Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Vliv stagnačních stavů na solární soustavy

Autor článku: Ing. Petr Kramoliš, doc. Ing. Mojmír VRTEK, Ph.D.
Plné znění článku: Vliv stagnačních stavů na solární soustavy
Anotace článku: Příspěvek se zabývá popisem a modelováním stagnačních stavů v solárních kolektorech, kdy již nelze využít možný tepelný výkon kolektorů z důvodu přebytku produkovaného tepla. V těchto případech je jednou z možností zastavit průtok teplonosné látky a kolektory ponechat v klidovém stavu, kdy dojde k energetické rovnováze mezi tepelnými zisky kolektorů a jejich tepelnými ztrátami, případně i tepelnými ztrátami potrubní části soustavy navazující bezprostředně na kolektorové pole. Ve většině případů soustav s kvalitními solárními kolektory pak dochází v tomto stavu k vypařování teplonosné látky. Používané nemrznoucí směsi na bázi vodního roztoku propylenglykolu patří mezi tzv. zeotropní směsi, u kterých je teplotní průběh vypařování odlišný od vypařovacího děje čisté vody či jiných čistých látek. V příspěvku jsou popsány jak jednotlivé fáze této stagnace, tak je proveden rozbor chování soustav s různým poměrem objemu kolektorů a objemu expanzní nádoby.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Vliv stagnačních stavů
Autor: Miloslav Mužík
Datum: 11.08.2014 15:25 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104055
reakce na ...
Děkuji za tento odborný příspěvek. V praxi se poměrně často setkávám s problémem poddimenzovaných expanzních nádrží. Převážně je to dáno tím, že realizace jsou prováděny topenářskými firmami, které navrhnou expanzní nádrž jako pro klasický topný systém a neberou v úvahu právě otázky stagnačních stavů. Pokud takto "vybavený" solární systém přečká "celkem bez úhony" výpadek elektrického proudu, či přehřátí zásobníku v době dovolené (nebo stagnační stavy z jiného důvodu - omezení odběru teplé vody), dochází právě díky zeotropnímu chování kapaliny k dalším problémům. V rozvodu pak dochází ke srážení voskovitých granulí z přepáleného propylenglykolu, což má za následek poškození čerpadla, zhoršení hydraulických poměrů v kritických místech potrubí (kolena, zpětné klapky, průtokoznaky...) K shodným problémům dochází také v případě předimenzování kolektorového pole. Tato varianta sice není tak častá, pokud k ní však dojde, pak je solární systém ve stagnačním stavu prakticky při každém slunečném dni. O to jsou pak následky horší. Domnívám se, že otázka chování solárních soustav při stagnačních stavech by měla být součástí odborných kvalifikačních standardů. S díky za tento příspěvek Miloslav Mužík, -MMM- SOLAR Ostrava

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama