /hloupě/ spojený zvýšený odtah se světlem) a máte kouře plný obývák. Podobně v kuchyňoobýváku puštěná digestoř s přímým odtahem ven umí pořádně zahýbat s bezradným kouřem v krbu. Já bych problém nepodceňoval, ale také nemá smysl dělat zbytečnou paniku. Pokud se vše dobře vyřeší a navrhne, problémy nejsou. Co se týče platných předpisů pro instalace rekuperačních jednotek, tak v žádném případě nesmí být instalována ve stejných prostorách jako jsou kotle, plynové atmosferické kotle, karmy. atd. Na karmy obzvlášť pozor! Ty dokáží odtočit za špatného tlaku svůj chod samy, natož když jim k tomu pomůže podtlak.

Datum: 06.02.2011 20:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souhlasím s tím, že není třeba dělat paniku. Bezradný kouř je jen několikrát do roka a jistě v té době je možné si dát pozor při přikládání. Stále mluvíme o krbových kamnech s dvouprůduchovým komínem Absolutně přizpůsobeným k tomuto provozu. Nepozorovala jsem ani jednou za 3 topné sezony, že by při špatném tlaku( a tím "bezradném kouři") došlo k natažení kouře do obytných prostor a to ani při digestoři na plný výkon ven(ne recirkulační) natož při intenzivním odtahu rekuperace.
Nicméně souhlasím s Vámi, že domorobo řešení bez poučení a dodržení zásad je špatně a zahrávání si ze životem. Bratr je kominík a nevychází z údivu nad mnohdy kuriozními řešeními.
a ad. horní komentář: vyšší moc např. manželka s luxem a hadříkem s mýdlovým roztokem? Odšroubování ventilu? Nezbývá než servis..

Datum: 06.02.2011 21:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Víte, paní Hrdinová, ono i jednou do roka nebo jednou za pár let může mít fatální důsledek.
..
Mluvím obecně o spotřebiči s otevřeným ohněm, jmenoval jsem krb, krbová kamna, kamna, atmosferické plynové kotle, karmy atd.
..
Co se týče dvouprůduchových komínů, zkuste se ptát bratra, já to nevidím jako 100% záležitost. Nechci se míchat do řemesla komínářům a krbařům, takže jen reprodukuji přenesené zkušenosti. Pohled na dvouprůduchové komíny není jednoznačný, část komínářů tvrdí, že je občas dost těžké přesvědčit vzduch proudit komínem směrem dolů, když sice jako chladný padá dolů, ale proti se staví tepelná clona nad komínovou hlavicí z vyfukovaného vzduchu, proti se staví přetlak u netěsných krbů a také samotné ohřátí vzduchu v komínovém tělese a komínový "protitah". Jsou krbaři, kteří toto řešení schvalují, ale jsou i tací, co mají raději přívod externí potrubím z venčí podlahou.

Datum: 07.02.2011 08:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den paní Hrdinová?
reaguji na CITUJI:"Nepozorovala jsem ani jednou za 3 topné sezony, že by při špatném tlaku( a tím "bezradném kouři") došlo k natažení kouře do obytných prostor a to ani při digestoři na plný výkon ven(ne recirkulační) natož při intenzivním odtahu rekuperace. "

Můžete v této souvislosti napsat zda jste nechale ve svém RD
dělat BLOWER DOOR test a jaká byla hodnota ?

Děkuji

Datum: 07.02.2011 09:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
nedělali jsme blower door test, dům je z Medmax s plastovými okny, které každý rok před sezonou přijede servis seřídit na těsnost. Za topení vydáme ročně cca 5tis.v el. proudu a cca2-3 m3 dřeva (kolik hodin myslíte, že je takto topeno a nikdy v noci bez dozodru)při zastavěné ploše 114m2. Myslíte, že by to mohl být důvod proč se mi nenatahuje zbloudilý kouř do místnosti?
Nepopírám, že krby jsou s vzduchotechnikou průšvih(otevřené ohniště, ale to snad nikdo do domu už nedává), ale uzavřená krbová, nebo jakokoliv kamna, by neměla být při dodržování základních pravidel problém, nebo ano? Jaká je zkušenost?

Datum: 07.02.2011 10:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vážení,
dotaz na nebezpečí podtlaku v kombinaci s krbem jsem položil z čistě praktických - bezpečnostních důvodů - argumet, že u někoho to nečiní potíže je hloupý, stačí jeden případ z tisíce. Nerad bych se stal takovým případem a existuje-li teoretická možnost takových problémů, shledávám za nutné se jim vyhnout.
Nehledě na nebezpečí, stačí si představit, jak to bude v obýváku vypadat za pár let, když se mi pětkrát denně vyvalí dým z kamen vlivem podtlaku v místnosti :-(

Problém přetlaku v místnosti souvisí s fenoménem rosení oken mezi rámy, kterému přetlak patrně nahrává, protože tlačí z místnosti vlhký teplý vzduch mezi okenní rám s rosným bodem. Výrobci se k takovým problémům staví zadelí, ačkoli jsou na vině jednoznačně netěsnosti v rámu, které se při klasické stavbě neprojeví. Vše souvisí se vším....

Děkuji pane Šperle.

Datum: 07.02.2011 10:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě detail - kolik Pa dělá podle Vás takový "mírný" přetlak?

Autor: petr kocina
Datum: 07.02.2011 12:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
komin by mel mit cca 10Pa.
pokud bude mirny podtlak do hodnoty 3-4Pa - nemel by byt problem.

ovsem jak rika pan Homola - muze zasahnout vyssi moc.

v tom pripade nedelejte VZT a dejte komin.

jinak zkuset zapnout v tesnem dome digestor o 600m3/hod.ta s tim tlakem pekne zamava.ani bych se nedivil,kdyby pri horeni v krbu nesel kour do celeho domu.

Datum: 07.02.2011 13:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
jaká digestoř dává 600m3 za hodinu a máte ji na celou hodinu nebo více puštěnou?

Datum: 07.02.2011 13:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Paní Hrdinová, promiňte mé osobní zhodnocení, ale vlastnictví nějakého zařízení je jen část potřebných znalostí k jeho prodeji. Líbí se mi Váš nekonfliktní a velmi mírný přístup k diskuzi, ale trochu pozor na odborná hodnocení. Zákazníci, kterým je všechno jedno a koupí cokoliv, obvykle na tato fóra nechodí. Tady se dostanete snadno pod palbu zvídavých a často velmi sečtělých lidí. Digestoř by měla mít výkon schopný do hodiny odvětrat více jak 12ti násobek objemu vzduchu místnosti a to u kuchyňoobýváků už je celkem slušný výkon. 600m3/h na digestoř není nic moc. Najít lze snadno, stačí se podívat př. http://www.seznamzbozi.cz/odsavace-par/?p3485=22569&p3445=1049

Autor: Peter Písečný
Datum: 07.02.2011 13:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101610
reakce na ...
Reagujem snad na posledny prispevok vlakna, nie na konkretny prispevok, takze to prosim neberte ako reakciu na konkretny prispevok, skor na zaciatok tejto vetvy.
Nevime ale robim vari nejaku chybu, ked tu o tahu dymovodu zatial nevidim nijaku zmienku? Ved tah dymovodu ma istu silu vyjadritelnu v jednotkach tlaku. Ak ma dymovod tah tak mu maly podtlak nevadi, kedze sam sposobuje podtlak v priestore odkial cerpa vzduch. Neviem ako moderne vyvlozkovane vymovody z plechu ale stary krb s tehlovym dymovodom mal po rozohriati taky tah, ze v nom hucalo ako v spalovni ked nik nepriskrtil odtah. A to mal v komine schod. Horsie to bolo kym sa dymovod rozohrial.

Datum: 07.02.2011 16:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Šperle, děkuji za pochvalu přístupu k diskuzi.
Nicméně jsme odbočili od tématu a to myslím bylo : zda komín nebo ne do nízkoenergetického nebo pasivního domu současně s rekuperací resp. s VZT. Nepolemizuji, že v důsledku špatného seřízení a užívání obecně, může dojít k zpětnému tahu. Nemůžeme však směšovat kamna, krb, karmu dohromady a říci, že je vždy špatné je kombinovat s VZT. Nebo chcete říci, že ano?
Jaké tedy doporučujete řešení?

Datum: 07.02.2011 16:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
reseni je - do pasivu nepatri komin !! a za tim si stojim.
od toho mame jine technologie s podstatne levnejsi produkci zdroje tepla nez je krb a komin!

Datum: 07.02.2011 16:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kocino,
na levnější produkci tepla by se mělo jednou pro vždy zapomenout.
Již před cca 5 lety se dost psalo o ropném zlomu
DNES JE TU a jsem zvědav co "moderní " civilizaci závislou na ropě spasí. Dnes jsem již 100% přesvědčen, že cena EE a všech jiných zdrojů energie se bude razantně vůči příjmům každoročně systematicky zvyšovat.

Datum: 07.02.2011 18:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
pane Drobny ackoli vase skutecne jmeno znam a jste velice chytry clovek za ktereho vas povazuji s propagatorstvim vystavby pasivu tak mam ale, jen z duvodu ekonomiky.do toho vidi asi malokdo a ani ja nejsme nejakym vedatorem.jen ridim svuj odhad nad vyvojem celeho sveta sledovanim vsech ekonomickych zprav.davam si je do souvislosti.co muze nastat a co nikoli.

na levnější produkci tepla by se mělo jednou pro vždy zapomenout. - tomu svemu paskvilu jak jej nekteri nazyvaji jsem podrizova dum l zemi a slunci.zatim se to vyplaci.snad mi to nezdani.nitro zeme je zhave jadro.kdysi mi tu nekteri rikali,ze je nesmysl davat slinky tak hluboko.vcera jsem si udelal maly pokus a nechal bezet jen primar asi 90 minut.svete div se zeme mela teplotu 9,4st.presne podle grafu na ktere jsem spolehal,ackoli mi zde bylo kdysi receno,ze je nesmyslem davat slinky tak hluboko.upozornuji,ze TC nebezi trvale a v dobe mereni slinky odpocivaly 16 hodin.nebylo treba topit drive.

Již před cca 5 lety se dost psalo o ropném zlomu - ropa je uplne jina kategorie nez je plyn a jine zasoby energie jako zem a slunce.ROPA je proste nenahraditelna !!! palit ji v autech je totalni nesmysl.zatim je ropy dostatek bohuzel jeji tezba bude cim dal tim drazsi zalezitost.reknu vam jednu zkusenost a nemam s tim problem to rici verejne.mam stary dieselove auto a verte,ze i na obycejny rostlinny olej to auto jezdi naprosto v pohode se stejnym vykoenm a stejnou spotrebou.jen ten olej neni zatizeny spotrebni dani.jezdim i na vyjety olej z kterekoli kuchyne,jen to musim prefiltrovat :-).je ale zdarma a jeste ho ekolgicky spalim a nezatezuji upravnu vod.
docela tvrda fakta,ackoli bych je zverejnovat nemusel.jezdim na to uz vice jak 4 roky a micham to v lete v pomeru 1:1.bohuzel je zima pase a musim jezdit na naftu.tedy zvladne to teploty do 0st.
tim nikoho nenabadam k praktikovani.

že cena EE a všech jiných zdrojů energie se bude razantně vůči příjmům každoročně systematicky zvyšovat. - zvysovat se bude o tom neni pochyb nikoli vsak z duvodu prijmu,ale z hlediska investic do obnovitelnych zdroju.proto mam dum pripraveny na FV a jakmile klesne na 100 000kc s vykonem 3kWp tak mam spocitany,ze se to vyplati.

ekonomika je podstatne slozitejsi veda nez nejaka stavba PD - to je vuci tomu brnkacka levou zadni.
kdysi jsem tu psal kam investovat penize - kdo me poslechl dnes si muze piskat a minimalni zureceni ma pres 20%.kazdy to muze dohledat.
cenu penez urcuje zlato - je to dano tim,ze tohoto kovu uz je na planete malo a je urcujicim limitem pro hodnotu penez.hodnota penez klesa diky neustalemu tisteni - proto je nazyvam papirkama v cene papiru.o diamnatech toto rici nelze - nikdy nebyly ekvivalentem hodnoty zlata i kdyz kazdy rok stoupaji na hodnote s vykyvy.prumerny vynos je cca 3-7% rocne.otazka je kam to pospeje.diamant neni pro me ekvivalentem zlata.

ja rikam jednu vec, az si Cina a Indie prdne tak mi se z toho poserem a to neberte na lehkou vahu.ten kdo bydli v pasivu,ten uz je z obliga,samozrejme nesmi mit dluh na cely dum.
i kdyz jsem optimista,tak budoucnost nevidim zatim ruzove.ten kdo stavi at rychle dostavi a bydli ve svem.

nezminuji se o inflaci a deflaci - to je dalsi kapitola.

kdyz jsem dnes cetl clanek,ze by CEZ mohl cast svych zisku z dividend dotovat FV - myslel jsem,ze me klepna pepka.ty lidi jsou snad uplne pitomy.ze takovych firem nemame v cesku alepson 10 !!! to je nenapada.oni by ten CEZ podojili jak kravku a pak by ji jeste klepli aby meli maso.to ze jim CEZ snasi zlata VEJCE uz jim nedochazi!!!.
timto musim panu generalnimu Martinu Romanovi neskutecne podekovat jak opatruje firmu vlastnenou statem.je to nas poklad - TAK SI TOHO VAZME !!!skoda,ze takovych firem nevlastnime aspon 20!!!
to ze CEZ zaspal v pripade FV je otazka jina !!

ZA TO MOHOU POLITICI NIKOLI CEZ !!

oblast ekonomiky je podstatne rozsahlejsi nez oblast pasivu.pasiv je jen kapka - ekonomika je ocean.

Datum: 10.02.2011 17:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kocino, také máte okna proto, abyste viděl do zahrady, nikoli kvůli pasivním (záporným) ziskům.
A představte si to, že někteří lidé si nepořizují krbovky s komínem do pasivu kvůli ropnému zlomu...

Takže napsat, že komín do pasivu nepatří je podobná hovadina, jako že do něj nepatří velká okna do zahrady...

Autor: Zdeněk Mitrenga
Datum: 10.02.2011 19:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102704
reakce na ...
xxxxxxxxxxx

Datum: 11.02.2011 11:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vaše přirovnání není moc trefné, u živého ohně seděli lidé už pžed mnoha tisíci lety a budou to dělat i za mnoho tisíc let.

Už jen z doporučení biolihu fandovi živého ohně jasně vypovídá o tom, že takovým fandou nejste. To byste totiž věděl, že je to jako nalepit si místo okna na zeď fotku zahrady...

Je to možná spíš filozofická záležitost, ale já se rozhodně nestěhuju z paneláku do RD proto, abych tam neměl komín s krbem z důvodu teoretiké nevhodnosti. Problémy se vzduchotěsností jsou dávno vyřešeny, přehřívání interieru je větší oříšek, v masivní stavbě ale jakž takž řešitelný.

Inu někdo má rád holky, někdo zase vdolky, jen hlupák ale zatracuje vdolky jen proto, že nemají kozy...

zobrazuji 1 - 30 z 306   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.