Odrazivost tepelného záření - mýtus nebo realitaDobrý den,
prosím o Vaše názory na použití reflexních fólií ve stavebnictví pro snížení prostupu tepla konstrukcemi.
Asi před rokem jsem byl na školení u firmy Isover, kde bylo jasně řečeno, že použití parozábrany, která ma na vnitřní straně reflexní (odrazivou vrstu), která pak přijde zaklopit např. sdk deskami nebo palubkami atd. je naprosto neefektivní právě z důvodu podhledu, který znemožňuje odražení tepelné energie (infrančerveného záření) zpět do místnosti.
Na druhou stranu z praxe znám několik případů, kde se reflexní fólie již několik let používají a to i v zahraničí. Uvedu pár příkladů.
1. Podlahové vytápění - na vrstvu tepelné izolace se doporučuje dát fólie s vrchní reflexní úpravou- zvýší se účinnost systému resp. se sníži ztráty podlahou (běžně používáno u nás i např. v Německu)
2. šedivý polystyren - lepší tepelně technické vlastnosti jsou dány přísadou grafitu, který působí jako odrazivá složka tepelného záření - certifikováno v ČR
3. Lupotherm - relativně nový izolační materiál na bázi bublinkové fólie s reflexní vrstvou, tvrdí že 3 cm materiálu = až 30 cm minerální vlny - certifikováno v Rakousku
Mohl by prosím někdo uvést odborný názor jak je to s šířením infračerveného (tepelného) záření v uzavřených konstrukcích. Šíří se vůbec? A dále jaké procento zaujímá radiační složka šíření tepla v podobě tepelných ztrát.
Děkuji za názory