Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Americká a globální břidlicová revoluce

Autor článku: Mgr. Petr Strejček, Ph.D. MBA
Plné znění článku: Americká a globální břidlicová revoluce
Anotace článku: Zatímco je v České republice uvaleno „zatímní moratorium“ na těžbu ropy, nebo zemního plynu z břidlice , ve světě se pomalu nekonvenční způsob této produkce rozjíždí. Text popisuje a vysvětluje proces „břidlicové revoluce“ v USA a porovnává přístupy ke stejnému způsobu těžby ve více světových regionech a státech. Autor se v textu zamýšlí i nad splněním podmínek pro možnosti „exportu břidličných“ komodit globálně a nad důsledky rozšíření masivního vývozu nekonvenčního plynu a ropy.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (3): Energetická návratnost (ERoEI) a několik citací na které se v článku nedostaloPetr Strejček27.08.2014 23:07
Re (2): Energetická návratnost (ERoEI) a několik citací na které se v článku nedostaloJiří Babača27.08.2014 21:48
Re: Břidličný boom, revoluce - falešná bublinaPetr Strejček24.08.2014 13:45
Břidličný boom, revoluce - falešná bublinaJiri Malik21.08.2014 18:27
ERoEIJosef Zapletal20.08.2014 23:29
Re: Americká a globální břidlicová revoluceJosef Zapletal20.08.2014 15:26
Americká a globální břidlicová revoluceJan Schindler19.08.2014 15:53
Re: Energetická návratnost (ERoEI) a několik citací na které se v článku nedostaloPetr Strejček19.08.2014 12:42
Energetická návratnost (ERoEI) a několik citací na které se v článku nedostaloJiří Babača18.08.2014 21:33

Příspěvky
Předmět: Břidličný boom, revoluce - falešná bublina
Autor: Jiri Malik
Datum: 21.08.2014 18:27 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117130
reakce na ...
Nebudu se zdržovat zpochybňováním byť umně napsaného článku. To, že autor ignoruje dopady těžby na klima, vodu, zdraví obyvatel je smutné, ale pochopitelné. Ekonomisté vidí jen to svoje, či chtějí vidět jen to svoje. Boom? Přání otcem myšlenky. Spíše bublina. Břidličná pole vydrží max. 15 let. Co potom? Autor udává letní ceny plyny v USA, zimní jsou srovnatelné s EU. LNG je technokratický aklimatický lapsus. Plyn z USA díky fyzice nemůže být levnější než ten z plynovodu z konvenčních zdrojů. Proč autor nezmiňuje, že řada renomovaných autorů dokazuje, že břidličný boom je ve skutečnosti bublinou? proč autor pomíjí skutečnost, že metoda spotřebovává kvatna vody, která zmizí jako zcela kontamonivá z oběhu? Proč pomíjí zdravotní studie o dopadech na obyvatelstvo srovnatelné s válečným konfliktem? Proč neuvádí, že metoda byla napumpována vládnimi dotacemi a bankami? Autor nemluví o hořících tisících flér, o ničení krajiny, o desetitisících kamionech, o tom, že se lidé vystěhovávají z frakčních oblastí kvůli zvýšené nemocnosti, zatímco mimo frakční území nemocnost klesá. A hlavně: externí náklady, které by firmy musely v normální společnosti hradit za poškození životního prostředí, jsou pominuty. Zatím je hradí příroda a zdraví lidí. A jsou tak vysoké, že je žádný stát, pokud udělá tak bláznivý krok a přijme břidlice jako USA, či Británie, už nikdy tyto škody nebude schopen sanovat. Autor nemluví o tom, že z bř. pole uniká až 12% metanu, což je 5 horší ohlíková stopa než uhlí. Toto vše je možné proto, že lobby v USA prolomila zákony, uplatila politiky a zradila svůj národ. Nová Amerika dnes povstává a fracking jednoznačně odmítá. Jde o statisíce lidí, doktory, média. Státy a města postupně, jako Nex York, San Francisko a další uvalují moratoria či zákazy těžby. Firmy nejsou sto splácet dluhy a proto se snaží v efektu kopající mrtvoly expandovat nejen do EU. Pochybuji, že tak fundovaný autor toto vše neví. Apokud to záměrně ignoruje, nezbývá než varianta, že článek je placenou reklamou. Metoda je tak nebezpečná, že její přijetí znamená de facto ohrožení národní bezpečnosti. A od lidí, kteří to vědí, a přesto ji, zaplaceni podporují, jde o vlastizradu. Jiří Malík, vedoucí národní kampaně Koalice STOP HF

Předmět: Re: Břidličný boom, revoluce - falešná bublina
Autor: Petr Strejček
Datum: 24.08.2014 13:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116194
reakce na ...
Dobrý den, omlouvám se za pozdnější reakci, ale byl jsem mimo spojení. V úvodu článku i v závěru je napsán cíl a téma textu. Nejsem expert na ekologii a nejsem expert na geologii. I když znám různá videa, filmy (USA) a čtu články o ekologických rizicích těžby z břidlice, nedokážu je hodnotit. Samozřejmě znám důvody nepovolení těžby na Náchodsku.
Text byl zaměřen na politické aspekty, mezinárodní aspekty a podobné okolnosti. Závěr měl konstatovat, že bychom se měli naučit s energetickými zdroji modelovat scénáře a vycházet z toho, co již známe.

Předmět: ERoEI
Autor: Josef Zapletal
Datum: 20.08.2014 23:29 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Je ve skutečnosti fikce , jestli je něco energeticky efektivní nebo neměří ERoEI, ale cena zdroje. Levné zdroje mají velkou přidanou hodnotu mezi vstupní a výstupní energií a naopak zdroje neefektivní se neobejdou bez dotací. ERoEI tak jak je prezentováno světu je ve skutečnosti podvod, jde o to , aby klasické zdroje byly očerněny a neefektivní OZE byly opěvovány.
Skutečnost je ovšem taková , že jen a pouze cena zdroje ve skutečnosti určuje jeho efektivitu. (pokud ovšem existuje volný trh a normální legislativa) Nejefektivnější zdroj je takový, které v závislosti na druhu energie pro nás udělá nejvíce práce 1 USD.

Předmět: Americká a globální břidlicová revoluce
Autor: Jan Schindler
Datum: 19.08.2014 15:53 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115116
reakce na ...
Díky za skvělý článek a informace pro veřejnost.

Jan Schindler

Předmět: Re: Americká a globální břidlicová revoluce
Autor: Josef Zapletal
Datum: 20.08.2014 15:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
I já blahopřeji autorovi , velmi kvalitně zpracovaný článek.

Předmět: Energetická návratnost (ERoEI) a několik citací na které se v článku nedostalo
Autor: Jiří Babača
Datum: 18.08.2014 21:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100297
reakce na ...
Autor článku se zcela opomenul zmínit o jedné velmi podstatné veličině a to energetické návratnosti (ERoEI) těžby plynu a ropy z břidlic, která usazuje tento rádoby „energetický zdroj“ do patřičných mezí…Což se samozřejmě stát může, ale že na tuto podstatnou drobnost zapomněl i recenzent?

http://cs.wikipedia.org/wiki/EROEI

http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/7883

Autor článku také zapomněl při zmiňování rizik spojených s touto těžbou uvést také citace – běžnému čtenáři by jistě prospěly ke tvorbě plastičtějšího obrázku o čem, že to článek pojednává. A tak jich pár doplním:

http://stophf.cz/dokumenty/vedecke-studie

Frakování se nevyplatí, dokonce ani ekonomicky
http://news.e-republika.cz/article2458-Frakovani-se-nevyplati-dokonce-i-ekonomicky

Frackonomics: Debunking the Financial Myths of Fracking
http://www.huffingtonpost.com/robin-madel/frackonomics-debunking-myths_b_1586598.html

Evropě hrozí, že kvůli strachu z Ruska začne nafukovat americkou investiční bublinu
http://www.blisty.cz/art/72546.html

Přičemž je li řeč o naší závislosti na ruském plynu a údajné alternativě v podobě břidlicového plynu, tak zde je jeden zajímavý postřeh:
http://denikreferendum.cz/clanek/17781-osudova-zavislost-na-ruskem-plynu

Předmět: Re: Energetická návratnost (ERoEI) a několik citací na které se v článku nedostalo
Autor: Petr Strejček
Datum: 19.08.2014 12:42 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116194
reakce na ...
Dobrý den, text nebyl zaměřen na rizika, ale pouze na různé přístupy států k těžbě z břidlice. Rizik je mnoho (i druhů), největší se dle mého skrývají v dopravě například LNG (životy, ohrožení):

http://www.cfr.org/natural-gas/liquefied-natural-gas-potential-terrorist-target/p9810

http://www.iags.org/hurstlng0208.pdf

http://www.gao.gov/products/GAO-07-316

http://www.nbcnews.com/id/4276348/ns/us_news-security/t/are-natural-gas-ships-boat-bombs-terror/#.U_MpiWM1Ric


Až budu psát článek o rizicích, tak určitě zmíním.
Petr Strejček

Předmět: Re (2): Energetická návratnost (ERoEI) a několik citací na které se v článku nedostalo
Autor: Jiří Babača
Datum: 27.08.2014 21:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100297
reakce na ...
Dobrý den, pane Strejčku,
pokud by to mělo být tak jak píšete v diskusi, a to jak v reakci na mě, tak i na pana Malíka, pak by to chtělo mít ve shodě také název perex i text – teda pouze pokud by se mělo jednat o odborné pojednání a ne PR …

Protože pokud bylo cílem článku upozornit na rozdílné přístupy v USA a EU, tak se to moc nepovedlo. Článek totiž vyznívá spíše jako o nekritická propaganda těžby plynu z břidlic než cokoliv jiného.

Předmět: Re (3): Energetická návratnost (ERoEI) a několik citací na které se v článku nedostalo
Autor: Petr Strejček
Datum: 27.08.2014 23:07 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116194
reakce na ...
Zdravím Vás, myslím, že název i text hovoří dosti jasně o tom, co je tématem. Pravděpodobně dráždí termín "revoluce". Z historie víme, že revoluce byly pozitivní i negativní. Promiňte, propaganda to nebyla a přiznám se, že už vůbec nerozumím Vaší odpovědi. Snad jsem se vyjádřil dosti výstižně jak v dřívějších odpovědích, tak v nynější. S úctou PS.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama